Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιλια μετα την καισαρικη


pegi

Recommended Posts

Γεια σας μανούλες! :) Είμαι νέο μέλος. Γέννησα την μπουμπού μου πριν 1 μήνα με καισαρική στο Έλενα, αλλά τώρα άρχισα να την χαίρομαι γιατί έπαθα πνευμονία και έμεινα 10 επιπλέον μέρες στο μαιευτήριο....ΔΡΑΜΑ! Το θέμα μου είναι οτι έχω ακόμη πολύ μεγάλη κοιλιά, είχα πάρει και πολλά κιλά βέβαια. Είχε καμιά σας μεγάλη κοιλιά μετά την γέννα και σε πόσο καιρό ξεπρήστηκε?:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου. Όσον αφορά την κοιλιά (εγώ βέβαια πήρα ένα σκασμό κιλά) εδώ και μερικές μέρες τη βλέπω να έχει μειωθεί κατα πολύ και έχω γεννήσει πριν 3 μήνες. Βέβαια κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, άλλες κοπέλες γεννάνε και φοράνε το τζιν τους πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σαραντισεις, μπορεις να αρχισεις να γυμναζεσαι σιγα σιγα, και να κανεις και κοιλιακους προσεκτικα. Στο πρωτο μου παιδι, δεν γυμναστηκα, και η κοιλια δεν εφευγε, μεχρι που εμεινα παλι εγκυος!:lol: Τωρα στην κορη μου, μολις σαραντισα (με καισαρικη γεννησα), πηγα στο γυμναστηριο. Θεαματικη προοδος. Η κοιλια αρχισε να φευγει πολυ συντομα.

Να χαιρεσαι το μωρακι σου!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια πηρα λιγο τα πανω μου γιατι πιστευα οτι μονο εγω θα ειχα τοση κοιλια!!!! Πηρα στην εγκυμοσυνη 26 κιλα :oops:. Μολις σαραντισω θα παω σε διαιτολογο και ελπιζω κατι να γινει με αυτη την κοιλαρα!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Καλημερα και απο μενα

εγω απο προσωπικη εμπειρια δεν πιστευω πωσ εχει να κανει με την καισαρικη η χαλαρη κοιλια αλλα με το ποσα λικα πηρες στην εγκυμοσυνη. Γεννησα 5/3/8 με καισαρικη και ειχα παρει μολις 5 κιλα. Μια βδομαδα μετα την γεννα ζυγιστηκα και ειχα χασει 12 κιλα ( 5 της γεννα συν επτα) και ι κοιλια μοθ ειναι οπωσ και πριν. Και δεν ξεκινισα εγκυμοσυνη με λεγα κιλα αλλα στα ανωτερα μου 68 ! Μιν αγχωνεστε με τοσο τρεξιμο με το μωρο και τον θηλασμο ολα τηα φυγουνε ε και να μεινει κατι χαλαλι για τα μωρακια μας.

Elias+Christina τα μωρα μασ πρεπει να ειναι συνολιμικα νωμιζω

 

Το μήνυμα σου μου δίνει κουράγιο. Ξεκίνησα και εγώ την εγκυμοσύνη μου γύρω στα 67 κιλά για να δούμε πόσο θα φτάσω;;;; Μα είναι αλήθεια έβαλες μόνο 5 κιλά;; Το παιδί πόσο γεννήθηκε;; Μήπως ακολουθούσες ειδική διατροφή;; Πές μας...... όχι τίποτα άλλο διάβασα όλα τα μηνύματα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Να κάνω καισαρική; Να κάνω φυσιολογικό;; ΩΧ αγχώθηκα.......Έτσι και μου μείνει κοιλιά θα............................. π ε θ ά ν ω..........:-(

