Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήθηκαν 25 εβδομάδεων και τωρα είναι 5 μηνών ή ενός μηνός?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΣΤΗΝ 25 ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΕΖΗΣΑΝ 4 ΜΕΡΕΣ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ Ο ΑΛΛΟΣ .

ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ .

.ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΝΑ ΣΑΣ ΠΒ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΟΙΑ ΑΓΩΓΗ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ .ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

και μένα λάθος του γυναικολόγου ήταν, είχα κοντό τράχηλο και ο γιατρός μου είπε αα δεν είναι τιποτα σημαντικο, ολα φυσιολογικά. και μια μέρα στη δουλεια αισθάνθηκα συσπασεις και δε καταλαβα τι ειναι αυτο, έφτασα σπιτι και σε μιση ώρα ήμουν νοσοκομειο, στο μεταξυ στο αυτοκίνητο ξεκινησε η αιμοραγια.... αυτο ηταν ανοιξε ο τραχηλος διαστολη 4 εκ. ειχε βγει το ενα μωρο εξω απο τη μητρα μεχρι το βραδυ και σε όλο αυτο δε σπασανε τα νερα ποτε μεχρι που γεννησα.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια ποσα λαθη γιατρων κ τελικα κανεις τους δεν παθνει τιποτα,το μονο που μενει ειναι ο πονος απο τους γονεις κ τα ατυχα μωρακια....ελεος πια....παντως βλεπω οτι οι επομενες εγκυμοσ ηταν καλες κ αυτο μου δεινει ελπιδες....σας ευχαριστω κ καλη δυναμη σε ολες!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....καταρχήν να σου ζήσουν τα μωράκια.Κι εγώ πρόωρα γέννησα στις 34+5.Μου είχε πει η παιδίατρος οτι μέχρι να χρονίσει στις μετρησεις θα τον υπολογίζουμε σαν πρόωρο.Απο το χρόνο και μετά εξαλείφεται σιγά-σιγά η προωρότητα.

Πάντως κορίτσια εμένα δεν ήταν λάθος κανενός γιατρού.Απλά έσπασαν τα νερά ξαφνικά στον 7ο και χάρη στην έγκαιρη επέμβαση των γιατρών δεν γέννησα αμέσως αλλά γέννησα μόλις έκλεισα τον 8ο.Ούτε μικρόβιο υπήρχε γιατί με έκαναν κόσκινο στις εξετάσεις;)

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΜΩΣ ΑΠΛΑ ΠΟΝΑΓΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΥΡΟΛΟΙΜΟΞΗ ΚΑΜΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΜΩΣ ΑΠΛΑ ΠΟΝΑΓΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΥΡΟΛΟΙΜΟΞΗ ΚΑΜΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

 

 

Ρε συ Σπυράκο τι εννοείς μονη σου στην τουαλέτα του νοσοκομείου?????!!!!!

Εχω πάθει πλάκα! Δηλ. σε αφησανε στο ελεος του Θεου? Δεν μπορει να το χωρέσει ο νους μου! Εγω διδυμάκια τα γεννησα στον 9ο αλλά ειχα μια τρομερά δυσκολη εγκυμοσυνη με αποκολλησεις κ άλλα τρελα! Απορω που εφτασα μεχρι εκεινες τις εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 4 χρονια πηγα για διακοπη κυησης (16 εβδ).κανω εισαγωγη,στις 12 το βραδυ μου βαζει υποθετο για αποβολη και μετα αρχισα να παιρνω χαπακια για να προχωρησει η γεννα.γυρω στις 4 αρχισα να νιωθω οτι θελω να κατουρησω.σηκωθηκα τουλαχιστον 10 φορες.στις 5:30 παω τουαλετα κι οπως παω να κατουρησω νιωθω κατι να φευγει.δεν καταλαβα τι ηταν κι οπως ανοιγω να κοιταξω ειδα το πωπουδακι του........αυτη η εικονα με εχει στοιχιωσει.....

συμβαινει συχνα????????

