Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑ.

Αυτή η λέξη ήταν άκρως βασανιστική για εμένα κάποτε. Τώρα κοιτάζω πίσω μου και δεν με πονά πια.

Θα ήθελα να καταθέσω τη δική μου εμπειρία και να δώσω κουράγιο και θάρρος σε όλες τις μανούλες που έχουν τα μικρά του αγγελούδια σε κάποια ΜΕΝΝ.

 

Η ιστορία μου είναι μεγάλη πριν να φέρω στον κόσμο τη μικρή μου και δεν θέλω να σας κουράσω, το μόνο που θα σας πω είναι ότι πριν την Ιωάννα μου είχα 4 αποβολές.

Βοήθησε ο καλός Θεούλης όμως και έφερα στον κόσμο το αγγελούδι μου καθήμενη στο κρεβάτι από την αρχή της εγκυμοσύνης λόγω αποκόλλησης.

Από τον πέμπτο μήνα αρχισα σιγά – σιγά να χάνω το αμνιακό υγρό, και ο λόγος ήταν γιατι κατά πάσα πιθανότητα η αποκόλληση ειχε κάνει τη ζημιά της!!! Τέλος πάντων με νύχια και με δόντια και με στενη παρακολούθηση από το γιατρό μου κατάφερα να φτάσω στην 27 (+3 ημέρες) εβδομάδα και να ανέβει πολύ η crp οπότε μετά κινδυνεύαμε και οι δύο και μου εκανε καισαρική στο Λητώ και ηρθε στον κόσμο το πλασματάκι των 1020 γραμμαρίων.

 

Με το που γεννήθηκε εγινε αμέσως διακομιδή σε θερμοκοιτίδα στην ΜΕΝ στο Γενικό Κρατικο Νίκαιας (να ξέρετε οτι τα ιδιωτικά μαιευτήρια που δεν εχουν θερμοκοιτίδα εντατικής νοσηλίας, ειναι υποχρεωμένο το δημόσιο νοσοκομείο που έχει ΜΕΝ, δηλαδή παίδων και ΓΚ Νίκαιας να φιλοξενήσουν τα προωρα). Εχω να πώ τα καλύτερα για το προσωπικό της μονάδας εκει!!!! αλλά δεν θέλω να σας κουράζω.

Η πρώτη φορά που είδα τη μικρή μου ήταν τρομακτική!

Ένα γυάλινο κουτάκι με ένα πλασματάκι μέσα τόσο δά, με σκουφάκι, καλυμένα ματάκια και ένα κορμάκι γεμάτο καλώδια. Αν δεν το εχει ζησει κάποιος πιστεψτε με δεν μπορεί να το φανταστεί.

Για να απαλύνω τον πόνο μας ελεγα του άντρα μου είναι τοσο ξεχωριστή που μας την εβαλαν σε βιτρίνα.

 

Η μικρη εμεινε 2 μηνες εκεί. Στους δύο αυτους μήνες (εγώ είχα κατασκηνώσει κάτω από το νοσοκομείο για να βλέπω τη μικρή πρωί και απογευμα που αφηναν επισκεπτήριο μιας ώρας) ....περάσαμε πολλά.

Αγωνίες απίστευτες! Η μικρή πήρε διαχυτο οξυγόνο, εκανε εγκεφαλικη αιμμοραγία, της χορηγήθηκαν αιμμοπετάλια.......

Αφού έφτασε μετά από δύο μήνες 2 κιλά, ήρθε η ώρα να την πάρουμε επιτέλους στο σπίτι μας.

Μας είπαν από το νοσοκομείο ότι επρεπε στο σπίτι να υπάρχουν συνθήκες χειρουργίου, και καθόλου κόσμος μέχρι να γίνει τουλάχιστον 6 μηνών.

Καμία επαφή με κόσμο λόγω μικροβίων. Τήρησα ολους τους κανόνες κατά γράμμα.

