Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός μωρού 7 μηνών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δλδ μια απορια που μου ρθε τωρα....με 15 φορες την ημερα....καθε ποτε θηλαζετε? εχετε χρονο για ο,τιδηποτε αλλο? και δεν εννοω για βολτες, εννοω για βασικα πραγματα...μπανιο ποτε κανετε? τουαλετα?

 

Αν ειχα διαβασει αυτα τα πραγματα πριν γεννησω, δεν υπηρχε καμια περιπτωση να θηλασω παντως....

καλά, όταν λέμε 15 φορές τη μέρα, μη φανταστείς ότι θηλάζει για μισή ώρα κάθε φορά. Η Σοφία ας πούμε, εκεί που παίζουμε ή κάνουμε αγκαλίτσες κάποια στιγμή θυμάται να θηλάσει, παίρνει 2-3 τζούρες και σταματάει. Μιλάμε για 1 λεπτό υπόθεση.

 

Έχω χρόνο και για βόλτες και για μαγειρική και για το φόρουμ και για μαθήματα οδήγησης και διάφορα άλλα:P

 

Όσον αφορά ότι δεν θα θήλαζες αν τα διάβαζες αυτά, έχω να πω ότι για μένα προσωπικά, οι στιγμές του θηλασμού είναι από τις πιο γλυκιές και ευχάριστες στιγμές της ημέρας. Ειδικά μετά τον χρόνο ο θηλασμός είναι ακόμα πιο όμορφος, ίσως γιατι το παιδί επικοινωνεί ακόμα καλύτερα, με λογάκια, με χαδάκια, με φιλάκια, σου δείχνει πόσο το απολαμβάνει

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 1 λεπτό υπόθεση.

 

οκ! ετσι αλλαζει...γιατι εμενα εδω και κανα μηνα εχει που το χει για 20'...πριν ειμασταν περιπου στα 45' και μαλιστα καθε 2 1/2 ωρες. Δλδ, κατι να σηκωθω,κατι να τον αλλαξω, κατι να παω μια τουαλετα....ξαναρχοταν η ωρα για τον επομενο θηλασμο....Η αδερφη μου που με εβλεπε (εχουν ενα μηνα διαφορα τα πιτσιρικια μας) με ελεγε ΗΡΩΑ!

 

Όσον αφορά ότι δεν θα θήλαζες αν τα διάβαζες αυτά, έχω να πω ότι για μένα προσωπικά, οι στιγμές του θηλασμού είναι από τις πιο γλυκιές και ευχάριστες στιγμές της ημέρας. Ειδικά μετά τον χρόνο ο θηλασμός είναι ακόμα πιο όμορφος, ίσως γιατι το παιδί επικοινωνεί ακόμα καλύτερα, με λογάκια, με χαδάκια, με φιλάκια, σου δείχνει πόσο το απολαμβάνει

 

Καμια αντιρρηση! Και τωρα που σταματαει για να μου ριξει ενα χαμογελο...με στελνει στον ουρανο!!!!

 

Αλλα αν ηταν 15 μισαωρα την ημερα...δε νομιζω! Οχι οτι δε θα αξιζε τον κοπο...για πρακτικους και μονο λογους...

 

 

Link to comment
Share on other sites

ραννια το μικρο σου θηλαζει 20';! μπορει οντως τοτε να μη χρειαζεται παραπανω φορες, μακαρι να απαντουσε η αγλαια εδω.....:confused:

παντως κ η δικια μου στις ...125 φορες που θηλαζε, φυσικα δεν ηταν ολες ουτε καν 5λεπτες!

για τις γλυκιες στιγμες που λετε, σημερα με χαιδευε στο προσωπο και τα μαλλια ενω θηλαζε , κ οταν ηρθε κ ο μπαμπας της κοντα απλωσε το χερακι της κ τον χαιδευε κ αυτον...χαμογελουσε κ θηλαζε.....:D

 

μαρακι ευχομαι πραγματικα να ξεπερασετε τα προβληματα συντομα, μην απογοητευεσαι , εφοσον δεν δουλεψουν οσα σου παραθετουν τα κοριτσια, αν εχεις τη δυνατοτητα να σας δει κ απο κοντα συμβουλος θηλασμου θα εχεις σιγουρα πολυτιμη βοηθεια....ο θηλασμος ειναι οπως ολες οι σχεσεις, θελει προσπαθεια κ απο τις δυο πλευρες....το πιο σημαντικο ειναι να νιωθεις οτι εχεις κανει το καλυτερο που μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πολύ χαίρομαι που ανοίχτηκε αυτό το τόπικ, γιατί τις τελευταίες μέρες με απασχολούσε αυτό ακριβώς το θέμα.

