Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πότε θα σταματησει να τρωει με τον καθετηρα???


Recommended Posts

Γεια σας και καλη χρονιά!

ο μπέμπης είναι ακόμα στην ΜΕΝΝ, εχοντας συμπληρωσει εναν μηνα τώρα και εχει φτασει 1700γρ. Εχει αρχισει και τρωει με μπιμπερο αλλα μονο λιγα γευματα γιατι κουραζεται. τα πιο πολα γευματα τρωει με τον καθετηρα. Φανταζομαι για να βγει πρεπει να τρώει μονο με μπιμπερο. Ποτε θα γινει αυτο? ετσι οπως παει 2 κιλα θα γινει σε 10-15 μερες. θα εχει δυναμωσει τοσο πολυ σε τοσο λιγο καιρο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H ανηψιά μου διανύει τον τρίτο μήνα της ζωής της και είναι ακόμα στην ΜΕΝΝ με καθετήρα... πρέπει να δυναμώσουν για να μπορέσουν να τραφούν μόνα τους και να εύχεσαι να μην έρθει καμμία λοίμωξη και το πάει πίσω όπως έγινε σε εμας.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα κοντα στα δυο κιλα θα σου ζητησουν να πηγαινεις να το ταιζεις εσυ και θα κοβουν σιγα σιγα εντελως τον καθετηρα. Μολις καταφερει να τρωει χωρις καθετηρα ικανοποιητικη ποσοτητα θα ειστε κοντα στην εξοδο αν δεν συντρεχουν αλλοι λογοι. Κανε υπομονη, ειναι πολυ θετικο οτι αρχισε να τρωει καποια γευματα χωρις καθετηρα. Λογικα σε λιγες ημερες θα τα τρωει ολα κανονικα. Κουραγιο και δυναμη ευχομαι και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό φοβάμαι και εγω τις λοιμώξεις, γιαυτό και ανυπομονώ να φάει με μπιμπερό να φύγουμε!!! Μας είπε μια γιατρος την προηγούμενη εβδομάδα "αντε αντε να μεγαλώσετε να φεύγετε σιγά σιγά, την επόμενη εβδομάδα σας βλέπω να φεύγετε". εντάξει απο εκείνη την στιγμή τοπ σκέφτομαι συνέχεια... ακόμα και στον υπνο μου. γιαυτό και ρωτάω για το μπιμπερό γιατί ξέρω ότι έιναι απαραίτητη προυπόθεση για να φύγει να τρώει μόνο με μπιμπερό και δεν μου βγαίνουν οι χρόνοι. Σε μια εβδομάδα, δηλαδή σε 7 άντε 10 μέρες μπορέι να έχει δυναμώσει τόοοσο πολύ που να τρώει με μπιμπερο;

Όταν τον ταίζω εγω με μπιμπερό τον βλέπω που πεινάει πραγματικά! Σφίγγει τα χείλια και κάνει αυτόν τον τόσο γλυκό ήχο της θυλαστικής κίνησης, αρπάζει το μπιμπερό και τρώει. Μετά απο 10 μλ όμως κουράζεται ο γλύκας μου:(

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι να κουραζεται αυτο θα παρει λιγο καιρο να στρωσει αλλα δεν ειναι λογος για να καθυστερησετε πολυ. Εμεις απο την ημερα που αρχιζα να τον ταιζω εγω βγηκαμε σε 12 ημερες αν θυμαμαι καλα. Στην αρχη ετωγε λιγο αλλα μερα με την ημερα εφτασε τα 40 μλ και τοτε μας τον δωσανε γιατι ειχε φτασει και τα δυο κιλα περιπου. Δεν ξερω ποσες φορες την ημερα τον ταιζεις εσυ αλλα οσο πιο πολλες φορες το κανεις τοσο καλυτερα γιατι και οι μαιες δεν προλαβαινουν να ασχοληθουν με το καθε παιδι πολυ ωρα και με υπομονη. Να πηγαινεις οσο πιο συχνα γινεται.

 

Οταν θα το βαλουν σε πυρεξακι να ξερεις οτι μετρατε 24ωρα για να φυγετε με το καλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.

το αγορακι μας εμεινε στην μεν 2 μηνες.

οταν ξεκίνησαν να του δωσουν μπιμπερο,

τις 2 πρωτες φορες,δεν καταφερε να πιει

πανω απο 10μλ.

