Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκάρσια θέση εμβρύου


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Μόλις χθες γύρισα από το γιατρό και είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη... Ενώ μέχρι και πριν 3 βδομάδες και από τη β'επιπέδου το μωρό ήταν με το κεφάλι κάτω σε αυτήν την εξέταση που είμαι 35+3 εβδομάδων γύρισε εγκάρσια, δηλαδή η μπουμπού είναι ξαπλωτή στην κοιλιά μου ενώ σε 3 μέρες μπαίνω στο μήνα μου! Ο γιατρός μου είπε ότι αν μείνει έτσι γίνεται καισαρική. Το καλό είναι ότι είναι λίγο μικρούλα 2300 κιλά και προφανώς για να γύρισε τώρα έτσι έχει χώρο για να ξαναγυρίσει.. Μου είπε να περπατάω λίγο - ένα μισάωρο τη μέρα (δε θέλουμε να προκαλέσουμε και τοκετό γιατί είχα θέμα με συσπάσεις). Σημειωτέον ότι είναι η 2η εγκυμοσύνη μου, το πρώτο μου κοριτσάκι είχε γεννηθεί φυσιολογικά στις 38 και μάλιστα θεωρώ πολύ εύκολα...

Εσείς τι λέτε έχω καμιά ελπίδα να γυρίσει η μπεμπούλα και γεννήσω πάλι φυσιολογικά;

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας!

Μόλις χθες γύρισα από το γιατρό και είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη... Ενώ μέχρι και πριν 3 βδομάδες και από τη β'επιπέδου το μωρό ήταν με το κεφάλι κάτω σε αυτήν την εξέταση που είμαι 35+3 εβδομάδων γύρισε εγκάρσια, δηλαδή η μπουμπού είναι ξαπλωτή στην κοιλιά μου ενώ σε 3 μέρες μπαίνω στο μήνα μου! Ο γιατρός μου είπε ότι αν μείνει έτσι γίνεται καισαρική. Το καλό είναι ότι είναι λίγο μικρούλα 2300 κιλά και προφανώς για να γύρισε τώρα έτσι έχει χώρο για να ξαναγυρίσει.. Μου είπε να περπατάω λίγο - ένα μισάωρο τη μέρα (δε θέλουμε να προκαλέσουμε και τοκετό γιατί είχα θέμα με συσπάσεις). Σημειωτέον ότι είναι η 2η εγκυμοσύνη μου, το πρώτο μου κοριτσάκι είχε γεννηθεί φυσιολογικά στις 38 και μάλιστα θεωρώ πολύ εύκολα...

Εσείς τι λέτε έχω καμιά ελπίδα να γυρίσει η μπεμπούλα και γεννήσω πάλι φυσιολογικά;

 

Καλημερα! Με το καλο να γεννησεις!

Πιστευω οτι αυτος δεν ειναι λογος για καισαρικη. Υπαρχει τροπος να γυρισει ακομα και την ωρα του τοκετου. Απλα οι γιατροι δεν αναλαμβανουν ευκολα την ευθυνη. Εχεις ακομη λιγο χρονο για να γεννησεις. Κανε αυτο που σε συμβουλεψε ο γιατρος, περπατα λιγο και πολυ χαλαρα και μην εχεις αγχος! Να λες στον εαυτο σου οτι ολα θα πανε μια χαρα! Φυσικα και υπαρχει ελπιδα!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγω βέβαια είμαι σε πολύ μικρότερη ηλικία κύησης απο εσένα αλλά χθες ειχα τα ίδια νεα με εσενα. Δεν ήξερα καν ότι κάθονται και εγκάρσια. Εμενα είναι 600 γρ βέβαια. Κάπου στο ίντερνετ είχα δει ένα γιατρό στο εξωτερικό που άλλαξε τελευταία στιγμή με τα χέρια του τη θεση του εμβρύου.

Οι Έλληνες δεν το αναλαμβάνουν μάλλον. ..