 

Η κόρη μου είναι 7 μηνών και μοιάζει πολύ με τον γιο της Ράννιας! :):):)

 

Θήλασε αποκλειστικά από την αρχή μέχρι που συμπλήρωσε τον έκτο μήνα. Δεν έκανε ποτέ πάνω από 8 θηλασμούς το 24ωρο. Δεν κράτησα ποτέ ωράρια, πρόσφερα όποτε ζητούσε. Απλά ποτέ δεν αγχώθηκα γιατί έβαζε πολύ ικανοποιητικά βάρος (γεννήθηκε 3700 και 6 μηνών ήταν 9 κιλά). Βράδια ζταμάτησε να ξυπνάει από 2,5 μηνών και αφότου έκλεισε τον τρίτο καθιέρωσε μόνη της 5 γεύματα την ημέρα. Πιπίλα δεν πήρε. Όπως λέει η Ράννια, αν της τη δώσω τη χρησιμοποιεί σαν παιχνίδι, όχι για να πιπιλίσει (βράδυ, στον ύπνο ποτέ).

 

Τον τελευταίο μήνα ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και χορτόσουπα. Κρέμα δεν ήθελα να της δώσω. Φαίνεται να απολάμβάνει πολύ τις νέες τροφές και αντικατέστησε τα 2 αντίστοιχα γεύματα θηλασμού. Η αλήθεια είναι ότι δεν της πρόσφερα πριν στήθος αλλά λίγο (1 ώρα) μετά και το αρνιόταν. Δεν επέμεινα. Έτσι, τώρα θηλάζουμε πρωί, απόγευμα και βράδυ. Αλλά για πόσο ακόμα; Θα ήθελα να το πηγαίναμε έτσι μέχρι το χρόνο αλλά, κατά πώς κατάλαβα, είναι μάλλον απίθανο;;;

 

Αν έχει μειωθεί ή μειωθεί το γάλα μου πώς το καταλαβαίνω, εφόσον, υποθέτω, βάρος θα παίρνει έτσι κι αλλιώς τρώγοντας τις στερεές; Γκρίνια, ίσως; Υπάρχει περίπτωση αν πίνει, απλώς όχι αρκετό, να μην γκρινιάζει και να μην το καταλάβω;

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά πραγματικά είναι οι σκέψεις μου των τελευταίων ημερών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κική, αν θέλεις την γνώμη μου, καλά έκανες και δεν έδωσες απογευματινό και να μην δώσεις για τους επόμενους 2-3 μήνες, μην πέσετε κάτω από 3 θηλασμούς (Ράννια το ίδιο πιστεύω και για σένα, μην δώσεις ακόμα ρυζάλευρο). Αν η παραγωγή σου μειωθεί, πιστεύω ότι το μωρό θα αυξήσει τους θηλασμούς. Παντως γενικά η τακτική είναι ότι θηλάζουμε λίγη ώρα πριν τις στερεές (ας πούμε 1 ώρα πριν) και δεν επιδιωκουμε να αντικαταστήσουμε το γεύμα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Palladin....ακου εμεις τι κανουμε...

 

Κατα τις 8 που ξυπναει, θηλαζει.

Κατα τις 10...φρουτα...μετα δε πειναει μεχρι τις 14:00 που παλι θηλαζει, μετα τρωει τη βανιλια κατα τις 16:00 και μετα κατα τις 19:30 θηλαζει και κοιμαται...( Η αληθεια ειναι οτι μπορει να θηλασει και κανενα extra σε περιπτωση που ξυπνησει νωριτερα απο τις 8, αλλα σπανια)

 

Ολα αυτα με οδηγιες του γιατρου φυσικα, χαρη στον οποιο πρεπει να πω οτι καταφερα να θηλασω, με βαση τις οδηγιες του και την ενθαρρυνση του σε κρισιμες στιγμες στην αρχη που ελεγα οτι δε μπορω να τα καταφερω...