ειχαμε απογοητευτει....νομιζαμε οτι θα παρει πολυ καιρο

μεχρι να φαει μονο με μπιμπερο.

κι ομως ο μικρουλης μας διαψευσε και τους γιατρους κι εμας.

την τριτη θορα που του δωσανε ηπιε 60μλ

και το αλλο 3ωρο που τον τάισα εγω ηπιε 100!!!!!!

και επινε 100 μλ καθε 3ωρο πια.

μειναμε μεχρι που εφτασε 2,860 αλλα λογω του

προβλήματος που εχουμε στην καρδουλα.

παντως απο την στιγμη που το μωρακι μας εφαγε μπιμπερο

(αν και αργησαν να τον ξεκινήσουν)δεν αργησαμε να τον παρουμε σπιτι μας!!!!!

οποτε μην αγχώνεσαι,οπου να ναι θα το

παρετε μαζι σας το μικρουλη σας.

με το καλο ευχομαι!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια ευχομαι.Ο δικος μας εμεινε 22μερες στην ΜΕΝΝ και καταφερε να φαει την 21η μερα με μπιμπερο(ηταν η πρωτη φορα που του εδωσαν) 30ml ανα 3ωρο.Την αλλη μερα τον πηραμε σπιτι 1910γρ.Μην ανησυχεις και δεν θα αργησει να ερθει στο σπιτακι σας.Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια!!!!! σου ευχομαι γρηγορα να παρεις το μωρακι σου σπιτι και ολα αυτα να γινουν σε λιγο καιρο παρελθον...θα συμφωνησω με τα αλλα κοριτσια, απο τη στιγμη που αρχισε το μπιμπερο, να μετρας μερες για να τον παρεις σπιτι, αφου βεβαια συμπληρωσει τα κιλα του, απλα να ξερεις οτι οταν βγει απο τη θερμοκοιτιδα δε θα παρει βαρος για μια-δυο μερες λογω αλλαγης περιβαλλοντος, οποτε με τουτα και με εκεινα θα συνηθισει και το μπιμπερο και θα τον παρεις μαζι σου...να τον ταιζεις οσο συχνοτερα μπορεις, για να συνηθιζεις και συ τη διαδικασια...σας ευχομαι τα καλυτερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανα 2 γεύματα τρώει με μπιμπερό και εχθες τον έβγαλαν απο την θερμοκοιτίδα και τον έβαλαν σε κουνάκι!

Εχθές το βράδυ την ώρα που τον τάιζα με μπιμπερό είδα μια κοπέλα που θήλαζε το δικό της(τελειόμηνο μωράκι) και μονολόγησα "αχ μπέμπη μου εσένα πότε θα σε θηλάσω;;". Με άκουσε μια νοσηλεύτρια που περνούσε και μου είπε ότι μπορώ να τπν θηλάσω και τώρα. Καλα δεν το περίμενα! Γενικά είμαι λίγο απαισιόδοξη και πίστευα ότι δεν θα τον θηλάσω παρά σε κανα 2 μηνο και αν...

Καταχάρηκα! Σήμερα λοιπόν το πρωί, πήγα να τον ταίσω και ρώτησα μια γιατρό που ήταν εκεί αν μπορώ να τον θηλάσω και μου είπε ναι. Το ναι της όμως ήταν με ύφος ναι θηλασέ τον και αν τα καταφέρει γράψε μου. Τελικά προσπάθησα να τον θηλάσω.

Αρχικά να πω ότι αισθανόμουν άσχημα,με νοσοκόμες, γιατρούς, μπαμπάδες να περνάνε πέρα δώθε. Το μωρό με το που το έβαλα στο στήθος άρχισε θηλαστικές κινήσεις και προσπαθούσε πολύ, αλλά δεν έπιανε την θηλή καλά. Η έτσι μου φαίνεται ...

Η θηλή μου είναι προς τα έξω αλλά είναι μικρή. Ο μικρούλης μου προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω αν έπινε γάλα, ούτε καν αν είχε τελικά την θηλή στο στόμα του η αν απλα την ακουμπούσε.

Ε με τα πολλά τελικά σταμάτησα γιατί χτυπούσαν και τα μηχανήματα με κοίταζαν και όλοι και του έδωσα μπιμπερό.

