Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μάθετε για να μην πάθετε!


Recommended Posts

γειά σας, όποιες ερωτήσεις θα θέλατε να κάνετε στον Ορφέα Περίδη μπορείτε να τις κάνετε στέλνοντας πμ,

(έχει λογαριασμό μέλους σαν εθελοντικός επιστημονικός συνεργάτης

http://parents.org.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=25430 )

 

έτσι ώστε να ειδοποιηθεί στο εμαιλ του για την ερώτησή σας.

 

Ιδανικά δημοσιεύστε το ερώτημά σας στο φόρουμ τοποθετώντας σύνδεσμο,

έτσι ώστε να μπορεί εκεί να δημοσιεύσει απάντηση ο κ. Περίδης

 

(με αυτό το τρόπο διασφαλίζεται ότι οι πληροφορίες που θα σας δοθούν θα βοηθήσουν και άλλους γονείς μελλοντικά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Ο γιατρός μου είπε πως λόγω διαβήτη κύησης που έχω αναπτύξει, θα γεννήσω την 37η-38η εβδομάδα. Έχω ακούσει πως υπάρχει περίπτωση το μωρό μου να μην έχει πλήρως ανεπτυγμένους τους πνεύμονες και ίσως χρειαστεί να μπει για παρακολούθηση. Η "ΜΕΝΝ" είναι το ίδιο με την θερμοκοιτίδα? Πώς μπορώ να σιγουρευτώ πως όντως η μικρή μου θα χρειαστεί παρακολούθηση ή αν το προτείνουν μόνο για έξτρα κέρδος? Και τι κάνω σε περίπτωση που καταλάβω κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο γιατρός μου είπε πως λόγω διαβήτη κύησης που έχω αναπτύξει, θα γεννήσω την 37η-38η εβδομάδα. Έχω ακούσει πως υπάρχει περίπτωση το μωρό μου να μην έχει πλήρως ανεπτυγμένους τους πνεύμονες και ίσως χρειαστεί να μπει για παρακολούθηση. Η "ΜΕΝΝ" είναι το ίδιο με την θερμοκοιτίδα? Πώς μπορώ να σιγουρευτώ πως όντως η μικρή μου θα χρειαστεί παρακολούθηση ή αν το προτείνουν μόνο για έξτρα κέρδος? Και τι κάνω σε περίπτωση που καταλάβω κάτι τέτοιο?

 

 

Στην ΜΕΝΝ μπορεί το μωρό να μην είναι στην θερμοκοιτίδα, απλά να παρακολουθείται για κάποιο λόγο. Θα ζητάς πλήρη ενημέρωση από τον γιατρό που παρακολουθεί το μωρό κάθε φορά (δουλεύουν με βάρδιες), που θα επισκέπτεσαι το μωρό. Εάν κάτι σου φανεί περίεργο και δεν επείγει περιμένεις να μιλήσεις και να το ξεκαθαρίσεις με τον επόμενο γιατρό στην επόμενη επίσκεψη. Μπορείς σε κάθε περίπτωση να ζητήσεις με αίτηση την έγγραφη απάντηση για την κατάσταση υγείας ή την πορεία της, ειδικά αν κάποιες εξηγήσεις δεν σου φανούν ειλικρινείς ή επαρκείς.

Εμείς τουλάχιστον σε αυτή τη λογική κινηθήκαμε.

Προφανώς κινείσαι με δικηγόρο όταν έχεις σοβαρές ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Αυτή είναι η προσωπική άποψή μου μέσα από την εμπειρία μου..

Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχει διαβητης κυησεως απο οτι ξερω τα μωρα τα κρατανε στην παρακολουθηση το πολυ μεχρι 24 ωρες οχι απαραιτητα στην θερμοκοιτιδα...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο γιατρός μου είπε πως λόγω διαβήτη κύησης που έχω αναπτύξει, θα γεννήσω την 37η-38η εβδομάδα. Έχω ακούσει πως υπάρχει περίπτωση το μωρό μου να μην έχει πλήρως ανεπτυγμένους τους πνεύμονες και ίσως χρειαστεί να μπει για παρακολούθηση. Η "ΜΕΝΝ" είναι το ίδιο με την θερμοκοιτίδα? Πώς μπορώ να σιγουρευτώ πως όντως η μικρή μου θα χρειαστεί παρακολούθηση ή αν το προτείνουν μόνο για έξτρα κέρδος? Και τι κάνω σε περίπτωση που καταλάβω κάτι τέτοιο?

