Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασία θηλών


Recommended Posts

Κορίτσια είδα παρόμοιο θέμα εδώ αλλά αναφέρατε οι περισσότερες το θέμα της προετοιμασίας κυρίως όσον αφορά την προετοιμασία με κρέμες ή οινόπνευμα κλπ. Εμένα η γυναικολόγος μου , μου είπε ότι καλό θα ήταν, παρότι η θηλή μου είναι φυσιολογική δηλ. δεν έχω εισέχουσες θηλές, να αρχίσω να τρίβω λίγο τη θηλή μου ή να την τσιμπάω για να γίνει πιο σκληρή. Σε μαθήματα τοκετού κλπ. όμως που κάνω με μαίες το ανέφερα και η μαία ήταν αντίθετη καθώς και όλες οι υπόλοιπες κοπέλες που ήταν εγκυμονούσες. Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από οσα ειχα διαβασει σε ομάδες θηλασμού κλπ, ψαχνοντας να προετοιμαστω κι εγω πριν γεννησω, η οδηγία ήταν μία και σαφης : καμία προετοιμασία.

Απλα προσπάθησε να ενημερωθείς για το τι να κανεις αφότου αρχισεις με το καλό τον θηλασμό, δηλ. τι να προσέχεις ωστε να προλάβεις καταστασεις (να δεις ποιος ειναι ο σωστος τροπος να "πιανει" το μωρό τη θηλη, πώς να αναγνωρίσεις τον λάθος τρόπο εγκαίρως, να αφηνεις πού και πού το στηθος ελευθερο ωστε να στεγνωνει και να αεριζεται, να αδειαζεις χειροκινητα το στηθος αν χρειαστεί κλπ) και τι να κανεις αν πχ δεις πρηξιμο, οιδημα κλπ κλπ.

Μπορείς να βρεις μια συμβουλο θηλασμού να μιλησετε πριν γεννησεις και να την εχεις για βοηθεια και για μετα, επίσης μπορείς να συμμετέχεις σε γνωστες ομάδες θηλασμού πχ στο facebook (για την ενημερωση σου, εννοω και για τυχόν απορίες σου).

 

Mου κανει εντυπωση που ο γυναικολογος σου προτεινε αυτό που λες, το οποίο εκτός του ότι θεωρείται καπως παλαιολιθικο και δεν συνιστά καν προετοιμασία (!), ενοχοποιείται και για πρόωρες συσπάσεις, που δεν τις θελουμε γενικά :shock:

 

Με το καλό το μπεμπίνι σου!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την skountoufla. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι πριν γεννήσεις. Για μετά, εμένα με έσωσαν τα κοχύλια (για να μην ακουμπάνε οι ερεθισμένες θηλές πάνω σε ρούχα και σουτιέν και γίνονται χειρότερα) και η λανολίνη (είχα πάρει της medela αλλά έχει πολλές).

 

Θα διαφωνήσω ως προς την ενημέρωση από τα γνωστά group στο facebook. Σορρυ, αλλά μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις θηλαζοταλιμπάν (και το λέω εγώ αυτό που ακόμα θηλάζω στους 11 μήνες - μη νομίζεις ότι το λέω από ζήλια ή κόμπλεξ)

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω ως προς την ενημέρωση από τα γνωστά group στο facebook. Σορρυ, αλλά μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις θηλαζοταλιμπάν (και το λέω εγώ αυτό που ακόμα θηλάζω στους 11 μήνες - μη νομίζεις ότι το λέω από ζήλια ή κόμπλεξ)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Θέλει αρκετό σκρίνινγκ ειν' η αλήθεια :mrgreen:

 

(απλά ειναι μια συγκεκριμένη, δεν θελω να πω το ονομα, που εχει πολλά και χρησιμα αρχεια-οδηγίες και το σκεφτηκα σαν πηγη ενημερωσης...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγώ θηλάζουσα εδώ και 9,5 μήνες, καμία προετοιμασία απολύτως. Σε ότι αφορά τον ερεθισμό, εμένα η μαία μου είχε συστήσει να αλοίφω τη θηλη με μητρικό γάλα και όντως είχε κάνει θαύματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Θέλει αρκετό σκρίνινγκ ειν' η αλήθεια :mrgreen:

 

(απλά ειναι μια συγκεκριμένη, δεν θελω να πω το ονομα, που εχει πολλά και χρησιμα αρχεια-οδηγίες και το σκεφτηκα σαν πηγη ενημερωσης...)

 

συμφωνω και εγω με την skountoufla για οσα προανεφερε.και επισης για την ομαδα συμφωνω οτι εχει πααρα πολλα αρχεια που σε καθοδηγουν και σε ενημερωνουν.δεν ειναι αναγκη η κοπελα να συνδιαλεχθει εαν δεν θελει με τις υπολοιπες κοπελες αλλα τουλαχιστον θα ενημερωθει σωστα:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είδα παρόμοιο θέμα εδώ αλλά αναφέρατε οι περισσότερες το θέμα της προετοιμασίας κυρίως όσον αφορά την προετοιμασία με κρέμες ή οινόπνευμα κλπ. Εμένα η γυναικολόγος μου , μου είπε ότι καλό θα ήταν, παρότι η θηλή μου είναι φυσιολογική δηλ. δεν έχω εισέχουσες θηλές, να αρχίσω να τρίβω λίγο τη θηλή μου ή να την τσιμπάω για να γίνει πιο σκληρή. Σε μαθήματα τοκετού κλπ. όμως που κάνω με μαίες το ανέφερα και η μαία ήταν αντίθετη καθώς και όλες οι υπόλοιπες κοπέλες που ήταν εγκυμονούσες. Ποια είναι η γνώμη σας;