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγω βέβαια είμαι σε πολύ μικρότερη ηλικία κύησης απο εσένα αλλά χθες ειχα τα ίδια νεα με εσενα. Δεν ήξερα καν ότι κάθονται και εγκάρσια. Εμενα είναι 600 γρ βέβαια. Κάπου στο ίντερνετ είχα δει ένα γιατρό στο εξωτερικό που άλλαξε τελευταία στιγμή με τα χέρια του τη θεση του εμβρύου.

Οι Έλληνες δεν το αναλαμβάνουν μάλλον. ..

 

Μην αγχώνεσαι... Προφανώς για να είναι το μπεμπάκι σου μόνο 600 γρ έχεις πολύ δρόμο ακόμα και κάνει κωλοτούμπες. Ήταν απλά σε ποια φάση το βρήκε ο υπέρηχος...Εγώ στενοχωρήθηκα γιατί μπαίνω στο μήνα μου και τώρα βρήκε να αλλάξει...Γίνεται και ο εξωτερικός μετασχηματισμός (έτσι νομίζω το λένε) αλλά δε ρώτησα το γιατρό γι αυτό (από το σοκ μάλλον έχασα τα λόγια μου). Ελπίζω βέβαια να γυρίσει μέχρι την άλλη βδομάδα που θα πάω...Πάντως όσο έψαξα στο ίντερνετ αν κατεβαίνει εγκάρσια αυτό είναι απόλυτη ένδειξη για καισαρική... σνιφ

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαβασα οτι ο φυσιολογικος τοκετος τοκετος ενος τελειομηνου εμβρυου με εγκαρσιο σχημα, ειναι αδυνατος. Το εγκαρσιο σχημα του εμβρυου κατα την εναρξη του τοκετου ειναι απολυτη ενδειξη για καισαρικη τομη.

Ζητω συγνωμη για το λαθος μου στο προηγουμενο μου μηνυμα, νομιζα πως αναφεροσουν σε ισχιακη προβολη.

Παραθετω το link στο οποιο βρηκα τις σχετικες πληροφοριες. Στο link αυτο περιγραφει ο ειδικος το πως γινεται φυσιολογικος τοκετος σε ισχιακα (και οχι μονο) εμβρυα με την βοηθεια μεθοδων και επωνυμων τεχνικων. Στην δε περιπτωση της εναρξης τοκετου με εγκαρσιο εμβρυο απικλειει τον φυσιολογικο τοκετο.

Ριξε μια ματια, εχει ενδιαφερον!

 

 

https://www.ivf-embryo.gr/gynaikologia/toketos/maieytikes-epiplokes

 

Παντως εχεις χρονο ακομα, μην απελπιζεσαι.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα διαβασα οτι ο φυσιολογικος τοκετος τοκετος ενος τελειομηνου εμβρυου με εγκαρσιο σχημα, ειναι αδυνατος. Το εγκαρσιο σχημα του εμβρυου κατα την εναρξη του τοκετου ειναι απολυτη ενδειξη για καισαρικη τομη.

Ζητω συγνωμη για το λαθος μου στο προηγουμενο μου μηνυμα, νομιζα πως αναφεροσουν σε ισχιακη προβολη.

Παραθετω το link στο οποιο βρηκα τις σχετικες πληροφοριες. Στο link αυτο περιγραφει ο ειδικος το πως γινεται φυσιολογικος τοκετος σε ισχιακα (και οχι μονο) εμβρυα με την βοηθεια μεθοδων και επωνυμων τεχνικων. Στην δε περιπτωση της εναρξης τοκετου με εγκαρσιο εμβρυο απικλειει τον φυσιολογικο τοκετο.

Ριξε μια ματια, εχει ενδιαφερον!

 

 

https://www.ivf-embryo.gr/gynaikologia/toketos/maieytikes-epiplokes

 

Παντως εχεις χρονο ακομα, μην απελπιζεσαι.

