Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρησμένη κοιλιά 6 μήνες μετά την καισαρική


Supergirl77

Recommended Posts

Γέννησα με καισαρική πριν από 6,5 μήνες και δόξα τω Θεώ δεν έχω ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα, ούτε με την τομή, ούτε με τα κιλά, μου έχουν μείνει άλλα δύο, που όμως μπορεί και να τα κρατήσω γιατί όλοι μου λένε πως μου χρειάζονταν.

 

Το πρόβλημα είναι με την κοιλιά: εχω ξεκινήσει κοιλιακούς (οκ, όχι σε καθημερινή βάση) από τον 2ο μήνα και οι μύες δια της αφής δείχνουν γυμνασμένοι. Το πρωί που ξυπνάω έχω σχεδόν την κοιλιά που είχα πριν από την εγκυμοσύνη (όχι να το παινευτώ, αλλά ήταν ιδιαίτερα γυμνασμένη, το "δυνατό" μου σημείο ανέκαθεν), ως το μεσημερι όμως και ειδικά το βράδυ πρήζομαι σαν μπαλόνι, άλλοτε περισσότερο κι άλλοτε λιγότερο!

 

Αποκορύφωμα τις προάλλες που αγόρασα ένα φόρεμα που μου πήγαινε τρέλα (το πρωι...) και πήγα το βράδυ χαρούμενη χαρούμενη να το φορέσω για να πάμε επίσκεψη και ήμουν σαν 4 μηνών έγκυος απ' το πρήξιμο, χάλια έδειχνε, χάλια ένιωσα κι εγώ!

 

Είναι θέμα διατροφής, άγχους ή λόγω εγκυμοσύνης ξεχείλωσε η κοιλιά και με το παραμικρό φουσκώνει; Το πράσινο τσάι μήπως παίζει κάποιον ρόλο, πίνω 2 τη μέρα... Δε μ' άφησε και ο μαιευτήρας να φορέσω κορσέ μετά τον τοκετό..

 

Πείτε μου αν σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο και τι μπορεί να γίνει, γιατί θα σκάσω!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aυτο που λες ναι ισχυει και σε μενα...εχω την αισθηση πως "φουσκωνει-ξεφουσκωνει- πιο ευκολα η κοιλια πλεον...οπως και πριν την περιοδο που καποιες φορες ειναι εντονοτερο το φουσκωμα..

Link to comment
Share on other sites

αφήστε τα κορίτσια..δεν ξέρω..εγώ μετα την πρώτη κ.τ. επανήλθα. με πιλάτες..μετα τη δεύτερη πριν διόμιση χρόνια, κανω κοιλιακούς όχι πιλάτες, και ενώ είμαι στο σύν ένα κιλό πάνω κάτω, η κοιλιά κοιλιά..φουσκωμένη…

Link to comment
Share on other sites

supergirl και εμενα η κοιλια μου επανηλθε (γεννησα φυσιολογικα και αρχισα γρηγορα γυμναστικη,εκανα και πριν πολλα πολλα χρονια) αλλα φουσκωνει πλεον πιο ευκολα και πιο εντονα από ότι πριν αν πιω πολλα υγρα η αν φαω πολύ, πριν την περιοδο κτλ,,:roll::roll:

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα μετά την εγκυμοσύνη. Σίγουρα παίζει ρόλο το πράσινο τσάι γιατί επηρεάζει την λειτουργία του εντέρου. Εκτός από αυτό νομίζω ότι είναι και φυσιολογικό. Το σώμα προσπαθεί ακόμη να επανέλθει και να βρει την σειρά του. Νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμη

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στην πρώτη είχα επανέλθει, μάλιστα χωρίς γυμναστική, παρόλο που είχα λίγα κιλά παραπάνω.

Από την δεύτερη όμως έχω αυτό το πρόβλημα. Εχω χάσει τα κιλά της δεύτερης αλλά η κοιλιά είναι πρησμένη. Εχω ξεχάσει πως είναι να φοράς χαμηλοκάβαλο παντελόνι και στενό μπλουζάκι :(.

 

Εχουν περάσει 18 μήνες. Γυμναζόμουν τουλάχιστον 20 χρόνια κι ακόμη κι έγκυος το σώμα μου ήταν άψογο. Εχω ξεκινήσει αερόβια αλλά δεν έχω δει σημαντική διαφορά. Δεν ξέρω από που βγαίνει όλο το φούσκωμα. Λίπος δεν φαίνεται να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βαχ... κι εγώ περίμενα success stories να πάρω κουράγιο, του τύπου "δεν είναι τίποτα, στο 9μηνο περνάει"...:P

 

Ν' αρχίσω ν' αλλάζω γκαρνταρόμπα λοιπόν, μιας κι έχουμε κι εκπτώσεις; ουφ....