Πήγαμε λοιπόν σπίτι ολο ευτυχία, που επιτέλους κρατούσαμε στην αγκαλιά μας το μικρό μας θαύμα.

 

Εκεί υπήρξε χαρά αλλά και ατελειωτη αγωνία. Επρεπε να τρώει κάθε δύωρο, αλλά ήταν τόσο μικροσκοπική, τόσο αδύναμη που στην προσπάθειά της να ρουφήξει γαλατάκι από το μπιμπερό εκανε απνοιες. Μελάνιαζε. Μετά εκανε παλινδρόμηση. Εμετοί ατελειωτοι, πνιγόταν.

Μετά υπήρξε δραγμός (δεν ανοιγε τα χέρια της αλλα τα κρατούσε μπουνίτσες και αντί να πατάει τις πατούσες τις περπατούσε στις μύτες των ποδιών). Τοτε μου έδειξε η φυσικοθεραπέυτρια πως θα της κάνω ασκήσεις μόνη στο σπίτι ολη την ημέρα για να τη βοηθήσω, πέρα από τις φορές που πηγαίναμε για φυσιοθεραπεία (γιατί δεν επρεπε να ερχόμαστε σε επαφή και με κόσμο)

Και τα κατάφερα.

Τέλος πάντων τώρα είναι μια κοπελάρα 6 χρονών, πανέξυπνη, και το μόνο προβλημα που μας εχει αφήσει η προωρότητα είναι υπερμετρωπια και λανθάνον στραβισμό (λανθάνον σημαίνει ότι δεν είναι ορατός….αλλά υπάρχει!!!) .

 

Βεβαια μέχρι σήμερα εχει ταλαιπωρηθεί απίστευτα με γιατρούς και εξετάσεις.

συνεχή check-up και συνεχή αγωνία αν αναπτύσσεται σωστά.... ΩΡΛ, οφθαλμίατροι, νευρολόγοι, νεογνολογοι, εργασιοθεραπευτές, αναπτυξιολόγοι, παιδονεφρολόγοι…… έχουμε φτιάξει ένα ιατρικό φάκελο τεράστιο!!!!

 

 

Με όλα αυτά, θέλω να στείλω μήνυμα κατ΄αρχήν στις κοπέλες που προσπαθούν να μείνουν έγκυες. Εγώ εκανα δύο χρόνια από την τέταρτη αποβολή να συλλάβω. Κι όμως!!! Το θαύμα έγινε!!! Κάντε λοιπόν υπομονή, επιμένετε, και όλα πετυχαίνουν.

 

Έπειτα μαμάδες που έχετε προωράκια………. Πιστη. Πιστη στο Θεό και όλα θα πάνε καλά με τη βοήθεια του. Τα παιδιά αυτά είναι χαρισματικά. Εχουν παλεψει για τη ζωούλα τους από την πρώτη μέρα της υπαρξής τους. Ξέρουν να αγωνίζονται.

 