 

Σε ευχαριστω για την απάντηση κ εγώ κάτι παρόμοιο διάβασα γισ απόλυτη ενδειξη και στενοχωρήθηκα. Αλλά ακόμα ελπίζω γιατί ειμαι δευτερότοκη και ξέρω οτι μπόρει να αλλαξει θέση και τελευταία στιγμή...Εν τω μεταξυ νιωθω και λοξυγγα κατω πολυ χαμηλά στην κοιλια και ελπιζω , ετσι το νιωθα κι οταν ειχε το κεφαλι κατω. Αλλα μηπως ειναι η κοιλια του που τρανταζεται; Στην κεφαλικη προβολή πού τον νιώθετε τον λόξυγγα εσείς το χει παρατηρήσει καμιά;

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντηση κ εγώ κάτι παρόμοιο διάβασα γισ απόλυτη ενδειξη και στενοχωρήθηκα. Αλλά ακόμα ελπίζω γιατί ειμαι δευτερότοκη και ξέρω οτι μπόρει να αλλαξει θέση και τελευταία στιγμή...Εν τω μεταξυ νιωθω και λοξυγγα κατω πολυ χαμηλά στην κοιλια και ελπιζω , ετσι το νιωθα κι οταν ειχε το κεφαλι κατω. Αλλα μηπως ειναι η κοιλια του που τρανταζεται; Στην κεφαλικη προβολή πού τον νιώθετε τον λόξυγγα εσείς το χει παρατηρήσει καμιά;

 

Χμ, ενδιαφερον αυτο που λες. Εγω δεν ειχα νιωσει λογγυξα ή τουλαχιστον δεν το ειχα καταλαβει....το πρωτο σου παιδακι τι βαρος ειχε στην αναλογη ημερομηνια κυησης με το τωρινο; ρωταω γιατι αν ειναι πιο βαρυ μπορει να το ενιωθες διαφορετικα απο οτι με το μωρακι που εχεις τωρα στην κοιλια. Τωρα δηλαδη, αν εχει χαμηλοτερο βαρος το εμβρυο μπορει να ερμηνευεις σαν λογγυξα το κουνημα π.χ του ποδιου...

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το θυμηθηκα, στην δικη μου εγκυμοσυνη το μωρακι μου γυρισε με το κεφαλι στην 38η εβδομαδα και ηταν ηδη γυρω στα 3800 γραμμαρια. Γεννηθηκε στην 42η εβδομαδα 4050 γραμμαρια.

Απλα πληροφοριακα το γραφω και για να δεις οτι ολα γινονται!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενθαρρυντικό αυτό που μου γράφεις! Μου δίνεις πολύ κουράγιο... Και ο γιατρός μου μου είπε ότι επειδή είναι μικρούλα και για να γυρίσει τώρα λογικά έχει ακόμα χώρο για να κάνει την τούμπα...

Όσο για το λόξυγγα είμαι σίγουρη ότι είναι λόξυγγας, σε αυτό το παιδί το νιώθω πολύ συχνά, 2-3 φορές τη μέρα! Είναι ένα ρυθμικό απαλό ταπ-ταπ που κρατάει 2-3 λεπτά κάθε φορά, δε θυμάμαι όμως τι βάρος είχε η πρώτη μου κόρη σε αυτή τη φάση για να συγκρίνω... Πρέπει όμως να μην έχουν πολύ μεγάλη διαφορά γιατί μου είπε ο γιατρός ότι θα φτάσουν κάπου στα ίδια (γεννήθηκε 2.870 στην 38η εβδομάδα και αυτή σχετικά μινιόν)

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενθαρρυντικό αυτό που μου γράφεις! Μου δίνεις πολύ κουράγιο... Και ο γιατρός μου μου είπε ότι επειδή είναι μικρούλα και για να γυρίσει τώρα λογικά έχει ακόμα χώρο για να κάνει την τούμπα...

