Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν βάζει βάρος-αδύνατο μωρό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω αγχωθεί πολύ τελευταία με την μπέμπα μου.

Είναι 11,5 μηνών και 7.440 γραμμάρια (με βάση τη σημερινή πρωινή μέτρηση). Είχα φτάσει 7.600 πριν 3 βδομάδες αλλά λίγο τα δόντια, λίγο μια ίωση έχασε πολύ.

Πολύ αδύνατο παιδί για την ηλικία της και στην κατώτατη καμπύλη ανάπτυξης στα βιβλιάρια.

Γεννήθηκε 35 εμβομάδων πρόωρη, 2.110 κγρ.

Με αποκλειστικό θηλασμό έβαζε τους πρώτους μήνες από ένα κιλό. Ο ρυθμός ανά μηνα μειώθηκε, αλλά το πρόβλημα είναι πως από τον 7ο και μετά δεν έχει πάρει μέχρι τώρα στο σύνολο ούτε ένα κιλό!! Είναι πολύ δυσκολη στο φαγητό της. Τρωει ελάχιστα και πολλές φορές κλαίει γιατί δεν θέλει να φάει. ΣΠάνια θα φάει κάτι με περισσότερη ευχαρίστηση. Παρόλα αυτά συμπληρώνει με θηλασμό. Αλλά δεν βάζει βάρος.

Εντωμεταξύ κάποιες μέρες αισθάνομαι ότι μειώνεται πολύ το γάλα μου κι η μπέμπα βασανίζεται με τις ώρες. Λίγο η διατροφή μου, ή όταν περιμένω περίοδο, δεν ξέρω.... Ίσως κι αυτο φταίει σε κάπου.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι για κάποιο πρόβλημα υγείας πλέον. Η παιδίατρος λέει ότι είναι το σκαρί της λόγω του μπαμπά της, αλλά πόσο πια; Σε λίγο θα πέσει εντελώς κάτω από την κατώτερη καμπύλη ανάπτυξης.

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρακι καλημερα.

Η συμπεριφορα του παιδιου ειναι οκ;

Μηπως δειχνει εξαντλημενο και κακοκεφο;Αν ναι ,τοτε πιστευω πως πρεπει να συμβουλευτεις αλλον παιδιατρο.

Αν οχι , δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας .

Αλλωστε, ειπες και μονη σου οτι το βαρος της κατανεμεται στα κατωτερα φυσιολογικα.

Φυσιολογικα ομως!!

 

Εχω την εντυπωση οτι θα ηταν χειροτερα αν εχανε αποτομα βαρος.Τωρα απλα δεν πηρε.

Εσυ τι ακριβως φοβασαι;Μη δημιουργηθει καποιο προβλημα εξαιτιας της μη προσληψης βαρους ή μηπως εξαιτιας καποιου προβληματος δεν παιρνει βαρος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο οτι κατάλαβα ανησυχείς μήπως εξαιτίας κάποιου προβλήματος δεν παίρνει βάρος η μικρή...

το βάρος της όμως είναι στα φυσιολογικά επίπεδα,κατώτερα αλλα φυσιολογικα...δεν είναι ανάγκη ολα τα μωρά να είναι στρουμπουλα κ με κυτταρίτιδα...υπάρχουν κ τα πιο μινιον(προσωπικά τα προτιμώ)

επιπλέον οπως λες ειναι κ το σκαρί του μπαμπά της έτσι,αρα?να μην πηγαίνει το μυαλό σου στο κακό.

αν κ η συμπεριφορά της δεν σου δίνει σημάδια ανησυχίας,τοτε μην αγχώνεσαι.

τελος να θυμάσαι οτι τα μωρά απο τότε που αρχίζουν να κινούνται (μπουσουλημα,περπάτημα)παίρνουν λιγότερο βάρος απο πριν που απλα είναι συνεχώς ξάπλα κ τρώνε.

να τη χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις ζυγίσεις του παιδιού πάνω στις καμπύλες του βιβλιαρίου και δες αν ακολουθεί μια σταθερή καμπύλη ή αν πέφτει.

 

Τις ημέρες τις περιόδου είναι πιθανό να μειώνεται η παραγωγή σου, αλλά με συχνούς θηλασμούς αποκαθίσταται.

 

Το μωρό έχει καθόλου ΓΟΠ, συγκάματα, μαύρους ή κόκκινους κύκλους κάτω από τα μάτια, ανησυχία, αϋπνία, αέρια, κολικούς, στοματίτδα, σπυθουράκια;

 

Αρνείται τις στερεές; Τι της αρέσει; Τι της προσφέρεις; Εσύ τι τρώς;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω αγχωθεί πολύ τελευταία με την μπέμπα μου.