Η κόρη μου πηγαίνει σήμερα α΄δημοτικού, είναι πανέξυπνη, και συνεχίζει να είναι αγωνίστρια πραγματική!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι να πω τα λογια πραγματικα ειναι περιττα σε μια τετοια ιστορια.συγχαρητηρια για την ψυχικη σας δυναμη και ευχομαι ολοψυχα το παιδακι σας οσες δυσκολες μερες περασε τοσες ευτηχησμενες μερες και πολλες αλλες.................... να της ερθουν.ευχομαι να ειναι παντα καλα και ευτηχησμενο οπως και εσεις,γιατι το αξιζετε οπως και πολλοι γονεις και παιδακια που περνανε δυσκολες καταστασεις. Να σας ζησει το παιδακι σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω οτι ενω οντως αυτα τα υπεροχα μωρα εχουν φοβερη δυναμη για ζωη, η καταπληκτικοι εδω ειναι πανω απο ολα οι γονεις σαν εσενα, που εδωσαν και δινουν τα παντα και καταφερνουν να βγαλουν μεσα απο ολες τις δυσκολιες ενα υπεροχο παιδακι.....αλλα και μια ομορφη πλευρα της δικης τους προσωπικοτητας.....:-) Εδω τιργυρναω σε αυτο το φορουμ οχι ανευ λογου, αν και ο δικος μας μηδενως συγκρινεται με τα δικα σας περιστατικα. Η δικη μας γεννηθηκε 1 μηνα νωριτερα λογω δικης μου επιπλοκης (χολεσταση) αλλα δεν μπηκε θερμοκητιδα. Ηρθε σπιτι 3 μερες αργοτερα μαζι μας. Αλλα επισης και γιατι τα μωρουλια της κουμπαρας μου (διδιμα γεννημενα με φυσιολογικο τοκετο!!!!!) ηταν προωρακια επισης και ηταν υπο παρακολουθηση. Και ολα αυτα μου δινουν τοσο θαρρος και δυναμη. Εισαι καταπληκτικη μαμακα.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Είμαι νέο μέλος του forum και πραγματικά εχω συγκινηθεί πολύ που έστω και μέσα απο ενα forum μπορεί να βρεί κάποιος τόση συμπαράσταση και ενα γλυκό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σου ζήσει να η χαίρεσαι και να την καμαρώσεις όπως το ονειρεύεσαι.

Πάντως στα περισσότερα σημεία θα έλεγες ότι εγώ γράφω την ιστορία, μιας και παρόμοια κατάσταση πέρασα και ακόμα πορεύομαι....Εχω δρόμο μπροστά ακόμα. 30 εβδομάδων το προωράκι μου, ένα μήνα στη θερμοκοιτίδα, με τα καλώδια, τα μηχανήματα και όλα τα σχετικά. Τέλος πάντων εδώ είναι το δικό σου θέμα γι' αυτό ας μη μακρυγορήσω.

Να είστε πάντα καλά και μαχητές!!!!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Maeleni μου καλησπέρα. Να χαίρεσαι και εσύ τον μικρό σου και να τον καμαρωσεις όπως επιθυμείς. Νιώθω πάντα συγκίνηση με κάθε μανούλα που πέρασε την αγωνία της προωρότητας. Εχεις λιγουλάκι δρόμο ακόμη μπροστά. Τα πολύ δύσκολα νομίζω πέρασαν. Ετσι δεν είναι? Ευχομαι καλη δύναμη σε εσενα, και υγεία και χαρά στον μικρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστώ πάαααρα πολύ κοπέλα μου. Να είναι καλά τα παιδάκια όλου του κόσμου!

Εγώ πάλι μετά τη δική μας περιπέτεια έχω γίνει πολύ ευαίσθητη στα μωράκια που υποφέρουν γενικώς!

Τα δύσκολα για μας πράγματι πέρασαν. Ο πρώτος χρόνος μας ήταν πολύ δύσκολος, κλεισμένοι κι απομονωμένοι για 6 μήνες κι εμείς και όλοι αυτοί οι έλεγχοι από τους ειδικούς, όμως ο δρόμος είναι λίγο πιο βατός τώρα να σου πω και εκείνο το κακό άγχος κ η άγνοια που σε πνίγει έχουν πια φύγει και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι με το μωράκι μας, τι μωράκι πια μικρό αντράκι, κλείνουμε τα 2 σε λίγο :)

