Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελάττωσε υπερβολικά το φαγητό και αύξησε τους θηλασμούς


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες!! Η μπέμπα μου είναι 10 μηνών, τις τελευταίες 4 μέρες δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα από στερεές (λίγες κουταλιές) αλλά μόνο θήλαζε φανατικά. Από την αρχή δεν ήταν πολυ φαγανή, το μόνο που έτρωγε με όρεξη ήταν το κρέας με τα λαχανικά (150γρ μαξ.) και η βιολογική φαρίν λακτέ. Φρουτόκρεμα λίγες κουταλίτσες και γιαούρτι 2-3. Τις τελευταίες 4 μέρες όμως με το που έβλεπε κουτάλι το σφράγιζε εντελώς!! Ούτε καν το μεσημεριανό της!!! Μόνο θηλασμός !! Χτες ευτυχως έφαγε -σαν από θαύμα- το μεσημεριανό αλλά όχι την απογευματινή κρέμα! Σήμερα λίγη φρουτόκρεμα. Θηλάζει πολλές φορές αλλά για πολύ λίγο, το περισσότερο πιπιλάει μου φαίνεται. Την ενοχλούν και τα ούλα πάλι γιατί βάζει τα χεράκια έντονα αλλά δικαιολογείται τόση ανορεξία;; Δεν ξέρω κατά πόσο της επαρκεί ο θηλασμός, την ακούω να καταπίνει για πολύ λίγο.... Μήπως το γάλα μου μειώνεται και δεν παίρνει βάρος; Τώρα είναι 8.700 κιλά και 76 εκ. Από τον 7ο μήνα και μετά παίρνει μόνο 100 γρ το μήνα και ψηλώνει 1-1,5 πόντο.

Γενικα ειναι ζωηρή, ευδιάθετη και χαρωπή! Καμιά συμβουλή, εμπειρία;;

(Περιττό να σας πω ότι μάνα και θεία μου με έχουν τρελλάνει κυριολεκτικά γιατί το παιδί δεν τρώει ή δεν τρώει πολύ, να αρχίσω ξένο κλπ κλπ)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι βρε κορίτσια αλλά τίποτα;; Και για 4 μέρες; Σήμερα βέβαια έφαγε μικρές ποσότητες μεσημέρι και πρωί. Τώρα το απόγευμα αδύνατον να φάει κρέμα...της έδωσα μια φέτα πεπόνι να μασουλήσει....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

OK να μην ανησυχώ δηλαδή...αυτά για τα δοντια μου είπε και μια άλλη φίλη μου αλλά ομολογώ δεν μου έχει ξανασυμβεί να μη θέλει να φάει τίποτα ούτε στο 1ο μου παιδί. Γενικά και στα καλά της είναι λιγόφαγο μωρό (100 γρ) και με αυτά που ακούω από δεξιά αριστερά για μωρά που τρώνε τόσες ποσότητες και πίνουν και πολύ γάλα είχα ψιλοφρικάρει...thanx κόρες!! ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

OK να μην ανησυχώ δηλαδή...αυτά για τα δοντια μου είπε και μια άλλη φίλη μου αλλά ομολογώ δεν μου έχει ξανασυμβεί να μη θέλει να φάει τίποτα ούτε στο 1ο μου παιδί. Γενικά και στα καλά της είναι λιγόφαγο μωρό (100 γρ) και με αυτά που ακούω από δεξιά αριστερά για μωρά που τρώνε τόσες ποσότητες και πίνουν και πολύ γάλα είχα ψιλοφρικάρει...thanx κόρες!! ;)

 

Τα δόντια ειναι σίγουρα αιτία για να λιγοστεύουν το φαγητο.

Πολλα μωρα πάντως, σφραγίζουν το στόμα όταν θελουν να δείξουν οτι ειναι έτοιμα για το επόμενο "βήμα" πχ δε θελουν άλλο τα αλεσμενα ή θελουν αλλαγη στο μενού! :wink:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...