Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ;


Recommended Posts

Και ναι, γέννησα.

Σε όλη την εγκυμοσύνη είχα τον μεγάλο, πλέον, αγκαλιά.

Όλα μια χαρά. Κανένα πρόβλημα. Και ο μεγάλος χόρτασε αγκαλιές!!!!

 

 

να σου ζησει το μωρακι σου!!γερο και καλοτυχο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μεχρι τωρα στην 26η εβδομαδα κυησης σηκωνω την μικρη μου που ειναι 3 ετων και 14 κιλα χωρις ομως να νιωθω οτι ζοριζομαι αν την σηκωνω πολυ ωρα κουραζομαι και την αφηνω μεχρι οπου αντεξει να μην την εχω αγκαλια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ είμαι έγκυος στην 10η εβδομάδα και η μικρούλα μου είναι περίπου 11 κιλά. Πριν 10 ημέρες είδα λίγο καφέ/ροζ και ο γιατρός συνέστησε ξεκούραση και μου απαγόρεψε να την σηκώνω.

Πως θα συνεχίσω έτσι... Υπάρχει καμία κοπέλα που είχε δει λίγο καφέ ή ροζ και συνέχισε να κάνει αγκαλίτσες το μωράκι της;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω είχα δει. Πήρα προγεστερονη. Ο μεγάλος μου ήταν 9 κιλά.

Περιόρισε λίγο τις αγκαλιτσες στο πρώτο τρίμηνο. Και μετά θα παίρνεις το ζουζουνακι σου περισσότερο.

Εγω γονατιζα στο ύψος του και τον αγκαλιαζα χωρίς να τον σηκώνω. Του άρεσε πολύ.

Καλη συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παίρνω προγεστερόνη, εννοείται, αλλά να πω την αλήθεια χρειάζεται να σηκώσω το παιδί κάποιες φορές. Συνήθως όταν είμαι μόνη μου σπίτι. Δεν περπατάει ακόμη και αναγκαστικά.... Αλλά το έχω περιορίσει πολύ και έχω παρατηρήσει πως έχω καφέ περισσότερο όταν με "σφίγγει" το παντελόνι πχ ή κάτι άλλο, κι όχι όταν κουράζομαι ή σηκώνω το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ!Βρε κορίτσια και γω επειδή σήκωνα το γιόκα μου (30 μηνών-16 κιλά), μου ήρθε αίμα και παθαίνω και συσπάσεις από τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.Η ψυχολογία μου είναι χάλια...:(

Και μια συμβουλή :Όσο μπορείτε να ξεγελάτε τα πρώτα σας παιδάκια με παιχνίδια και λογάκια για να ξεχνιούνται όταν ζητάνε αγκαλίτσες.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα ολες τις απαντησεις

ομως απο την αρχη της δευτερης εγκυμοσυνης μου μεχρι και τωρα στον 8ο παιρνω καθημερινα αγκαλια σχεδον την κορη μου 3 ετων 14 κιλα

υπηρχε μια περιοδος πονουσε η μεση μου και ολη η σπονδυλικη μου στηλη και την επαιρνα μονο καθιστη αλλα δεν κρατησε πανω απο ενα μηνα δεν συναντησα καποιο αλλο προβλημα ως τωρα

Link to comment
Share on other sites

Koriτσια εγω εχω μια κορουλα 22 μηνων και ειναι 13,5 κιλα!~ Απο την αρχη της εγκυμοσυνης την επερνα αγκαλια κι επα8α μεγαλη αποκοληση με μεγαλη αιμοραγια! Εκατσα 2 μηνες στο κρεβατι, εδω και μια βδομαδα σταματησε το κοκκινο/καφε αιμα και ειμαι 13η βδομαδα!

Ευτυχως με βοη8ησε η μανα μου και η πε8ερα μου και δεν παιρνω κα8ολου αγκαλια τη μικρη! Στην αρχη εκλαιγε συνεχεια αλλα τωρα συνη8ισε κι μπορω να πω πως εχει περισσοτερο αδυναμια στον πατερα της γιατι ασχολειται πιο πολυ μαζι της.

Ασ κανουν κι αυτοι τιποτα, ολα εμεις οι γυναικες τα τραβαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια από τα ίδια κι εγώ. Τελικά έπαθα αποκόληση και ησύχασα. Σήμερα σηκώθηκα μετά από πολλές ημέρες (ωραίες γιορτές κάναμε) οριζοντίωση.

Είχα όμως πριν να δω την μεγάλη αιμοραγία, 2 ημέρες πόνους περιόδου... μια άισθηση βάρους... δεν ένιωθα καλά όταν σήκωνα το παιδί ή οταν έσκυβα να το πάρω αγκαλιτσα. Μετά είδα ροζ και την ίδια ημέρα έγινε ποτάμι αίμα.

