Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελαττωµένη αισθητικότητα στην ευρυτερη περιοχη της καισαρικης τομης


g1g1

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας.

 

Μετα τη δευτερη κτ διαπιστωσα μια ελαττωµένη αισθητικότητα στην ευρυτερη περιοχη της τομης. Προφανώς κόπηκαν περισσότερα αισθητήρια νεύρα. Διαβάζω οτι μπορεί να μην επανελθει και ποτε. Είναι λάθος του γιατρού? Στην πρωτη κτ δεν ειχα κατι τετοιο. Εσεις το ειχατε αυτο? Επανηλθαν τα νευρα καποια στιγμή? Μπορώ να κανω κάτι για αυτο? Εχουν περασει ήδη 2 μηνες... Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα εχουν περασει 11 χρονια και σε καποια σημεια εχω ελαττωμενη αισθητικοτητα όπως το λες... Δεν το εψαξα ποτε.. ηταν η τριτη μου καισαρικη και αυτή με διαφορα θεματα κατά την διαρκεια του τοκετου...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το θεωρείς τόσο σημαντικό; Δηλαδή, τι ειναι αυτό που ένοιωθες πριν και τώρα σου λείπει τόσο πολύ...

 

Κι εγώ αντιλαμβάνομαι διαφορετικά το άγγιγμα στην περιοχή, αλλα δεν έχω διαπιστώσει καποια πρακτική αλλαγή στη ζωή μου, θέλω να πω δεν ειναι ένα σημείο όπου έχει σημασία να εχεις οξεία την αίσθηση της αφής... Νομίζω δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.

 

Μετα τη δευτερη κτ διαπιστωσα μια ελαττωµένη αισθητικότητα στην ευρυτερη περιοχη της τομης. Επανηλθαν τα νευρα καποια στιγμή? Μπορώ να κανω κάτι για αυτο? Εχουν περασει ήδη 2 μηνες... Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα και απο εμένα!

Εγω δεν έχω κανει κτ διότι γέννησα με φτ όμως περισυ το καλοκαίρι αφαίρεσα ένα ινομυωμα λαπαροσκοπικά.Απο την μία πλευρά είχα πολύ ελαττωμένη αισθητικότητα όπως ακριβώς το περιγράφεις παρόλο που οι τομές στην ρομποτική είναι πολύ μικρές και είχα ψιλοφρικάρει. Απο την πλευρά που το είχα πάθει ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη.Μην ανησυχείς!Εκανε πολλούς μήνες να επανέλθει πλήρως και αυτό έγινε σταδιακά.Πιστεύω το ίδιο θα γίνει και σε εσένα!:D

JZyMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας.

 

Μετα τη δευτερη κτ διαπιστωσα μια ελαττω΅ένη αισθητικότητα στην ευρυτερη περιοχη της τομης. Προφανώς κόπηκαν περισσότερα αισθητήρια νεύρα. Διαβάζω οτι μπορεί να μην επανελθει και ποτε. Είναι λάθος του γιατρού? Στην πρωτη κτ δεν ειχα κατι τετοιο. Εσεις το ειχατε αυτο? Επανηλθαν τα νευρα καποια στιγμή? Μπορώ να κανω κάτι για αυτο? Εχουν περασει ήδη 2 μηνες... Ευχαριστώ πολύ.

 

Εγω γεννησα φυσιολογικα αλλα πριν απο μερικα χρονια αφαιρεσα κυστη με λαπαροτομη (μεγεθος τομης καισαρικης), εκτοτε και για αρκετο διαστημα οφειλω να ομολογησω δεν ειχα αισθηση, για την ακριβεια αισθανομουν ενα μουδιασμα που ενιοτε με ανατριχιαζε στην αφη, αλλα σταδιακα και με την παροδο του χρονου επανηλθε (οχι πληρως ακομα) η αισθηση στην εν λογω περιοχη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μας. Με καθησυχάζουν λίγο. Με ενοχλεί γιατί η υπαισθησία αγγίζει ένα μεγάλο μέρος των γεννητικών μου οργάνων, οπότε καταλαβαινετε δεν είναι μια οποιαδήποτε περιοχή... Εχω κλείσει ραντεβού να το κοιτάξω οπότε και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εκανα καισαρικη πριν τρεις μηνες και εχω το μουδιασμα και τα τραβηγματα στην τομη αλλα εδω και δυο βδομαδες ολη η δεξια πλευρα μου απο την τομη μεχρι τον αφαλο ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη στην αφη... Περναω το χερι μου και ποναει σχεδον.... Το ειχε καμια σας;;; ξερετε αν ειναι και αυτο ενα φυσιολογικο συμπτωμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

