Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


stiliani

Recommended Posts

Καλημέρα!Γέννησα πριν περίπου 15 μέρες με καισαρική ένα κοριτσάκι. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι ενώ έχω ξεπρηστεί παντού το ένα μου πόδι επιμένει να είναι ελάχιστα πρησμένο γύρω από τον αστράγαλο. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να ανησυχήσω; Και κάτι ακόμα, τα παπούτσια που φόραγα πριν την εγκυμοσ'υνη δεν μου μπάίνουν πλεον. Τα πόδια μου σαν να έχουν μεγαλώσει 2 νούμερα όχι μόνο αυτό που επιμένει πρησμένο αλλά και το άλλο που ξεπρήστηκε σαν να έχει μακρύνει. Έχει συμβει σε καμιά σας;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ..

ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΧΙ ΤΟΣΟ..

ΠΗΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΗΖΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΕΝΝΑ!

ΠΑΡΕ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Γέννησα πριν περίπου 15 μέρες με καισαρική ένα κοριτσάκι. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι ενώ έχω ξεπρηστεί παντού το ένα μου πόδι επιμένει να είναι ελάχιστα πρησμένο γύρω από τον αστράγαλο. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να ανησυχήσω; Και κάτι ακόμα, τα παπούτσια που φόραγα πριν την εγκυμοσ'υνη δεν μου μπάίνουν πλεον. Τα πόδια μου σαν να έχουν μεγαλώσει 2 νούμερα όχι μόνο αυτό που επιμένει πρησμένο αλλά και το άλλο που ξεπρήστηκε σαν να έχει μακρύνει. Έχει συμβει σε καμιά σας;

 

Καλημερα!!!!

Εγω πριν την αγκυμοσυνη μου φορουσα 36,5-37!!!!!

Τωρα κατω απο 38 με τιποτα!!!!!!

Παντως αυτο γιατον αστραγαλο που λες καλο θα ηταν να το δει ενας γιατρος!!!! :wink:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ..

ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΧΙ ΤΟΣΟ..

ΠΗΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΗΖΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΕΝΝΑ!

ΠΑΡΕ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ..

 

συμφωνω με τα παραπανω, εμενα ητανε τοσο πρησμενα που δεν μπορουσα να τα λυγίσω και ακομα και τωρα, ενω φορουσα 36 φοραω 37 νουμερο. Μην ανησυχεις, θα ξεπρηστουνε αλλα πες και το γιατρο σου.

Συγχαρητηρια για το μωρακι σου και Καλη Χρονια

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ για δεκαπέντε μέρες είχα τα πόδια του ελάφαντα.Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα πρηστεί καθόλου. Ο γιατρός μου είχε πει ότι ήταν παρενεργεια της καισαρικής. Μου είζε πει να τρώω πολύ κοτόπουλο και ψάρι. Στο ψάρι όμως προσοχή αν θηλάζεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια.σημερα ειμαι πανευτυχης.απο χτες το μεσημερι μου εχει αφησει ο αδερφος μου το μινι λαπτοπ απο χτες το μεσημερι και σας παρακολουθω συνεχεια.εχει παρει αυτο που δεινουν δωρεαν στη κοσμοτε με ιντερνετ για δυο χρονια.λοιπον στο θεμα μας.και μενα τα ποδια μου ειχαν γινει σαν ελεφαντα.αστραγαλος δεν υπηρχε.παλια φορουσα 40 νουμερο.τωρα φοραω 41.εχουν περασει δυο χρονια και δεν βλεπω να αλαζει τιποτα.κριμα τα παπουσια που ειχα.ολα στο παταρι ειναι.δεν ξερω αν αλαζει αυτο για αλλες κοπελες.εμενα παντως δεν επανηρθαν τα ποδια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!!!! :lol:

Ελπίζω μέχρι σήμερα, να έχουν φύγει τα πριξίματα και να έχουν λυθεί οι απορίες σας σχετικά με το πρήξιμο των ποδιών, καθώς και τους λόγους που συμβαίνει αυτό μετά τον τοκετό. Ανήκω και εγώ στο club με τα πρησμένα πόδια. Στην 1η μου γέννα τα συμπτώματα ήταν πιο έντονα, σε σχέση με τη δεύτερη.

Ο λόγος που τα πόδια πρήζονται, είναι η απομάκρυνση του εμβρύου και του πλακούντα. Έτσι λοιπόν, ενώ κατα την εγκυμοσύνη τα επίπεδα κάποιων ορμονών είναι πολύ υψηλά, αμέσως μετά τη γέννα πέφτουν απότομα με αποτέλεσμα να αυξάνονται κάποιες άλλες ορμόνες ή κάποιες άλλες ας το πούμε ουσίες.

Σε όλη αυτή τη διαρκή αυξομείωση των ορμονών ο οργανισμός μας προσπαθεί να βρει τις ισορροπίες, με αποτέλεσμα να έχουμε κάποιες αισθητικές διαφορές στα πόδια.

Επίσης, τις περισσότερες φορές παίζει ρόλο μεταξύ άλλων και το βάρος μας, πόση ώρα είμαστε όρθιες και τι διατροφή κάνουμε.

