Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναρρωση μετα απο φυσιολογικο τοκετο


Thumber

Recommended Posts

κορίτσια,κι εγώ χωρίς επισκληρίδιο και μάλιστα πολύωρο τοκετό!μου έσπασαν τα νερά 4 το πρωι και γέννησα 00.10!καταλαβαίνετε!κι αυτό γιατί δεν είχα πόνους!κι αν δεν έχεις πόνους δε γεννάς!;)φανταστείτε ότι είχα διαστολή 4 και άργησα και πολύ να φτάσω και στο 4 και ουσιαστικά την τελευταία ώρα ήταν που πόνεσα πολύ!αφού έφτασα σε μία ώρα στο 10!με δύο εξωθήσεις νατο το μικιό!;):P αν με ρωτούσατε αν θα γένναγα πάλι έτσι αν θα άντεχα θα σας έλεγα ναι!τώρα πια που ξέρω κιόλας!τότε ήμουνα στον κόσμο μου!:P:p

σίγουρα ο 2ος τοκετός είναι πιο εύκολος και ολιγόωρος!έτσι λένε τουλάχιστον!;)

με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!!εγω γεννησα τον δεκεμβρη με επισκλ.στις 8 αρχισαν οι πονοι στις 12,30 ειχα γεννησει.ειχε περασει βεβαια η επιρρεια της ενεσης και δεν προλαβαμε να κανουμε δευτερη και τα ενοιωσα ολα καλα.αλλα αν χρειαζοταν θα εκανα ξανα.οσο για την τομη μου εκανε ο γιατρος(την καταλαβα καλα) και με εσκισε και η μπεμπα σε δυο σημεια στον κολπο και σε ενα στον τραχηλο.εκανα ραμματα σε τεσσερα σημεια.ομως το ιδιο απογευμα σηκωθηκα εκανα μπανιο και γενικα με τραβαγε λιγο οταν θηλαζα τη μικρη καθιστη.οχι πονος ομως.παιζει ρολο ποσο καλο χερι εχει στα ραμματα ο γιατρος για να μην ταλαιπωρησει τον ιστο.τα λοχεια μου σταματησαν στις εικοσι μερες αλλα η πρωτη περιοδος που μου ηρθε αυτο το μηνα κρατησε δεκα μερες και ηταν πολυ εντονη...βεβαια με ειχε ενημερωσει ο γιατρος μου και δεν αγχωθηκα.τα ραμματα ειχαν απορροφηθει μεχρι να σαραντησω.ελπιζω οταν αποφασισω να κανω δευτερο να εχω παλι τετοιο τοκετο.μπορει να πονεσα στη γεννα αλλα πραγματικα ηταν απιστευτη εμπειρια:D:D:D:D:D:D:D:D:Dααα!!!!!!!και η μπουμπου ηταν 3600 αλλα 53 ποντους.ψηλη για κοριτσι!!!ακομα και τωρα ειναι 63 ποντους κ 6500 στον 3 μηνα!!!!!μπαμπατσικο μωρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αυτο που ξερω ειναι πως μονο οταν τεντωσει το περινεο απο το κεφαλακι του μωρου μπορουν να δουν αν εχει ελαστικοτητα ή αν θέλει κόψιμο. Ο γιατρος σου πως το ειχε σιγουρο απο πριν δηλαδη? :confused: Μου ακουγεται σαν αυτους που λενε οτι το μωρο δεν χωραει γιατι εχεις στενη λεκανη...:roll:

Εγω φοβομουν οτι θα χρειαζομουν ή οτι θα σκιζοταν απο μονο του γιατι ειναι στενα εκει κατω, πολλες φορες δηλαδη νιωθω πονο στις επαφες αν δεν γινει καλη προετοιμασια και ειμαι μικρη στην ηλικια (συν πρωτοτοκη).

