Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επειγον - δεν θηλαζει πια, τι να κανω;;


Recommended Posts

απλα με εχει στεναχωρησει το ποσο αποτομα εγινε και νιωθω οτι με καποιο τροπο φταιω εγω.

Σε τίποτα δεν φταις. Και ο δικός μου γιος απότομα έκοψε το θηλασμό, απότομα περπάτησε, απότομα άρχισε να μιλάει. Όταν το παιδί είναι έτοιμο, είναι έτοιμο.

 

Στη θέση σου θα ήμουν χαρούμενη που ο αποθηλασμός έγινε ομαλά, ήρεμα και με πρωτοβουλία του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε τίποτα δεν φταις. Και ο δικός μου γιος απότομα έκοψε το θηλασμό, απότομα περπάτησε, απότομα άρχισε να μιλάει. Όταν το παιδί είναι έτοιμο, είναι έτοιμο.

 

Στη θέση σου θα ήμουν χαρούμενη που ο αποθηλασμός έγινε ομαλά, ήρεμα και με πρωτοβουλία του παιδιού.

 

Αυτό ακριβώς!

 

Ξέρω όμως οτι νιώθεις περίεργα, δεν αμφιβάλλπυμε καθόλου, απλα είναι της φύσης αυτά κοπέλα μου και καλο είναι να πηγαίνουμε με αυτό που θέλει ο μπεμπακος.. Να σου πω δεν συμφωνώ απόλυτα με τον γιατρο σου που λέει να περιμένεις λίγες μερες, μου φαίνεται λίγο μαρτυρικό για το μωρακι.. Πρόσφερε του λίγο ξένο και αν δεν το θέλει πάσο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αφηνα και νηστικο, του εδινα φρουτο ή γιαουρτι. Σημερα του εδωσα γαλα και ηπιε ελαχιστο. Οποτε του εδωσα μετα κι εφαγε μπανανα. Ελπιζω σιγα σιγα να συνηθισει την καινουρια γευση και να το πινει.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, τα παντα, και σε μεγαλες ποσοτητες. Και ψαρι. Βασικα ολα εκτος απο φρεσκο γαλα, αυγο και ξηρους καρπους.

 

Ελα ρε συ μια χαρά τότε, μη λες τίποτα

Μάλλον είναι χορτασμενος απο φαγητο και δεν θέλει πολυ γάλα, που είναι φυσιολογικοτατο.. Στο κάτω κάτω σε αυτήν την ηλικία μόνο πρωί και βράδυ πρέπει να πίνουν γάλα αν τρώνε τρεις φορές την ημέρα φαγητο

Και στην τελική αν δεν του αρέσει πολυ το γάλα δώσε του γιαουρτακι και τυρακι και είναι το ίδιο πράγμα

Το κακό με το πολυ γάλα είναι οτι κάνει τα παιδιά να μη θέλουν πολυ φαγητο, οπότε ο δικός σου είναι το αντίθετο που είναι ευλογία πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα, ο μικρος ειναι 10 μηνων και κατι και ξαφνικα την Παρασκευη σταματησε να θηλαζει! Στην αρχη με δαγκωνε και υστερα σταματησε να το βαζει στο στομα του, σαν να μην υπαρχει! Και μαλιστα δυσανασχετει οταν τον παω προς τα εκει! Το πιο περιεργο ειναι οτι δεν νιωθω καθολου πρησμενη! Τι να κανω; Να προσπαθησω να βγαλω με το θηλαστρο; Να του δωσω ξενο; Ειμαι πολυ προβληματισμενη και στεναχωρημενη, ενταξει μεχρι το χρονο σκοπευα να θηλασω αλλα αυτο το τοσο αποτομο μου κανει φοβερη εντυπωση! Μηπως δεν ειχα πια γαλα και γι'αυτο σταματησε κι αυτος να το θελει; Αλλα ειχα την εντυπωση οτι τον ακουγα να καταπινει κανονικα!

 

Απεργια θηλασμου, συνηθισμένο στα μεγαλύτερα μωρα μετα απο κάποια αλλαγη στη ζωη τους ή μετα απο κάποιο γεγονός ή μικροπαρεξηγηση μεταξυ μαμάς και μωρου.

Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν προσφέρεις στηθος για 3 μερες κατα τη διάρκεια της ημέρας.

Εννοείται δεν δίνεις ξένο γαλα. Τις υπόλοιπες ωρες αντλεις και δίνεις δικο σου με κυπελακι ή ποτηρακι ή κουταλακι κτλ.

Προσφέρεις στηθος μονο το βραδυ κι οταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Επαφη δέρμα με δέρμα, ύπνος και μπανιο μαζι βοηθούν.

Τα περισσότερα μωρα μετα απο 3 μερες ξαναπιανουν στηθος. Αν δεν πιάσει ξεκινάς απο την αρχη για 3 μερες ακόμα.

Η απεργια θηλασμου ειναι άσχημη κατάσταση και πιέζει ψυχολογικά την μαμα αλλα ειναι κρίμα να λήξει ο θηλασμος απο μια παρεξήγηση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...