Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

37 εβδομαδων και ταχυπνοια


Recommended Posts

Λοιπον κοριτσια , τελικα γεννηθηκε ο πιτσιρικας μας την Παρασκευη με καισαρικη τομη στις 37 εβδομαδες της κυησης . Σωματικο βαρος 3270 και 50 εκατοστα , αρκετα βαρης λοιπον . Ομως παρουσιασε ταχυπνοιες αμεσως μετα τη γεννα , πραγμα που ναι το η3ερα οτι μπορει να παρουσιαστει απο καισαρικη , μπηκε λοιπον στη μοναδα για παρακολουθηση , ο παιδιατρος ειπε οτι μπορει να παραμεινει εως και 10 μερες . Ο μικρος ναι μεν παει καλυτερα σαφως , συνεχιζει βεβαια να παρουσιασει ταχυπνοιες καποιες φορες τη μερα οποτε και παραμενει στη θερμοκοιτιδα , το συν στην υποθεση ειναι οτι δεν χρειαστηκε να παρει επιπλεον οξυγονο παρα μονο τις 2 πρωτες μερες του εκχεοτανε επιπλεον οξυγονο στο περιβαλλον του . Αρχισε πριν απο 2 μερες να σιτιζεται με καθετηρακι περιπου 20γρμ το 3ωρο . Δεχομαι οτι παει καλυτερα οντως , ομως δεν παει οσο καλα θα θελαμε , δηλαδη λογικα θα πρεπε να ειχε σταματησει τις ταχυπνοιες και να ειμαστε ηδη σε διαδικασια μπιμπερου ωστε να τον παρουμε σπιτι σημερα αυριο , πραγμα που μας το 3εκοψαν και μας ειπανε ενα πλανο για παρασκευη η σαββατο με τα τωρινα δεδομενα . Το παιδι εντα3ει φαινεται οτι κανει ταχυπνοιες , οσες φορες τον ειδαμε και στα 2 ημερησια επισκεπτηρια , δεν πιστευω οτι λενε ψεμματα για να τον κρατησουνε παραπανω (226 τη μερα συν τα φαρμακα , οχι τα λεφτα δεν εχουνε σημασια αρκει να γινει καλα γρηγορα και να μην ταλαιπωρειτε , βεβαια φαινεται γαληνιος οσες φορες τον βλεπουμε , 3εκουραστος και καλα ) ομως και παλι μου ακουγετε πολυ περιεργο τοσες πολλες μερες στη θερμοκοιτιδα για να ενα υγιες (περαν αυτου δηλαδη) , τελειομηνο και με μεγαλο σωματικο βαρος μωρο . Αμα υπαρχει καποια σχετικη εμπειρια και γνωση σε αυτο το θεμα σασ παρακαλω πεστε μου τις δικες σας εμπειριες

