Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαψιμο μαλλιων και θηλασμος


pitsikoki

Recommended Posts

Επαναφερω το θεμα.

 

ScratΓ©e μηπως μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο που γραφεις λιγο πιο αναλυτικα?

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να μας την επιτρεπουν την βαφη στην εγκυμοσυνη και στο θηλασμο οχι. Και στις δυο εγκυμοσυνες εβαφα τα μαλλια μου γιατι δυστυχως εχω λευκες τριχες αλλα χρησιμοποιουσα την μιση βαφη η το 1/3 μονο στα σημεια που φαινονταν οι λευκες.

 

Σκεφτομαι για διαστημα 1-2 ημερων μετα τη βαφη να δινω στο μωρο κατεψυγμενο γαλα δικο μου.Και το φεσκο γαλα αυτων των 2 ημερων να το πεταξω. Πιστευω οτι σε δυο ημερες θα εχει καθαρισει ο οργανισμος απο τις χημικες ουσιες της βαφης.

 

Καμια αποψη πανω σε αυτο??.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λεμονια, εγω δεν συμφωνω να μην τα βαφουμε,ισως οχι τοσο συχνα κ με φυτικες βαφες. Αλλα αν θελεις να κανεις κατι παραπανω κανε αυτο που λες. Μετα απο 2 μερες εχουν φυγει τα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εγω θα εβαφα κανονικα τα μαλλια μου(ειτε φυτικη βαφη ειτε κανονικη)κ θα θηλαζα κανονικα.δε θα ειχα το μωρο στο χωρο που εβαφα τα μαλλια.κριμα να δωσειςαπο την τραπεζα σου κ να πεταςκ το γαλατακι σου

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω 2 χρονια και με απασχολουσε το θεμα.τα βαφεις κανονικα.και στην ομαδα μητρικου θηλασμου ειναι μια απο τις πιο συνηθισμενες ερωτησεις.μπορειτε να βαψετε τα μαλλια σας αρκει το μωρο να μην παρευρισκεται λογω των οσμων.σας στελνω και το λινκ με απαντηση του παιδιατρου Παπαβεντση

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/07/29.html

ειναι κριμα πραγματικα να κανουμε την ζωη μας πιο δυσκολη:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια η παιδιατρος μου το απαγορευεσε. Και δεν ειναι θεμα οσμων οσο ουσιων που περνουν απο τον οργανισμο μας.

Οι βαφες κατα καιρους εχουν κατηγορηθει και για καρκινο. πχ. καρκινο της κυστης. Στην τηλεοραση προβαλονται πολλες φορες σχετικες εκπομπες υγειας .

 

Οποτε ετσι κι αλλιως περνουν απο τον οργανισμο μας απο το αιμα μας μεσω του δερματος.

Χρησιμοποιω παντα kores αλλα δεν ειναι και τοσο αθωα. Ισως καλυτερη απο τις αλλες. Αμμωνια δεν εχει αλλα δεν ειναι η αμμωνια το προβλημα. Εχει τοσες αλλες χημικες ουσιες επανω. Δεν ειμαι ομως ειδικη για να μπορεσω να αξιολογησω σωστα τα συστατικα που αναγραφονται.

 

 

abebablom ομως και σε αυτη την αποψη που παρεθεσες ο παιδιατρος γραφει.

 

Ό,τι χρησιμοποιείτε τοπικά (στο δέρμα, στο λαιμό, εισπνοές στα πνευμονια κλπ) δεν απορροφάται ή απορροφάται ελάχιστα, δεν φτάνει σχεδόν καθόλου στο μητρικό γάλα, άρα μπορείτε να το παίρνετε άφοβα.

 

 

Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ΟΛΕΣ τις βλαπτικές ουσίες που είναι πιθανό να περάσουν μέσα από το μητρικό γάλα, όπως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε όλες τις βλαπτικές ουσίες που υπάρχουν στον αέρα που αναπνέουμε και μπορούν να περάσουν στα πνευμόνια του μωρού.

