Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να ξαναγινω μανουλα?(μετά από καισαρική)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια! Εγώ γέννησα τον Σεπτεμβριο 2009 με καισαρική και ο γιατρος μου με συμβούλεψε ότι καλό θα ήταν να περάσουν τουλάχιστον 4μήνες. Οπότε τέλος Ιανουαρίου 2010 ξαναέμεινα έγκυος αλλά απέβαλα. Τον Αύγουστο 2010 έμεινα πάλι έγκυος και τώρα περιμένω το δεύτερο μωράκι μου τον Απρίλιο.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Νομιζω πως το εξαμηνο ειναι ενα ασφαλες χρονικο διαστημα για μια επομενη εγκυμοσυνη. Αυτο που με απασχολει ειναι αν σε αυτο το διαστημα ειδικοτερα τους πρωτους μηνες που δεν εχει ερθει ακομα η περιοδος μπορει να μεινεις εγκυος...?Δηλαδη αν γινεται ωορηξια χωρις περιοδο?

ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...25/12/2010

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το εξαμηνο ειναι ενα ασφαλες χρονικο διαστημα για μια επομενη εγκυμοσυνη. Αυτο που με απασχολει ειναι αν σε αυτο το διαστημα ειδικοτερα τους πρωτους μηνες που δεν εχει ερθει ακομα η περιοδος μπορει να μεινεις εγκυος...?Δηλαδη αν γινεται ωορηξια χωρις περιοδο?

pegoulita, ο δικός μου ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορούσα να μείνω έγκυος στο δεύτερο μετά τον τρίτο μήνα. Μου τόνισε όμως ότι ακόμα κι αν δεν είχα περίοδο (γιατί θήλαζα κι εγώ) ωορηξία υπάρχει και ότι θα μπορούσα να μείνω έγκυος χωρίς να το καταλάβω. Οπότε, αν δεν θέλεις ακόμα, πρόσεξε λιγάκι. Εγώ για την ιστορία, έμεινα έγκυος λίγο μετά που έκλεισε τους 9 μήνες η μπουμπού μου.

gr0Ep2.png

kOgFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eξι μήνες είχε συστήσει και σε μένα ο γιατρός μου να περάσουν πριν μια δεύτερη εγκυμοσύνη. Τελικα η δεύτερη εγκυμοσύνη μου ήρθε 22 μήνες αργότερα. Άρα όταν θα γεννήσω πρώτα ο ΘΕός θα έχουν περάσει 2μιση χρόνια από την πρώτη καισαρική, πιστεύω ότι είναι ένα ασφαλές χρονικό διάστημα.

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας εγω γεννησα 27 δεκ 2010 με καισαρικη και η γιατρος μου μου ειπε οτι μετα απο ενα εξαμηνο μπορω να ξαναμεινω εγκυος αλλα αν θελω να εχω τη δυνατοτητα για φυσιολογικο τοκετο αν και δε τον αναλαμβανουν ολοι οι γιατροι να περιμενω κανα δυο χρονια και μετα να προσπαθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σε ολες και ολους! Εχω 2 καισαρικες ηδη και θελω να προχωρησω σε τριτη εγκυμοσυνη.Ακομη ειμαι στη λοχεια αλλα το σκεφτομαστε ηδη,δηλ κυριως εγω το σκεφτομαι..Θα ρωτησουμε το γιατρο οταν παμε στις 40 μερες αλλα μηπως ξερετε κι εσεις; Λογικα υποθετω θα μου πει να περασει ενα εξαμηνο οπως και τις αλλες φορες αλλα τωρα μηπως χρειστει περισσοτερο;

Link to comment
Share on other sites

απο ότι εχω διαβασει θελει τουλαχιστον ενα 6μηνο,τωρα αν αφηνες και λίγο περισσοτερο θα ήταν πιστευω καλυτερα για να εχει ¨"ηρεμησει " ο οργανισμος σου και τα οργανα σου,μητρα κ.α. Παντως σου ευχομαι με το καλο και το 3!!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω και εγώ οτι πρέπει να περάσει το λιγότερο ένα εξάμηνο!!!!

Σε τόσο σύντομο διάστημα θές και το τρίτο? Χαράς το κουράγιο σου!

