Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτες εβδομάδες με το μωρό


laura36

Recommended Posts

Όσο για τα βράδια θα δούμε πως θα πάει και ανάλογα θα ζητήσουμε βοήθεια. Πάντως ο σύζυγος θα έχει άδεια όλο τον Αύγουστο οπότε ελπίζω κι εγώ να βοηθάει τη νύχτα, δηλαδή να μάθει να αλλάζει το μωρό, να το κοιμίζει αν είναι ανήσυχο κλπ.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μη μου λες τέτοια! Ο γιατρός μου λέει πως αν θηλάσω το παιδί έχει ανοσία στα μικρόβια οπότε μπορώ να το βάλω στο αεροπλάνο πολύ γρήγορα, μετά από πχ 5 μέρες.

Γιατί πιστεύεις ότι θα είναι τόσο δύσκολο το ταξίδι? Εννοείται πως τα σχέδια αυτά ισχύουν αν κάνουμε φυσιολογικό τοκετό και όλα πάνε καλά χωρίς επιπλοκές κλπ.

 

Όσο για το άλλο που λες να υπάρχει κάποιος έμπειρος στο σπίτι, συμφωνώ μαζί σου!

 

Εδώ σου στέλνουν από το νοσοκομείο μια μαία κάθε μέρα στο σπίτι να σε βοηθάει με το θηλασμό, μπάνιο και ότι άλλο χρειάζεσαι. Μόλις νιώσω ότι παίρνω το κολάι, τότε θα φύγουμε και για ελλάδα.

 

Μια χαρά σύστημα είναι αυτό με τη μαία. Οι έμπειρες μαμάδοπεθεροθείες το πιο πιθανό είναι να σε αγχώσουν και να σε πιέσουν (είναι κι οι ορμόνες ό,τι να ναι τότε) γιατί "εμείς παιδί μου έτσι το κάναμε κάτσε να σου δείξω" και να σε βγάζουν εκτός, ειδικά αν έχετε διαφορετική νοοτροπία. Μόνη ελπίδα να κάνουν ό,τι τους λες και να μην παρεμβαίνουν. Εγώ προσωπικά δεν ήθελα (και συνεχίζω να μη θέλω) κανέναν 24/7. Κανένας δεν αντέχει ούτε εκείνος που βοηθάει ούτε εκείνος που βοηθιέται...

 

Όσο για το αεροπλάνο θα το δεις, θα μιλήεσις και με τον παιδίατρό σου και θα δεις και πώς θα νιώθεις κι εσύ σωματικά.

 

Είναι τέλειο που ο άντρας σου θα έχει άδεια, είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο και θα σςα βοηθήσει να περάσετε τη μεταβατική περίοδο της άφιξης του νέου μέλους με τον πιο λειτουργικό τρόπο. Θα τα πάτε περίφημα είμαι εντελώς σίγουρη. Άντε με το καλό να δεχτείς το μπεμπίνι σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια! Ο γιατρός μου λέει πως αν θηλάσω το παιδί έχει ανοσία στα μικρόβια οπότε μπορώ να το βάλω στο αεροπλάνο πολύ γρήγορα, μετά από πχ 5 μέρες.

 

Κομματάκι απλοϊκή μου κάνει η προσέγγιση του παιδιάτρου, τα μωρά δεν αποκτούν ανοσία στα μικρόβια με το θηλασμό...Θέλω να πω αν στον ίδιο κλειστό χώρο φταρνίζονται και βήχουν είναι πολύ πιθανό να κολλήσει το μωρό. Επίσης αν κολλήσει κάτι που έχεις κι εσύ (είτε εσύ το εκδηλώσεις είτε όχι), θα πάρει τα αντισώματά σου, αν όχι, δεν καλύπτεται από πουθενά. Οπότε μην επαναπαυθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...