 

Κικη, παλι καλα που εισαι κι εσυ! Ειχα αρχισει να πιστευω οτι κανω κατι λαθος τοσο καιρο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Palladin....ακου εμεις τι κανουμε...

 

Κατα τις 8 που ξυπναει, θηλαζει.

Κατα τις 10...φρουτα...μετα δε πειναει μεχρι τις 14:00 που παλι θηλαζει, μετα τρωει τη βανιλια κατα τις 16:00 και μετα κατα τις 19:30 θηλαζει και κοιμαται...( Η αληθεια ειναι οτι μπορει να θηλασει και κανενα extra σε περιπτωση που ξυπνησει νωριτερα απο τις 8, αλλα σπανια)

 

Ολα αυτα με οδηγιες του γιατρου φυσικα, χαρη στον οποιο πρεπει να πω οτι καταφερα να θηλασω, με βαση τις οδηγιες του και την ενθαρρυνση του σε κρισιμες στιγμες στην αρχη που ελεγα οτι δε μπορω να τα καταφερω...

 

Κικη, παλι καλα που εισαι κι εσυ! Ειχα αρχισει να πιστευω οτι κανω κατι λαθος τοσο καιρο!

Μάλιστα, κατά την γνώμη μου η κρέμα βανίλια πρέπει να εξαφανιστεί εντελώς από το διαιτολόγιό σας (δίνεις την Γιώτης που ανέφερες με ζάχαρη και αγελαδινό γάλα; ) Είναι άδειες θερμίδες, δεν προσφέρει τίποτα.

 

1000 φορές καλύτερα να κάνει το μωρό για τους επόμενους μήνες 1 γεύμα φρουτόκρεμα, 1 γεύμα κρεατο- κοτοπουλο-χορτόσουπα και όλα τα υπόλοιπα γεύματα, όσα είναι, θηλασμός.

 

Είμαι σίγουρη ότι σε αυτό θα συμφωνήσουν και οι γκουρού του θηλασμού.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κικη, παλι καλα που εισαι κι εσυ! Ειχα αρχισει να πιστευω οτι κανω κατι λαθος τοσο καιρο!

 

:D Κι εγώ, ένιωσα μια αλληλεγγύη!!! :D

 

Palladin, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το είχα σκεφτεί να μην δώσω τρίτο γεύμα σίγουρα για ένα διάστημα ακόμα, για να μην μειωθούν κι άλλο οι θηλασμοί. Ελπίζω να τα καταφέρουμε! Ο στόχος σε πρώτη φάση είναι ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Για φαγητο (κρεας κλπ) δε μου ειπε να ξεκινησουμε ακομα. Απο βανιλορυζαλευρα μου ειπε να του δωσω μια απο καθε κουτι, γιατι η μια εχει περισσοτερο σιδηρο, η αλλη περισσοτερο ασβεστιο κ.ο.κ. και ετσι θα εκμεταλλευτουμε ολα τα θρεπτικα συστατικα τους....τα οποια δεν ειναι και τοσο θρεπτικα λες ε? Τωρα του δινω τη ΓΙΩΤΗΣ, αλλα για ενα κουτι μονο.

 

Που λεει οτι το γαλα ειναι αγελαδινο? Κοιταζω τωρα το κουτι και γραφει

"Αλευρο ορυζης 27,5%, Γαλα σε σκονη 22,1 %, Σακχαροζη, απομεταλλωμενος ορος γαλακτος σε σκονη, ορος γαλακτος σε σκονη, πρεβιοτικες ινες, λακτοζη, γλυκοζη, βιταμινες, βανιλλινη, γαλακτοζη, φουμαρικος σιδηρος" (Τι σκατα ειναι ολα αυτα????)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για φαγητο (κρεας κλπ) δε μου ειπε να ξεκινησουμε ακομα. Απο βανιλορυζαλευρα μου ειπε να του δωσω μια απο καθε κουτι, γιατι η μια εχει περισσοτερο σιδηρο, η αλλη περισσοτερο ασβεστιο κ.ο.κ. και ετσι θα εκμεταλλευτουμε ολα τα θρεπτικα συστατικα τους....τα οποια δεν ειναι και τοσο θρεπτικα λες ε? Τωρα του δινω τη ΓΙΩΤΗΣ, αλλα για ενα κουτι μονο.