Ομως με καθοδηγησαν καλα στα σπρωξιματα, χρησιμοποιησαν πολυ λαδι και "τεντωματα" οσο πλησιαζε το μωρο και τελικα εκανα μονο ενα μικρο σκοσιματακι που με ενοχλουσε οταν πηγαινα τουαλετα τις πρωτες μερες (καθομουν ομως κανονικα και περπαταγα αμεσως μετα την γεννα). Τωρα εχει περασει μια εβδομαδα και ειναι μια χαρα.

Οι περισσοτεροι γιατροι ομως το κανουν ειτε χρειαζεται ειτε οχι γιατι ειναι θεμα συνηθειας και ευκολιας για αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα δημοσια οτι δεν κανουν επισκληριδιο ειναιμυθος. Εγω γεννησα πριν 7 μηνες στο Αλεξανδρα και εκανα. Οσο για τα ραμματα μου εκανε 5 ο γιατρουλης μου αλλα μονο με voltaren την παλευα. Βεβαια σε 15 μερες δεν ενιωθα τιποτα. Σε 30 μερες ειχαν πεσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

τα ραμματα στον φυσιολογικο με πονουσαν αλλα όχι κατι τρομακτικο,,πηρα μια φορα depon νομιζω,,,,δε ξερω ποσα ειχα δε με ελεγε ο γιατρος,,,εκανα ομως αιμοροιδα από το ζορι που με ενοχλουσε αρκετα ,,, τα λοχεια μου κρατησαν πολύ (καμμια 50 μερες) και στο καπακι με ηρθε περιοδος και ας θηλαζω ,,,ε ενα συγκαμμα το επαθα τοσο καιρο με τη σερβιετα,,να καλα οι κρεμες της μπεμπας

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμενα το μικρο μου γεννηθηκε 3.300 και δεν εκανα ραμματα. Αμεσως μπορουσα και καθομουν ανετα, μεχρι που "σερνομουν" στο κρεβατι για να βολευτω και δεν καταλαβαινα τιποτα.

Οταν πηγαινα για πιπι βεβαια ενιωθα ενα τσουξιμο, το οποιο περασε μετα απο 5-6 μερες. Επισης τουαλετα πηγα την 4η μερα και πονεσε γιατι πεταξα αιμορροίδα (την οποια εχω ακομα, μια ξεφουσκωνει και μια πρηζεται).

Την 3η μερα παντως εκανα κανονικα δουλειες του σπιτιου και ο γιατρος δεν μου απαγορεψε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω 4 ραματα εκανα 3 εξωτερικα(το 1 προς την κλητορηδα κ τα αλλα 2 αριστερα κ δεξια στο πλαι) κ 1 εσοτερηκο βολταρεν μου εδινε ο γιατρος για τον πονο οχι οτι ποναγα κ πολυ κ λιγο τσουξιμο δν θυμαμαι για ποσες μερες. εγω δν ηθελα να παο τουαλετα γιατι φοβομουνα δν ξερω τι μν με ρωτησετε αλλα λιγο πονο ενιοσα γιατι εβγαλα κ εγω εμοροιδα οπως η Jocelyn ακριβος την ηδια κ το λοχια γυρο στης 30 μερες

Jocelyn ποσο καιρο εχεις που γενησες ? εγω 16 μηνες δν λεει να φυγη κ νομιζα οτι μονο εγω το επαθα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Εχω 40 μερες αρα ισως φυγει μονη της αλλιως υπαρχουν διαφοροι τροποι αντιμετωπισης (καυτηριασμος, αφαιρεση, κλπ). Ειναι πολυ συνηθισμενο απο οσο ξερω παντως, ο γιατρος τι σου ειπε? Δοκιμασες καμια κρεμα? Εγω βαζω μια φυτικη επειδη θηλαζω, δεν κανει θαυματα βεβαια αλλα βοηθαει καπως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνώμη που αργησα να απαντησο . κρέμα δν βάζω όταν γέννησαν μου εδώ ενα σοπουνι για την περιοχή εκεί κ μου ειπαν οτι θα φυγή αν κ παρατήρησα οτι κάποιες φορες ξεπριζετε οποτε μπορεί ν φύγει Μόνι της ελπιζω κ ευχωμαι τώρα για αφερεση δν πάω φοβαμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια, 