Link to comment
Share on other sites

ειναι κ στο σωμα,εγω πηρα 7 κιλα,φυγανε αλλα κοιλιτσα ειχα κ πριν κ ακομα εχω,λιγο μεν αλλα υπαρχει.αλλαζει το σχημα κυριως,ακουσα οτι τραβωντας ο γιατρος τους κοιλιακους χαλαρωνουν περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ μεγαλη πληγη ανοιξατε με αυτο το θεμα. λοιποοοονν... εγω εκανα και τα 2 μου παιδια με καισαρικη. η διαφορα τους ειναι 2 χρονια και το μικρο μου ειναι 3 χρονων. οποτε ρωταω εγω τωρα..!!! εχω καμια ελπιδα μετα 3 χρονια. δεν εχω ιδιαιτερη κοιλια αλλα ειναι πολυ χαλαρη χαμηλα και ραγαδες γυρω απο τον αφαλο. ασε το φαινομενο ''πλισε'' ειναι τσαλακωμενο και φαινετε χαλια! η αληθεια ντρεπομαι πολυ και δε νιωθω καθολου ανετα με μπικινι. αναγκαστικα πηρα περσυ απο αυτα τα ολοσωμα που κλεινουν μπροστα την κοιλια αλλα πισω ειναι σαν μπικινι.. αλλα με βολευει πιο πολυ το κανονικο μπικινι τι να κανω? γυμναστικη δυστηχως θελει και αυτο την ησυχια του και το χρονο του ο οποιος δεν υπαρχει. επειδη θελω και 3ο ειλικρινα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για πλαστικη μετα. δε παιζει να μαι ετσι για παντα.. εχετε καμια ιδεα ποσο κοστιζει η πλαστικη?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ μεγαλη πληγη ανοιξατε με αυτο το θεμα. λοιποοοονν... εγω εκανα και τα 2 μου παιδια με καισαρικη. η διαφορα τους ειναι 2 χρονια και το μικρο μου ειναι 3 χρονων. οποτε ρωταω εγω τωρα..!!! εχω καμια ελπιδα μετα 3 χρονια. δεν εχω ιδιαιτερη κοιλια αλλα ειναι πολυ χαλαρη χαμηλα και ραγαδες γυρω απο τον αφαλο. ασε το φαινομενο ''πλισε'' ειναι τσαλακωμενο και φαινετε χαλια! η αληθεια ντρεπομαι πολυ και δε νιωθω καθολου ανετα με μπικινι. αναγκαστικα πηρα περσυ απο αυτα τα ολοσωμα που κλεινουν μπροστα την κοιλια αλλα πισω ειναι σαν μπικινι.. αλλα με βολευει πιο πολυ το κανονικο μπικινι τι να κανω? γυμναστικη δυστηχως θελει και αυτο την ησυχια του και το χρονο του ο οποιος δεν υπαρχει. επειδη θελω και 3ο ειλικρινα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για πλαστικη μετα. δε παιζει να μαι ετσι για παντα.. εχετε καμια ιδεα ποσο κοστιζει η πλαστικη?

Εδώ Αθήνα 5000 euro!!!!!!!!ξερω απο φίλη που γέννησε δίδυμα και έπαθε χαλάρωση, αλλά δεν ξέρω σε ποιο γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα σου μου δίνει κουράγιο. Ξεκίνησα και εγώ την εγκυμοσύνη μου γύρω στα 67 κιλά για να δούμε πόσο θα φτάσω;;;; Μα είναι αλήθεια έβαλες μόνο 5 κιλά;; Το παιδί πόσο γεννήθηκε;; Μήπως ακολουθούσες ειδική διατροφή;; Πές μας...... όχι τίποτα άλλο διάβασα όλα τα μηνύματα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Να κάνω καισαρική; Να κάνω φυσιολογικό;; ΩΧ αγχώθηκα.......Έτσι και μου μείνει κοιλιά θα............................. π ε θ ά ν ω..........:-(

 

Φίλη μου το έγραψα και πιο πριν, είμουν αδύνατη πριν την εγκυμοσύνη (αναλογίες μοντέλου έτσι?) Πήρα 16 κιλά στην εγκυμοσύνη, πήγα σπίτι μετά τη γέννα χάνοντας μόνο το βάρος του μωρού στην καισαρική και ούτε γραμμάριο παραπάνω και έχασα άλλα 16 μέσα σε 5 μήνες. Έχασα την κοιλιά μου αλλά δεν περιδρομιάζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για θεσσαλονικη καμια τιμη ενημερωτικα βεβαια ακομα. του χρονου ισως κανουμε αλλη μια προσπαθεια για μωρακι (παντα ηθελα 3 παιδακια)το κανεις αμεσως με την καισαρικη? καποτε ακουσα οτι καλητερα να περιμενεις λιγο γιατι οπως καιναχει καισαρικη συν πλαστικη =2 φορες χειρουργειο....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

για θεσσαλονικη καμια τιμη ενημερωτικα βεβαια ακομα. του χρονου ισως κανουμε αλλη μια προσπαθεια για μωρακι (παντα ηθελα 3 παιδακια)το κανεις αμεσως με την καισαρικη? καποτε ακουσα οτι καλητερα να περιμενεις λιγο γιατι οπως καιναχει καισαρικη συν πλαστικη =2 φορες χειρουργειο....