 

Με το καλό και το τρίτο νινάκι σου!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις τοσο αμεσες απαντησεις. Αυτο εχω κι εγω στο μυαλο μου,γυρω στο εξαμηνο, αλλα εχω ακουσει και περιπτωσεις που συνιστουν μετα απο 2 χρονια ή και παραπάνω.Και μιλαμε για 3η καισαρική. Δυστυχώς το vbac δεν μας προεκυψε παροτι το προσπαθησαμε κι ετσι λογικα δεν νομιζω να δεχτει να το ξαναπροσπαθησει ο γιατρος μου την 3η φορα. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν περιμενα να μου ερθει επιθυμια τοσο γρηγορα. Την πρωτη φορα στην κορη μου ελεγα θα περιμενω τουλαχιστον ενα χρονο να την ''χορτασω''. Κι ετσι εγινε.Τωρα που ηρθε το δευτερο μωρακι μας τα βλεπω αλλιως. Ακομα δεν εχουμε κολικους κλπ ,ο θηλασμος παει καλα, η κορη μου, 2 ετων εχει ξετρελαθει με το μωρο, μεχρι στιγμης δεν τον ζηλευει και γενικα τα πραγματα ειναι πιο ηρεμα. Τα περιμενα πιο δυσκολα με 2 παιδια,αλλα μαλλον θα προσαρμοστουμε ομαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά απο καισαρική θα πρέπει να περάσουν δυο τουλάχιστον χρόνια για νεο τοκετό (και η καισαρική είδος τοκετού είναι)

Επίσης να ξέρεις οτι απο την στιγμή που έκανες καισαρική και ο επόμενος τοκετός θα πρέπει να γίνει με καισαρική.

Τέλος να πω οτι στους περιορισμούς που θέτει μια καισαρική είναι και ο αριθμός οπου είναι στις τρεις γέννες και μόνο με καισαρική..

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καισαρική θα πρέπει να περάσουν δυο τουλάχιστον χρόνια για νεο τοκετό (και η καισαρική είδος τοκετού είναι)

Επίσης να ξέρεις οτι απο την στιγμή που έκανες καισαρική και ο επόμενος τοκετός θα πρέπει να γίνει με καισαρική.

Τέλος να πω οτι στους περιορισμούς που θέτει μια καισαρική είναι και ο αριθμός οπου είναι στις τρεις γέννες και μόνο με καισαρική..

 

 

Μετά από έναν χρόνο μπορείς να ξανακάνεις καισαρική, μου ειπε ο γιατρός μου. Όσο για τις γέννες μπορείς μέχρι 4 συνεχόμενες με καισαρική. Α! Όσο για το άν ο πρώτος τοκετός είναι με καισαρική είναι υποχρεωτικό και ο επόμενος να είναι με καισαρική είναι λάθος. Εφόσον ο γιατρός συνεκτιμήσει όλη την κατάσταση και υπάρχουν θετικές ενδείξεις μπορεί να προχωρήσει και μετά απο καισαρική σε γέννα κολπική. Δες και το παρακάτω άρθρο http://eutokia.gr/2009-02-09-14-49-28/77--vbac-

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο κάτι λίγο παραπάνω από ότι σε έναν φυσιολογικό τοκετό. Τα δικά μου έχουν 2 χρόνια και 3 μήνες διαφορά. Ο γιατρός μου είπε αν θέλω τρίτο, να κάνω κράτει 3-4 χρόνια. Μήτρα είναι, κόψε ράψε συνέχεια δεν είναι και το καλύτερο.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τί μου είπε η καινούργια μου γιατρός. Μπορείς κατ'ευθείαν ακόμα κι αν θέλεις να δοκιμάσεις για φυσιολογικό, επειδή αν μια πληγή δεν κλείσει σε 9 μήνες (όσο διαρκεί η εγκυμοσύνη δηλαδή), δεν κλείνει ποτέ. Οπότε περιμένεις-δεν περιμένεις μεγαλύτερο διάστημα για να μείνεις έγκυος, είναι ένα και το αυτό. Βέβαια, επειδή ο κάθε γιατρός αλλού σπούδασε, άλλα διδάχτηκε κι άλλα εφαρμόζει, καλό είναι να ακούς αυτόν που θα σε βοηθήσει να γεννήσεις (με οποιονδήποτε τρόπο).