Καλό είναι να αποφεύγουμε το αλάτι και τις τροφές που το περιέχουν. Όσον αφορά το ασπράδι του αυγού είναι πλούσιο σε λεύκωμα και για αυτό προτείνεται.

Χωρίς να υπάρχει διάθεση να το παίξω 'ξερόλας', ελπίζω να λύθηκαν κάποιες απορίες σας και περιμένω νέα σας για την πορεία του πρηξίματος.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Στη τέταρτη μου εγκυμοσύνη τα πόδια μου πρήστικαν πάρα πολύ από τον έκτο μήνα και ξεπρήστηκαν δύο μήνες μετά τη γέννα. Ηταν νοχλητκό γιατί είχε αρχίσει το δέρμα να σκίζεται από το πρήξιμο. Ο γιατρός έλεγε ότι ήταν φυσιολογικό εφόσων οι εξετάσει για λεύκωμα ήταν καλές. Τώρα οκτώ μήνες μετ΄είμαι μιά χαρά αλλά πράγματο φοράω δύο νούμερα μεγαλύτερα παπούτσια.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ποδια μου αρχισαν να πριζονται κ να πονανε 1 μηνα πριν τον τοκετο!!!

μετα τον τοκετο ξεπριστικαν λιγο & τωρα ειναι αρκετα καλυτερα!!!

χρεισιμοποιησα καλτες κ καλσον ειδικα για να τα ξεκουραζω (εργαζομουν ως την τελευταια ημερα!!!)

αν εχεις κανει ευριαγκιες ή φλεβιτη ρωτα εναν αγγειολόγο!!

οι ειδικες καλτες ή καλσον (εγκυμοσυνης) κοστιζουν απο 10€ - 120€ αναλογα με την πιοτητα κ την πιεση. εμενα με βοηθεισαν πολυ relaxsan

καλτες 10€ καλσον 16€

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Eγώ μολις γέννησα το αριστερο μου ποδι ήταν ποδι γίγαντα!!!! Η λύση ειναι μία ξεκουραση και κοβουμε το αλάτι λοιπον μετα απο μια βδομάδα ξεπρίστηκε και έπαψε να πονάει. Αλλα όσο το κουράζω το ίδιο γίνεται...

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ μολις γέννησα το αριστερο μου ποδι ήταν ποδι γίγαντα!!!! Η λύση ειναι μία ξεκουραση και κοβουμε το αλάτι λοιπον μετα απο μια βδομάδα ξεπρίστηκε και έπαψε να πονάει. Αλλα όσο το κουράζω το ίδιο γίνεται...

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλες σας.

Γέννησα τώρα στις 10 Νοεμβρίου και ενώ έχασα σχεδόν όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης (μόνο δύο μου έμειναν) τα πόδια μου από το γόνατο και κάτω είναι σαν του ελέφαντα όπως είπαν και κάποιες κοπέλες. Είχα αρχίσει να ανησυχώ αλλά βλέπω ότι το έχετε πάθει και άλλες. Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμη και μετά θα πάρω και εγώ το γιατρό μου. Πάντως τον τελευταίο μήνα μου πρήστηκαν τα πόδια μου και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας.

Γέννησα τώρα στις 10 Νοεμβρίου και ενώ έχασα σχεδόν όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης (μόνο δύο μου έμειναν) τα πόδια μου από το γόνατο και κάτω είναι σαν του ελέφαντα όπως είπαν και κάποιες κοπέλες. Είχα αρχίσει να ανησυχώ αλλά βλέπω ότι το έχετε πάθει και άλλες. Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμη και μετά θα πάρω και εγώ το γιατρό μου. Πάντως τον τελευταίο μήνα μου πρήστηκαν τα πόδια μου και μένα.

Ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω!Οταν μιλησα με τον γιατρο μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο,μιας και ολα τα υγρα που ειχε κανει κατακρατηση ο οργανισμος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης πρεπει τωρα να βρουνε παλι τη θεση τους και σιγα σιγα να αποβληθουν.Εμενα πρηστηκαν τα ποδια,μετα ξεπρηστηκαν και πρηστηκε το προσωπο και παει λεγοντας.Επειδη ακομα θηλαζω και δεν μου εχει ερθει περιοδος παρολο που περασαν 10 μηνες, τα χερια μου δεν εχουν επανελθει στα κανονικα τους.Εγω βεβαια εχω να χασω ακομα 3-4 κιλα γιατι ειχα παρει πολλα (26!!!)Υπομονη...τιποτα αλλο και να σου ζησει το μωρακι σου!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες σας.

Γέννησα τώρα στις 10 Νοεμβρίου και ενώ έχασα σχεδόν όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης (μόνο δύο μου έμειναν) τα πόδια μου από το γόνατο και κάτω είναι σαν του ελέφαντα όπως είπαν και κάποιες κοπέλες. Είχα αρχίσει να ανησυχώ αλλά βλέπω ότι το έχετε πάθει και άλλες. Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμη και μετά θα πάρω και εγώ το γιατρό μου. Πάντως τον τελευταίο μήνα μου πρήστηκαν τα πόδια μου και μένα.

 

Ασπραδια αυγου-μπανανες-κοτοπουλο...χωρις αλατι βεβαια!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...