 

 

Έχω τρελαθεί με αυτά που διαβάζω..... πάντως για Αθήνα γύρω στο 6000 πηγαίνουν αυτές.... αλλά είναι ασφαλές;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Γέννησα με Κ.Τ. πριν από 2 μήνες, η κοιλιά μου σχεδόν δεν υπάρχει, πλέον, είναι βέβαια λίγο χαλαρή, αλλά όχι κάτι φοβερό, δεν κρέμεται. Η τομή μου είναι χαμηλά εκεί που ξεκινάνε οι τρίχες και φαίνεται σα γρατζουνιά. Γενικά στη ζωή μου έκανα γυμναστική, αλλά μη φανταστείτε οτί ήμουν και φανατική, μια χρονιά μπορεί να σκιζόμουν και την επόμενη να μην περπατούσα ούτε μέχρι τη γωνία, θέλω να πω δεν είχα ποτέ κοιλιακούς φέτες ή κορμί γυμναστηρίου. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έβαζα βαζελίνη στην κοιλιά, αλλά αυτό στο 2ο τρίμηνο κυρίως. Πιο μετά που άρχισα να βαραίνω βαριόμουν και σταμάτησα. Κι από κιλά ξεκίνησα στα 70, πήρα άλλα 18. Από το μαιευτήριο βγήκα 3 κιλά λιγότερο και μέσα σε μια εβδομάδα έχασα άλλα 8, σύνολο 11. Μέχρι σήμερα έχουν φύγει συνολικά 13,5 κιλά. Δεν έχω κάνει δίαιτα, τρώω μεσημέρι βράδυ, και κανα γλυκάκι που και που, και γυμναστική μία φορά έχω προλάβει να κάνω. Σημαντικό είναι ότι θηλάζω αποκλειστικά, το οποίο βοηθάει πάρα πολύ.

Όσον αφορά το χειρουργείο, πόνεσα μόνο λίγο την 2η μέρα όταν έπρεπε να σηκωθώ για πρώτη φορά. Την τέταρτη μέρα κατέβηκα και άνετη στο ληξιαρχείο με τον άντρα μου να δηλώσουμε το παιδί. Και πιο άνετα καθόμουν από μια κοπέλα που ήμασταν στον ίδιο θάλαμο, και είχε γεννήσει με Φ.Τ. και είχε ράμματα. Ο μεγάλος πόνος ήταν πάντως από τις συσπάσεις που έκανε η μήτρα, και όχι από το χειρουργείο. Υποθέτω βέβαια ότι αυτό εξαρτάται από το γιατρό και τη γυναίκα, τη στάση έχουν απέναντι στα παυσίπονα.

Τα λέω όλα αυτά για να μην τρομοκρατείστε. Εξαρτάται από το δέρμα, από την τύχη, το γιατρό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Απλά δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, σε άλλες πάνε όλα καλά, άλλες έχουν κάποιες δυσκολίες. Απλά μια καισαρική δεν είναι πάντα αρνητική εμπειρία και δεν δυσκολεύει πάντα την επαναφορά.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 23 μέρες με ΚΤ, εκείνο που με προβληματίζει είναι οτι η κοιλιά έχει "κρεμάσει" πάνω από την τομή, η χαλάρωση και οι ραγάδες είναι τρομερές (σε αντίθεση με το ΦΤ που έκανα πριν δύο χ΄ρονια που πολύ σύντομα η κοιλιά ήταν πλάκα).

Βέβαια είχα και από πριν κοιλίτσα και πήρα 10 κιλά.