 

Που λεει οτι το γαλα ειναι αγελαδινο? Κοιταζω τωρα το κουτι και γραφει

"Αλευρο ορυζης 27,5%, Γαλα σε σκονη 22,1 %, Σακχαροζη, απομεταλλωμενος ορος γαλακτος σε σκονη, ορος γαλακτος σε σκονη, πρεβιοτικες ινες, λακτοζη, γλυκοζη, βιταμινες, βανιλλινη, γαλακτοζη, φουμαρικος σιδηρος" (Τι σκατα ειναι ολα αυτα????)

ωχ ωχ...

πώς να στα πω τώρα, που του έχεις εμπιστοσύνη;

 

γιατί να πάρει σίδηρο από το ρυζάλευρο και όχι από το κρέας;

γιατί να πάρει ασβέστιο από το ρυζάλευρο και όχι από το μητρικό γάλα;

γιατί να παίρνει άδειες θερμίδες από την βλαβερή ζάχαρη;

το μητρικό γάλα είναι απείρως θρεπτικότερο από την κρέμα γιώτης, και εσύ έχεις αντικαταστήσει ένα γεύμα!

 

Αυτό που έχω μαυρίσει, το γάλα σε σκόνη, είναι αγελαδινό.

Έκοψες ένα γεύμα θηλασμού, για να δώσεις αγελαδινό γάλα με ζάχαρη αρωματικές και ρύζι. Σκέψου το λιγάκι.....

 

Το ρύζι αν το θέλεις, βάλε το στην μεσημεριανή κρεατοχορτόσουπα του μωρού (που προτείνω να ξεκινήσεις αντικαθιστώντας την βανίλια)

 

Συγνώμη, ο γιατρός σου δεν μου τα λέει καλά. Υπάρχουν στην ενότητα του "θηλασμός και εισαγωγή στερεών τροφών" αρκετά παρόμοια θέματα που αφορούν κρέμες και λέει και η Αγλαΐα την γνώμη της

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

oh shit!

 

Αυριο θα παμε απο κει ετσι κι αλλιως και θα τα ξανασυζητησω μαζι του...

 

(Του εχω εμπιστοσυνη γιατι ειναι πολυ εμπειρος γιατρος-να φανταστεις ηταν και δικος μου παιδιατρος, δεν ειναι πολυ μεγαλος βεβαια- και μου ειχε κανει κατι τρελες διαγνωσεις οταν ημουν πιτσιρικι που δεν επαιζαν οι πιθανοτητες, κι ομως ισχυαν...πχ εχω περασει 3 φορες μαγουλαδες το οποιο ειναι 1/1.000.000...το χαν ψαξει οι γονεις μου τοτε και με γιατρους του πανεπιστημιου αθηνων κλπ κλπ και το ειχαν επιβεβαιωσει)

 

τεσπα...μη σε ζαλιζω αλλο! σε ευχαριστω πολυ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά ότι δεν θα θήλαζες αν τα διάβαζες αυτά, έχω να πω ότι για μένα προσωπικά, οι στιγμές του θηλασμού είναι από τις πιο γλυκιές και ευχάριστες στιγμές της ημέρας. Ειδικά μετά τον χρόνο ο θηλασμός είναι ακόμα πιο όμορφος, ίσως γιατι το παιδί επικοινωνεί ακόμα καλύτερα, με λογάκια, με χαδάκια, με φιλάκια, σου δείχνει πόσο το απολαμβάνει

Κι εμένα κάνει αρκετά ήδη από τώρα κι είναι νομίζω απ' τις καλύτερες στιγμές της μητρότητας (ή μήπως οι καλύτερες???)