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον κοριτσια , τελικα γεννηθηκε ο πιτσιρικας μας την Παρασκευη με καισαρικη τομη στις 37 εβδομαδες της κυησης . Σωματικο βαρος 3270 και 50 εκατοστα , αρκετα βαρης λοιπον . Ομως παρουσιασε ταχυπνοιες αμεσως μετα τη γεννα , πραγμα που ναι το η3ερα οτι μπορει να παρουσιαστει απο καισαρικη , μπηκε λοιπον στη μοναδα για παρακολουθηση , ο παιδιατρος ειπε οτι μπορει να παραμεινει εως και 10 μερες . Ο μικρος ναι μεν παει καλυτερα σαφως , συνεχιζει βεβαια να παρουσιασει ταχυπνοιες καποιες φορες τη μερα οποτε και παραμενει στη θερμοκοιτιδα , το συν στην υποθεση ειναι οτι δεν χρειαστηκε να παρει επιπλεον οξυγονο παρα μονο τις 2 πρωτες μερες του εκχεοτανε επιπλεον οξυγονο στο περιβαλλον του . Αρχισε πριν απο 2 μερες να σιτιζεται με καθετηρακι περιπου 20γρμ το 3ωρο . Δεχομαι οτι παει καλυτερα οντως , ομως δεν παει οσο καλα θα θελαμε , δηλαδη λογικα θα πρεπε να ειχε σταματησει τις ταχυπνοιες και να ειμαστε ηδη σε διαδικασια μπιμπερου ωστε να τον παρουμε σπιτι σημερα αυριο , πραγμα που μας το 3εκοψαν και μας ειπανε ενα πλανο για παρασκευη η σαββατο με τα τωρινα δεδομενα . Το παιδι εντα3ει φαινεται οτι κανει ταχυπνοιες , οσες φορες τον ειδαμε και στα 2 ημερησια επισκεπτηρια , δεν πιστευω οτι λενε ψεμματα για να τον κρατησουνε παραπανω (226 τη μερα συν τα φαρμακα , οχι τα λεφτα δεν εχουνε σημασια αρκει να γινει καλα γρηγορα και να μην ταλαιπωρειτε , βεβαια φαινεται γαληνιος οσες φορες τον βλεπουμε , 3εκουραστος και καλα ) ομως και παλι μου ακουγετε πολυ περιεργο τοσες πολλες μερες στη θερμοκοιτιδα για να ενα υγιες (περαν αυτου δηλαδη) , τελειομηνο και με μεγαλο σωματικο βαρος μωρο . Αμα υπαρχει καποια σχετικη εμπειρια και γνωση σε αυτο το θεμα σασ παρακαλω πεστε μου τις δικες σας εμπειριες

ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ.ΕΜΕΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΣΤΡΕΣΣΑΡΙΣΜΑ 40 ΩΡΩΝ ...ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΥΤΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ.ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΝΝ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΙΘΟΝΤΑΝ ΘΕΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΕ ΜΟΝΑΔΑ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΚΙ ΕΦΥΓΕ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ ΜΕ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ.ΑΡΧΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΔΙΑΧΥΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΣΕ SOFT BOX ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΔΙΑΣΩΛΗΝΩΣΗ ΓΙΑ 30 ΠΕΡΙΠΟΥ ΩΡΕΣ.ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΙΣΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΡΚΕΤΑ ΒΑΡΥΣ 2800 ,ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΙΚΤΕΡΟ, ΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ...ΚΑΙ ΣΙΤΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΤΗΝ 4 ΜΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΙΣ 6.ΚΙ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΚΑΤΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ .ΣΑΦΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΤΑΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΕΦΥΓΑ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΝΕ ΗΔΗ 60-80 ML.ΙΣΩΣ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΕΝΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑΜΗ ΣΕ ΣΦΑΞΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΤΟ "ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ" ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ...ΜΑΚΑΡΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΑΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΕΡΓΟ,ΧΑΛΑΛΙ ΚΑΘΕ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ,ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΤΟ 10ΗΜΕΡΟ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ,ΧΑΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΛΑ ΣΑΝ ΜΑΚΡΙΝΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ,ΝΟΜΙΖΩ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ! ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΜΕΝΝ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ (2770 KG) KAI TO ΔΕΥΤΕΡΟ 36,5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ (4000 KG). ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΚΑΤΣΑΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ. ΟΞΥΓΟΝΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΝ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ. ΚΑΤΣΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ. ΤΟ 10ΗΜΕΡΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΟΛΑ 100% ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,γεννησα πριν 8 μηνες την μικρη μου στις 38 w με καισαρικη

παρουσιασε παροδικη ταχυπνοια και εμεινε στι ΜΕΝ του ιπποκρατειου για 13 μερες το διπλανο παιδακι με ταχυπνοια και αυτο εμεινε 18 μερες ,αυτο που ηθελα να γραψω ειναι οτι ταχυπνοια με ταχυπνοια διαφερει ,ενα μωρο απο ταχυπνοια μπορει να καθησει στην μεν απο ωρες μεχρι το πιο ακραιο να κανει πνευμονοθωρακα .

Οποτε τιποτα δεν ειναι υπερβολικο οσον αφορα μια περιπτωση που μονο οι γιατροι γνωριζουν την κατασταση και την σοβαροτητα της .