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι που οι μύες της κοιλιας έχουν χαλαρώσει

 

Εγω που πήγα πισω στα 48 κιλά περίπου ξυπνάω με κοιλια πλακα και μέχρι το βράδυ εχει πρηστει

Μαλλον οταν φουσκώνει το στομάχι οι μυς της κοιλιας ξεφεύγουν :-(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ακόμη δεν πάω για ψώνια. Βολεύομαι με 2-3 ρούχα ώσπου να ξαναμπω στα παλιά. Συνεχίζω να ελπίζω... :cool:

Στο μεταξύ θα πάω αυτές τις μέρες να πάρω ένα ωραίο κορσεδάκι απ΄τα intimisimi - το είδα σε φίλη μου που έχει το ίδιο πρόβλημα και έτριβα τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ προσκυνώ καθημερινώς.....αλλά κυρίως για να κρυφτώ απο τζάμια και καθρέφτες!!!!

 

Χαχαχα!!! Τοςο χάλια η καταςταςη;; Τυχερός αυτες που φοράνε κελεμπία να λέμε δηλαδη!

Ειναι νωρίς ακομα ρε συ, σε 6 μηνες θα τα χάσεις ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,Έχω δύο μέρες που ξεκίνησα γυμναστήριο,τελειώσανε τα ψέματα!!!Θα την τυρρανησω την παλιόσαρκα,αλλα θα επανέλθω...

Αυτό με την κοιλιά πάντως είτε φυσιολογικά γεννήσεις είτε με καισαρική,το πρήξιμο δύσκολα φεύγει,αυτό έχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε good luck με το γυμναστήριο!!

Αν θες να χάσεις σοβαρά κιλά παντως κανε το total elimination diet by dr sears

Το εκανα επειδή ο μικρός ειχε ΓΟΠ και θηλαζα και έχασα ΤΡΕΛΛΑ κιλά - ειναι δυο βδομαδες γαλοπούλα ρύζι και αχλαδι και τιποτα άλλο!!

 

Αλλα το παραδέχομαι οτι έκλαιγα ολη μερα!!!!!

 

Τεσπα good luck σε οποία κανει δίαιτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ακόμη δεν πάω για ψώνια. Βολεύομαι με 2-3 ρούχα ώσπου να ξαναμπω στα παλιά. Συνεχίζω να ελπίζω... :cool:

Στο μεταξύ θα πάω αυτές τις μέρες να πάρω ένα ωραίο κορσεδάκι απ΄τα intimisimi - το είδα σε φίλη μου που έχει το ίδιο πρόβλημα και έτριβα τα μάτια μου.

 

Την έχω σκεφτεί τη λυση του εσώρουχου/κορσέ προ πολλού, αλλά λέω να μην ενδώσω στην απάτη. Φοβάμαι πως θα παραμελήσω το πρόβλημα, μιας και θα έχω προσωρινή λύση, και σε λίγο (αισιόδοξος άνθρωπος παλαιόθεν) έρχεται καλοκαίρι και τέρμα τα ψέματα! :D

 

Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό να σου μπάινουν στους γοφούς τα παντελόνια σου και μετά να ζορίζονται να κλείσουν λόγω κοιλιά! Κι αν ήταν κοιλιά-χλαπάτσα κάπως στριμωχνόταν φαντάζομαι, η κοιλιά-μπαλόνι δυσκολεύει την κατάσταση! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε good luck με το γυμναστήριο!!

Αν θες να χάσεις σοβαρά κιλά παντως κανε το total elimination diet by dr sears

Το εκανα επειδή ο μικρός ειχε ΓΟΠ και θηλαζα και έχασα ΤΡΕΛΛΑ κιλά - ειναι δυο βδομαδες γαλοπούλα ρύζι και αχλαδι και τιποτα άλλο!!

 

Αλλα το παραδέχομαι οτι έκλαιγα ολη μερα!!!!!

 

Τεσπα good luck σε οποία κανει δίαιτα!

 

Λες εεε?

Αν και δεν είμαι καθόλου της δίαιτας,θα το κάνω(θα προσπαθήσω εννοούσα)..

 

Αυτο το """ΤΡΕΛΛΆ ΚΙΛΑ""" είναι σαν να αναβοσβήνει μπροστά στα μάτια μου..!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω σκεφτεί τη λυση του εσώρουχου/κορσέ προ πολλού, αλλά λέω να μην ενδώσω στην απάτη. Φοβάμαι πως θα παραμελήσω το πρόβλημα, μιας και θα έχω προσωρινή λύση, και σε λίγο (αισιόδοξος άνθρωπος παλαιόθεν) έρχεται καλοκαίρι και τέρμα τα ψέματα! :D

 

Στο γραφείο πρέπει να είμαι περιποιημένη - δεν έχω επιλογή, το κορσεδάκι θα με βοηθήσει να ξαναμπει το πουκάμισσο εντός του παντελονιού!