Link to comment
Share on other sites

μακαβριο μεν αλλα μια 8εια μου πριν καμια 35 χρονια εχασε ετσι το 2ο παιδακι της...πηγε λεει στη τουαλετα κ το εχασε...εκανε ομως και τριτο μετα...αρα συμβαινει.....πικρα.....:-(

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας, τα δίδυμα αγόρια μας μείναμε σε θερμοκοιτίδα 4 μήνες και βγήκανε πρίν ένα μήνα, δηλ. κανονική ηλικία είναι 5 μηνών και διορθωμένη είναι ενός μήνα. θέλω να μάθω πώς να τα απασχολήσω στο σπίτι, εσείς τι κάνατε με τα παιδιά σας μετα απο μεγαλη παραμονή σε θερμοκοιτίδα? από τη μια είναι μικρά δε παρατηρούν καλά για να πείς οτι θα παιξω μαζι τους, αλλά απο την άλλη είναι πολύ μεγάλα μωρά για να συμπεριφερθώ μαζι τους σαν να είναι ενός μήνα. έχω πρόβλημα μεγάλο με το βραδυνό ύπνο, κλαίνε συνέχεια. με λίγα λόγια δε ξέρω πώς να τα απασχολήσω (είναι και στη φύση μου που δεν έχω πολύ φαντασία) και εχω πελαγώσει μαζί τους.

ευχαριστώ πολύ

 

Κανονικα μετράς από την μέρα που γεννήθηκαν απλά στην ανάπτυξη,στην ομιλία περπάτημα κτλπ θα το υπολογίζεις 4 μήνες περίπου πίσω...δηλαδή τώρα συμπεριφέρονται σαν να ήταν 1 μήνα.Βεβαια μεγαλώνοντας δεν θα διαφέρουν σε κάτι από τα άλλα παιδάκια:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν απο 4 χρονια πηγα για διακοπη κυησης (16 εβδ).κανω εισαγωγη,στις 12 το βραδυ μου βαζει υποθετο για αποβολη και μετα αρχισα να παιρνω χαπακια για να προχωρησει η γεννα.γυρω στις 4 αρχισα να νιωθω οτι θελω να κατουρησω.σηκωθηκα τουλαχιστον 10 φορες.στις 5:30 παω τουαλετα κι οπως παω να κατουρησω νιωθω κατι να φευγει.δεν καταλαβα τι ηταν κι οπως ανοιγω να κοιταξω ειδα το πωπουδακι του........αυτη η εικονα με εχει στοιχιωσει.....

συμβαινει συχνα????????

 

Παντώς υπάρχει όριο πάνω από 12 εβδομάδες δεν μπορείς να κάνεις έκτρωση εκτός και αν υπάρχει ιατρικός λόγος.Στο δημόσιο δεν το δέχονται καθώς και όσο μεγαλώνει το έμβρυο αυξάνουν οι επιπλοκές!!

Link to comment
Share on other sites

Παντώς υπάρχει όριο πάνω από 12 εβδομάδες δεν μπορείς να κάνεις έκτρωση εκτός και αν υπάρχει ιατρικός λόγος.Στο δημόσιο δεν το δέχονται καθώς και όσο μεγαλώνει το έμβρυο αυξάνουν οι επιπλοκές!!

 

στο ελενα πηγα και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι υπηρχε σοβαρος ιατρικος λογος.δεν πας ετσι και σε αυτην την εβδομαδα να κανεις εκτρωση........και δεν κανεις εκτρωση μπαινεις σε διαδικασια τοκετου.......:!:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΟΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ.ΟΣΠΟΥ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΤΑΝ 2.30 ΧΡΟΝΩΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΥΠΟΘΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΩ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΚΑΤΩ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΣΙ ΚΑΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να είναι πάντα γερά!

Η χρονολογική τους ηλικία είναι 5 μηνών ΑΛΛΑ η νευρολογική τους ηλικία και ανάπτυξή αντιστοιχεί περίπου με αυτή του 1 μήνα.

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...