 

Ευτυχώς ανέλαβε ο σύζυγος και η μαμά, μαζί κι η πεθερούλα μου να'ναι καλά κι έτσι έκατσα εντελώς ακίνητη και την γλιτώσαμε...

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας.. Να προσέχετε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

Όταν έμεινα έγκυος στον γιό μου, η κόρη μου ήταν 3 μηνών περίπου και φυσικά πέρασα όλη την εγκυμοσύνη, με την μικρή στην αγκαλιά μου.

Εμένα ήταν και πολύ μωρό και δεν γινόταν να μη την πάρω.

Παρόλα αυτά και τώρα που διανύω το πρώτο τρίμηνο της τρίτης μου εγκυμοσύνης, όταν κάνω μπάνιο τα παιδιά μου (που είναι πιά ολόκληρα παιδιά), αναγκαστικά τα παίρνω αγκαλιά για να τα βγάλω απο τη μπανιέρα και μέσα στην ημέρα κάποιες φορές χρειάζεται να τα σηκώσω.

Νιώθω τύψεις και προσπαθώ να μη ρίχνω το βάρος κάτω ( η κόρη μου είναι σχεδόν 20 κιλά και ο γιός μου 18).

Είναι όμως επικίνδυνο.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως επειδή έχω πρόβλημα με τη μέση μου ρωτησα τον γιατρό γι αυτό και μου ειπε πως απο γυναικολογικής άποψης αφου δεν έχω εχω καποιο πρόβλημα και όλα πάνε καλά, επιβάλλεται να παίρνω αγκαλια το παιδί μου. Διαφορετικά το μωρό συνδεει αυτή την απομάκρυνση με την εγκυμοσυνη και μπορεί να γίνει αρνητικό απέναντι στο αδελφακι του. Απο ορθοπαιδικής αποψης φυσικα και πρεπει να σηκωνω όσο λιγότερο βαρος γινεται αλλα η αληθεια είναι πως παιρνω το μωρο μου αγκαλια, δεν γινεται εξαλλου διαφορετικα.

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια αν και προσπαθούσα να το ελέγχω έπαιρνα αρκετά αγκαλιά την κόρη μου (19 μηνών όταν έμεινα έγκυος) και κατέληξα να έχω συσπάσεις από την 26η εβδομάδα (τώρα είμαι στην 37η). Έπαιρνα yutopar όλο αυτό το διάστημα και έκανα όσο πιο λίγες δραστηρίότητες γινόταν, αφού ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από μαμά και πεθερά. Έντάξει ακίνητη δεν μπορούσα να μείνω με τίποτα (σκουλήκια στον κ..λο το λεέι η μαμά μου;);)). Αλλά η κόρη μου έπαθε μια κάποια προσκόλληση μαζί μου και δεν γινόταν να μην ασχολούμαι μαζί της. Ήθελε όλη την ώρα να είναι δίπλα μου και πάνω μου όποτε την έπαιρνα συχνά αλλά στο καθιστό. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά μέχρι τώρα και μόλις εχθές έκοψα τα χάπια και περιμένουμε όλοι με λαχτάρα το μπεμπούλη μας. (Βασικά δεν είμαι και τόσο σίγουρη για την κόρη μου τι ακριβώς περιμένει:rolleyes::rolleyes:.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Και εγω είχα δει. Πήρα προγεστερονη. Ο μεγάλος μου ήταν 9 κιλά.

Περιόρισε λίγο τις αγκαλιτσες στο πρώτο τρίμηνο. Και μετά θα παίρνεις το ζουζουνακι σου περισσότερο.

Εγω γονατιζα στο ύψος του και τον αγκαλιαζα χωρίς να τον σηκώνω. Του άρεσε πολύ.

Καλη συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου.

Ναι συμφωνώ ότι μέχρι την δεκατη βδομάδα θέλει προσοχή ιδιαίτερη από το βάρος, και μετα για κάνα μήνα ακόμη με προσοχή. Αυτη ηταν η συμβουλή της γυναικολογου μου !

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου ο μεγάλος μου γιός ήταν 17 μηνών. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι προφανώς δεν μπορεί να μου πει να μην σηκώνω ένα τόσο μικρό παιδάκι το οποίο ακόμα με έχει ανάγκη για τα βασικά αλλά να περιορίσω τα σηκώματα στα απαραίτητα.

Εγώ τον ακούω μεν αλλά που και που κάνω κάποιες αταξίες - τον παίρνω αγκαλιά και χορεύουμε κλπ :rolleyes: Τώρα ο μικρός είναι δύο χρονών, εγώ είμαι 31 εβδομάδων και ακόμα τον σηκώνω άρκετές φορές μέσα στην ημέρα. Ευτυχώς δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...