Ευτυχώς που μετά την αλλαγή πολλών παιδιάτρων καταλήξαμε σε μια νεογνολόγο που μας βοήθησε πάρα πολύ σε όλα!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο θεός φυλάει όλα τα προωράκια κορίτσια γιατι είναι παιδιά που εχουν μπει απο νωρις στην μαχη για τη ζωη.Ο δικός μου γεννήθηκε πολύ πολύ μικρούλης.Στην 25η εβδομάδα μολις 850gr.!!!!!!!!!Τώρα είμαστε 7 μηνών βιολογική και 3,5 διορθωμένη.Είναι 6 κιλά και 62 πόντους ύψος.Αρκετά καλά αν υποθέσουμε ότι τον πηρα στην ημερομηνια γεννησης και 2500κιλα.Δεν έχουμε βγάλει δόντι εννοειτε,ουτε εχουμε μποσουλησει,αλλα οταν τον γυριζω μπρουμυτα κανει σαν θηριο κουνοντας χερια και ποδια.Εχθες βέβαια συγκινηθηκα παρα πολυ γιατι για πρωτη φορα γυρισε οριζοντια στην κουνια βγαζοντασ σχεδον τα ποδαρακια του εξω απο τα καγκελα.Εχουμε και εμεις δρομο μπροστα μας με τα follow up,αλλα πιστευω θα πανε ολα καλα οπως και για ολα τα παιδακια του κοσμου.Να ειστε καλα και ο θεος να φυλαει εσας αλλα πανω απο ολα τα παιδακια σας.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θεός φυλάει όλα τα προωράκια κορίτσια γιατι είναι παιδιά που εχουν μπει απο νωρις στην μαχη για τη ζωη.Ο δικός μου γεννήθηκε πολύ πολύ μικρούλης.Στην 25η εβδομάδα μολις 850gr.!!!!!!!!!Τώρα είμαστε 7 μηνών βιολογική και 3,5 διορθωμένη.Είναι 6 κιλά και 62 πόντους ύψος.Αρκετά καλά αν υποθέσουμε ότι τον πηρα στην ημερομηνια γεννησης και 2500κιλα.Δεν έχουμε βγάλει δόντι εννοειτε,ουτε εχουμε μποσουλησει,αλλα οταν τον γυριζω μπρουμυτα κανει σαν θηριο κουνοντας χερια και ποδια.Εχθες βέβαια συγκινηθηκα παρα πολυ γιατι για πρωτη φορα γυρισε οριζοντια στην κουνια βγαζοντασ σχεδον τα ποδαρακια του εξω απο τα καγκελα.Εχουμε και εμεις δρομο μπροστα μας με τα follow up,αλλα πιστευω θα πανε ολα καλα οπως και για ολα τα παιδακια του κοσμου.Να ειστε καλα και ο θεος να φυλαει εσας αλλα πανω απο ολα τα παιδακια σας.:)

 

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου και χαίρομαι πάρα πολύ που τα πηγαίνετε καλά. Δόντια είναι λίγο νωρίς να βγάλετε, ίσως από τον άλλο μήνα, αλλά κ για να μπουσουλήσετε επίσης. Αλλά μην αγχώνεσαι θα τα κάνετε όλα στην ώρα τους.

Κάλή σας συνέχεια!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα μανουλα.περασατε πολλα,αλλα οπως ειπες κι εσυ τα δυσκολα περασαν.ειμαι κι εγω μανουλα προωρου μωρου,εχω γραψει κι εγω οσα περασαμε κ περναμε ακομη,αλλα τωρα θελω να στειλω την αγαπη μου σε σενα κ το μικρακι σου.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ κ παντα χαρες κ πανω απ ολα υγεια.φιλια

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ιστορία σου πραγματικά με συγκινεί και με αγκίζει..και εγώ είχα τα δύο μου πρώτα μωράκια στα πρόωρα , ο πρώτος λόγω βάρους μόνο και ο δεύτερος με προβλήματα αναπνευστικά και άλλα.Περάσαμε πολλά δύσκολα , αλλά επιβιώσαμε και Δόξα το Θεό όλα πήγαν κατ΄ευχήν ! Με βαθιά πίστη , πολύ προσευχή και αγώνα .Τώρα χαιρόμαστε τα τρια αγγελούδια μας και είμαστε ευγνώμωνες που τα έχουμε .Να χαίρεστε τα αγγελούδια σας ....:)

