Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρχή με κρέας?


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια!Έχω το εξής δίλημμα.Η μικρή μου είναι 5 μηνών κ θηλάζει. Η γιατρός της μου είπε ότι από τους 5,5 μήνες θα ξεκινήσουμε φρούτο.Κάποιες φορές πηγαίνω και σε μια άλλη γιατρό που είναι κ σύμβουλος θηλασμού. Αυτή λοιπόν μου είπε να ξεκινήσω τροφή στους 6 μήνες κ μάλιστα ως πρώτο μου σύστησε κρέας με λαχανικά, μετά φρούτο κ τέλος ρυζάλευρο.Καλό σαν ιδέα πρώτα το κρέας αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο. Το έχει κάνει καμιά σας?Πώς σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα βάλεις κατεύθειαν κρέας στην χορτόσουπα ? η θα ξεκινήσετε χορτόσουπα και μετά απο 15 μέρες κρέας ?

Για το κρέας εχω διαβάσει τα εξής . Οτι ναι μεν είναι αυτό που χρειάζεται περισσότερο το μωρο , λογω σιδήρου , αλλα ομως μπορει να προκαλέσει και αλλεργίες .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη γιατρός που συνέστησε φρούτα παρακολουθεί τη μπέμπα.Η άλλη είναι παιδίατρος κ σύμβουλος θηλασμού κ έχουμε πάει 2 φορές ως τώρα για να βοηθήσει με το θηλασμό- πολύ γνωστή γιατρός κ καλή..Αυτή συνέστησε το κρέας με λαχανικά από την αρχή μαζί κ μετά από μια εβδομάδα κ φρούτα κ μετά ακόμα μια εβδομάδα κ δημητριακά - σύνολο 3 γεύματα. Βεβαια το πρόγραμμα που μου έδωσε ήταν φωτοτυπία.Αυτό το λέω για να εξηγήσω ότι δεν έγινε για τις ανάγκες του δικού μου παιδιου...απλά αυτό είναι το πρόγραμμά της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mirtoula4,

 

Εγώ και στα δυο μου παιδάκια ξεκίνησα με την απογευματινή κρεμούλα, μετά με το φρούτο -απλά στον μεγάλο του τα έδινα ένα-ένα : πρώτα μήλο, μετά +μπανάνα+αχλάδι κ.ο.κ.- {στην μπέμπα της έφτιαξα φρουτόκρεμα με όλα τα είδη κατευθείαν). Κι αφού έφαγαν την φρουτόκρεμα, πρώτα μου είχαν συστήσει λαχανικά σούπα -αν θυμάμαι καλά πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι- και μετά από αυτό πρώτα +κοτόπουλο και μετά το μοσχάρι.

Είναι αναλόγως τον παιδίατρο !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι διάβασα, η American Academy of Pediatrics Committee on Nutrition λέει ότι δεν έχει σημασία η σειρά με την οποία θα μπουν οι τροφές στο διαιτολόγιο του παιδιού που θηλάζει, αρκεί ο θηλασμός να είναι επαρκής

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/first-foods.html (υπάρχει και πίνακας με συνιστώμενη ηλικία εισαγωγής τροφών)

Μάλιστα το κρέας ίσως είναι απαραίτητο μιας και υπάρχει ανάγκη για σίδηρο και το προτείνουν και κάποιοι ως πρώτη τροφή (γι' αυτό πολλοί προτείνουν τις κρέμες που είναι εμπλουτισμένες με σίδηρο αλλά...από φυσική πηγή πάντα είναι καλύτερη η απορρόφηση).

 

(κι εγώ αυτά ψάχνω γιατί θα γίνουμε 6 μηνών τέλος του μήνα οπότε θέλω να ξέρω και γι' αυτό διαβάζω. Δε σημαίνει ότι ξερω κάτι παραπάνω)

Επειδή κι εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι γιατροί είναι...το κοντό και το μακρύ τους γενικώς, καλό είναι να κάνουμε μια αναζήτηση πριν.

 

όσο για την ηλικία έναρξης, σωστό είναι να κλείσει τον 6ο ή/και να παρουσιάζει ως σύνολο μια διαφορετική συμπεριφορά όπως π.χ. να έχει εξαλείψει το αντανακλαστικό της γλώσσας που βγαίνει μόλις μπει κάτι στο στόμα κ.α.