@g1g1  μπόρεσες να επανέλθεις...?....   εγώ είχα στην κοιλιά τέτοιο θέμα.  είχα θυμώσει πολύ που ξαφνικά δεν ένιωθα την επιδερμίδα σε όλη την κοιλιά! και για μένα ήταν πολύ σημαντικό σημείο αφής δηλαδή χαλάρωνα και εγώ απλώς χαιδεύοντας την κοιλιά μου πχ. 

ευτυχώς δεν είχα τέτοιο θέμα όπως περιγράφετε εσείς, δηλαδή δεν ήταν πιο κάτω το πρόβλημα. δε μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν αυτό.... :-S... 

Τώρα 4 χρόνια μετά, νομίζω έχει επανέλθει ! έγινε σιγά σιγά.  γύρω από την τομή υπάρχει ακόμα ένα μούδιασμα.  

Ήξερα από άλλο χειρουργείο σε άλλο σημείο του σώματος ότι σε ένα χειρουργείο υπάρχει αισθητηριακή απώλεια γύρω από τομή ή σε κάποια σημεία, αλλά δεν είχε πάει ο νούς μου σε αυτό, κατά την εγκυμοσύνη, ότι θα υπήρχε και αυτό το θεματάκι.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 7/28/2017 at 11:09 PM, belleblue said:

@g1g1  μπόρεσες να επανέλθεις...?....   εγώ είχα στην κοιλιά τέτοιο θέμα.  είχα θυμώσει πολύ που ξαφνικά δεν ένιωθα την επιδερμίδα σε όλη την κοιλιά! και για μένα ήταν πολύ σημαντικό σημείο αφής δηλαδή χαλάρωνα και εγώ απλώς χαιδεύοντας την κοιλιά μου πχ. 

ευτυχώς δεν είχα τέτοιο θέμα όπως περιγράφετε εσείς, δηλαδή δεν ήταν πιο κάτω το πρόβλημα. δε μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν αυτό.... :-S... 

Τώρα 4 χρόνια μετά, νομίζω έχει επανέλθει ! έγινε σιγά σιγά.  γύρω από την τομή υπάρχει ακόμα ένα μούδιασμα.  

Ήξερα από άλλο χειρουργείο σε άλλο σημείο του σώματος ότι σε ένα χειρουργείο υπάρχει αισθητηριακή απώλεια γύρω από τομή ή σε κάποια σημεία, αλλά δεν είχε πάει ο νούς μου σε αυτό, κατά την εγκυμοσύνη, ότι θα υπήρχε και αυτό το θεματάκι.... 

3,5 χρονια μετά θεωρώ πλέον την εχω συνηθίσει την υπαισθησια. Δεν εχει υποχωρήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, μετά την καισαρική και αφού έκλεισε η τομή, σας έδωσαν οδηγίες για καθημερινό ελαφρύ μασάζ; εμένα ναι και αργότερα το διάβασα και ως συμβουλή από οστεοπαθητικο, για να επανέλθει η αίσθηση στην περιοχή. Δεν ξέρω αν έτυχε, εγώ το ακολούθησα και στους 6 μήνες η αίσθηση κατα μήκος της τομής επανήλθε κανονικά (στην αρχή ένιωθα σα να αγγιζα ξένο σώμα, σιγά σιγά όμως το ένιωθα όπως πριν) 