 

Όσο για τη διάρκεια, κι εμάς ήδη έχει μειωθεί πολύ διαρκούν περίπου 5-15 λεπτά. Αλλά είναι και φορές που κάθεται μία ώρα ή και παραπάνω, π.χ. τη νύχτα, σήμερα απ' τις 3.30 μέχρι τις 630 το πρωί (ΑΛΛΑ: έσκασαν σήμερα τα πρώτα δοντάκια!!!!!!!!!) κι αν σκεφτώ ότι όλο πέρασε έτσι με στήθος χωρίς άλλα που ακούω από όσους δε θηλάζουν θεωρώ τον εαυτό μου και το μωρό πολύ τυχερούς που τα περνάμε αυτά με θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδίατρος έχει υποστηρίξει αρκετές μαμάδες που θηλάζουν;

Συγνώμη που γίνομαι κουραστική, αλλά αυτό που λέει η παιδίατρος δεν συμφωνεί με την Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής, που λέει ότι κατά το 2ο εξάμηνο το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή του μωρού, και οι στερεές συμπληρωματικές. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στο λινκ που έβαλα παραπάνω. Φυσικά όλα αυτά τα λέω υποθέτοντας ότι θέλεις να θηλάσεις τουλάχιστον 1 χρόνο. Αν όχι, τότε κάνε αυτό που λέει η παιδίατρος.

 

Οι μαμάδες που γυρίζουν στη δουλειά και θέλουν να συνεχίσουν τον θηλασμό, φροντίζουν να δίνει τις στερεές αυτός που κρατάει το μωρό, και αυτές να θηλάζουν τις υπόλοιπες ώρες. Επίσης, για πολλά μωρά αυτής της ηλικίας, αν δεν είναι πολύ απαιτητικά, το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" είναι τακτική αποθηλασμού

Εχετε πει ενα σωρό με τα κορίτσια μεσα σε 2 μερες αλλά θα ηθελα να σου απαντησω...

Ευτυχως η γιατρός μου εχει βοηθησει πολλές μαμάδες να θηλάσουν(και το επιβεβαιωνω καθε φορά που παω και όλο και καποια αλλη γνωρίζω στο σαλονακι).Οσες εχω μιλήσει εχουν θηλάσει πανω από χρόνο μετα από παρότρυνση δικη της(απ'οτι μου είπαν).

Σε εμενα δεν ειχε χρειαστει να δωσει πολλές συμβουλές πανω στο θεμα μιας και ημουν ήδη υποψιασμένη από μια πολυ καλή μαια(σε μαθηματα ανωδυνου τοκετου)και από εσας στο φορουμ.

Το μονο που εκανε ηταν να με βοηθησει λιγο στην αρχη να μου δείξει μερικες σωστες στάσεις.

Οταν με ρωτησε τι σκοπευω να κανω με τον θηλασμο της ειπα οτι θα θηλασω σιγουρα(αποκλειστικά)ως τον 6ο και μετα μεχρι τον 9ο που θα γυρισω στην δουλειά.Με ρωτησε γιατι οχι και μετα και της ειπα οτι η δουλεια μου δεν θα μου επιτρεπει να αντλώ και δυστυχως ποι ωρες ειναι πολλές και το γραφειο μακρια(τρωω 3 ωρες στον δρομο!).

Στο σημει αυτο μου είπε οτι αν θελω μπορω να συνεχίσω και τότε αρκεί να τον θηλάζω πριν φυγω το πρωι αλλά και όταν πια θα γυρίζω σπίτι αργα το απόγευμα και το βραδυ.Δεν ρωτησα λεπτομέριες(εχουμε καιρο ακόμα),αλλά για να μου το λέει φανταζομαι οτι θα μπορουμε να το κάνουμε.

Και σου λέω οτι στηριζει τον θηλασμό γιατι εγω ειχα στο νου μου οτι οταν γυρισω στην δουλεια δεν εχω αλλη επιλογη απ'τον αποθηλασμό.Εκεινη με εβαλε σε σκέψεις :)

Επίσης, αν και ακόμα δεν μας εχει δωσει οδηγίες, θα αρχίσουμε στερεες στους 6 μηνες και νομίζω οτι θελει να αποφύγουμε τα ρυζαλευρα!Μακάρι!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, κατάλαβα. Κοίτα, προφανώς αφού θα λείπεις από το σπίτι τόσες ώρες δεν έχεις και πολλές επιλογές. Το να αντλείς (και να μπορούσες δηλαδή να αντλείς στη δουλειά) κατά την γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερο νόημα σε μεγάλο μωρό, ειδικά μετά το έτος. Απλά αν θέλεις μπορείς να επιδιώκεις όταν είστε μαζί με το μωρό (απόγευμα, Σαββατοκύριακα) να προσφέρεις συχνά.