Ξέρει καμία ποιό είναι το μυστικό για να φύγει η χαλαρότητα και το "κρε΄μασμα" πάνω από την τομή;

Γυμναστική, διατροφή, κρέμες (ποιές;) ??? Ή και όλα αυ΄τα μαζί;;;

Ανήκω κι εγώ σε όσους υποστηρίζουν οτι για τα παιδιά μας αξίζει η κάθε θυσία, αλλά από την΄αλλη αν υπάρχει κάτι που θα βελτιώσει την εμφάνισή μας γιατί να μην το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως απλά ειναι πολυ νωρις ακομα! Μολις 23 μερες, ειναι πολυ λιγο το χρονικο διαστημα μετα την καισαρικη για να επανελθεις στα ''φυσιολογικα''. Πιστευω οπως εγινε και σε μενα οτι με τον καιρο θα επανελθεις. Εγω πάντως επανηλθα μετα το 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ αυτό είναι λογικό, αναρωτιέμαι όμως μήπως για να επανέλθω θα πρέπει να κάνω κι εγώ κάτι; Σκεφτόμουν να πάρω το DVD της Πετρουλάκη με τις ασκήσεις για μετά την εγκυμοσύνη, έχει καμία εμπειρία από αυτό; Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

κadath συμφωνώ απολυτως μαζι σου. Καπως ετσι οπως τα περιγραφεις συνεβησαν και σε μενα. Στην εγκυμο΄σύνη πηρα 5 κιλα, τα οποια χαθηκαν με την γέννα ολα. Επειδή καποια κοπελα παραπανω ρωτησε, να πω πως δεν εκανα ουτε ειδικη διατροφη ουτε διαιτα, απλα ειχα προβλημα με το στομαχι μου (δεν μπορουσα να φαω μεγαλες ποσοτητες) και με το εντερο (σπαστικη κολιτιδα) οποτε αναγκαστικα προσεχα να μην τρωω μεγαλες ποσοτητες και να μην ξεφευγω, οποτε το εκανα εγινα τοσο ασχημα που ημουν για νοσοκομειο. Ετρωγα και γλυκα και απ ολα με μετρο αλλα φαινεται ημουν απο τις τυχερες που στην εγκυμοσυνη δεν ανοιξε ουτε η λεκανη μου, ουτε ραγαδες εκανα. Απλά τ΄λαιπωρηθηκα πολυ τον τελευταιο μηνα απο συσπασεις κ εμεινα στο κρεβατι με κινδυνο προωρου οτκετου. Γεννησα 36η εβδομαδα με καισαρικη και η μικρη μου ζυγιζε 2650 ουτε θερμοκοιτιδες χρειαστηκε ουτε τιποτα. Επισης και για μενα η καισαρικη ηταν πολυ καλη εμεπιρια συγκριτικα με αυτα που ακουγα, πονεσα πολυ μονο οταν μου πιεσαν την κοιλια οι μαιες για να επαν΄λθει η μητρα, κατα τ αλλα σε 4 μερες ημουν σπιτι κ εκανα δουλειες.Οταν γεννησα εμπαινα σε ολα μου τα ρουχα, δυστυχως ομως μετα με τον θηλασμο και με το αχτι μου που δεν μπορουσα να γουρουνιασω στην εγκυμοσυνη μου εβγαλα ολα τα σπασμενα. Το αποτελεσμα ειναι να ειμαι τωρα περιπου 1 με 1μισι κιλο πιο πανω απο τοτε που γεννησα και εχω απο την καισαρικη ενα φουσκωματακι ακριβως πανω απο την τομη. Τ περισσοτερα ρουχα μου ομως μου τσιτωνουν στην κοιλια, ολοι μου λενε οτι αλλαζει το σωμα στην εγκυμοσύνη, δεν ξερω...Ο ανδρας μου λεει οτι ειμαι οπως πριν ομως η χαλαρωση και το ελαφρο πρηξιμο στην κοιλια ειναι που με κανουν και νιωθω άσχημα που μου τσιτωνουν τα ρουχα...Τωρα ακομα θηλαζω, δεν μου εχει ερθει και ακομα η περιοδος οποτε δεν ξερω μηπως αυτο το φουσκωματακι εχει να κανει κ με πρηξιμο...τρωω ακομα αρκετα αλλα δεν βαζω ευτυχως, μαλλον επειδη κυνηγω το ζουζουνι ολη μερα χαχα! Κρεμες και τα τοιαυτα δεν θελω να βαλω μεχρι να σταματησω θηλασμο, αλλα γυμναστικη επιβαλλεται, χρονο να δω που θα βρω..Παντως επειδη πολλες γνωστες μου που γεννησαν επανηλθαν μετααπο μερικους μηνες νομιζω οπως λεει και η φιλη πιο πανω οτι καθε γυναικα ειναι διαφορετικη..σιγουρα ο θηλασμος βοηθαει αλλα μετα απο καποιους μηνες θα το δειτε (προσεξα οτι οι περισσοτερες γεννησατε προσφατα) οταν θα πρεπει να κυνηγατε τα ζουζουνια θα καιτε θερμιδες κ δεν θα το καταλαβαινετε..λιγη προσοχη θελει μονο , αποχη απο γλυκα και περιορισμο σ εψωμια και ζυμαρια (τα αγαπημενα μου κλαψ κλαψ...).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα!θα ήθελα την εμπειρια απο μανουλες που εχουν γεννησει με καισαρικη..Γεννησα και εγω με καισαρικη πριν 22 μερες..Να σημειωσω οτι πριν την εγκυμοσυνη ημουν 48 κιλα και με την την εγκυμοσυνη πηρα 8,5 τα οποια τωρα σχεδον έχω χασει ολα..Το θεμα μου ειναι οτι πλεον σχεδον δεν ποναω καθολου αλλα κοιτοντας την κοιλια μου ενω πανω απο την τομη απο την δεξια πλευρα ειναι σχεδον οπως ηταν πριν μεινω εγκυος,απο την αριστερη(σε ενα μικρο κομματι πανω απο την τομη) είναι σαν πρησμενη,σαν ενα "εξογκομα" να το πω..Με τον γιατρο μου που επικοινωνησα(γιατι στις 40 μερες μου ειπε να παω για να με δει) μου ειπε οτι αυτο εχει γινει λογω λαθος κατανομης του λιπους μετα την καισαρικη και οτι δν ειναι κατι,αλλα θα το δουμε στις 40 μερες που θα παω..Έχει ξανατυχει αυτο και σε αλλη κοπελα?και αν ναι,διορθωθηκε?πως και μετα απο ποσο διαστημα?

