Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥΥΥΥ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΧΡΟΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΤΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΟ ΠΡΩΙ, 7.30, ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΑΝΤΛΗΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4.30 ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΩ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9.

 

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΛΟΓΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ, ΗΤΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ. ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

 

ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΡΟΥΦΑΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΕΤΑΙ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟ LETDOWN, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.

 

ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΟΤΙ ΑΠΟΘΗΛΑΖΩ? ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ? ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΑΖΩ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΙΕΙ!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πως εισαι σιγουρη οτι το μωρο θελει να πιει γαλα, ισως εχει συνηθισει σε ενα συγκεκριμενο προγραμμα και δεν θελει να πιει επιπλεον?

Αλλη περιπτωση ειναι να εχει συνηθισει το στηθος σου το συγκεκριμενο προγραμμα και χρειαζεται λιγο χρονο για να προσαρμοσει την παραγωγη?

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θελει να πιει γιατι μολις με βλεπει το μαξιλαρι θηλασμου χτυπαει παλαμακια!!

Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχα πολυ γαλα και ειχα παντα ανησυχια με το θεμα του θηλασμου. Αλλα εστω και για λιγα λεπτα πάντα είχα γαλα. Υπαρχει περιπτωση ο οργανισμος να μην ανταποκρινεται στισ νεες συνθηκες?

Γνωριζει καποια ποσες μερες χρειαζονται περιπου ωστε να επανελθει η παραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί να οδηγείσαι σε αποθηλασμό από την στιγμή που δεν έχεις μείωση των γευμάτων? Απλώς μάλλον επειδή βαζεις το μωρό επιπλέον φορές, δεν βρίσκει αρκετο γάλα και βαριέται.. Γιατί όμως να αυξήσεις την παραγωγή αφου υπάρχει στάνταρ πρόγραμμα που ικανοποιεί το μωρό? Δεν ξέρω αν γίνεται να αυξηθεί η παραγωγή αν δεν συνεργάζεται το μωρό. Κι εγώ θηλάζωμε παρόμοιο προγραμμα με το δικό σας και νιώθω μονίμως το στήθος μου άδειο, αν έβαζα πο συχνα το μωρό δεν ξέρω αν θα έβρισκε αρκετόγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕΙ, ΣΩΣΤΑ? ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΔΕΙΟ ΣΤΗΘΟΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παραγωγη προσαρμοζεται σε 1-2 μερες εφοσον υπαρχει το ερεθισμα.

Η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι οτι χρειαζεται ενας μικρος "προγραμματισμος" του στηθους, γι αυτο και ο θηλασμος κανει 40 ημερες να εδραιωθει.

 

Σημειωνω οτι η δικια μου παντως πολλες φορες πινει για λιγα δευτερολεπτα τωρα με τη ζεστη για να ξεδιψασει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο ειναι αρκετα μεγαλο για να συνεργαστεί με αυτόν τον τροπο και δεν ξέρω αν έχει και νόημα να αυξήσεις την παραγωγή ετσι.

 

Όταν το μωρο χρονισει καλο ειναι η μαμα να σταματήσει να προσφέρει απο μόνη της και να ακολουθήσει το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" δλδ δεν προσφέρεις στήθος απο μόνη σου και δεν αρνείσαι αν σοθ ζητήσει.

Αυτός ειναι ο καλύτερος τρόπος για να αφεθεί το θέμα του θηλασμου στα χέρια του παιδιού και να οδηγηθεί προς την ανεξαρτοποιηση του (μέρος της οποίας ειναι κι ο αποθηλασμος).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...