Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΞΙΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


baggi

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Γέννησα πριν 10 μέρες μια πανέμορφη μπουμπού συμπληρώνοντας μόνο 35 εβδομάδες κύησης. Τη γέννησα με καισαρική τομή λόγω ισχιακής προβολής. Καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν είχα πρήξιμο πέρα από το φυσιολογικό μιας εγκύου. Μετά τον τοκετό τα πόδια μου από τον αστράγαλο και κάτω έγινα τεράστια. Δεν μπορώ ούτε να τα λυγίσω πια..Και επιπλέον πρήστηκα και κάτω από την τομή. Η περιοχή απ όπου αρχίζει το εσώρουχο και κάτω. Και όλα αυτά μετά..Έχει συμβεί σε καμιά σας. Επανέρχονται κάποια στιγμή στα φυσιολογικά ή ... θα μείνω σαν τέρας???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν γέννησες με ολική νάρκωση, είναι απόλυτα φυσιολογικό το πρήξιμο την πρώτη εβδομάδα μετά τον τοκετό. Και εγώ πρήστηκα πάρα πολύ, έκοψα εντελώς το αλάτι και έπινα πολύ νερό, έτσι μετά από 7-8 μέρες ξεπρήστηκα. Ρώτα όμως και τον γυναικολόγο σου, να μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Να σου ζήσει η μικρούλα σου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Γέννησα πριν 10 μέρες μια πανέμορφη μπουμπού συμπληρώνοντας μόνο 35 εβδομάδες κύησης. Τη γέννησα με καισαρική τομή λόγω ισχιακής προβολής. Καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν είχα πρήξιμο πέρα από το φυσιολογικό μιας εγκύου. Μετά τον τοκετό τα πόδια μου από τον αστράγαλο και κάτω έγινα τεράστια. Δεν μπορώ ούτε να τα λυγίσω πια..Και επιπλέον πρήστηκα και κάτω από την τομή. Η περιοχή απ όπου αρχίζει το εσώρουχο και κάτω. Και όλα αυτά μετά..Έχει συμβεί σε καμιά σας. Επανέρχονται κάποια στιγμή στα φυσιολογικά ή ... θα μείνω σαν τέρας???

 

οχι......δεν θα μεινεις ετσι....ειναι απο το χειρουργειο . κανεις αντιπηκτικες ενεσεις ? και μενα τα ποδια μου εγιναν σαν του ελεφαντα...αστραγαλος δεν υπηρχε...ενα πραγμα ενωμενο......περασε γρηγορα.

 

Να σου ζησει το μωράκι σου !!!!!!!!!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άρχισα δειλά δειλά να ξεπρήζομαι. Όχι καμιά τρομερή διαφορά αλλά νιώθω κάπως πιο ανάλαφρα..Μακάρι να τελειώσει γρήγορα!!! Αντιπηκτικές έκανα. Αν θυμάμαι καλά 4 δόσεις. Μια κάθε μέρα όσο ήμουν στο νοσοκομείο

Link to comment
Share on other sites

πολύ πολύ νερό πίνε και επίσης όχι αλάτι όσο μπορείς, όλα θα ξαναγίνουν όπως ήταν!!! (εγώ είχα πρηστεί ακόμα και στα μπούτια, έκανα ραγάδα μετά τον τοκετό και βγαίνοντας από το μαιευτήριο δεν μου έκανε το παντελόνι που είχα φορέσει μπαίνοντας...)υπομονή, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και καλά κουράγια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και δεν έκανα καισαρική, κι εγώ στο μαιευτήριο είχα γίνει πραγματικά τούμπανο, αφού περπατούσα στους διαδρόμους και όλοι, λεχώνες και επισκέπτες με κοιτάγανε με τρόμο/οίκτο.