Όσο για το λόξυγγα είμαι σίγουρη ότι είναι λόξυγγας, σε αυτό το παιδί το νιώθω πολύ συχνά, 2-3 φορές τη μέρα! Είναι ένα ρυθμικό απαλό ταπ-ταπ που κρατάει 2-3 λεπτά κάθε φορά, δε θυμάμαι όμως τι βάρος είχε η πρώτη μου κόρη σε αυτή τη φάση για να συγκρίνω... Πρέπει όμως να μην έχουν πολύ μεγάλη διαφορά γιατί μου είπε ο γιατρός ότι θα φτάσουν κάπου στα ίδια (γεννήθηκε 2.870 στην 38η εβδομάδα και αυτή σχετικά μινιόν)

 

Καταπληκτικο αυτο με το λοξυγγα! :-D

Ε, ενταξει ακυρο τοτε αυτο με την συγκριση βαρους με τον λοξυγγα.

Και βεεεβαια εχει χωρο για τουμπιτσα! Να εισαι θετικη! Αφου το παιδι ειναι υγιες και δεν εχεις αλλα προβληματα τοτε ειτε φυσιολογικος ειτε καισαρικη στην περιπτωση σου αν χρειαστει, ολα καλα θα πανε! Να χαιρεσαι και το μεγαλο σου παιδακι και το μωρουλι που ερχεται!!!

Ελπιζω καποια αλλη μαμα με παρομοια εμπειρια να σου απαντησει μηπως βοηθησει.

Καλο σας βραδυ!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου γύρισε σε κεφαλική προβολή όταν έμπαινα στην 37η εβδομάδα, 2 μέρες πριν γεννήσω. Και ήταν 2800 τότε, αν θυμάμαι καλά. Τις ίδιες συμβουλές είχαν δώσει και σ' εμένα, να περπατάω αλλά να μην το παρακάνω.

Με το καλό να έρθει το μωράκι και να είναι γερό!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια και για την ιστορία, η μπεμπούλα γύρισε! Πηγα χθες στο γιατρο που ημουν 36+3 και ήταν με το κέφαλι κάτω! Είπε να κάνει μια κωλοτουμπα να μας λαχταρίσει μονό μια βδομάδα και ξαναγύρισε :P

Ευχομαι σε ολες υγιη μωρακια στην αγκαλια!

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια και για την ιστορία, η μπεμπούλα γύρισε! Πηγα χθες στο γιατρο που ημουν 36+3 και ήταν με το κέφαλι κάτω! Είπε να κάνει μια κωλοτουμπα να μας λαχταρίσει μονό μια βδομάδα και ξαναγύρισε :P

Ευχομαι σε ολες υγιη μωρακια στην αγκαλια!

 

αχ τι καλα!!!με το καλό με φτ τώρα!!!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια και για την ιστορία, η μπεμπούλα γύρισε! Πηγα χθες στο γιατρο που ημουν 36+3 και ήταν με το κέφαλι κάτω! Είπε να κάνει μια κωλοτουμπα να μας λαχταρίσει μονό μια βδομάδα και ξαναγύρισε :P

Ευχομαι σε ολες υγιη μωρακια στην αγκαλια!

 

Γιουπιιιι! Μπραβο! Τελεια νεα!!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.  Έχω διαβάσει την συζήτηση σας για την εγκάρσια προβολή του εμβρύου και θα ήθελα να σας αναφέρω πως περνάω καί εγώ την ίδια φάση. Ήμουν 37 εβδομάδες  και 6 μέρες όταν πήγα στο γιατρό και μου ανάφερε πως το μωρό πήρε εγκάρσια θέση ενώ ήταν στη σωστή απο τα μέσα του έβδομου μήνα. Μου ανάφερε πως εάν σε μια εβδομάδα που θα κλείσω 39 εβδομάδες δεν αλλάξει θέση το μωράκι μου τότε θα πάμε για καισαρική. Δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει η θεση του εμβρύου σε μια εβδομάδα και ειδικά όταν κοντεύει 39 εβδομάδες. Με τρομάζει λίγο αυτή η φάση αλλά άμα είναι για το καλύτερο του μωρού μου θα το ξεπεράσω. Πιστεύω μόλις πάρω τον μπέμπη μου στα χερια μου θα τα ξεχάσω ολα. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι και τελευταία μέρα μπορεί να γυρίσει. Αλλιώς θα πάτε με την ασφαλή οδό για τα εγκάρσια μωράκια , που είναι η καισαρική. Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν!