 

 

καμια απολυτως προετοιμασια στις θηλες!η μονη προετοιμασια που μπορεις να κανεις ειναι οπως σου γραφει η skountoufla ειναι να ενημερωθεις σωστα και το θεμα ειναι το μετα να ξερεις πως να αντιμετωπισεις τυχον δυσκολιες.εμεις θηλασαμε 2 χρονια και αυτο που με βοηθησε ηταν η γνωση.με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειμαι στην 25η εβδομαδα και νομιζω οτι πρεπει να αρχισω να ενημερωνομαι για τον θηλασμο. Εσεις κοριτσια απο που ενημερωθηκατε?εχετε να μου προτεινετε καποιο ντοκιμαντερ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειμαι στην 25η εβδομαδα και νομιζω οτι πρεπει να αρχισω να ενημερωνομαι για τον θηλασμο. Εσεις κοριτσια απο που ενημερωθηκατε?εχετε να μου προτεινετε καποιο ντοκιμαντερ κλπ?

 

Αν εισαι στην Αθήνα τα περισσότερα μαιευτήρια διοργανώνουν 1-2 φορές την εβδομάδα σεμινάρια σχετικά με το θηλασμό. Αν έχεις fb υπάρχουν διάφορα γκρουπ που μπορείς να βρεις, εδώ στο φόρουμ αν προσέξεις στο πάνω μέρος της σελίδας, μας ενημερώνει για ένα σχετικό σεμινάριο που πρόκειται να γίνει σε λίγες ημέρες. Επίσης, σχετικά βίντεο υπάρχουν κ στο YouTube. Τέλος, μπορείς να επισκεφτείς έναν σύμβουλο θηλασμού. Όπως βλέπεις οι επιλογές είναι πολλές, διαλέγεις κ παίρνεις. Με το καλό!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτε πριν γεννησεις! Μην ανησυχεις καθολου! Για ενημερωση όπως σου ειπαν τα κορίτσια εχει και βιντεακια στο youtube. Με το καλο το μωρο σου!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια είδα παρόμοιο θέμα εδώ αλλά αναφέρατε οι περισσότερες το θέμα της προετοιμασίας κυρίως όσον αφορά την προετοιμασία με κρέμες ή οινόπνευμα κλπ. Εμένα η γυναικολόγος μου , μου είπε ότι καλό θα ήταν, παρότι η θηλή μου είναι φυσιολογική δηλ. δεν έχω εισέχουσες θηλές, να αρχίσω να τρίβω λίγο τη θηλή μου ή να την τσιμπάω για να γίνει πιο σκληρή. Σε μαθήματα τοκετού κλπ. όμως που κάνω με μαίες το ανέφερα και η μαία ήταν αντίθετη καθώς και όλες οι υπόλοιπες κοπέλες που ήταν εγκυμονούσες. Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Καλησπερα!

Με το καλο να υποδεχθεις το μωρακι σου!!

Σε ποια εβδομαδα κυησης εισαι;

Η μεθοδος αυτη, που σου προτεινε η γυναικολογος, συστηνεται μονο στην παραταση κυησης για να επισπευθει και να ξεκινησει ο τοκετος. Στην περιπτωση φυσιολογικων θηλων, οσον αφορα την προετοιμασια τους για τον θηλασμο, δε νομιζω οτι ειναι αναγκαιο κατι τετοιο. Παλι, αν γινει αυτο λογω προετοιμασιας θηλασμου, θα πρεπει να γινει οταν εχουν περασει οι 40 εβδομαδες κυησης (και αν δεν εχεις γεννησει, βεβαια, πριν απο αυτες) και ο λογος ειναι ο εξης: οταν οι θηλες υποκεινται σε ερεθισμα μεσω τριψιματος ή τσιμπηματος, παραγεται η ορμονη ωκυτοκινη η οποια πυροδοτει την εναρξη τοκετου και η οποια βοηθαει στο να κανει συσπασεις η μητρα, αμεσως μετα τον τοκετο και κατα τη διαρκεια του θηλασμου, ετσι ωστε να αποβληθει το αιμα με σκοπο να αδειασει-καθαρισει η μητρα (οι δρασεις της ωκυτοκινης ειναι κι αλλες, οχι μονο αυτες, π.χ ειναι η ορμονη η οποια προκαλει ηρεμια και ενα αισθημα γαληνης και ισως και ευφοριας).

Συνεπως, δημιουργει συσπασεις τις οποιες θελουμε να αποφυγουμε αν δεν εχουμε φτασει στο τελος της κυησης. Κατα τ'αλλα, η μεθοδος αυτη ειναι αρκετα αποτελεσματικη για τους λογους που αναφερα παραπανω και δεν νομιζω οτι ειναι απαρχαιωμενη, αν θελεις να την χρησιμοποιησεις για τους λογους αυτους (ξεκινημα τοκετου κλπ).

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 30 εβδομάδων και βάζω όταν θυμηθώ λίγη λανολινη στις θηλες απαλά, έχω διαβάσει ότι τις βοηθάει να γίνουν πιο σκληρές, ελπίζω να βοηθήσει στον θηλασμό αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...