Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Recommended Posts

να σας πω και το τελειο? δεν εχω αδιαθετησει ακομα κ ειμαι τοσο πρησμενη... εκοψα απο προχθες τα utragestan αλλα δεν κατεβαινει η καταραμμενη. Θα πιω τουμποφλο!!!

plouplou μου, και μένα στην πρώτη σπερματέγχυση, μετά από το αρνητικό τεστ εγκυμοσύνης, πέρασαν σχεδόν 3 μέρες από τη μέρα που σταμάτησα τα φάρμακα για να έρθει η ακατονόμαστη... Και ήρθε μάλιστα πολύ δυναμικά...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια- πτυχιούχες!!! Εσάς ο γιατρός σας μετά από σπερματέγχυση σας πρότεινε να κάνετε τεστ εγκυμοσύνης, ούρων δηλαδή ή χοριακή απευθείας;

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια- πτυχιούχες!!! Εσάς ο γιατρός σας μετά από σπερματέγχυση σας πρότεινε να κάνετε τεστ εγκυμοσύνης, ούρων δηλαδή ή χοριακή απευθείας;

 

Πτυχιούχα είμαι σε άλλο τομέα :wink:

όμως σχετικά με την ερωτησή σου ο γιατρός μου μου είπε να κάνω β χοριακή 2 μέρες μετά απο την ημέρα που περίμενα να αδιαθετήσω.(την οποία δεν χρειάστηκε να κάνω γιατι..:-()

Με την εξέταση αίματος θα είσαι 100% σίγουρη ενώ με το τέστ, χρειάζεται να περιμένεις γύρω στην μία εβδομάδα και μετά να κάνεις το τεστ για να σου βγεί έγκυρη η ένδειξη.

Ξέρω πολλές που έκαναν το τέστ βγήκε αρνητικό και τελικά ήταν έγκυος!:lol:

Έτσι το δάκρυ σε χαμόγελο γυρίζω

κι εκεί στην άκρη στο γκρεμό,γυρνάω την πλάτη μου στο χαμό και ξαναρχίζω

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια- πτυχιούχες!!! Εσάς ο γιατρός σας μετά από σπερματέγχυση σας πρότεινε να κάνετε τεστ εγκυμοσύνης, ούρων δηλαδή ή χοριακή απευθείας;

 

Elenaph μου εμένα ο δικός μου ο γιατρός και στις δύο σπερματεγχύσεις που έκανα μου είπε να κάνω τεστ ούρων στο σπίτι 14 μέρες μετά την τοποθέτηση του σπέρματος. Στη δική μου περίπτωση το αρνητικό ήταν όντως αρνητικό! Πολλές κοπέλες όμως λένε πως τα τεστ αυτά δεν είναι αξιόπιστα. Καλά σχόλια άκουσα για το clearblue το ψηφιακό. Όπως και να χει όμως μια χοριακή θα ήταν καλύτερη και πιο αξιόπιστη! Τώρα αν σε πιάσει η ανυπομονησία να το κάνέις σπίτι κάνε το, απλά όχι πριν τις 14 μέρες πριν τη σπερματέγχυση!!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα erminaki. Πήγα στο γιατρό χθες το απόγευμα. Είδαμεμ και το dvd. Μπλιαχ!!!! :confused: Είδα για πρώτη φορά τι συμβαίνει από μέσα μου. Όπως είπα και στο γιατρό προτιμώ τα σχεδιαγράμματα που δείχνουν τις σάλπιγγες, τη μήτρα κλπ και όχι την πραγματική εικόνα;) Σοβαρά όμως, βγήκαν τα αποτελέσματα της βιοψίας, η μία κύστη ήταν ενδομητρίωση ενώ η άλλη όχι. Ο κοιλιακός χώρος καθαρός οπότε μου είπε είναι ευχαριστημένος από αυτή τη μεριά. Μου είπε πως θα περιμένω να αδιαθετήσω κανονικά αυτό το μήνα και μετά για δύο μήνες θα βάλω arvekap. Αυτά περί ενδομητρίωσης. Οι σάλπιγγες μου όντως κλειστές. Ο ίδιος θεωρεί πως έκλεισαν λόγω ενδομητρίωσης. Δεν μπορεί να ξέρει το λόγο. Δεν μου συνιστά να πάω ξανά για σαλπιγγογραφία γιατί και μερικώς να ανοίξουν πάλι δύσκολο θα είναι για μας λόγω του σπέρματος του συζύγου. Οπότε Μάη περιμένουμε να ξαναρχίσει η περίδος μετά τη διακοπή. 1-2 κύκλοι φυσιολογικοί για να ηρεμήσουν και λίγο οι ορμόνες και αν όλα πάνε καλά προχωράμε σε εξωσωματική τον Ιούλιο. Αυτά τα νέα μου. Εγώ πάντως νιώθω καλά γιατί με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα το καταφέρω το μπεμπε!!!!:D