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2020 at 10:06 ΜΜ, MariaLz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Έχω διαβάσει την συζήτηση σας για την εγκάρσια προβολή του εμβρύου και θα ήθελα να σας αναφέρω πως περνάω καί εγώ την ίδια φάση. Ήμουν 37 εβδομάδες  και 6 μέρες όταν πήγα στο γιατρό και μου ανάφερε πως το μωρό πήρε εγκάρσια θέση ενώ ήταν στη σωστή απο τα μέσα του έβδομου μήνα. Μου ανάφερε πως εάν σε μια εβδομάδα που θα κλείσω 39 εβδομάδες δεν αλλάξει θέση το μωράκι μου τότε θα πάμε για καισαρική. Δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει η θεση του εμβρύου σε μια εβδομάδα και ειδικά όταν κοντεύει 39 εβδομάδες. Με τρομάζει λίγο αυτή η φάση αλλά άμα είναι για το καλύτερο του μωρού μου θα το ξεπεράσω. Πιστεύω μόλις πάρω τον μπέμπη μου στα χερια μου θα τα ξεχάσω ολα. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!:)

Φυσικά και όλα θα πάνε καλά!Η πρώτη μου κόρη ερχόταν κάπως ανάποδα ,φοβομασταν για καισαρική και τελικά γεννήθηκε φυσιολογικά.Η δεύτερη μου κόρη ήταν εγκάρσια από τον έβδομο μήνα,πάλι μιλούσαμε για καισαρική,τελικά γύρισε την ώρα του τοκετού και γεννήθηκε φυσιολογικά.Η τρίτη μου κόρη ερχόταν φυσιολογικοτατα  ήμασταν σίγουροι για φτ και πήγα στις 38 εβδομάδες για εξέταση όπου ο γιατρός υποψιάστηκε μια σοβαρή αποκόλληση πλακούντα και μου την πήρε μετά από είκοσι λεπτά με ταχύτατες διαδικασίες με καισαρική....Γερά μωρά μόνο αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2020 at 4:06 ΜΜ, MariaLz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Έχω διαβάσει την συζήτηση σας για την εγκάρσια προβολή του εμβρύου και θα ήθελα να σας αναφέρω πως περνάω καί εγώ την ίδια φάση. Ήμουν 37 εβδομάδες  και 6 μέρες όταν πήγα στο γιατρό και μου ανάφερε πως το μωρό πήρε εγκάρσια θέση ενώ ήταν στη σωστή απο τα μέσα του έβδομου μήνα. Μου ανάφερε πως εάν σε μια εβδομάδα που θα κλείσω 39 εβδομάδες δεν αλλάξει θέση το μωράκι μου τότε θα πάμε για καισαρική. Δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει η θεση του εμβρύου σε μια εβδομάδα και ειδικά όταν κοντεύει 39 εβδομάδες. Με τρομάζει λίγο αυτή η φάση αλλά άμα είναι για το καλύτερο του μωρού μου θα το ξεπεράσω. Πιστεύω μόλις πάρω τον μπέμπη μου στα χερια μου θα τα ξεχάσω ολα. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!:)

Σου παραθετω δυο παλαιοτερες παραθεσεις μου (αφορουν αλλες προβολες αλλα ολες οι ασκησεις εχουν κοινο στοχο να κατευθυνουν το μωρο στη ιδανικη προβολη) για να δεις τι μπορεις να δοκιμασεις. Φυσικα μπορει να γυρισει μεχρι τελευταια στιγμη οποτε μην χανεις χρονο και δοκιμασε να του δωσεις την ευκαιρια να το κανει :wink:

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Kορίτσια καλησπέρα! Μόλις μπήκα στην 33 εβδομάδα και στις 31 και 4 ημέρες που πήγα για doppler το μωρό ήταν εγκάρσια και μάλιστα δεν με βολεύει καθόλου γιατί είμαι και μικροκαμωμένη και ζορίζομαι . Στη Β επιπέδου ήταν ισχιακή. Το ίδιο βέβαια είχε συμβεί και στην τρίτη μου εγκυμοσύνη όπου το μωρό γύρισε απροσδόκητα στις 38 εβδομάδες και 2 εβδομάδες πριν γυρίσει την πέτυχα σε εγκάρσια προβολή επίσης. Αυτή είναι η τέταρτη εγκυμοσύνη και εν μέρει δικαιολογείται αυτή η στάση στην παρούσα φάση.. Να επισημάνω εδώ ότι η πρώτη μου γέννα ήταν με καισαρική και οι υπόλοιπες 2 με vbac.Πραγματικά δεν θέλω καθόλου να καταλήξω πάλι σε καισαρική. Με αγχώνει η ιδέα και μόνο. Ακούω εμπειρίες μαμάδων που τα μωράκια τους άργησαν να γυρίσουν αλλά και εμπειρίες μαμάδων(αν υπάρχουν) που έχουν επιχειρήσει επιτυχή εξωτερικό μετασχηματισμό εμβρύου (αν και φοβάμαι η αλήθεια είναι). Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Σταύη είπε:

Kορίτσια καλησπέρα! Μόλις μπήκα στην 33 εβδομάδα και στις 31 και 4 ημέρες που πήγα για doppler το μωρό ήταν εγκάρσια και μάλιστα δεν με βολεύει καθόλου γιατί είμαι και μικροκαμωμένη και ζορίζομαι . Στη Β επιπέδου ήταν ισχιακή. Το ίδιο βέβαια είχε συμβεί και στην τρίτη μου εγκυμοσύνη όπου το μωρό γύρισε απροσδόκητα στις 38 εβδομάδες και 2 εβδομάδες πριν γυρίσει την πέτυχα σε εγκάρσια προβολή επίσης. Αυτή είναι η τέταρτη εγκυμοσύνη και εν μέρει δικαιολογείται αυτή η στάση στην παρούσα φάση.. Να επισημάνω εδώ ότι η πρώτη μου γέννα ήταν με καισαρική και οι υπόλοιπες 2 με vbac.Πραγματικά δεν θέλω καθόλου να καταλήξω πάλι σε καισαρική. Με αγχώνει η ιδέα και μόνο. Ακούω εμπειρίες μαμάδων που τα μωράκια τους άργησαν να γυρίσουν αλλά και εμπειρίες μαμάδων(αν υπάρχουν) που έχουν επιχειρήσει επιτυχή εξωτερικό μετασχηματισμό εμβρύου (αν και φοβάμαι η αλήθεια είναι). Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Καλησπέρα,στην θέση σου δεν θα αγχωνομουνα καθόλου για την θέση του μωρού,το έχεις ξανά ζήσει και ξερεις πως μέχρι τελευταία στιγμή το μωρό μπορεί να αλλάξει θέση,ο δικός μου στην 35η εβδομάδα ήτανε σε εγκάρσια θέση,36+3 που πήγα να γεννήσω είχε γυρίσει με το κεφάλι προς τα κατω.Πιστευω πως μέχρι να έρθει η ώρα να γεννήσεις θα έχει αλλάξει θέση.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,στην θέση σου δεν θα αγχωνομουνα καθόλου για την θέση του μωρού,το έχεις ξανά ζήσει και ξερεις πως μέχρι τελευταία στιγμή το μωρό μπορεί να αλλάξει θέση,ο δικός μου στην 35η εβδομάδα ήτανε σε εγκάρσια θέση,36+3 που πήγα να γεννήσω είχε γυρίσει με το κεφάλι προς τα κατω.Πιστευω πως μέχρι να έρθει η ώρα να γεννήσεις θα έχει αλλάξει θέση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...