Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν σας ενοχλούν οι τόσες πολλές διαφημίσεις?


Franklin

Recommended Posts

Είχα καιρό να μπω στο φορουμ και ειλικρινά κουράστηκα τόσο πολύ απο τις δεκάδες διαφημίσεις που περιτρυγιζουν την κάθε σελίδα που την κοπανάω για μια πιο ήσυχη σελίδα πριν προλάβω να διαβάσω όσα θα ηθελα. Αισθάνομαι σαν να είμαι στη λαϊκη και προσπαθω να διαβασω Κούντερα αναμεσα σε φωνες "εδω τα καλά πάμπερς....εδω εδω κερά μου ο καλος ο παιδοτοπος..πεντε κρικοι ενα ταλερο για το καλο το κεντρο εξωσωματικης..."

 

Εχει καταντησει πολυ ενοχλητικος ολος αυτος ο ογκος των διαφημισεων και δεν καταλαβαινω επισης πως γινεται το parents να ειναι μια ΜΗ κερδοσκοπικη εταιρεια αφου κερδίζει χρηματα απο διαφημισεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τις μπλοκάρεις και δεν τις βλέπεις. Οι σελίδες έχουν έξοδα συντήρησης γι αυτό και έχουν διαφημίσεις. Λύσεις υπάρχουν απλά συνήθως θέλουμε να γίνεται το δικό μας...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζούμε σε ελεύθερη οικονομία...συνήθως στις χώρες που δεν υπαρχει ελεύθερη οικονομία δεν υπάρχει και Internet.

Το Internet δεν είναι τσάμπα. Το κόστος της ιστοσελίδας ή θα το πληρώνεις εσύ με τη συνδρομή σου ή θα το πληρώνουν οι διαφημίσεις.

Απορώ που στο 2014 υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που πιστεύουν ότι κάτι είναι τσάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Τις μπλοκάρεις και δεν τις βλέπεις. Οι σελίδες έχουν έξοδα συντήρησης γι αυτό και έχουν διαφημίσεις. Λύσεις υπάρχουν απλά συνήθως θέλουμε να γίνεται το δικό μας...

 

Α, δεν το ήξερα, πώς τις μπλοκάρεις, μπορείς να μας δώσεις οδηγίες; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενοχλούν κάποιες διαφημίσεις σε άλλα sites - στο parents, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω δει αντιαισθητικές εικόνες, ίσως κάποιες να είναι & χρήσιμες. Μερικές διαφημίσεις σε γενικού ενδιαφέροντος σελίδες είναι απαράδεκτες, όπως αυτή που κουνιέται ξαφνικά η οθόνη σου, ή γεμίζει ολόκληρη η οθόνη με έντονο χρώμα ή που ενώ διαβάζεις στην άκρη βλέπεις μια κοιλάρα να κουνιέται.. αυτού του τύπου οι διαφημίσεις είναι απαίσιες & με εκνευρίζουν. Μπορεί να κλείσω τη σελίδα εξαιτίας τους, όσο & αν καταλαβαίνω ότι έτσι χρηματοδοτείται το site. Ας διαλέγουν καλόγουστες διαφημίσεις... Ή αυτό που συμβαίνει στο ράδιο, που ακούς ένα ροκ σταθμό & ξαφνικά παίζουν μπουζούκια - σκυλοτράγουδα διαφημιστικά... αλλάζω σταθμός αμέσως!!!

Δλδ, καταλαβαίνω την ανάγκη χρηματοδότησης & την ανάγκη προβολής προϊόντων, όμως θα ήθελα να γίνεται με καλή αισθητική & έξυπνη παρουσίαση για να μην είναι αποκρουστικό το θέαμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ενοχλούμαι από την υπερπληθώρα διαφημίσεων, καλόγουστων και μη. Επίσης με ενοχλούν κάτι τεράστιες ενημερωτικές αναρτήσεις του φόρουμ (σε σημείο που πιάνουν τη μισή οθόνη) και τις οποίες αναγκάζομαι να κλείνω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ας διαλέγουν καλόγουστες διαφημίσεις... Ή αυτό που συμβαίνει στο ράδιο, που ακούς ένα ροκ σταθμό & ξαφνικά παίζουν μπουζούκια - σκυλοτράγουδα διαφημιστικά... αλλάζω σταθμός αμέσως!!!