μομεντακι μου νομιζω οτι τα νεα σου ειναι τεεεεελεια , πολυ ευχαριστα ολα , μπραβο αγαπακι , μου εφτιαξες την διαθεση...ετοιμασου τωρα αυτο το διαστημα ξεκουρασου χαλαρωσε γιατι το βλεπω να ερχεται κατευθειαν το μπεμπακι τον ιουλιο!!!!:D;)

ειδες πως ειμαστε απο μεσα ρε μομεντακι???απαισιες ετσι , μπλιαχ, παθαινεις ενα σοκ!!!αλλα ειναι για καλο σκοπο οποτε αξιζει!;)

 

να σας ρωτησω κατι που ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο μου και ντρεπομαι να τον παρω τηλ για αυτο το λογο, εμεις τωρα αυτες τις μερες μεχρι την σπερματεγχυνση μπορουμε να εχουμε φυσιολογικες επαφες χωρις προφυλαξη εννοω ,ή πρεπει να προσεχουμε τωρα???

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι η 3η μου φορα και ελπιζω η τυχερη. Οι συνθηκες ειναι πολυ καλυτερες ομως τωρα μια που η κινητικοτητα του σπερματος ανεβηκε και ο γιατρος μου ειναι πιο εμπειρος απο τον προηγουμενο. Εχω πολυ καλη διαισθηση. Εγω περιμενω να αδιαθετησω σε λιγες μερες και θα ξεκινησω puregon και στο μελλον κατι αλλες ενεσεις. Ε, ναι τα μπεμπε ερχονται erminaki μου και οταν ερθουν στον κοσμο θα δουν τις πιο καλες και ομορφες μανουλες....

ευχομαι να ειναι η τυχερη και θα ειναι ειμαι σιγουρη!!!!σημερα ξυπνησα εντελως διαφορετικα με εντελως αλλη διαθεση , θετικη σκεψη θελει τιποτα αλλο!!!ολα να σου πανε καλα ειρηνακι μου!

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητά μέλη,

το forum της ΕΕΕΓ parents.org.gr έχει δημιουργηθεί για να καλύψει την ανάγκη ενημέρωσης και ανταλλαγής πληροφοριών μεταξύ των γονέων.

 

Για θέματα που αφορούν κοινωνική δικτύωση ή έχουν ψυχαγωγικό χαρακτήρα παρακαλούμε χρησιμοποιείτε το νέο site www.parentscafe.gr

 

Εάν επιθυμείτε άνοιγμα θέματος με στόχο την ανταλλαγή κοινών εμπειριών και αλληλουποστήριξη μπορείτε να δημιουργήσετε στο parentscafe.gr ένα social group με τίτλο το θέμα που σας απασχολεί

εδώ: http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=27

http://parentscafe.gr/showpost.php?p=2983&postcount=6

 

 

Οδηγίες εγγραφής:http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

 

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού: http://parents.org.gr/forum/showthre...32#post1397532

 

όπως καταλαβαίνεται η αιτία αυτής της "μεταφοράς" του τρόπου οργάνωσης έχει να κάνει με το ότι ο server στον οποίο ανήκει το parents.gr δεν μπορεί να διαχειριστεί τον όγκο των δημοσιεύσεων που έχουν οι καθημερινού τύπου δημοσιεύσεις.

(το www.parentscafe.gr βρίσκεται σε άλλο server, ο οποίος έχει "χώρο" για τέτοιου είδους συζητήσεις)

 

ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημερα σαςςς.... Ειμαι καινουργια στο forum.. Εψαχνα για την σπετματενχυση και σας βρηκα. Λοιποννν εγω εκανα 3 σπερματενχυσεις τωρα ειμαι στην τριτη,απλα τις αλλες 2 τις ειχα κανει με αλλον γιατρο και ητανε τελειως διαφορετικα απο την τριτη που εκανα τωρα. Εχει κανει καμια να μου πει την διαδικασια???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα vasoulini.Έκανα και εγώ την πρώτη μου σπερματενχυση την Τετάρτη που μας πέρασε από σπόντα(άνοιξα εχτές και εγώ καινούργιο θεματακι εδώ με τον δικό μου πόνο και ψάχνω να βρω απαντησεις ) Η δική μου εμπειρια είναι ότι εγώ ξεκίνησα με κάποια φαρμακακια για ωοληψια αλλά τελικά κατέληξα σε σπερματενχυση. Επεξεργασία σπέρματος του συζύγου και μετά από μισή ώρα , τοποθέτησαν το επεξεργασμένο σπέρμα μέσω καθετήρα στον κόλπο.

Εσύ τι εννοείς όταν λες διαφορετικά από τις δύο πρώτες? 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...