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-when.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις, μάλλον θα επιμείνω στο να κλείσει κ η δικιά μου τους 6 μήνες κ μετά να ξεκινήσω με ...οτιδήποτε τελοσπάντων.Και ναι οι γιατροί είναι ό,τι να ναι.Μα δεν υπάρχει τελοσπάντων μια διαπιστωμένα επιτυχημένη κοινή πορεία κ λέει ο καθένας τα δικά του?Anyway, μάλλον τα παιδιά μας είναι συνομίληκα...Άντε με το καλό να ξεκινήσουμε τις στερεές, να μειώσουμε έστω κ λίγο τους θηλασμούς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Α κ όσο για τις αλλεργίες συνέστησε βουβάλι ή κουνέλι-όχι μοσχάρι

 

Εδώ είμαστε.

 

Κορίτσια τα φώτα σας:

 

Τον άλλο μήνα αρχίζουμε στερεές τροφές. Το θέμα μου είναι με το κόκκινο κρέας.

 

Ακούω και διαβάζω ότι θα πρέπει τα μωρά να τρώνε μοσχάρι-φιλέτο ή ποντίκι.

 

Άλλο κρέας δεν κάνει;

 

Πχ κατσίκι

 

Όσον αφορά τα άσπρα κρέατα παίζει το κουνέλι τελικά ή μόνο κότα;

 

Σημ.: Έχουμε θέμα αλλεργίας, λόγω ατοπικής που εκδηλώθηκε τον 4ο μήνα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε.

 

Κορίτσια τα φώτα σας:

 

Τον άλλο μήνα αρχίζουμε στερεές τροφές. Το θέμα μου είναι με το κόκκινο κρέας.

 

Ακούω και διαβάζω ότι θα πρέπει τα μωρά να τρώνε μοσχάρι-φιλέτο ή ποντίκι.

 

Άλλο κρέας δεν κάνει;

 

Πχ κατσίκι

 

Όσον αφορά τα άσπρα κρέατα παίζει το κουνέλι τελικά ή μόνο κότα;

 

Σημ.: Έχουμε θέμα αλλεργίας, λόγω ατοπικής που εκδηλώθηκε τον 4ο μήνα.

 

Η πρόταση για κόκκινο κρέας γίνεται προκειμένου το παιδί να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερο σίδηρο με σχετικά λίγη ποσότητα τροφής. Το μοσχαρίσιο έχει τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σιδήρου από τα κρέατα κι ίσως κι από τις υπόλοιπες τροφές ΑΝ ΚΑΙ γίνεται πολύς λόγος για το είδος του σιδήρου από αυτές τις πηγές τροφών έναντι πχ. των λαχανικών κλπ.

Δεν υπάρχει πάντως κρέας που να "μην κάνει" εκτός να υπάρχει θέμα αλλεργίας ή ιδεολογίας των γονέων...

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση για κόκκινο κρέας γίνεται προκειμένου το παιδί να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερο σίδηρο με σχετικά λίγη ποσότητα τροφής. Το μοσχαρίσιο έχει τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σιδήρου από τα κρέατα κι ίσως κι από τις υπόλοιπες τροφές ΑΝ ΚΑΙ γίνεται πολύς λόγος για το είδος του σιδήρου από αυτές τις πηγές τροφών έναντι πχ. των λαχανικών κλπ.

Δεν υπάρχει πάντως κρέας που να "μην κάνει" εκτός να υπάρχει θέμα αλλεργίας ή ιδεολογίας των γονέων...

 

 

Α Εύα παιδί μου είσαι μία πάπυρος λαρους του θηλάζειν...

 

Μερσί ακόμα μια φορά!:-P

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως αν υπάρχει αλλεργία προτίνουν βουβάλι και κουνέλι

 

 

Την παλαιότερη ανάρτηση σου είδα και προβληματίστηκα. Πολύ σημαντικό που το μοιράστηκες μαζί μας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε.

 

Κορίτσια τα φώτα σας:

 

Τον άλλο μήνα αρχίζουμε στερεές τροφές. Το θέμα μου είναι με το κόκκινο κρέας.

 

Ακούω και διαβάζω ότι θα πρέπει τα μωρά να τρώνε μοσχάρι-φιλέτο ή ποντίκι.