Έχει καμια σας εμπειρία από θηλασμό σε πρόωρο;;

Νομίζω, πάντως οτι χτύπα ξύλο μην γίνει κάτι θα βγούμε σύντομα, ίσως τέλος βδομάδας.

Αν πάρω τηλ σε σύμβουλο θηλασμού όταν βγει το μωρό,θα μπορούσε να έρθει σπίτι να μου δείξει τι να κάνω;

Τι υπέροχη αίσθηση πάντως...Σε κάνει να νοιώθεις πιο ΜΑΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτο..

Οταν ειχα την κορη μου προωρη στο παιδιων, την εβαλα στο στηθος μια μερα πριν την παρω. Επιασε κανονικα αλλα καποια νοσηλευτρια μου ειπε να μην την θηλαζω γιατι εχω μεγαλο στηθος και θα κουραζεται... και εγω ως ψαρωμενη την ακουσα και δεν θηλασα το μωρο μου.

Οταν πηγα μετα για ελεγχο ρουτινας μου εβαλαν χερι που δεν θηλαζα το μωρο γιατι λεει το γαλα μου ηταν παρα πολυ καλο... Παρε το αυγο και κουρευτο δηλαδη. Ακουσα μια ασχετη και εχασε το παιδι μου οτι πολυτιμοτερο.

Οποτε ψαξτο καλα, στην τελικη βγαζε το με καλο θηλαστρο.

Αντε με το καλο να παρεις το μωρουλι σου στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ο μπεμπάκος πηγε στο κουνάκι αμέσως στο πρώτο επισκεπτηριο τον έβαλα στο στήθος... Δεν περίμενα να φαει τον εβαλα έτσι για να με μυρίσει περισσότερο !

Έκανε θηλαστικές κινήσεις και εγώ δεν καταλάβαινα αν τρωει ή όχι. Απο εκεινη τη στιγμή εμενα στο καθιστικό και έμπαινα μέσα ανα τρίωρο που ήταν να τα ταισουν και τον εβαζα στο στήθος! Καμια νοσηλευτρια δεν με βοήθησε ..δεν μου έδιναν σημασια ! Όσο για το σωληνάκι δεν του το βγαζαν για ¨ ώρα ανάγκης ¨ και ας επαιρνε 60 γραμμάρια την ημερα!!! Σε δυο εικοσιτετραωρα τον πήρα σπιτι....

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα μου, αν θες να θηλασεις , θα ζητας απο τους μπαμπαδες να βγουν εξω.

Στην δικη μας περιπτωση , παντως, τους εβγαζαν οι μαιες.

 

Για ψαξε λιγο στα θεμετε του θηλασμου.

Εκει οι κοπελες θα σε βοηθησουν πολυ!!

 

Με το καλο στο σπιτι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονιά!

ο μπέμπης είναι ακόμα στην ΜΕΝΝ, εχοντας συμπληρωσει εναν μηνα τώρα και εχει φτασει 1700γρ. Εχει αρχισει και τρωει με μπιμπερο αλλα μονο λιγα γευματα γιατι κουραζεται. τα πιο πολα γευματα τρωει με τον καθετηρα. Φανταζομαι για να βγει πρεπει να τρώει μονο με μπιμπερο. Ποτε θα γινει αυτο? ετσι οπως παει 2 κιλα θα γινει σε 10-15 μερες. θα εχει δυναμωσει τοσο πολυ σε τοσο λιγο καιρο??

καλη χρονια και απο μενα,

 

σε καταλαβαινω απολυτα... εμεις γςεννηθηκαμε 2κιλα πρόωρα, και χρειάστηκε να μείνουμε στην ΜΕΝΝ 13 μέρεσ και απλή παρακολούθηση για πρόγραμμα σίτισησ άλλεσ 10. αν εισαστε στην εντατικη ακομα εχετε λιγο χρονο, αν ειστε στην απλη πρεπει να κατοικοεδρευεσεισ στο μαιευτήριο, λυπάμαι που στο λέω. τα ίδια μασ κάνανε και μασ. άντε να φάει ο μικρός, και με το που έβλεπε η νοσοκόμα ότι δεν έπινε τα 40 μλ σε χρόνο 2λεπτών, μασ έλεγε μην ανησυχείτε, θα τα πιει με τον καθετήρα. (σημειώτεον 300ευρώ/ημέρα στο Ιασω η ΜΕΝΝ και 150 η απλή...) και στενοχώρια άλλο τίποτα.

