Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρό βάρος νεογέννητου και θηλασμός


Recommended Posts

Καλησπέρα

σε μια εβδομάδα περίπου γεννάω το δεύτερο μωράκι μου με καισαρική και θέλω πολύ να θηλάσω αποκλειστικά, όπως έχω ξαναπεί. Ενημερώνομαι, διαβάζω και χάρη στο φόρουμ πιστευα ότι θα τα καταφέρω.....μέχρι την χτεσινή προγραμματισμένη επίσκεψη στο γυναικολόγο μου, στην οποία διαπίστωσε ότι το μωρό είναι μόλις 2200+ και σε μία εβδομάδα ευελπιστεί να έχει φτάσει τα 2500. Έχω ακούσει για θερμοκοιτίδες σε αυτά τα μεγέθη και δεν θέλω καθόλου. Σε περίπτωση που την αποφύγω τελικά την ιστορία, τι πιέσεις πιστεύετε ότι θα δεχτώ για συμπλήρωμα; Φοβάμαι μήπως με αγχώσουν και δεν καταφέρω να εδραιώσω το θηλασμό. Τι μπορώ να κάνω; Σημειώνω ότι θα έχω τη δυνατότητα rooming in

Περιμένω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Να μην αγχώνεσαι καθόλου με το θέμα του θηλασμού, καθώς το μητρικό γάλα είναι το πλέον κατάλληλο ΕΙΔΙΚΑ για ελλιποβαρή μωρά (ασε που το δικό σου, αν γεννηθεί όπως λένε γύρω στα 2.500, μια χαρούλα θα είναι). Ο γιός μου γεννήθηκε την 34η εβδομάδα 2.150. Δεν μπήκε στη θερμοκοιτίδα παρά μόνον λίγες ώρες για παρακολούθηση και απο το βράδυ της 1ης μερας του έδωσαν το δικό μου γάλα με μπιμπερό, γιατί κατάπινε λαίμαργα και πνιγόταν λιγάκι. Αποτέλεσμα; Δεν έχασε παρά μόνο 100 γραμμάρια την 1η μέρα και απο την επομένη άρχισε να παίρνει βάρος πολύ γρήγορα! Επειδή όταν ήρθε η ώρα να βγούμε απο το μαιευτήριο ακόμα δεν είχε μάθει να τρώει ήσυχα, τον πήγα 5 ακόμα μέρες σε μια δημόσια παιδιατρική κλινική, όπου συνέχιζα να του δίνω δικό μου γάλα...Βγήκαμε μια χαρά, και στο σπίτι τον έβαλα επιτέλους στο στήθος μου. Στην αρχή οι παιδίατροι μου έλεγαν να τον ξυπνάω ανα δίωρο, επειδή ήταν μικρούλης και πρόωρος, αλλά εγώ προτίμησα να σεβαστώ τους δικούς του ρυθμούς και να τον αφήνω να ξυπνά μόνος του για τον θηλασμό...Αν και έτρωγε ελάχιστη ποσότητα, η οποία με τις ημέρες μειωνόταν λόγω της αναιμίας του που δεν είχε διαγνωστεί ακόμα, το μωρό έπαιρνε κανονικότατα βάρος (αυτός ήταν ενας βασικός λόγος που αργήσαμε πολύ να καταλάβουμε οτι κάτι δεν πήγαινε καλά) και μάλιστα οι παιδίατροι θεώρησαν οτι η εντυπωσιακή αύξηση του βάρους του οφειλόταν στις συμβουλές τους για ταίσμα ανα δίωρο (που δεν εφάρμοσα ποτέ).

Απο προσωπική πείρα λοιπόν σου λεω να θηλάσεις αποκλειστικά και να θυμάσαι οτι καλές οι συμβουλές των γιατρών, αλλά ακόμα καλύτερο το έστιγχτό σου, αρκεί να μην το σκοτίσεις με φοβίες και διαστρεβλωθεί! Μην ξεχνάς άλλωστε οτι ελάχιστοι παιδίατροι στην Ελλάδα υποστηρίζουν και έχουν τις γνώσεις να υποστηρίξουν τον αποκλειστικό θηλασμό...Ακολούθησε τη φύση και δεν θα χάσεις!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Αννιώ, το βάρος του μωρού σου δεν δικαιολογεί θερμοκοιτίδα, μόνο αν είνα μικρότερο από 1800 το βάζουν ή αν υπάρχουν άλλου είδους προβλήματα πέραν του βάρους.

 

Τα υπόλοιπα ισχύουν όπως για κάθε μωρό. :)

 

Με τις καλύτερες ευχές μου! :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην με το καλο να πανε ολα καλα. :D

εγω γεννησα στην 37 εβδομαδα 2280 και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα

οποτε δεν νομιζω οτι πρεπει να ανυσηχεις απολαυσε την στιγμη :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας μαμαδες απορια στο χωριο που μενω εχουμε μια κοπελα απο τη βουλγαρια και εκανε ενα μωρακι που γεννηθηκε στις 35 βδομαδες στα 2080 κιλα τωρα το εχουν στο νοσοκομειο στον Αγιο νικολαο και ειναι στις λαμπες αλλα εχει χασει 80 γραμμαρια η κοπελα θελει να θηλασει αλλα δεν της επιτρεπετε να μεινει στο νοσοκομειο δεν εχει θηλαστρο και βγαζει με το χερι γαλα και ειναι εδω στο χωριο δεν εχει χαρτια οποτε δεν μπορει να παει στην προνοια τι μπορω να κανω για να την βοηθησω να θηλασει αλλα και να πληρωσει το νοσοκομειο????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ....ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΥΧΟ ΣΤΙΣ 28 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 814 ΓΡ..ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαμαδες απορια στο χωριο που μενω εχουμε μια κοπελα απο τη βουλγαρια και εκανε ενα μωρακι που γεννηθηκε στις 35 βδομαδες στα 2080 κιλα τωρα το εχουν στο νοσοκομειο στον Αγιο νικολαο και ειναι στις λαμπες αλλα εχει χασει 80 γραμμαρια η κοπελα θελει να θηλασει αλλα δεν της επιτρεπετε να μεινει στο νοσοκομειο δεν εχει θηλαστρο και βγαζει με το χερι γαλα και ειναι εδω στο χωριο δεν εχει χαρτια οποτε δεν μπορει να παει στην προνοια τι μπορω να κανω για να την βοηθησω να θηλασει αλλα και να πληρωσει το νοσοκομειο????

 

Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσει με σύμβουλο θηλασμού, εδώ έχει πληροφορίες

 

http://brccrete.eu/wordpress/

 

υπάρχει επίσης και τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης θηλασμού για συμβουλές στο 10525 .

Εύχομαι να πάρει γρήγορα το μωράκι στο σπίτι και να πάνε όλα καλά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ....ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΥΧΟ ΣΤΙΣ 28 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 814 ΓΡ..ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

 

οχι καλη μου μια χαρα εισαστε!! μεγαλωνουν με τεραστιους ρυθμους τωρα!! εμεις εβδομαδων ημασταν 480 αν θυμαμαι καλα, στην β επιπεδου δηλαδη, 1 μηνα μετα ημασταν 1033 και χθες στο ντοπλερ 1866. με το καλο μια τελειομηνη εγκυνοσυνη σου ευχομαι...

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...