 

Άλλο κρέας δεν κάνει;

 

Πχ κατσίκι

 

Όσον αφορά τα άσπρα κρέατα παίζει το κουνέλι τελικά ή μόνο κότα;

 

Σημ.: Έχουμε θέμα αλλεργίας, λόγω ατοπικής που εκδηλώθηκε τον 4ο μήνα.

δεν ξερω με την αλλεργια τι γινεται....

προσωπικα εχω δωσει στην μπεμπα αρνακι(τρελαθηκε)κοτοπουλο και μοσχαρι.

το κουνελι ειναι σαν το κοτοπουλο,δεν εχει να δωσει τπτ παραπανω νομιζω...

οσο για το τι κομματι να δωσεις νομιζω οτι ολα καλα ειναι.αγοραζω βιολογικα κρεατα,ταχα για καλυτερα....δηλαδη το στηθος κοτοπουλο δεν το ετρωγε καλα,την επνιγε γιατι ειναι στεγνο κρεας,οσο και λαχανικα να βαλεις.ετσι αγοραζω μπουτακια ...μοσχαρι αγοραζω κοτσι ,που εχει εκεινη την κολλα και ειναι το πιο μαλακο κομματι.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!Έχω το εξής δίλημμα.Η μικρή μου είναι 5 μηνών κ θηλάζει. Η γιατρός της μου είπε ότι από τους 5,5 μήνες θα ξεκινήσουμε φρούτο.Κάποιες φορές πηγαίνω και σε μια άλλη γιατρό που είναι κ σύμβουλος θηλασμού. Αυτή λοιπόν μου είπε να ξεκινήσω τροφή στους 6 μήνες κ μάλιστα ως πρώτο μου σύστησε κρέας με λαχανικά, μετά φρούτο κ τέλος ρυζάλευρο.Καλό σαν ιδέα πρώτα το κρέας αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο. Το έχει κάνει καμιά σας?Πώς σας φαίνεται?
θα ελεγα να διαλεξεις εναν παιδιατρο απο τους δυο,γιατι θα γινει μπαχαλο η διατροφη του παιδιου.ηδη εχεις μπερδευτει και δικαιολογημενα.

το να ξεκινησεις μπαμ με μοσχαρι,ουτε εμενα μου ακουγεται καλο.σαν μολυβι στο ευαισθητο στομαχακι του μωρου σου.

εμεις ξεκινησαμε στον 7ο μηνα με φρουτακια,ενα ενα και μετα πατατα,καροτο κολοκυθι για λιγες μερες.επειτα το κρεας.θηλασε αποκλειστικα μεχρι τον 7ο(γεματα 6 μηνες)

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αν και το θέμα έχει περάσει στα ¨αζήτητα¨ ήθελα να το επαναφέρω μιας και είμαστε στην έναρξη των στερεών τροφών. Ας παρουσιάσω λοιπόν την περίπτωσή μου. Η Ελισάβετ μου είναι 6 μηνών και 5 ημερών και μετά από αποκλειστικό θηλασμό, έχει 4 μέρες που τρώμε για δεκατιανό φρουτόκρεμα η οποία περιέχει μήλο+μπανάνα+αχλάδι. Προσθέτω και μια κουταλιά ρυζάλευρο βανίλια μιας και το μητρικό γάλα είναι γλυκό και η γιατρός μας είπε αν δεν τα φάει τα φρούτα μόνα τους, να γλυκαίνουμε την κρέμα με βανίλια. Αύριο είναι να ξεκινήσουμε κρεατόσουπα. 50γρ.κρέας+πατάτα+καρότο+κολοκύθι+πράσινο λαχανικό. Το θέμα μου είναι το εξής.Ξεκινήσαμε όλα τα φρούτα μαζί και κατευθείαν ξεκινάμε και κρεατόσουπα και μου φάνηκε παράξενο μιας και διαβάζω πως όλα τα μωρά ξεκινάνε ένα ένα τα φρούτα και έπειτα ένα ένα τα λαχανικά και στο τέλος το κρέας. ¨Εχει τύχει σε καμιά να ξεκινήσει κατευθείαν όλα τα τρόφιμα?Τι να κάνω αύριο? Μήπως να δώσω μόνο χορτόσουπα? Επίσης πρέπει να ξεκινήσω με μοσχάρι ή μπορώ και κοτόπουλο?