 

Δεν ξερω το επιχειρημα του μου φαινεται λιγο γενικο .

 

Αν δεν ηταν για καλυψη λευκων πραγματικα δεν θα τα εβαφα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη επειδη κ η ατμοσφαιρα εχει βλαβερες ουσιες δε θα αναπνεουμε η θα θηλαζουν οσες ζουν μονο στη φυση κ τον καθαρο αερα;συσσωρευτικα οι χημικες ουσιες που μπορει να παρει το βρεφος αν θηλαζει κ βαψεις τα μαλλια σου ειναι πολυ λιγοτερες απο οτι στο εμβρυο οταν εισαι εγκυος.επισης για το ετοιμο γαλα δεν ψαχνουμε τοσο πολυ τι τρωει η αγελαδα κλπ..εχω ρωτησει κ χημικους κ μου ειπαν οτι η ποσοτητες ειναι πολυ μικρες.μπορει τα γραφομενα μου να ειναι καπως.συγνωμη δε θελω να κρινω.απο κει κ περα ειναι επιλογη σου τι θα κανεις.συνφωνω με την προηγουμενη κοπελα.μη βαζουμε ανυπαρκτα εμποδια μπροστα μας.απλα κριμα για το χαμενο γαλατακι που ειναι κ μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινω το γαλα θηλασμου με το γαλα εμποριου.

Εννοειται ειναι πολυ ανωτερο το πρωτο.

Εμενα προσωπικα δεν με καλυπτει το επιχειρημα οτι επειδη περνουμε διαφορες βλαπτικες ουσιες απο την ατμοσφαιρα και τι εγινε να παρουμε και λιγες παραπανω απο το βαψιμο των μαλλιων .

 

Το θεμα ειναι οσο μπορουμε και οσο γνωριζουμε να προσπαθουμε να περιοριζουμε τις χημικες και βλαπτικες ουσιες απο τον οργανισμο μας για να μην περνανε στο βρεφος. Γιαυτο και στην εγκυμοσυνη και στο θηλασμο προσπαθουμε να τρεφομαστε οσο πιο υγιεινα μπορουμε. Τουλαχιστον να ελεγχουμε καπως τη διατροφη.

 

Ομως το ερωτημα μου vicky86 δεν ηταν αυτο..

 

Ειναι τι τελικα συμβαινει , περνανε η οχι οι χημικες ουσιες της βαφης στο γαλα και εαν μπορουσε καποια κοπελα η επαγγελματιας υγειας που ασχολειται με το θηλασμο να μας ενημερωνε πιο υπευθυνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινω το γαλα θηλασμου με το γαλα εμποριου.

Εννοειται ειναι πολυ ανωτερο.

Εμενα προσωπικα δεν με καλυπτει το επιχειρημα οτι επειδη περνουμε διαφορες βλαπτικες ουσιες απο την ατμοσφαιρα και τι εγινε να παρουμε και λιγες παραπανω απο το βαψιμο των μαλλιων .

 

απανταει στο θεμα του θηλασμου οτι επιτρεπεται,και βαζει τελεια.μετα γενικευεται και μιλαει γενικα για τις περιβαντολογικες βλαπτικες ουσιες.απο εκει και περα η κοπελα αποφασιζει εαν καλυπτεται απο τις απαντησεις των ειδικων στον θηλασμο(εχει και αλλες απαντησεις,με περισσοτερες ή λιγοτερες λεπτομερειες)οποτε και θα πραξει αναλογα.μπορει να κατσει να διαβασει περισσοτερα ωστε να εχει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

 

 

Ειναι κατα ποσο πραγματικα δεν περνανε οι χημικες ουσιες απο το γαλα και εαν μπορουσε καποια κοπελα η επαγγελματια υγειας που ασχολειται με το θηλασμο να μας ενημερωνε πιο υπευθυνα.