2,5 χρόνια μετά, λες και δεν έγινε ποτέ χειρουργείο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vtgian είπε:

Να ρωτήσω κάτι, μετά την καισαρική και αφού έκλεισε η τομή, σας έδωσαν οδηγίες για καθημερινό ελαφρύ μασάζ; εμένα ναι και αργότερα το διάβασα και ως συμβουλή από οστεοπαθητικο, για να επανέλθει η αίσθηση στην περιοχή. Δεν ξέρω αν έτυχε, εγώ το ακολούθησα και στους 6 μήνες η αίσθηση κατα μήκος της τομής επανήλθε κανονικά (στην αρχή ένιωθα σα να αγγιζα ξένο σώμα, σιγά σιγά όμως το ένιωθα όπως πριν) 

2,5 χρόνια μετά, λες και δεν έγινε ποτέ χειρουργείο. 

 

Εγώ δεν πήρα τέτοια οδηγία, το μόνο που με συμβούλευσε ο γιατρός είναι να βάζω μια αλοιφή (επουλωτική ήταν, δεν θυμάμαι και το όνομά της), για λόγους αισθητικής, υποτίθεται ότι θα μείωνε περισσότερο το σημάδι, την έβαλα για 10 μέρες περίπου στο πρώτο παιδί, μετά την ξεχνούσα συνέχεια, καλά στο δεύτερο ούτε καν!!!

 

Πέντε χρόνια μετά την πρώτη καισαρική και σχεδόν τρία χρόνια μετά την δεύτερη, η αίσθηση της κοιλιάς μου είναι ακριβώς όπως πριν τους τοκετούς...και έχουν μεσολαβήσει και άλλες δύο επεμβάσεις στην κοιλιακή χώρα (λαπαροσκοπικές βέβαια).

 

Να ήταν και η όψη της κοιλιάς ίδια με την προ τοκετών εποχή, θα ήμουν σούπερ ευτυχισμένη :-):-):-) 

Link to comment
Share on other sites

Ευσεβείς πόθοι deena! Ίσως είναι στο σώμα, στους ιστους, τι να πω. Εγώ γενικά είχα άριστη ανάρρωση, δε μπορώ  να πω ότι πονεσα καν, μόνο τραβηγματα και σαν κάψιμο ένιωθα για 2 εβδομάδες, μετά ήμουν όπως πριν. 

Η γυναικολόγος της αδελφής μου λέει ότι όλα είναι θέμα λεπτών χειρισμών, αν ο χειρουργός είναι ήρεμος, προσεκτικός και δεν κάνει αγαρμπες κινήσεις στην μετακίνηση, συνήθως είναι και εύκολη η ανάρρωση. Ο δικός πάλι όταν είδε ότι από το μαιευτήριο κιόλας δε πονουσα, μπορούσα απο ξαπλωμενη να σηκωθώ μόνη μου χωρίς δυσκολία, μου είπε "τι να πω, σε όλες το ίδιο κάνω, μερικές έχετε απίστευτη επαναφορά, άλλες δυσκολευονται τρομερά" 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι ειναι στο σωμα.δυο καισαρικες εκανα με διαφορετικο γιατρο η καθε μια πολυ καλη αναρρωση κ στις δυο

Το σημειο μια χαρα το νιωθω,μετα τα ραμματα λιγο μουδιασμα ναι αλλα μετα το τριμηνο κανονικα