Λοιπόν, έκανα το εξήσ μετά από πολλή σκέψη, πήγαινα στα περισσότερα γευματα εγω και τον τάιζα. έβγαζα και με το θήλαστρο εκεί το γάλα μου και καθόμουν και του το δινα. την πρώτη φορά ήπιε 2μλ, την δεύτερη 5μλ, την τρίτη 20μλ (ακόμα τα θυμάμαι) την τέταρτη 30μλ και κάναμε πάρτυ! μην ανησυχείς, απλά θέλει να είσαι συνεχ'ωσ κοντά για να σε μάθει το μωρό. ό,τι θέλεις στην διάθεση σου.

Υ.γ. τώρα πίνουμε 900μλκαι θηλάζουμε... 3μηνών και 15ημερών

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!11 ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΙΝΕΙ 80ML ΑΝΑ ΔΥΩΡΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ FALLOT EINAI 3.5 MHNVN

 

 

 

 

 

 

 

να σου ζησει!!!!!!

 

κι εμεις τετραλογια εχουμε!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

του έκαναν μετάγγιση αίματος γιατι είχε πέσει ο αιματοκρίτης και για να δυναμώσει. Αυτό εγινε πριν 2 μέρες. Εχθές και σήμερα ήπιε μόνο με μπιμπερο και το μεσημέρι του βγάλανε τον καθετήρα!!Αν φάει καλά και την υπόλοιπη μέρα δεν θα του τον ξανΑβάλουν!!Μακάρι!Επίσης μου είπε η γιατρός να τον βάζω στο στήθος, αλλά ρε γαμώτο δεν πιάνει καθόλου!!! Κάθεται εκεί σαν χάνος με ανοιχτό το στόμα και αν πιέσω εγω το στήθος μου και βγεί γάλα ξερογλύφεται, αλλλά δεν το πιάνει:(

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει που δεν πιανει, αστον να μαθαινει και σιγα σιγα θα πιασει...ασε που θα χαλαρωνει κιολας εκει επανω σου και θα νιωθει όμορφα. Και του αξίζει να νιωθει όμορφα, τόσα που πέρασε εκει μεσα.

Επίσης, νομιζω καλό ειναι να συνεννοείσαι με τις νοσηλευτριες να είναι ατάιστο το μωρό όταν πας εσυ, γιατι αν εχει φάει, ειναι δυσκολο να ξανακατσει για φαϊ.

Απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι δεν ειναι αδύνατον τελικά να θηλάσεις το μωρό σου, αλλά πρέπει να εισαι επίμονη και αισιόδοξη. Δε νομιζω να σε βοηθήσει κανεις στις μονάδες, ειναι πολλά τα παιδιά και οι περισσότερες δεν ξερουν κιόλας, σου λένε, είναι πρόωρο, άρα και αδύναμο και δε θα πιάσει τη θηλή και δε θα χορταίνει με το γάλα σου και θα το κουραζεις κιολας...κατά τη γνώμη μου αυτά δεν ισχύουν. Ο δικός μου γιος που εμεινε 3 μηνες μέσα και μόλις τις τελευταίες 20 ημερες αρχισε να πίνει από μπιμπερό, θήλασε μια χαρά διαψεύδοντας όλες τις προβλέψεις. Γιατι όχι και ο δικός σου.

Νομιζω ότι μια συμβουλος θηλασμού θα μπορούσε να σου δειξει όταν γυρισετε στο σπίτι, αλλά και μια ενημερωμένη μαια ίσως σου δειξει και στο νοσοκομείο.

Ευχομαι γρηγορα να τελειωσουν τα δυσάρεστα και να θηλάσει το παιδάκι σου όσο πιο πολύ μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

...θα τα καταφέρετε είμαι σίγουρη!

Κράτα τον στην αγκαλίτσα σου όποτε σου δίνετε η ευκαιρία να σε μυρίζει και ας μην πιάνει!

Θα πάτε σπίτι με το καλό και θα τα βρείτε αρκεί να έχεις υπομονή...;)

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Για το pc έλεγα. Αλλά το Μ4 και φορτωμένο να το έχεις δεν έχεις πρόβλημα. Προσπάθησες να βάλεις σε άλλη θύρα usb την οθόνη και να δεις ?

Και κάτι ακόμα τι μητρική έχεις ?

 

www.*********.com

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...