Ξεκιναει απο ηπια παροδικη εως και πολυ βαρια η να φενεται τις πρωτες ωρες για ταχυπνοια και τελικα να ειναι ΣΑΔ σας γραφω οτι μου ειπαν οι γιατροι στο ιπποκρατειο αλλα και η παιδιατρος της μικρης που ειναι νεογνολογος ...

Ευχομαι περαστικα στο μωρακι σας που (θα ειναι σιγουρα περαστικα ) και να το παρετε γρηγορα κοντα σας ..οσον αφορα τις αμφιβολιες σου για την κλινικη ειναι λογικο να τις εχεις ..

εγω την πηγα κατευθειαν σε νοσοκομειο για αυτον τον λογο ηξερα ,οτι οταν χρειαζοταν κατι το ειχε αναγκη το παιδι μου και δεν το εκαναν για extra χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με προσοχη τις απαντησεις σας . Τα δικα μας νεα ειναι μαλλον τα ιδια προς μισο βημα κατω , πηγαμε πρωι , λιγο νωριτερα απο το προγραμματισμενο επισκεπτηριο για το οποιο ειχα ζητησει και αδεια χθες μιας και επρεπε να παμε στο χωριο να παρουμε τα παιδια τα μεγαλα , ανεβηκα εγω πανω και τελικα μου ειπανε οτι κοψανε τη σιτηση εστω και τα 20γρμ αυτα με τον καθετηρα τα οποια να προσθεσω οτι χθες το βραδυ μας ειπανε οτι δεχεται πολυ καλα . Τους εκανε εντυπωση η συνεχιζομενη παροδικη ταχυπνοια του μωρου , του κανανε ακτινα για τυχον υπολλειματα αλλα ευτυχως βγηκε καθαρος , παραυτα κοψανε τη σιτηση απλα για να δουνε μηπως επιβαρυνεται απο το φαγητο . Τελως παντων ο παιδιατρος δεν ηξερε οτι ημουνα εκει , δεν με ειχε δει και του ξεφυγε και ενα πικροχολο σχολιο σχετικα με μας (με μενα δηλαδη και τον τροπο που γεννηθηκε ο μικρος , τεσπα χεστηκα για αυτον , ετσι και αλλιως με νοιαζει να κανει σωστα τη δουλεια του στον μικρο , στο #$%#$^ τι λεει για μενα , δεν τον αφορα στην τελικη ο λογος που επελε3α να γεννησω με καισαρικη) . Η αληθεια ειναι οτι μας πονηρεψανε ολα αυτα και για αυτο μιλησαμε με μια απο τις κορυφαιες νεογνολογους στην ελλαδα η οποια τυχαινει να ειναι κολητη της μητερας της συνιφαδας μου αλλα ειναι δυστηχως Αθηνα , απλα μου επιβεβαιωσε ολα αυτα που μου ειπανε και εκει , επισης μου επισημανε οτι να ειμαι προετημασμενη και για τυχων χειροτερεψη ή οτι μπορει ξαφνικα απο τη μια μερα στην αλλη να γινει καλα , κανεις δεν 3ερει . Μου εξηγησε αναλυτικα τα παντα για το θεμα του πιτσιρικα μας , του Αποστολου μας , ο οποιος δυστηχως περναει μεγαλη ταλαιπωρια , σημερα του μιλουσα και μονο που με ακουσε εσκασε 2 χαμογελκια απο εκεινα τα ομορφα τα μωρουδιστικα . Ναι δεν ειμαστε καλα ουτε εγω ουτε ο αντρας μου , ειμαστε στεναχωρημενοι αλλα ευτυχως οπως παντα ο καιμενος με στηριζει , βεβαια σημερα μπηκαμε και παλι σε αλλους ρυθμους μιας και ειναι εδω πλεον τα 2 μεγαλα μας ζουζουνια και κανουμε απλα ατελειωτες αγκαλιες απο την στιγμη που πατησαμε στο χωριο γιατι λειψαμε υπερβολικα ο ενας στον αλλο , κατασκευαζουμε playmobil , αυτοκινητα , η τιβι παιζει και παλι κομιξ και ενα μερος μου ειναι ανακουφισμενο που τα 2 μου παιδια ειναι καλα , ευτιχισμενα με μια απλη μικρη ιωσουλα η μικρη .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