Και γιατί όχι; ίσως βοηθήσει τα αντεράκια κι όλα τα άλλα που έχουν αλλάξει θέση στην κοιλιά μου να πάνε πιο πέρα, πιο κάτω πιο πάνω και να ξαναβρω την φόρμα μου! Μερικές φορές σκέφτομαι πως κάτι ξέραν οι παλιές με τους κορσέδες. Κορίτσια η μητέρα μου είχε 5 εγκυμοσύνες, 2 παιδάκια έκανε (τα άλλα τα έχανε στον 5-7ο μήνα), έχω βίντεο που είμαι 8 μηνών κι είναι 42 κιλά με κοιλιά επίπεδη. Μου έχει πει πως ο κορσές την βοηθούσε πολύ, "δενόντουσαν" τότε, έβαζαν σφικτούς κορσέδες....

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο γιατρος μου ειχε πει οτι ο κορσες δεν κανει τιποτε,,εγω ειχα παρει αλλα τελικα δεν τον εβαλα γιατι επανηλθε η κοιλια πριν αποφασισω να τον βαλω,,,,για το φουσκωμα αυτό μου ειχε πει ότι οφείλεται στην επιφανειακη χαλαρωση του δερματος,,παντως supergirl είναι νωρις ακομη από ότι μου λενε φιλες μου γυρω στον 1 χρονο περναει

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο γιατρος μου ειχε πει οτι ο κορσες δεν κανει τιποτε,,εγω ειχα παρει αλλα τελικα δεν τον εβαλα γιατι επανηλθε η κοιλια πριν αποφασισω να τον βαλω,,,,για το φουσκωμα αυτό μου ειχε πει ότι οφείλεται στην επιφανειακη χαλαρωση του δερματος,,παντως supergirl είναι νωρις ακομη από ότι μου λενε φιλες μου γυρω στον 1 χρονο περναει

 

Μακάρι μωρέ... γενικά έχω ακούσει πως το σώμα χρειάζεται 9 μηνες για να επανέλθει, όσο διαρκεί και η εγκυμοσύνη.

 

Xena κορσέ δε μ' άφησε ο γιατρός να φορέσω, γιατί με τις νέες τεχνικές που χρησιμοποιούν στην καισαρική, αν αποφασίσουμε να κάνουμε και δεύτερο παιδάκι θα είχαμε πρόβλημα. Ενοποιούνται απ' την πίεση οι στιβάδες της επιδερμίδας μου είπε, οπότε δε θα είχε άλλη επιλογή απ' το να με κόψει "παραδοσιακά" αν ξαναχρειαστεί και δε θα το ήθελα...:?

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Xena κορσέ δε μ' άφησε ο γιατρός να φορέσω, γιατί με τις νέες τεχνικές που χρησιμοποιούν στην καισαρική, αν αποφασίσουμε να κάνουμε και δεύτερο παιδάκι θα είχαμε πρόβλημα. Ενοποιούνται απ' την πίεση οι στιβάδες της επιδερμίδας μου είπε, οπότε δε θα είχε άλλη επιλογή απ' το να με κόψει "παραδοσιακά" αν ξαναχρειαστεί και δε θα το ήθελα...:?

 

Κι εμένα μου είχαν πει να μην βάλω - δεν ήξερα τον λόγο. Εκανα όμως κήλη.. έχω που έχω το φούσκωμα - έχω και την κήλη... τι καλα!! Φαντάσου σαν να έχεις βάλει μισό μήλο κάτω από το δέρμα μου, ακριβώς επάνω από την τομή... αχχχχ........

Εν τω μεταξύ για μένα έχει περάσει καιρός πια - άσε που άλλο παιδάκι δεν νομίζω πως θα κάνω. Αρα μπορώ να βάλω κορσέ και να κρύψω τα χαλαροπατσόκιλα.... σορρυ κορίτσια... κυρίως αυτό που με ενοχλεί είναι πως πες όταν είμαι όρθια είμαι οκ. Οταν κάθομαι...... απαπαπαααα όταν κάθομαι είναι το δράμα. έχω ένα μαξιλάρι εμπρός μου. Δεν ξέρω από που βγαίνει - αλλά βγαίνει. :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είχαν πει να μην βάλω - δεν ήξερα τον λόγο. Εκανα όμως κήλη.. έχω που έχω το φούσκωμα - έχω και την κήλη... τι καλα!! Φαντάσου σαν να έχεις βάλει μισό μήλο κάτω από το δέρμα μου, ακριβώς επάνω από την τομή... αχχχχ........

Εν τω μεταξύ για μένα έχει περάσει καιρός πια - άσε που άλλο παιδάκι δεν νομίζω πως θα κάνω. Αρα μπορώ να βάλω κορσέ και να κρύψω τα χαλαροπατσόκιλα.... σορρυ κορίτσια... κυρίως αυτό που με ενοχλεί είναι πως πες όταν είμαι όρθια είμαι οκ. Οταν κάθομαι...... απαπαπαααα όταν κάθομαι είναι το δράμα. έχω ένα μαξιλάρι εμπρός μου. Δεν ξέρω από που βγαίνει - αλλά βγαίνει. :evil::evil:

 

μη σε παίρνει απο κάτω, αν είναι όντως χαλαρή η κοιλιά, όπως λες, μπορεί να βελτιωθεί με κοιλιακούς (αφού ρωτησεις αν κάνει με την κήλη)!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...