 

Μου είχαν πει τότε να καταναλώνω τροφές με λεύκωμα, δλδ αυγά, κοτόπουλο κλπ. Μάλιστα στο μαιευτήριο μου φέρνανε κι έτρωγα 6 (έξι) ασπράδια αυγού καθημερινά! Μεγάλη διαφορά είδα μόλις πήγα σπίτι με το μωρό, που άρχισα να κινούμαι, να ανεβοκατεβαίνω σκάλες, να πίνω πολλά νερά και γενικά ξεκόλλησα απο το κρεβάτι, τότε σε δύο μέρες έγινα "καλά"...:oops:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει σχεδόν ξεπρηστει. Φαντάζομαι οτι μέσα στο τρίμηνο δεν θα υπάρχει καν αυτό το σακούλιασμα που φαίνεται τώρα. Έχω προσέξει όμως οτι η περιοχή πάνω από την τομή είναι μουδιασμένη. Βασικά δεν νιώθω τίποτα εκεί όταν την ακουμπάω. Κι εσάς έτσι είναι;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει σχεδόν ξεπρηστει. Φαντάζομαι οτι μέσα στο τρίμηνο δεν θα υπάρχει καν αυτό το σακούλιασμα που φαίνεται τώρα. Έχω προσέξει όμως οτι η περιοχή πάνω από την τομή είναι μουδιασμένη. Βασικά δεν νιώθω τίποτα εκεί όταν την ακουμπάω. Κι εσάς έτσι είναι;

 

ναι , μουδιασμενη ειναι η περιοχη κι απ οτι φαινεται θα ειναι για λιγο καιρό ακομα....με τρωει καποιες φορες η τομη.

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα στο εξάμηνο σταμάτησε να είναι μουδιασμένη, οπότε είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τώρα πια (27 μήνες μετά) νιώθω κανονικότατα το δέρμα μου και όχι σαν ξένο, αλλά για 6 μήνες από τον τοκετό ένιωθα σαν να μην το άγγιζα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, γέννησα στις 26.7 με καισαρική.

Τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης ενώ δεν είχα πάρει πολλά κιλά (12) πρήστηκε το δεξί μου πόδι στην περιοχή του αστραγάλου. Το αριστερό όχι. Τώρα συνεχίζει να είναι πρησμένο. θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για πολλά νερά. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πρόκειται μόνο για το ένα πόδι. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει σχεδόν ξεπρηστει. Φαντάζομαι οτι μέσα στο τρίμηνο δεν θα υπάρχει καν αυτό το σακούλιασμα που φαίνεται τώρα. Έχω προσέξει όμως οτι η περιοχή πάνω από την τομή είναι μουδιασμένη. Βασικά δεν νιώθω τίποτα εκεί όταν την ακουμπάω. Κι εσάς έτσι είναι;

 

Ταμαράκι, έτσι γίνεται με την καισαρική. Στον χρόνο περίπου, άρχισα να έχω αίσθηση. Μετά ξαναέμεινα έγκυος. Ο πιτσιρίκος είναι περίπου 2 και μπορώ να πω ότι λίγο μούδιασμα έχει παραμείνει. Δεν νομίζω ότι είναι ανησυχητικό πάντως.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεννησα πριν τρεις μηνες με καισαρικη και εχω το μουδιασμα και τα τραβηγματα στην τομη αλλα εδω και δυο βδομαδες ολη η δεξια πλευρα μου απο την τομη μεχρι τον αφαλο ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη στην αφη... Περναω το χερι μου και ποναει σχεδον.... Το ειχε καμια σας;;; ξερετε αν ειναι και αυτο ενα φυσιολογικο συμπτωμα;;

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν τρεις μηνες με καισαρικη και εχω το μουδιασμα και τα τραβηγματα στην τομη αλλα εδω και δυο βδομαδες ολη η δεξια πλευρα μου απο την τομη μεχρι τον αφαλο ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη στην αφη... Περναω το χερι μου και ποναει σχεδον.... Το ειχε καμια σας;;; ξερετε αν ειναι και αυτο ενα φυσιολογικο συμπτωμα;;

Γιατί δεν παίρνεις τηλ τον γυναικολόγο σου να σου πει αν είναι φυσιολογικό σύμπτωμα ή αν πρέπει να πας για έλεγχο ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...