Είναι 11,5 μηνών και 7.440 γραμμάρια (με βάση τη σημερινή πρωινή μέτρηση). Είχα φτάσει 7.600 πριν 3 βδομάδες αλλά λίγο τα δόντια, λίγο μια ίωση έχασε πολύ.

Πολύ αδύνατο παιδί για την ηλικία της και στην κατώτατη καμπύλη ανάπτυξης στα βιβλιάρια.

Γεννήθηκε 35 εμβομάδων πρόωρη, 2.110 κγρ.

Με αποκλειστικό θηλασμό έβαζε τους πρώτους μήνες από ένα κιλό. Ο ρυθμός ανά μηνα μειώθηκε, αλλά το πρόβλημα είναι πως από τον 7ο και μετά δεν έχει πάρει μέχρι τώρα στο σύνολο ούτε ένα κιλό!! Είναι πολύ δυσκολη στο φαγητό της. Τρωει ελάχιστα και πολλές φορές κλαίει γιατί δεν θέλει να φάει. ΣΠάνια θα φάει κάτι με περισσότερη ευχαρίστηση. Παρόλα αυτά συμπληρώνει με θηλασμό. Αλλά δεν βάζει βάρος.

Εντωμεταξύ κάποιες μέρες αισθάνομαι ότι μειώνεται πολύ το γάλα μου κι η μπέμπα βασανίζεται με τις ώρες. Λίγο η διατροφή μου, ή όταν περιμένω περίοδο, δεν ξέρω.... Ίσως κι αυτο φταίει σε κάπου.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι για κάποιο πρόβλημα υγείας πλέον. Η παιδίατρος λέει ότι είναι το σκαρί της λόγω του μπαμπά της, αλλά πόσο πια; Σε λίγο θα πέσει εντελώς κάτω από την κατώτερη καμπύλη ανάπτυξης.

 

Για μένα, άδικα στεναχωριέσαι και αγχώνεσαι! Το "σκαρί" που λέμε, μην το υποτιμάς καθόλου σαν απλή εξήγηση. Πιστεύω οτι παίζει μεγάλο ρόλο. Επίσης το μωράκι σου, με ποιες καμπύλες το αξιολογείς; Λόγω της προωρότητας του κ του χαμηλού βαρους γέννησης, μπορεί ακόμα να μην εχει μπει στις καμπύλες της ηλικίας της, ΄η να είναι πολύ χαμηλά σεαυτές. Σημασία εχει να είναι σε σταθερή καμπύλη ΄η να μην εχεο πέσει αυτόματα! Επίσης, η αύξηση βάρους μετά από κάποιους μήνες, δεν είναι όπως στην αρχή. Μετά τον τεταρτο μήνα πέφτει ο ρυθμός αυξησης των κιλών.

Εχω δύο κόρες, η μεγάλη γεννήθηκε 3340, μεγαλούτσικο μωρό. Στο χρόνο ήταν 8700, πολύ λίγο βάρος, θεωρητικά! Τώρα ειναι 3,5 χρόνων κ είναι 13 κιλά. Πάλι λίγα! Και όμως είναι το σκαρί της αυτό! Τέλος το έχω δεχτεί! Ποτέ δεν εχει πει πεινάω ΄η φερε μου να φάω. Πάντα ετρωγε λίγο και ακόμα. Έτσι είναι, τί να την κάνω..

Η μικρή, πρόωρο μωρό με 1520 γρ βάρος γέννησης, επίσης λιγόφαγη, εχει πάνω απο δυοβδομάδες να παρει βάρος. Μή σου πω τρεις. Είναι όμως 8 μηνών κ πλέον ξερω οτι δε θα παίρνεο ευκολα βάρος. Ποτε δεν εχει πιει πάνω απο 170 μλ γάλα ΄η απο 100γρ κρέμα. Έτσι ειναι. Με το ζόρι; Δεν ανησυχώ!

Γιαυτό σου λέωμήν αγχώνεσαι! Κάνεις κακό στον εαυτό σου κ το μεταφερεις και στο μωρό. Όσο θελει θα φάει- εντάξει φυσικά θα επιμείνουμε, αλλα ας μήν τρελαινόμαστε!

Να τη χαίρεσαι!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον η μαμά ανησυχεί, καλό θα ήταν να το ψάξει. Δε λέω να τρελλαθεί και να τρέχει σα μαινάδα στους δρόμους, αλλά να δει μήπως και όλα αυτά σημαίνουν αλλεργία ή δυσανεξία ή απλά κακή χλωρίδα στο έντερο του μωρού της.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κακόκεφη δεν είναι. Το αντίθετο, την θεωρώ ένα πολύ χαρούμενο μωρό. Γελαστή, φωνακλού και ζωηρή.