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια !! κ γω εχω μια μπουμπου 2μιση μηνων.....κ θελουμε αμεσα κ δευτερο !!! γεννησα με καισαρικη κ τοτε στο νοσομομειο ειχε πει ο γιατρος κανα 6μηνο αν περασει καλα ειναι αλλα ηταν χαλαρος ! δεν τον ρωτησα ξανα γιατι δεν εχω αξιωθει να παω για την τυπικη εξεταση αλλα να ειμαι ειλικρινης 3 φορες που βρεθηκε ελευθερος χρονος καναμε ελευθερα ! θελουμε πολυ κ αλλο ενα παιδακι τοσ συντομα, αλλα το θεμα της καισαρικης δεν το ειχα σκεφτει ! σαν να μην εκανα ποτε καισαρικη ! το ειχα εκτος μυαλου ! χαχαχ!!! ομως τωρα σκεφτομαι μηπως πρεπει να περασει κανα 4μηνακι κ μετα να ξαναβαλω μπρος !!! θηλαζω αποκλειστικα κ περιοδο δεν εχω !

θελω ομως να ρωτησω κ τις μανουλες που εμειναν εγκυες στο καπακι αν μπορουσαν να θηλαζουν ταυτοχρονα με την εγκυμοσυνη τους !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έμεινα έγκυος κατά την περίοδο του θηλασμού, ούτε δεύτερο παιδάκι έχω. Στο βιβλίο της η Άννα Πατσούρου (παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού), λέει ότι αν δεν έχεις εμφανίσει αίμα ή συσπάσεις, αν δεν έχεις γεννήσει πρόωρο μωρό στο παρελθόν κι αν δεν αρχίσεις να χάνεις βάρος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Δες κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2118045#post2118045

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα. Έχω κανει κι εγω τρεις καισαρικές, τις 2 πρωτες με διαφορά 2 ετών και την τρίτη μετά από 5 χρόνια. Θα ήθελα να κάνω κι άλλο παιδάκι αλλά φοβάμαι να πάω και για 4η καισαρική!

Πάντως μετά τη 2η καισαρική ο γιατρος μου ειπε να περιμένω περιπου ενα χρόνο για να μείνω πάλι έγκυος.

Πραγματικά μου έκανε μεγαλη εντυπωση το ότι κάποιες κοπέλες έχουν 4 και 5 καισαρικές! Άθλος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!!! Εγώ κορίτσια γέννησα τον Ιανουάριο που μας πέρασε με καισαρική και ξαναέμεινα έγγυος τον Μάρτιο. Περιμένουμε το δεύτερο ζουζούνι μας τον Δεκέμβριο με προγραμματισμένη καισαρική γύρω στις 15 του μήνα. Στην αρχή είχαμε αγχωθεί κι εμείς πάρα πολύ για την τόσο σύντομη εγκυμοσύνη αλλά όταν ρώτησα τον γιατρό μου, είπε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το 6μηνο που δίνουν όταν γεννήσεις είναι σκόπιμο απλά για να δυναμώσει περισσότερο ο οργανισμός μας και να επανέλθει σε φυσιολογική λειτουργία. Κατά τα άλλα....όλα καλά! Άντε με το καλό σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Νομίζω ότι δεν υπάρχει στάνταρ χρονικό διάστημα που πρέπει να περιμένεις μετά από καισαρική για να ξαναμείνεις έγγυος και ότι εξαρτάται από την περίπτωση. Έχω ακούσει γιατρούς που λένε να περιμένεις 6 ή 12 μήνες και άλλους να λένε ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις καθόλου. Μάλλον κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Επιστημονικά δεν υπάρχει ανώτατος αριθμός καισαρικών τομών, στις οποίες μπορεί να υποβληθεί μια γυναίκα. Πρακτικά, βέβαια, σε όσες περισσότερες καισαρικές τομές υποβάλλεται, αυξάνεται ο κίνδυνος για επιπλοκές.