 

Έχε υπόψιν ότι μέχρι τον 9ο η συμππεριφορά του μωρού μπορεί να αλλάξει πολύ. Μπορεί ας πούμε να ζητάει από μόνο του πιο συχνά, ή μπορεί όταν αρχίσει να βγάζει δόντια να ξυπνάει τη νύχτα και να ζητάει να θηλάσει, οπότε να αυξηθούν οι θηλασμοί έτσι

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το λες αυτο.....(και μιας και σε βρήκα!)....

Ειναι καποιες μερες που ο μικρό παει να μου κόψει τον βραδυνό θηλασμό.Δηλαδή από τις 10.00-10.30 που θηλάζει τελευταια φορα , δεν ξυπναει μες το βραδυ, παρα μόνο στις 9.00-9.30 που ξυπνά το πρωί.

Δεν είναι πολύ μικρός ακόμα(δηλ.παει να κάνει τους θηλασμους 5).από τοτε που το πηρα χαμπαρι προσπαθω να τον ...μπουκώνω λίγο πιο συχνα.

Τι γνωμη εχεις?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το λες αυτο.....(και μιας και σε βρήκα!)....

Ειναι καποιες μερες που ο μικρό παει να μου κόψει τον βραδυνό θηλασμό.Δηλαδή από τις 10.00-10.30 που θηλάζει τελευταια φορα , δεν ξυπναει μες το βραδυ, παρα μόνο στις 9.00-9.30 που ξυπνά το πρωί.

Δεν είναι πολύ μικρός ακόμα(δηλ.παει να κάνει τους θηλασμους 5).από τοτε που το πηρα χαμπαρι προσπαθω να τον ...μπουκώνω λίγο πιο συχνα.

Τι γνωμη εχεις?

wow!απόλαυσε τον ύπνο σου όσο μπορείς, γιατί με τον ερχομό των δοντιών μπορεί να αλλάξει αυτό!

 

Τη νύχτα μην τον ξυπνάς αλλά την ημέρα καλό είναι να προσφέρεις κατά διαστήματα. Γενικώς τα μωρά μεγαλώνοντας αποκτούν κι άλλα ενδιαφέροντα (παιχνίδια, αργότερα μπουσούλημα) και μπορεί να ξεχνιούνται και να μην ζητάνε. Ειδικά αν ένα μωρό δεν είναι απαιτητικό, και περιμένει υπομονετικά να το ταΐσει η μαμά του ακόμα κι αν έχει αρχίσει να πεινάει, τότε έχουμε στο νου μας να προσφέρουμε συχνά! Άρα πολύ καλά κάνεις!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το λες αυτο.....(και μιας και σε βρήκα!)....

Ειναι καποιες μερες που ο μικρό παει να μου κόψει τον βραδυνό θηλασμό.Δηλαδή από τις 10.00-10.30 που θηλάζει τελευταια φορα , δεν ξυπναει μες το βραδυ, παρα μόνο στις 9.00-9.30 που ξυπνά το πρωί.

Δεν είναι πολύ μικρός ακόμα(δηλ.παει να κάνει τους θηλασμους 5).από τοτε που το πηρα χαμπαρι προσπαθω να τον ...μπουκώνω λίγο πιο συχνα.

Τι γνωμη εχεις?

 

Αχ ωραίες εποχές. Το ίδιο έκανε και ο μικρός μου μέχρι 7 μηνών που ξεκίνησε το πάρτυ των δοντίων. Από 7 μέχρι 12 ξυπνούσε ανά 1 ώρα όμως και από 12 μέχρι 15 που είναι τώρα ξυπνάει 2-3 και πολλές φορές κάνει και 2 ώρες να κοιμηθεί.

Απόλαυσέ το, καλά σου λέει η Palladin.