Σημείωση: Τα φρούτα αν και δυσκολευτήκαμε την πρώτη μέρα τώρα τα τρώει και δεν εκδήλωσε καμία αλλεργία. Γενικά είναι βολικό μωρο και το βάρος της είναι 6,700.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!!!

ib7Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και το θέμα έχει περάσει στα ¨αζήτητα¨ ήθελα να το επαναφέρω μιας και είμαστε στην έναρξη των στερεών τροφών. Ας παρουσιάσω λοιπόν την περίπτωσή μου. Η Ελισάβετ μου είναι 6 μηνών και 5 ημερών και μετά από αποκλειστικό θηλασμό, έχει 4 μέρες που τρώμε για δεκατιανό φρουτόκρεμα η οποία περιέχει μήλο+μπανάνα+αχλάδι. Προσθέτω και μια κουταλιά ρυζάλευρο βανίλια μιας και το μητρικό γάλα είναι γλυκό και η γιατρός μας είπε αν δεν τα φάει τα φρούτα μόνα τους, να γλυκαίνουμε την κρέμα με βανίλια. Αύριο είναι να ξεκινήσουμε κρεατόσουπα. 50γρ.κρέας+πατάτα+καρότο+κολοκύθι+πράσινο λαχανικό. Το θέμα μου είναι το εξής.Ξεκινήσαμε όλα τα φρούτα μαζί και κατευθείαν ξεκινάμε και κρεατόσουπα και μου φάνηκε παράξενο μιας και διαβάζω πως όλα τα μωρά ξεκινάνε ένα ένα τα φρούτα και έπειτα ένα ένα τα λαχανικά και στο τέλος το κρέας. ¨Εχει τύχει σε καμιά να ξεκινήσει κατευθείαν όλα τα τρόφιμα?Τι να κάνω αύριο? Μήπως να δώσω μόνο χορτόσουπα? Επίσης πρέπει να ξεκινήσω με μοσχάρι ή μπορώ και κοτόπουλο?

Σημείωση: Τα φρούτα αν και δυσκολευτήκαμε την πρώτη μέρα τώρα τα τρώει και δεν εκδήλωσε καμία αλλεργία. Γενικά είναι βολικό μωρο και το βάρος της είναι 6,700.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!!!

 

Να σου ζήσει η μπουμπού!

Εμείς σήμερα γίναμε 7 μηνών και πριν 2 μέρες φάγαμε και κρέας(είμασταν προωρούλες και το καθυστερήσαμε). Τα φρούτα τα είχε φάει ένα ένα. Η γιατρός μας είπε να δώσουμε κανά 2-3 μέρες μόνο χορτόσουπα, μετά το κρέας και μετά από 2 μέρες κοτόπουλο. Από κει και πέρα θα εναλλάσονται. Κι εγώ το προτιμούσα έτσι για να συνηθίσει το στομαχάκι της. Μας είπε πατάτα-καρότο-κολοκυθάκι-κρεμμύδι-πράσο και σέλινο. Σέλινο δεν έβαλα γιατί έχει δυνατή γεύση. Με το πράσο έγινε πολύ γλυκιά και το σταμάτησα και αυτό. Σταδιακά όταν συνηθίσει και το κοτόπουλο θα τα προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του εγω θα σου πω τι καναμε εμεις που τον παιδιατρο μας τον εμπιστευμαι απολυτα... φρουτα ξεκινησαμε ενα ενα καθως τα φρουτα ειναι πιο επιφοβα για αλλεργιες.. πρωτα μηλο μετα απο 3 μερες αχλαδι και μετα μπανανα... τα λαχανικα επειδή δυσκολα βγαζουν αλλεργια μας ειπε μαζι... πατατα καροτο κολοκυθι για καμια 15 ημερες... μετα μας εβαλε μοσχαρι και μετα απο 15 ημερες κοτοπουλο... αυτο συνεχιστηκε για 2 μηνες το προγραμμα τουλαχιστον... απο την αρχη μας ειχε πει και μια κουταλια λαδι και λεμονι στα λαχανικα και μετα στο κρεας... στο τελος ομως οχι μαγειρεμενο το λαδι και το λεμονι ... υλικά οπως ντοματα κρεμμυδι κλπ τα βαλαμε αρκετα αργοτερα... το σελινο να ξερεις οτι ειναι στα πιο αλλεργιογονα... την πρωτη φορα που του εβαλα εβγαλε καντήλες.... δοκιμαζε στο παιδι σιγα σιγα και παντα με συμβουλη του γιατρου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...