Έμεινε σταθερή στα κιλά τον μήνα που έβγαλε αρκετά δόντια μαζεμένα. Πρόσφατα πέρασε γαστρεντερίτιδα με δοιάροια και λίγους εμετούς κι έχασε 100 γρ. Τώρα κάπως τρώει πάλι με πιο πολύ όρεξη, αλλά κάνω μισή με μία ώρα να την ταίσω. Δεν είναι από τα μωρά που θα φάει με όρεξη.

Τι της αρέσει από στερεά??? Μμμ, μάλλον τα δικά μας φαγητά. Εκεί θα ανοίξει το στόμα διάπλατο αν της δώσουμε. Δεν θέλει το κρέας της, την φρουτόκρεμα όχι και τόσο. Το γιαούρτι βλέπω το τρώει καλύτερα.

Χαρούλα φοβάμαι μήπως υπάρχει ήδη πρόβλημα και δεν παίρνει βάρος. Καμιά φορά λέω μα αφού συμπληρώνει με γάλα ό,τι δεν τρώει από την κρέμα της, μήπως έχω τόσο χάλια γάλα εγώ? Να είναι αραιό ή δεν ξέρω γω τι; Γιατί όταν τρώει φαγητό καπως καλύτερα αρχίζει και παίρνει λίγο βάρος. Όταν μένει με γάλα κυρίως και αρνείται το φαγητό δεν βάζει γραμμάριο.

Miriki, ναι έχει κρυφή γοπ. Το ανακαλύψαμε 4 μηνών. Δεν βγάζει βέβαια γουλιές, αλλά υπέφερε από τους πόνους στο στομάχι. Τώρα είναι αρκετά καλύτερα.

Mary23, δεν μπορώ να πω ότι ακολουθεί κάποια καμπύλη. Πέφτει από καμπύλες σε καμπύλες και τώρα είναι στην κάτω κάτω. Στις καμπύλες του ύψους και του κεφαλιού είμαστε αρκετα καλύτερα. Μόνο στου βάρους έχουμε θέμα.

Εκείνο που κάπου με ηρεμεί είναι ότι έψαξα λίγα πράγματα σχετικά με τις καμπύλες βάρους. Είδα ότι για θηλάζοντα βρέφη υπάρχουν άλλες καμπύλες. Τις βρήκα και τις σημείωσα. Ε, σε αυτές τις καμπύλες είναι νορμάλ. Ακολουθεί κανονικά ανοδική πορεία και είναι πιο πάνω από το κατωτατο όριο.

 

Δυσανεξία και κακή χλωρίδα;

Δεν το ήξερα αυτό. Θα το κοιτάξω. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο.

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Mary!

 

Πραγματικά, είναι πολύ σημαντικό να τοποθετηθούν τα παιδιά στις σωστές καμπύλες. Αυτές είναι οι καμπύλες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και όχι του βιβλιαρίου, είτε πρόκειται για θηλάζοντα είτε για μωρά που παίρνουν σκόνη. Επίσης, σημασία έχει και το αν το παιδί έπεσε στις καμπύλες. Γιατί αν είναι χαμηλά αλλά σταθερά, τα πράγματα μάλλον δεν είναι ανησυχητικά.

Link to comment
Share on other sites

συινθως αν κάτι ζουζουνιζει την μαμά δεν πέφτει έξω, εσύ βλεπεις το παιδί καθημερινά κ καταλαβαίνεις την εξέλιξη του. Αν δεν έχεις απόλυτα εμπυστοσυνη στην παιδιατρο σου πάρε κ μια δεύτερη γνωμη για να ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η γοπ τις περισσότερες φορές σχετίζεται με δυσανεξία στα γαλακτοκομικά, οπόετ είναι μια καλή ένδειξη. Επίσης σε ένα ολιγόφαγο παιδί, πρέπει κάθε μπουκιά να μετράει. Άρα θα μπορούσες για κάποιο καιρό να επενδύσεις σε τροφές με αρκετά καλά λιπαρά (αβγό, αβοκάντο, κοτόπουλο ελευθέρας βοσκής, συκώτι, αρνάκι κλπ) Περιόρισε τους υδατάνθρακες, όπως μακαρόνια, ρύζια κλπ Μπορείς να ρωτήσεις την παιδίατρο για να δώσεις λίγα προβιοτικά ή και να κάνετε δοκιμαστικά για ένα μήνα αποχή από τα γαλακτοκομικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παράγοντας σκαρί παίζει ρολο...

 

Δεν υπαρχει κακής ποιότητας μητρικο γαλα!

Αν του παιδιου του αρέσουν τα δικά σας φαγητα αυτα να δίνετε! Έμφαση στα καλα λιπαρα οπως έγραψε και η miriki. Και για σένα και για την μικρη. Λιπαρα ψάρια, κρέας με λίπος, αβοκαντο, αυγά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...