Τα περισσότερα σάιτ δεν επιλέγουν τα ίδια τις διαφημίσεις που εμφανίζονται, αλλά αυτές μπαίνουν αυτόματα ανάλογα με τα searches που ΕΣΥ κάνεις στο ίντερνετ. Το πολύ-πολύ να υπάρχει ένας έλεγχος ως προς το είδος των προϊόντων που μπορούν να διαφημιστούν ώστε να ταιριάζουν στο γούστο και το ήθος της σελίδας. Ας πούμε εγώ αυτή τη στιγμή βλέπω στην οθόνη μου μια διαφήμιση με αυστραλέζικες μπότες Chic Empire γιατί χθες είχα κάνει ένα search για αυστραλέζικες UGG. Πριν έβλεπα συνέχεια διαφημίσεις Ευρωγνώση γιατί είχα ψάξει για μαθήματα αγγλικών. Εσύ (και η κάθε μια από εμάς) σίγουρα βλέπει κάτι άλλο.

 

Αν προσέξεις, σε κάθε διαφήμιση πάνω δεξιά έχει ένα X που το πατάς και κλείνει η συγκεκριμένη διαφήμιση αν έχεις βαρεθεί να τη βλέπεις ή αν τη θεωρείς άσχετη. Αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να αποκλείσεις όλες τις διαφημίσεις γενικώς.

 

Για να μην βλέπεις άσχετες ή κακόγουστες διαφημίσεις σε ένα σάιτ όπως το parents ή σε άλλα σάιτ που μπορεί να είναι πιο ελεύθερα στο θέμα των διαφημίσεων, πρόσεξε τι searches κάνεις ;)

 

Επίσης με ενοχλούν κάτι τεράστιες ενημερωτικές αναρτήσεις του φόρουμ (σε σημείο που πιάνουν τη μισή οθόνη) και τις οποίες αναγκάζομαι να κλείνω κάθε φορά.

Αυτές με ενοχλούν κι εμένα και συνέχεια τις κλείνω αλλά πάλι εμφανίζονται. Προσωπικά τις θεωρώ πιο ενοχλητικές από τις διαφημίσεις που παίζουν ήσυχες στην ακρούλα τους.