Ουτε μασαζ ουτε κρεμα.η τομη ειναι πολυ χαμηλα κ μικρη

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι θέμα γιατρού και εμπειρίας. Το 2010 έκανα μια εγχείριση - σαν καισαρική τομή - για την αφαίρεση ινομυώματος διαμέτρου πάνω από 8 εκατοστά. Ένιωσα μια χαρά και κυρίως ο γιατρός μου είπε ότι έκανε και πλαστική στην περιοχή (χωρίς να το ζητήσω). Δεν έδωσα σημασία αλλά μετά είδα το δέρμα στην περιοχή τεντωμένο σε σχέση με πριν και μου άρεσε πάρα πολύ. Η πρώτη μέχρι τώρα γέννα έγινε το 2014 με άλλο γυναικολόγο, αναγκαστικά με καισαρική λόγω του προηγούμενου χειρουργείου. Είχα επιπλοκές πολύ σοβαρές (ακατάσχετη αιμορραγία) και με έραψαν άρον άρον. Δεν νιώθω πλέον την περιοχή, ας ξεχάσουμε το πρήξιμο που είχα τους πρώτους μήνες και ήταν υπερβολικό. Η κοιλιά πάνω από την τομή ήταν πρησμένη και εξογκωμένη για πολλούς μήνες. Πάντως, ο πρώτος γιατρός που με είχε χειρουργήσει θεωρούνταν από τους καλύτερους. Δεν ρίχνω ευθύνες στον δεύτερο γιατρό, κοίταζε να με σώσει, οκ, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν... Πάντως, δεν μπορώ να ξεχωρίσω την πρώτη από την δεύτερη τομή. Η περιοχή πάντως είναι μονίμως μουδιασμένη....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 23/8/2017 at 11:46 ΜΜ, popi76 είπε:

 Η κοιλιά πάνω από την τομή ήταν πρησμένη και εξογκωμένη για πολλούς μήνες. 

Για δες αυτό μπορεί να ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία.

https://www.aestheticsurgery.gr/reconstructive-surgery/reconstructive-scars/xiloeidi.html

Εγώ έχω κάνει μια θηρεοειδεκτομη και ενώ τον γιατρό τον εμπιστευομουν και ξέρω οτι έκανε καλή δουλειά το δερμα μου ηταν τέτοιο που έκανε εξωγκομα και ήταν κόκκινο.(πήγα σε δερματολόγο κ εκανα κάποιες ενέσεις για να στρώσει)

Φέτος που γέννησα αναγκάστηκα με καισαρική αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πράγμα.Και η γυναικολόγος μου είπε οτι εχει να κάνει με το δερμα μου.Την περιοχή δεν την ένοιωθα και γω στην αρχή αλλα έχει αρχίσει να αποκαθίσταται σιγα σιγά και η γιατρός μου είπε οτι θέλει τουλάχιστον 7μηνο για να ειναι οπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2017 at 1:25 ΜΜ, Elfer είπε:

Για δες αυτό μπορεί να ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία.

https://www.aestheticsurgery.gr/reconstructive-surgery/reconstructive-scars/xiloeidi.html

Εγώ έχω κάνει μια θηρεοειδεκτομη και ενώ τον γιατρό τον εμπιστευομουν και ξέρω οτι έκανε καλή δουλειά το δερμα μου ηταν τέτοιο που έκανε εξωγκομα και ήταν κόκκινο.(πήγα σε δερματολόγο κ εκανα κάποιες ενέσεις για να στρώσει)

Φέτος που γέννησα αναγκάστηκα με καισαρική αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πράγμα.Και η γυναικολόγος μου είπε οτι εχει να κάνει με το δερμα μου.Την περιοχή δεν την ένοιωθα και γω στην αρχή αλλα έχει αρχίσει να αποκαθίσταται σιγα σιγά και η γιατρός μου είπε οτι θέλει τουλάχιστον 7μηνο για να ειναι οπως πριν.

Κοίταξε, από την στιγμή που η πρώτη εγχείριση ήταν ουσιαστικά σαν καισαρική και το δέρμα ήταν ωραίο και τεντωμένο, και η δεύτερη ήταν πάλι καισαρική και η κοιλιά ήταν πρησμένη και κρεμόταν, το αποδίδω στο γιατρό. Ο πρώτος ήταν πραγματικά τοπ, από τους πιο έμπειρους στον τομέα του, δεν τον επέλεξα όμως για προσωπικούς λόγους. Όσο για το χηλοειδές το είδα σε εικόνα και όχι, δεν έχει καμιά σχέση. ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...