Η βιβλιογραφία συνιστά η νέα σύλληψη να γίνεται τουλάχιστον έξι μήνες μετά την καισαρική τομή. Αν γίνει νωρίτερα, χρειάζεται μεγαλύτερη επαγρύπνηση από την πλευρά του γυναικολόγου.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημερα σε ολες και ολους! Εχω 2 καισαρικες ηδη και θελω να προχωρησω σε τριτη εγκυμοσυνη.Ακομη ειμαι στη λοχεια αλλα το σκεφτομαστε ηδη,δηλ κυριως εγω το σκεφτομαι..Θα ρωτησουμε το γιατρο οταν παμε στις 40 μερες αλλα μηπως ξερετε κι εσεις; Λογικα υποθετω θα μου πει να περασει ενα εξαμηνο οπως και τις αλλες φορες αλλα τωρα μηπως χρειστει περισσοτερο;

θα χρειαστεί να περιμένεις ενα χρόνο, για μεγαλυτερη ασφάλεια!:roll:

Η τομή η εξωτερική δεν έχει πρόβλημα, αλλά η μήτρα πρέπει να επουλωθεί πλήρως,΄ωστε να μειώσεις τις πιθανότητες επιπλοκών!

΄Κι εγω θέλω να προχωρήσω σε 2 εγκυμοσύνη, μα θα περιμένω!!!:|

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!!!:-D:grin::-D:grin:

Κοιτα να το ευχαριστηθείς το νέο μέλος κι ασε τα αγχη της 3ης εγκυμοσύνης για λίγο αργότερα!!! :-D:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια τι σας εχει πει ο γιατρος σας για νεα εγκυμοσυνη μετα απο καισαρικη; Μετα απο ποσο καιρο επιτρεπεται; Εμενα μου ειπε οτι και αμεσως ν α μεινω ξανα δεν υπαρχει προβλημα πλεον .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Θα σου πω τί μου είπε η καινούργια μου γιατρός. Μπορείς κατ'ευθείαν ακόμα κι αν θέλεις να δοκιμάσεις για φυσιολογικό, επειδή αν μια πληγή δεν κλείσει σε 9 μήνες (όσο διαρκεί η εγκυμοσύνη δηλαδή), δεν κλείνει ποτέ. Οπότε περιμένεις-δεν περιμένεις μεγαλύτερο διάστημα για να μείνεις έγκυος, είναι ένα και το αυτό. Βέβαια, επειδή ο κάθε γιατρός αλλού σπούδασε, άλλα διδάχτηκε κι άλλα εφαρμόζει, καλό είναι να ακούς αυτόν που θα σε βοηθήσει να γεννήσεις (με οποιονδήποτε τρόπο).

 

Καλησπέρα, γεννησα 3/1 ενα αγοράκι 33,2 πρόωρο.. ευτυχώς πήγαν όλα καλα!! Πριν κλείσω 2 μήνες από την γεννά είχαμε ενα ατυχηματακι με το προφυλακτικό και φοβάμαι για εγκυμοσύνη μετά από καισαρική στους 2 μήνες!! Αυτό που λες μου δίνει κουράγιο μακάρι να ισχύει.. θηλάζω αλλά δίνω και ξένο.. περίοδος δεν μού ήρθε ακόμη.. ααααγχος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,γέννησα πριν 3μηνες με καισαρική τομή στις 32+4 λόγω συσπασεων και δόξα το θεό η Μπέμπα μου είναι υγιέστατη .. το θέμα είναι πως από την ημέρα που γέννησα άρχισε να μεγαλώνει η θέληση μου κ η σκέψη για ένα ακόμη παιδί . Ο γιατρός μου είπε πως μετά από 6 μήνες μπορώ να προσπαθήσω και ο άντρας μου προς το παρόν δεν θέλει δεύτερο γιατί είναι πολύ νωρίς . Εγώ όμως ρε κορίτσια δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες η οτιδήποτε άλλο αν και πέρασα τόσο δύσκολα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με αιμορραγιες διαρκώς και νοσηλεία ένα μήνα πριν να γεννήσω,δεν το βάζω κάτω . Μου έχει βγει το αντίθετο . Κάθε μέρα διαβάζω ποτέ μπορώ να μείνω ξανά,πως είναι οι κοπέλες που ξανά έμειναν στα κοντά κτλ. Υπάρχουν κοπέλες που να έμειναν πριν τους 6 μήνες ; Πήγαν όλα καλά ; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...