Link to comment
Share on other sites

το parnets kai to καθε Parents εχει ανθρωπους λογικα πισω απο τις λεξεις που γραφουμε εμεις ωστε να μην μπει καποιος μια μερα και γραψει οτι του κατεβει και κανει πολυ πιο κακοκουγοστο ολο το σαιτ... πισω απο τις σελιδες υπαρχουν ανθρωποι που πρεπει να ζησουν , και που κανουν πραγματικη δουλεια...πως εσεις πηγαινετε και δουλευετε σε μια εταιρεια.. η εταιρεια εκεινη που Εσεις δουλευετε νομιζετε δεν κανει διαφημιση?? φυσικα υπαρχει και αλλη λυση , οπως εχουν κανει καποια σαιτ π.χ λογιστικης θες να μαθεις πως να αλλαζεις πανα στο παιδι , ποιος παιδικος σταθμος ειναι ο καλυτερος θα δινεις 100 ευρω το χρονο ,γιατι η αποψη του αλλου μπορει να σε σωσει απο πολλες καταστασεις και ποσο μαλλον οταν προκειται για το ιδιο σου το παιδι... ας δουμε ομως εκει πως θα γκρινιαζαν ολοι αν θα επρεπε να δωσουν ενα τετοιο ποσο!! ας ειμαστε προσγειωμενοι και μη ξεχνατε αν φτανουμε σε σημειο να εκνευριζομαστε για τις διαφημισεις τοτε αλλου ειναι το θεμα ;) και αν καποιοι νιωθουν οτι δεν μπορουν να διαβασουν γιατι πεφτουν κεραυνοι και αστραπες τοτε υπαρχουν και ιατρικα βιβλια που μπορουν να τα διαβασουν με την ησυχια τους (αα ξεχασα πρεπει να τα αγορασουμε!)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα σάιτ δεν επιλέγουν τα ίδια τις διαφημίσεις που εμφανίζονται, αλλά αυτές μπαίνουν αυτόματα ανάλογα με τα searches που ΕΣΥ κάνεις στο ίντερνετ. Το πολύ-πολύ να υπάρχει ένας έλεγχος ως προς το είδος των προϊόντων που μπορούν να διαφημιστούν ώστε να ταιριάζουν στο γούστο και το ήθος της σελίδας. Ας πούμε εγώ αυτή τη στιγμή βλέπω στην οθόνη μου μια διαφήμιση με αυστραλέζικες μπότες Chic Empire γιατί χθες είχα κάνει ένα search για αυστραλέζικες UGG. Πριν έβλεπα συνέχεια διαφημίσεις Ευρωγνώση γιατί είχα ψάξει για μαθήματα αγγλικών. Εσύ (και η κάθε μια από εμάς) σίγουρα βλέπει κάτι άλλο.

 

Αν προσέξεις, σε κάθε διαφήμιση πάνω δεξιά έχει ένα X που το πατάς και κλείνει η συγκεκριμένη διαφήμιση αν έχεις βαρεθεί να τη βλέπεις ή αν τη θεωρείς άσχετη. Αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να αποκλείσεις όλες τις διαφημίσεις γενικώς.

 

Για να μην βλέπεις άσχετες ή κακόγουστες διαφημίσεις σε ένα σάιτ όπως το parents ή σε άλλα σάιτ που μπορεί να είναι πιο ελεύθερα στο θέμα των διαφημίσεων, πρόσεξε τι searches κάνεις ;)

 

 

Αυτές με ενοχλούν κι εμένα και συνέχεια τις κλείνω αλλά πάλι εμφανίζονται. Προσωπικά τις θεωρώ πιο ενοχλητικές από τις διαφημίσεις που παίζουν ήσυχες στην ακρούλα τους.

 

Εγω βλέπω συνεχεια διαφημίσεις για το πως θα γνωρίσουμε single Muslim women και σε διαβεβαιώ οτι δεν έψαξα για κατι τέτοιο :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω συνεχεια διαφημίσεις για το πως θα γνωρίσουμε single Muslim women και σε διαβεβαιώ οτι δεν έψαξα για κατι τέτοιο :P

 

χαχαχαχαχααχ!!!:lol::lol::lol:

 

Πράγματι, πολλές διαφημίσεις που βλέπω είναι εντελώς άσχετες με τις αναζητήσεις μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Franklin, και οι μη κερδοσκοπικές έχουν έξοδα λειτουργίας που πρέπει να καλυφθούν. Το parents δεν τρέχει μόνο του με το θεό του internet. Υπάρχουν από πίσω άνθρωποι που δουλεύουν και πρέπει να πληρώνονται.

 

* Babycute, εννοείται ότι δε σε πιστεύω. Τα cookies δεν λαθεύουν. :mrgreen:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω συνεχεια διαφημίσεις για το πως θα γνωρίσουμε single Muslim women και σε διαβεβαιώ οτι δεν έψαξα για κατι τέτοιο :P

Εσύ μπορεί όχι, αλλά για ρώτα τον άντρα σου :P ή όποιον άλλο χρησιμοποιεί το λογαριασμό σου...