6L9mp2.png

 

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και σ' εμένα, αριστερά και δεξιά της τομής είχαν δημιουργηθεί κάποια "γρομπαλάκια" που με είχαν ανησυχήσει και μάλιστα νόμιζα ότι κάτι είχα κάνει λάθος (είχα σηκώσει κάποιο βάρος) και ότι είχα επιβαρύνει την τομή μου ή ακόμη ότι ήταν κήλη:rolleyes::rolleyes:! Βέβαια, τίποτα από αυτά δεν ίσχυε, ήταν απόλυτα φυσιολογικό όπως με διαβεβαίωσε και ο γιατρός μου που με είχε δει και μετά από περίπου 1 με 2 μήνες από την γέννα, εξαφανίστηκαν! Η περιοχή της τομής για κάποιο χρονικό διάστημα "μουδιάζει" και άμα την αγγίζεις, δεν νοιώθεις και πολλά. Και αυτό, φυσιολογικό είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ αύριο γεννάω δεν πήρα σχετικά κιλά ήμουν 63 και είναι 78. Έχω ακούσει όπως και διάβασα εδώ ότι στην καισαρική δεν φεύγει η κοιλιά ενώ φυσιολογικα φεύγει γιατί τέτοια τύχη.

Δεν μπορείς να πας και μετά στο γυμναστήριο ιδικά όταν είσαι μια νέα για πρώτη φορά μαμά πρέπει να εξηκιωθεις με το μωράκι σου γιατί όλα θα σου μοιάζουν περίεργα αν μιλάω σωστά γιατί δεν ξέρω ακόμα !!!!

Ελπίζω και εγώ να μην έχω ιδιαίτερα κοιλιά και να μην είναι χαλαρή αν και δεν νομίζω .

Έχω ακούσει πως αρκετές γυναίκες φοράνε και κορσέ η ζώνη αδυνατίσματος , εσείς φοράτε κάτι τέτοιο και θα το πρότεινα τε??

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου!!