 

η σελιδα του μητρικου θηλασμου αποτελειται απο επαγγελματιες υγειας που ασχολουνται με τον θηλασμο και μας ενημερωνουν υπευθυνα.ειναι επιστημονες διαφορων ειδικοτητων που ειδικευονται στον μητρικο θηλασμο.εδω ειναι αναλυτικα η λιστα

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/06/blog-post_14.html

 

και εγω ειμαι γενικα στο ιδιο μηκος κυματος μαζι σου στο να μην κανουμε αναιτια πραγματα που μπορει να επιβαρυνουν τον οργανισμο μας.απλα να κοιταμε αυτα που εχουν βαση.πχ και εγω πιστευω τις ερευνες που λενε οτι οι βαφες προκαλουν καρκινο γενικα στις γυναικες αλλα το θεμα ειναι εαν περνανε οι ουσιες στο γαλα ή οχι ωστε να ειναι αποτρεπτικος παραγοντας.θεωρω οτι υπαρχουν παρα πολλοι μυθοι γυρω απο τον θηλασμο(δεν εννοω την βαφη)που τελικα κανουν τον θηλασμο μια δυσβασταχτη διαδικασια για την νεα μητερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν ηταν για καλυψη λευκων πραγματικα δεν θα τα εβαφα.

 

αχ ΛΕΜΟΝΙΑ μου εγω ακομα δεν εχω κλεισει τα 34 και τα μισα μου μαλλια(σε λιγο καιρο ολα φανταζομαι)ειναι λευκα :cry: .και φαντασου εχω μακρια μαλλια κατω απο την μεση.φαντασου στην εγκυμοσυνη τα ειχα αβαφα τους πρωτους μηνες και τελικα τα εβαψα με του κορρε και εγω γιατι αλλιως θα ημουνα σαν την κακια μαγισσα:D.απο τοτε και εγω με φυτικη τα κανω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Θα σου μιλήσω από προσωπική πείρα. Ήμουν κι εγώ στην ίδια φάση με εσένα και ήθελα κάτι να τονίσω την ψυχολογία μου . Στην εγκυμοσύνη δε με άφηναν να βάψω τα μαλλιά. Όταν γέννησα επίσης για κάποιους μήνες γιατί φοβόντουσαν μήπως πάθω εγώ αλλεργία. Πρώτη φορά που έβαψα τα μαλλιά μου ο γιος μου ήταν 3 μηνών και θήλαζα αποκλειστικά. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να έχω βγάλει λίγο γάλα και να μην είμαι στον ίδιο χώρο με τον μικρό κατά την διάρκεια της βαφής. Η αλήθεια είναι πως ενώ ήμουν σε κομμωτήριο η βαφή δε μου πέτυχε οπότε πιστεύω ότι ίσως φταίνε οι ορμόνες που είχα. Η μαία και η γιατρός μου μου είχαν πει το οκ τότε με μόνη προϋπόθεση ο μικρός να μην εισπνέει τη βαφή. Μόλις τελείωσα θήλασα κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα. Από τότε τα βάφω κανονικά κάθε μήνα μόνη μου , χωρίς βέβαια να έχω τον μικρό κοντά μου . Είναι πλέον 18 μηνών σχεδόν και ενώ τον θηλάζω δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ποτέ. Θεωρώ ότι εφ όσον το έχεις ανάγκη να το κάνεις . Αν πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα για την ψυχολογία σου να χρησιμοποιήσετε βαφή από το φαρμακείο δοκίμασε το . Ο ερχομός ενός παιδιού είναι κάτι που ακόμη και να το περιμένεις σου αλλάζει όλη τη ζωή με τρόπους που δε το φανταζοσουν και η διαδικασία του θηλασμού όσο ευχάριστη και αν είναι κάποιες φορές είναι και δύσκολη. Δε χρειάζεται να βάζουμε εμπόδια σε απλά πράγματα γιατί αργά ή γρήγορα επιλέγουμε να σταματάμε να θηλάζουμε γιατί μας κάνουν να νιώθουμε πως δεν έχουμε την ελευθερία να ζήσουμε 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...