 

Δεν είναι απαραίτητο να έψαξε συγκεκριμένα για γνωριμία με single Muslim women. Μπορεί απλά να διάβασε ένα άρθρο σχετικά και να πάτησε πάνω σε κάποιο λινκ π.χ. μέσω του BBC ή να είδε κάποιο βίντεο στο You Tube κλπ.

 

Ή να έψαξε για κάτι που τα στατιστικά δείχνουν ότι ενδιαφέρει συνήθως όσους ψάχνουν για τέτοιες γνωριμίες.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν μια διαφήμιση εμφανίζεται επανειλλημένα, δεν εμφανίζεται τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί όχι, αλλά για ρώτα τον άντρα σου :P ή όποιον άλλο χρησιμοποιεί το λογαριασμό σου...

 

Δεν είναι απαραίτητο να έψαξε συγκεκριμένα για γνωριμία με single Muslim women. Μπορεί απλά να διάβασε ένα άρθρο σχετικά και να πάτησε πάνω σε κάποιο λινκ π.χ. μέσω του BBC ή να είδε κάποιο βίντεο στο You Tube κλπ.

 

Ή να έψαξε για κάτι που τα στατιστικά δείχνουν ότι ενδιαφέρει συνήθως όσους ψάχνουν για τέτοιες γνωριμίες.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν μια διαφήμιση εμφανίζεται επανειλλημένα, δεν εμφανίζεται τυχαία.

Χαχα λες ρε συ να τα βλέπει ο άντρας μου!! :-)

 

Μπα το δικο μου iphone ειναι κανενας δεν το αγγίζει!

 

Υπαρχει περιπτωση την συγκεκριμένη να την εχει το parents, τοςο απλό! Μου ειχε κανει εντύπωση γιατι ειναι και λιγο 'περιεργη' διαφήμιση για μια τέτοια οικογενειακή ιστοσελίδα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που εμφανιζόταν η κοιλάρα που κουνιέται (που έγραψε η epang) πως εξηγείται;

 

Τι; Μια κοιλιά που κουνιέται μονη της; Καλα εχω πεθάνει εδω και εχω το μωρο πανω μου και κοιμάται.....ειναι ωραία η κοιλιά τουλαχιςτον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι; Μια κοιλιά που κουνιέται μονη της; Καλα εχω πεθάνει εδω και εχω το μωρο πανω μου και κοιμάται.....ειναι ωραία η κοιλιά τουλαχιςτον;

 

:lol::lol: Όχι ήταν μια διαφήμιση (τώρα ευτυχώς σταμάτησε να εμφανίζεται δεν ξέρω γιατί), που διαφήμιζε κάποιο προιον για δίαιτα νομίζω και έδειχνε ένα παχύ άντρα με μια μεγάλη "κουνάμενη" πατσοκοιλιά.:rolleyes: Μου έχει μείνει αυτή η εικόνα. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω το parents να έχει δικές του διαφημίσεις. Ας πούμε τι δουλειά έχουν οι αυστραλέζικες μπότες να διαφημίζονται σε ένα ελληνικό σάιτ; Αυτά γίνονται μέσω Google ή όποιον browser χρησιμοποιείς. Οι επιχειρήσεις πληρώνουν το Google για να βάλει τις διαφημίσεις τους σε σάιτ και τα σάιτ πληρώνονται από το Google για να διαθέσουν το χώρο τους. Το ποια διαφήμιση πάει πού καθορίζεται μέσω targeting με χρήση keywords. Οι διαφημίσεις που εμφανίζονται σε κάθε μία από εμάς είναι διαφορετικές ανάλογα με τα σάιτ που επισκεπτόμαστε, τα search που κάνουμε κλπ.