 

Μετά από καισαρική, ο γιατρός μου ήταν κατηγορηματικά αντίθετος στη ζώνη. Εγώ είχα πάντα χαλάρωση και λίγο λίπος στην κοιλια και δεν είμαι και τύπος της γυμναστικής. Στην εγκυμοσύνη δεν πήρα πάνω από 10 κιλά και η κοιλιά μου δεν είχε μεγαλώσει ιδαίτερα. Τον πρώτο καιρό μετά τη γέννα η κοιλιά μου φαινόταν πολύ σφιχτή, καλύτερα από πριν. Δεν ξέρω γιατί και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω άλλες κοπέλες αν ήταν έτσι. Τα κιλά τα έχασα γρήγορα όχι γιατί έκανα κάποια προσπάθεια, απλούστατα ήταν τόση η ένταση. Ατέλειωτο περπάτημα και χορός μέσα στο σπίτι με το μωρό, αργότερα ώρες έξω με το καρότσι, πού να μείνει πάχος; Κι ας έτρωγα τεράστιες ποσότητες (με αποχή βέβαια από γαλακτοκομικά, οπότε καθόλου γλυκά, κουλουράκια, τοστάκια κλπ, αυτά που έτρωγα συνήθως και εμ πάχαιναν). Μπορεί να έτρωγα 6-7 πιάτα κανονικό φαγητό όλη τη μέρα, αλλά ήταν κατά βάση κρέας με συνοδευτικά και χωρίς τυρί που κανονικά καταναλώνω σε μεγάλες ποσότητες. Τώρα ένα χρόνο μετά η κοιλιά μου έχει τη συνήθη χαλάρωση που είχε πάντα. Είμαι πιο αδύνατη απ'όσο άλλες φορές, όχι όμως και στα πιο αδύνατά μου, γιατί τώρα πια δεν προσέχω τόσο, δεν καταναλώνω τόση ενέργεια αφού δεν ξυπνάω το βράδυ και δεν βγάζω γάλα, και φυσικά αρνούμαι να γυμναστώ. Έχω ελάχιστο προσωπικό χρόνο και δεν υπάρχει περίπτωση να σπαταλήσω ούτε 5 λεπτά για να κάνω κάτι που σιχαίνομαι. Η καισαρική πάντως δεν μου φταίει σε τίποτα ούτε για την κοιλιά, ούτε αν ξαναπαχύνω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ αύριο γεννάω δεν πήρα σχετικά κιλά ήμουν 63 και είναι 78. Έχω ακούσει όπως και διάβασα εδώ ότι στην καισαρική δεν φεύγει η κοιλιά ενώ φυσιολογικα φεύγει γιατί τέτοια τύχη.

Δεν μπορείς να πας και μετά στο γυμναστήριο ιδικά όταν είσαι μια νέα για πρώτη φορά μαμά πρέπει να εξηκιωθεις με το μωράκι σου γιατί όλα θα σου μοιάζουν περίεργα αν μιλάω σωστά γιατί δεν ξέρω ακόμα !!!!

Ελπίζω και εγώ να μην έχω ιδιαίτερα κοιλιά και να μην είναι χαλαρή αν και δεν νομίζω .

Έχω ακούσει πως αρκετές γυναίκες φοράνε και κορσέ η ζώνη αδυνατίσματος , εσείς φοράτε κάτι τέτοιο και θα το πρότεινα τε??

 

Η κοιλιά εννοείται ότι φεύγει. Γυμναστική δεν μπορείς να κάνεις τις πρώτες εβδομάδες  (που έτσι κι αλλιώς ποια μαμά νεογέννητου θα έκανε γυμναστική ; ) και μετά για ένα διάστημα δεν μπορείς να κάνεις ασκήσεις που αφορούν κοιλιακούς. Ετσι κι αλλιώς, το βάρος καταρχήν χάνεται με διατροφή, και τη διατροφή σου μπορείς να την προσέχεις με καισαρική ή χωρίς ;) 

Μετά την τρίτη μου καισαρική πάντως, βρέθηκα σε λίγους μήνες κάτω και από τα κιλά της εφηβείας, μπορεί στο χρόνο να μουν και 10 κιλά κάτω από εκεί που ξεκίνησα την εγκυμοσύνη, μόνο από το θηλασμό και το τρέξιμο της ζωής με τα παιδιά. 

Απλά μην εφαρμόσεις τη μέθοδο "τώρα που θηλάζω πρέπει να τρώω για 2" ή "είμαι πολύ κουρασμένη, ας φάω ένα κέικ σοκολάτα ολόκληρο" και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...