 

8 Μαρτίου γέννησα με Φ. Τ, φυσικά έκανα ράμματα στα κάτω μου. Πονάω απο εκείνη την μέρα μέχρι σήμερα 10/4. Ειδικά την τελευταία βδομάδα εχω έντονο τσούξιμο στα ράμματα που μου έκανε ο γιατρός (ενώ μου εχουν πέσει ήδη ), ποναει η ουριθρα μου κ νιώθω μια πίεση, σαν να βγαίνει ενα πράμα και ειναι πρισμενο ολο μου το σημείο, εξωτερικά ευτυχώς!! 

Απο τον πόνο δε μπορώ να κάτσω, ουτε να απολαυσω την μητρότητα... 

Πραγματικά καλύτερα να εκανα καισαρική. 

 

Υπάρχει κάποια που έχει τα ίδια συμπτώματα ή είμαι η μοναδική τυχερή σε ολο τον κόσμο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/3/2014 at 3:38 ΜΜ, ster είπε:

Eγώ δεν μπορώ να διανοηθώ να γεννήσει κάποια γυναίκα την σημερινή εποχή με φτ χωρίς επισκληρίδιο. Προς το τέλος και μενα ο γιατρός μου δεν μου έκανε άλλη δόση για να σπρώξω και εκεί τα είδα όλα. Δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχει τέτοιος πόνος. Και κατάλαβα αυτό που λένε όλοι, ότι χειρότερος πόνος από την γέννα δεν υπάρχει. Νόμιζα ότι ένα μαχαίρι έκοβε τα σπλάχνα μου. Και για μένα ήταν ελάχιστα λεπτά, δεν θα μπορούσα να τους υπομείνω αυτούς τους πόνους για όλη την διάρκεια του τοκετού. Θα παρακαλούσα για καισαρική. Γιατί να το περάσει μια γυναίκα αυτό όταν μπορεί να απολαύσει τον τοκετό της με χρήση επισκληρίδιου?

Ναυτία, πονοκέφαλος, ρίγος απίστευτο, κομάρα στα πόδια, είναι οι σύνηθες επιπτώσεις της επισκληρίδιου. Αλλά όλα αυτά περνάνε λίγες ώρες μετά την γέννα. Πριν σου την κάνουν, παίρνουν το πλήρες ιστορικό σου, εξετάσεις αίματος κτλ.

Ασε, γέννησα με τεχνιτους πόνους πριν ενα μήνα, δεν ήξερα για επισκληριδιο δεν με ειχε ενημερώσει κανένας... Βέβαια οι πόνοι ειναι στην ανάρρωση εκει ειναι το λούκι... Ακόμα πονάω, κοντευω να τρελαθω απο τον πόνο 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Τι να βάλω; είπε:

Ασε, γέννησα με τεχνιτους πόνους πριν ενα μήνα, δεν ήξερα για επισκληριδιο δεν με ειχε ενημερώσει κανένας... Βέβαια οι πόνοι ειναι στην ανάρρωση εκει ειναι το λούκι... Ακόμα πονάω, κοντευω να τρελαθω απο τον πόνο 

Με φυσιολογικό τοκετό κ πονάς ένα μήνα; Που; Έχεις μιλήσει με το γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Με φυσιολογικό τοκετό κ πονάς ένα μήνα; Που; Έχεις μιλήσει με το γιατρό σου;

@Lenia16πονάω στο σημείο που ειχα τα εξωτερικά ράμματα ενώ μου έχουν πέσει... Ευτυχώς πηρα έβαλα αλοιφή κ κάπως ηρέμησα 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Τι να βάλω; είπε:

@Lenia16πονάω στο σημείο που ειχα τα εξωτερικά ράμματα ενώ μου έχουν πέσει... Ευτυχώς πηρα έβαλα αλοιφή κ κάπως ηρέμησα 

Κάνεις κρυες πλυσεις στο σημείο?? Και εμενα περίεργο μου ακούγεται... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...