Όσο για το τι θα κάνεις με τον θηλασμό όταν επιστρέψεις στην δουλειά, μην ανησυχείς. Το μωρό θα είναι ήδη 9 μηνών. η παραγωγή δεν κινδυνεύει και επίσης στην ηλικία αυτή τρώει στέρεες τροφές οπότε τις ώρες που θα λείπει θα τρώει φρουτόκρεμα, χορτόσουπες, αυγό αν το επιτρέψει ο γιατρός κτλ. Όταν επιστρέφεις και μέχρι να ξαναφύγεις θα θηλάζετε. Αυτό κάναμε εμείς από 8 μηνών μέχρι 14 μηνών που δούλευα.:-D

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι, λοιπόν, με νέες απορίες.

Όπως είχα αναφέρει η μικρή μου, με την εισαγωγή των στερεών, είχε μειώσει τους θηλασμούς από 5 σε 3. Με έχει πιάσει, όμως, τρελή ανησυχία για το αν έχει μειωθεί η παραγωγή μου, σε βαθμό που να μην της αρκεί το γάλα. Της άλλαξα το πρόγραμμα λίγο, έτσι που να ξυπνάει κάπως νωρίτερα το πρωί, για να προλαβαίνουμε να κάνουμε άλλον έναν θηλασμό μεταξύ δεκατιανού και μεσημεριανού. Σύνολο, δηλαδή, 4 την ημέρα. Οι θηλασμοί της διαρκούν λιγότερο και νομίζω πως σε 4-5 λεπτά σταματά να καταπίνει. Δεν ανησυχώ μήπως μένει νηστική ή πεινάει καθώς οι στερεές, κατά απαίτησή της, συμπληρώνουν αλλά φοβάμαι μήπως δεν πίνει αρκετό γάλα για την ηλικία της.

Με απασχολεί το ότι δείχνει τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για τις στερεές, όχι μόνο τις δικές της αλλά και ό,τι τρώμε εμείς ακόμα και πολύ λίγη ώρα αφού έχει θηλάσει. Δεν θέλω να την αποτρέπω συνεχώς. Έτσι, της πήρα την ειδική "πιπίλα με το διχτάκι" και της δίνω μικρά κομματάκια φρούτου να τα δαγκώνει. (Αν καμιά έμπειρη μανούλα έχει χρόνο, ας ρίξει μια ματιά και στο υπομν. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ, όπου έχω ποστάρει άλλες σχετικές απορίες μου.:oops:)

 

Καμιά γνώμη, μανούλες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Και εγώ θέλω τη γνώμη σας...

Σε 2 βδομάδες πάω για δουλειά, έχω ετοιμάσει τράπεζα γάλακτος αλλά δεν το βλέπω να την χρησιμοποιώ...

 

Το μωρό τρώει 7 περίπου θηλασμό

10 φρουτόκρεμα όχι πάνω από 100 γρ δεν θέλει με τίποτα

12 ίσως θηλάσει λίγο αλλά για λίγα λεπτά, εκεί θα δίνουν λίγο γάλα που θα έχω αντλήσει

2 μεσημεριανό, τρώμε 170-200 γρ

 

Στις 6 γυρίζω οπότε σκέφτομαι αν πεινάσει να του δώσουν μέχρι τις 4.30 γάλα και από εκεί και μετά τίποτα για να θηλάσει στις 6...

Βέβαια αύριο έχουμε παιδίατρο και μπορεί να βάλει κανένα γιαούρτι...

Κρέμα δεν δίνω αυτές τις έτοιμες...

 

Τώρα θηλάζει πάλι κατά τις 8 και 10 (στις 10 τρώει δυο φορές -κοιμάται λίγο ξυπνάει και ξανατρώει-).

 

Το βράδυ δεν ξυπνάει καθόλου μέχρι το πρωί...

 

Καλά τα λέτε ότι αν δίνεις πρωί και βράδυ θα κοπεί και να συμπληρώνεις στο ενδιάμεσο με γάλα αλλά πως θα γίνει αφού θα λείπω 8-6;;; Θέλω να πάει μέχρι χρόνο..Θα πάρω και θήλαστρο στη δουλειά, αν και εδώ ακούω ότι μειώνει το γάλα...Αλλά τι να κάνω για να συνεχίσω...;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...