Λατρεύω τα τρία μου αγγελούδια...:D...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!ΜΕ ΛΕΝΕ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΠΡΟΩΡΟ ΜΩΡΑΚΙ.Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΚΥΗΣΗ ΗΤΑΝ ΔΙΔΥΜΗ ΟΜΩΣ ΤΗΝ 18η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΜΒΡΥΟ ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ 30η ΕΒΔΟΜΑΔΑ 1900γρ.ΜΕΙΝΑΜΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ.ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΗΤΑΝ 2200ΓΡ.ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις προωρομαμαδες ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να χαιρεστε τα θαυματα σας!!!!! Το δικο μου θαυμα το λενε Μαριο και σημερα ειναι 3 παρα ετων. Οποιος δεν εχει δει το παιδι του στην εντατικη μολις γεννηθηκε δεν μπορει να νιωσει ποσο πονο εχει αυτη η στιγμη και ολη η πορεια. Το αποτελεσμα μετραει ομως και αφου αυτα παλεψανε και νικησανε εμεις προχωραμε διπλα τους!!!!

 

Θελω να στειλω την θετικη ενεργεια σε μια μανουλα που βρισκεται σε τρομο αυτες τιςς μερες για το μωρο της που μολις γεννησε, δεν ειναι προωρομαμα αλλα δυστυχως περναει την αγωνια της προωροτητας καθως το παιδι τελειομηνο νοσηλευεται στην εντατικη με ταχυπνια και εσεις ξερετε τι σημαινει αυτο εχει χασει την γη κατω απο τα ποδια της. Να στειλουμε ολοι την θετικη μας ενεργεια και τις ευχες μας να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις πρωορομαμαδες ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να χαιρεστε τα θαυματα σας!!!!! Το δικο μου θαυμα το λενε Μαριο και σημερα ειναι 3 παρα ετων. Οποιος δεν εχει δει το παιδι του στην εντατικη μολις γεννηθηκε δεν μπορει να νιωσει ποσο πονο εχει αυτη η στιγμη και ολη η πορεια. Το αποτελεσμα μετραει ομως και αφου αυτα παλεψανε και νικησανε εμεις προχωραμε διπλα τους!!!!

 

Θελω να στειλω την θετικη ενεργεια σε μια μανουλα που βρισκεται σε τρομο αυτες τιςς μερες για το μωρο της που μολις γεννησε, δεν ειναι προωρομαμα αλλα δυστυχως περναει την αγωνια της προωροτητας καθως το παιδι νοσηλευεται στην εντατικη με ταχυπνια και εσεις ξερετε τι σημαινει αυτο εχει χασει την γη κατω απο τα ποδια της. Να στειλουμε ολοι την θετικη μας ενεργεια και τις ευχες μας να πανε ολα καλα.

 

ολες μας τις ευχες και μια μεγαλη αγκαλια για τη ψυχουλα αυτη που μολις ηρθε στο κοσμο!!!!!!!!!!!!!!

ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μπουνιτσα μου της μεταφερω την ενεργεια μας οσο μπορω απο το τηλεφωνο δυστυχως γιατι ειναι μακρια. Ειναι το μελος Liveloula και εχει ταλαιπωρηθει ηδη πολυ σε προηγουμενες εγκυμοσυνες που ατυχησαν γιαυτο στειλτε θετικη ενεργεια την χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

στελνω και εγω τη θετικη μου ενεργεια. τη λιβ τη γνωριζω απο το θεμα με την μ.α, ειμαι και εγω εγκυος και μοιραστηκαμε την ιδια αγωνια μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα του τροφοβλαστη. μακαρι να γινει γρηγορα καλα το κοριτσακι της και να τελειωσει η αγωνια της !!!

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζησει το παιδακι σου και να ειναι παντα γερο.

Περασαμε και εμεις απο την προωροτητα, την ΜΕΝ με ολο το πακετακι.

Πλεον η κορη μας ειναι 12 ετων!!! Ολοκληρη κοπελα πια, γερη και πανεξυπνη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...