 

Aυτά που σου είπε η adi. Eπίσης, μπορείς να φέρεις δικό σου παιδίατρο να δει το μωρό.

 

Εγώ γέννησα στο Ιασώ και δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη από την ενημέρωση που λάμβανα από τους γιατρούς και εν γένει το προσωπικό της ΜΕΝΝ.

Ακόμα, το γεγονός ότι οι γιατροί δουλεύουν με βάρδιες λειτουργεί αρνητικά, με την έννοια ότι το μωρό δεν το παρακολουθεί ένα άτομο. Τι εννοώ: πχ την Παρασκευή μου έλεγε ο γιατρός ότι το μωρό θα βγει το Σάββατο, και το Σάββατο άλλος γιατρός μου έλεγε ότι τελικά θα βγεί τη Δευτέρα γιατί είδε κάτι που χρήζει παρακολούθησης κ.ο.κ. Κανένας δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να σου βγάλει το μωρό. Εγώ είμαι σίγουρη ότι γι'αυτό έμεινε η μικρή μου 5 ημέρες μέσα. Τη δε πέμπτη ημέρα, πήγε η παιδίατρός μου να την δει και θα υπέγραφα να την πάρω, γιατί το πρόβλημα είχε ξεπεραστεί, αλλά τότε ανέβασε ίκτερο και έμεινε άλλες 3 ημέρες, απλώς για παρακολούθηση (δηλαδή όχι στη θερμοκοιτίδα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

:roll:

Επειδή δεν είναι δυνατόν να γραφτούν όλα αυτά, γιατί μπαίνουν και μέσα άνθρωποι άσχετοι και διαβάζουν το τι γράφουμε για αυτούς, όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι, θα ρωτάει συγκεκριμένα και θα του έρχεται η απάντηση μέσω mail, για την προστασία όλων μας. Αυτό που μπορώ να σας πω με σιγουριά και βεβαιότητα, είναι ότι αν ο γυναικολόγος σας σας προεξοφλήσε -με σιγουριά και βεβαιότητα- ότι το παιδί σας θα χρειαστεί να μπει σε θερμοκοιτίδα έστω και για λίγο, η απάντηση που θα του δώσετε θα είναι η εξής. Καλά που μου το είπες για να πω σε μια ξαδέρφη μου που είναι στο Παίδων, να έχει το νού της ότι εκείνη την περίοδο, αν χρειαστεί, να πάει το παιδί μας σε θερμοκοιτίδα σε δημόσιο νοσοκομείο. Γιατί, τα ποσοστά που παίρνουν οι γυναικολόγοι και από εκεί, είναι πολύ περισσότερα από τα 30 αργύρια.

Οποιαδήποτε απορία αν έχετε, και δεν σας την λύνουνε οι γιατροί εκει, αν και εφόσον βέβαια το παιδάκι σας νοσηλεύεται σε αυτά τα φιλανθρωπικά ιδρύματα, καλύτερα είναι να δώσετε 500 ή 700 ευρώ σε ένα πραγματογνώμονα γιατρό, που θα σας τα δώσει και γραπτά, παρά να τρέχεται όπως τρέχουμε εμείς τώρα.

:roll:καλημερα maroulizou Kai γω εχω διδυμα και ο γιατρος μου μου λεει οτι θελει να με παει οσο πιο πολυ μπορει για να παρουν κιλακια τα μικρα και να μην μπουν σε θερμοκιτιδα και ελπιζω να γινουν ετσι τα πραγματα και ν αντεξω και γω Ειμαι 30 εβδομαδων τωρα Κανονικα απο ποσα κιλα πρεπει να μπουν θερμοκιτιδα????και αν μπουν τα καλυπτει το τεβε αν ξερεις γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη......γενναω ιασω και καταλαβαινεις οπως ειπε μια μαμα σε ιδωτικο ξενοδοχειο ..... σ ευχαριστω και ελπιζω εσυ να χεις ξεμπερδεψει με την δικια σου ιστορια μεχρι τωρα......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...