μπορείτε να δείτε και εδώ:

 

Πού οφείλεται η ταχύπνοια μετά από καισαρική?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40723

 

ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ ΣΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32119

 

ΠΑΡΟΔΙΚΗ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ & ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΑΣ...Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΜΑΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96835

 

Κατευθείαν σε θερμοκοιτίδα με αναπνευστικά προβλήματα... εμπειρίες?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84801

 

και το δικό μας θαυματάκι στη ΜΕΝΝ.....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=97293

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος, κάντε χρήση της αναζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

viki 35 καταρχην να σου ζησει ο μπεμπουλης σου!!!

 

Ο δικος μου γεννηθηκε επισης με καισαρικη στις 37και 5 εβδομαδες και βαρος 3280 γραμμαρια, για ζουληγμα. Μπηκε στη ΜΕΝΝ με ταχυπνοια και πολυ γρηγορα ανερρωσε. Την τεταρτη μερα τον ειχα κοντα μου!!!

 

Ολα θα πανε καλα, ειναι πολυ συχνο φαινομενο, μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια , ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την ανταποκριση σας . Ο μικρος μας παει καλυτερα , μετα απο αρκετο κρα3ιμο απο μερος μας του βγαλανε σωληνακια κτλ και πλεον σιτιζεται με μπιμπερον και καθε μερα αυξανεται σταθερα η μεριδα του , κανει βεβαια ταχυπνοιες και ειναι εμφανες , αλλα θελω να πιστευω οτι απο Δευτερα θα τον εχουμε σπιτι . Ειναι βαρης , ειμαι μεγαλος , εχει ξεπριστει και το προσωπακι μιας και μετραμε 7 μερες ακριβως απο τη μερα της γεννησης . Ας γυρησει συντομα σπιτι μας και θα τα 3εχασουμε ολα σε μερικες ωρες . Εγω απο την αλλη ειμαι στο τρελο τρε3ιμο ολη μερα , 2 φορες παμε ΜΕΝΝ τη μερα , σιγουρα 1 φορα παιδοτοπο με τα μικρα , λιγο να γυρησουμε σπιτι να μαγειρεψουμε κατι γρηγορο και κυριως να ταισουμε τα παιδια περνανε οι μερες , νερακι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βικυ καλημερα.και γω Βικυ λεγομαι και θα σου πω οτι και πολυ καλα πηγε το παιδακι σου.Γεννησα πριν 2,5 μηνεσ με καισαρική τομή ενα αγορακι βαρους 3870 και λογω σοβαροτατης ταχυπνιας το πηρα μετα απο ενα μηνα νοσηλειας στην εντατικη μοναδα του Ιπποκρατειου.Οταν πηγα να το δω πρωτη φορα οι γιατροι ευθεως μου ειπαν, καναμε μια προσευχη εμεις, καντε και σεις μια και οτι πει ο θεος οτι μπορουσαμε καναμε.Ειχε την μεγιστη υποστηριξη αξυγονου και αζωτου και παλι δεν ανταποκρινοταν.Ολο αυτο του δημιουργησε και μια πολυ μεγαλη ταχυκαρδια πηρε και γι αυτο ενα δυνατο φαρμακο επειτα περιμεναν οτι θα εσπαγε ο ενασ ο πνευμονασ λογω της ισχυρης πιεσης που εμπαινε το οξυγονο και το αζωτο,στη συνεχεια κολησε και αυτο το νοσοκομειακο μικροβιο μασ πηγε πολυ πισω και γενικα για 16 μερες δεν ειχε επαφη παρα μονο τα μηχανηματα τον κρατουσαν.Δεν θελω να θυμαμαι εκεινεσ τισ μερες.τωρα που τον εχω σπιτι παλι κανει καποιεσ φορεσ ταχυπνιεσ μου χουν πει και μετραω ανασουλες αλλα ολο και καλυτερευει.Περαστικα να ειναι και ξανα τιποτε να μην συμβει τοσο σοβαρο σταζουζουνακια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...