 

Εγώ τον κοιλαρά δεν τον έχω δει ποτέ μάλλον γιατί δεν ψάχνω για δίαιτες ούτε μπαίνω σε σάιτ για αδυνάτισμα, ούτε γράφω σε τέτοια θέματα στο φόρουμ κλπ. Βλέπω όμως πολλές διαφημίσεις παπουτσιών γιατί έχω ένα θεματάκι με την αγορά υποδημάτων μέσω ίντερνετ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον κοιλαρά δεν τον έχω δει ποτέ μάλλον γιατί δεν ψάχνω για δίαιτες ούτε μπαίνω σε σάιτ για αδυνάτισμα, ούτε γράφω σε τέτοια θέματα στο φόρουμ κλπ. Βλέπω όμως πολλές διαφημίσεις παπουτσιών γιατί έχω ένα θεματάκι με την αγορά υποδημάτων μέσω ίντερνετ :P

 

Ούτε εγώ έχω ψάξει κάτι σχετικό. Καμία σχέση.

 

Πάντως αυτό με τις στοχευμένες διαφημίσεις το διαπιστώνω στο facebook. Πράγματι έχει τύχει να ψάξω για ένα ξενοδοχείο πχ σε μια περιοχή και μετά να βλέπω διαφημίσεις για την εν λόγω περιοχή.

 

Εδώ στο parents, πέρα από τις διαφημίσεις που έχουν να κάνουν με τις αντίστοιχες θεματικές, οι υπόλοιπες είναι άσχετες.

 

Αλλά όπως είπα και πριν, πιο πολύ με ενοχλούν οι ενημερώσεις-κατεβατά του ίδιου του site.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, είναι πρόγραμμα του google. Πάντως σε πιάνει ένα σύγκρυο με το Μεγάλο Αδελφό.

Μια φορά μπήκα στο booking όπως κάνω συχνά και χάζευα ξενοδοχεία σε ένα απίθανο μέρος που δεν πρόκειται να πάω ποτέ.

Λίγο μετά μπαίνω στο in.gr, και βλέπω διαφήμιση για το συγκεκριμένο μέρος. Μπρρρρ

I'm watching yououououou

 

Εδώ στο parents να πω την αλήθεια εγώ δε βλέπω τίποτα, μόνο τα κατεβατά που λέει η Εκάβη, κι εμένα με κουράζουν.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε!!! Τώρα βλέπω και μια διαφήμιση για Senior Russian Dating for single men 40+!!!!!!!!!! λέτε να το παίζει ο άντρας μου σαραντάρης και να φλερτάρει με γριές Ρωσσίδες???????

:-P:razz::-P

Κατάλαβες τι κάνει ο "ρουφιάνος"?? Δεν τολμάει κάποιος να ανοίξει ένα site (ίσως κατα λάθος ... μη χωρίσεις κιόλας!!!) & αμέσως τσουπ να στο πλασάρουν ντε & σώνει...

Link to comment
Share on other sites

:-P:razz::-P

Κατάλαβες τι κάνει ο "ρουφιάνος"?? Δεν τολμάει κάποιος να ανοίξει ένα site (ίσως κατα λάθος ... μη χωρίσεις κιόλας!!!) & αμέσως τσουπ να στο πλασάρουν ντε & σώνει...

 

χαχαχα και προχθές μου την έλεγε οτι ψάχνω στο ιντερνετ στρινγκ γιατί λέει του το βγάζει συνέχεια στα προτεινόμενα στο e-bay και οταν του ειπα οτι ποτε δεν έχω κάνει τέτοια αναζήτηση μου έλεγε "αποκλείεται αφού βγάζει τις προτιμήσεις του χρήστη" Τώρα αμα του δειξω τις Ρωσσίδες??? Τι θα μου πεί??? Να ήταν και νέες....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας , ευχαριστούμε για τα μηνύματά σας,

θα τοποθετηθεί απάντηση για όσες ερωτήσειες διατυπώθηκαν ή σε όσες απορίες σημειώθηκαν, με ειδικό κείμενο, τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...