Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαστημα μεταξυ της μιας εγκυμοσυνης με την αλλη !!!


Διαστημα μεταξυ της μιας εγκυμοσυνης με την αλλη !!!  

1.096

  1. 1. Διαστημα μεταξυ της μιας εγκυμοσυνης με την αλλη !!!

    • από 1 μέχρι 3 μήνες
      24
    • από 3 μέχρι 6 μήνες
      37
    • από 6 μήνες έως 1 χρόνο
      127
    • από 1 χρόνο μέχρι 2 χρόνια
      245
    • πάνω από 2 χρόνια
      307


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψηφισα πρωτη και καλύτερη για το διάστημα μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης εγκυμοσύνης μου... Τώρα ομως που θέλω αμεσα την τριτη ??????

Για δωστε ενθαρυνση !!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο μου εγκυμοσύνες ήταν τελείως στην τύχη....Τα ζουζούνια μου έχουν 16 μήνες διαφορά και παρόλλο που είναι αγόρι-κορίτσι περνάνε τέλεια. Μπορεί το να έχεις δύο παιδιά να είναι "βάσανο", αλλά είναι φοβερό το δέσιμο που έχουν μεταξύ τους και που η αλήθεια είναι ότι τους το καλλιεργούμε και εμείς ως γονείς τους.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα όταν γεννηθεί με το καλό το δεύτερο 15 μήνες θα έχουν διαφορά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Και εγώ με τη δεύτερη μου αδερφή έχω 18 μήνες διαφορά και μεγαλώσαμε παρέα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα δικα μου εχουν 13 μηνες διαφορα.5 μηνες μετα την γεννα εμεινα ξανα εγγυος στο δευτερο.ζοριστηκα αρκετα και ακομα ζοριζομαι αλλα εχω 2 ομορφες αγκαλιες,αν με ρωτουσατε αν το ξανακανα τοσο κοντα θαλεγα ΟΧΙ! :D:)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι δυο πρωτες μου κορες εχουν 16 μηνες διαφορα. Ηταν πολυ κουραστικο και ομολογω οτι δεν ξεκουραζομουν καθολου μιας και δεν υπηρχε βοηθεια απο κανεναν! Ομως, τωρα που τις βλεπω,συνομιληκες,να τα κανουν ολα παρεουλα, αισθανομαι υπεροχα!Ειναι πολυ σημαντικο που εχει η μια την αλλη!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν πρωτογεννησα ηθελα γρηγορα τωρα οχι με τιποτα!

Μετα τα νοσοκομεια που περασα και την ταλιαπωρια εκτος του οτι πρεπει να ξεκουραστει ο οργανισμος μου για ενα χρονο τουλαχιστον, δεν θα τα εβγαζα περα με μια εγκυμοσυνη τωρα.

Ασε να μεγαλωσει λιγο και μετα απο δυο-τρια χρονια βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εμείς αφήσαμε 2 χρόνια γοα τη δεύτερη εγκυμοσύνη γιατί θέλαμε να έχει μεγαλώσει λιγάκι το πρώτο παιδί αλλά και να μην έχει μεγάλη διαφορά από το δεύτερο για να μπορούν να κάνουν παρέα μεγαλώνοντας. Ήδη τώρα που οι μικρές κοντεύουν 2 χρονών και ο μεγάλος είναι 4,5 άρχισαν να απολαμβάνουν το ένα την παρέα του άλλου και να μπορούν ακόμα και να παίζουν μαζί!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ έχω 3 παιδια .οι δυο πρώτοι έχουν 5,5 χρόνια διαφορα και οι άλλοι δυο μόλις 15 μηνες.Βέβαια πολλα πραγματα εξαρτιουνται και απο άλλους παραγοντες περα απο την επιθυμια μας- ικανότητα σύλληψης ,σχέσεις με το μπαμπα , οικονομοκα ,εργασιακές υποχρεωσεις κτλ-πάντως η εμπειρία μου μου λέει πως ουτε οι πολυ μεγάλες διαφορες είναι ιδανικές ουτε οι πολυ μικρες3-4 χρόνια πιστευω είναι το καλυτερο.Πιο πολυ τα παιδια μετα δένουν δυσκολότερα άσε που το μεγαλο έχει συνηθισει σα μοναχοπαίδι

και πολυ πιθανον να του κακοφανει.πιο λιγο παλι, τα φτήνει η μαμα ακόμη και αν έχει βοήθεια.ΤΟ ΘΈΜΑ ΝΟΜΊΖΩ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΜΌΝΟ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΙΌΤΗΤΑ ,ΝΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΌΜΑΣΤΕ ΤΕ ΠΑΙΔΙΆ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΆ ΕΜΆΣ.όταν έχεις δύο μικρούλια τρεχεις και δε φτάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
τα δικα μου εχουν 13 μηνες διαφορα.5 μηνες μετα την γεννα εμεινα ξανα εγγυος στο δευτερο.ζοριστηκα αρκετα και ακομα ζοριζομαι αλλα εχω 2 ομορφες αγκαλιες,αν με ρωτουσατε αν το ξανακανα τοσο κοντα θαλεγα ΟΧΙ! :D:)

 

α ωραια :?:?

 

μου δινεις θαρρος........

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη μου εμεινε εγκυος ενα μηνα μετα την γεννα.η αθεοφοβη ουτε να σαραντισει δεν περιμενε.εχει δυο κοριτσαρους 24 και 23 η δευτερη.ηταν τυχερη μου ελεγε οτι δεν ξενιχτησε καθολου ηταν και ησυχα.εγω εδινα μαχη,θυμαμαι μολις εφερα απο το μαιευτηρι την κορη μου πρωτα εβαλα το παιχνιδι και μετα το μωρο.ο γιος μου λεει. παρτο απο εδω μην το πεταξω απο το μπαλκονι.τωρα ομως αλληλουποστηριζονται σαν ονειρο τα θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. Η υπογραφή τα λέει όλα!

 

Έχω ψοφίσει στην κούραση. Βοήθεια έχω μόνο του συζύγου. Αλλάαααα.... ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
τα δικα μου εχουν 13 μηνες διαφορα.5 μηνες μετα την γεννα εμεινα ξανα εγγυος στο δευτερο.ζοριστηκα αρκετα και ακομα ζοριζομαι αλλα εχω 2 ομορφες αγκαλιες,αν με ρωτουσατε αν το ξανακανα τοσο κοντα θαλεγα ΟΧΙ! :D:)

 

α ωραια :?:?

 

μου δινεις θαρρος........

 

13,5 μήνες διαφορά έχουν τα ζουζούνια μου. Ναι είναι μεγάλη η κούραση αλλά και πάλι το ίδιο θα έκανα. Εγώ έχω 11 μήνες διαφορά με την αδερφή μου και αυτό ήθελα και για τα παιδιά μου (επιλογή μας ήταν και οι δύο εγκυμοσύνες)

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια,

εμενα εχουν 5,5 χρονια διαφορα, και μου ψιλοαρεσει.

Απο τη μια η κορη μου η μεγαλη, της εχει βγει το μητρικο ενστικτο και τον προστατευει το μικρο μου.

Εγω παλι απο την αλλη, κουραζομαι παρα πολυ.

Τα ξεχασα μαλλον, και τωρα που τα ξαναθυμαμαι, μου στοιχιζει.

Δεν πειραζει ομως, τα παιδια και εμεις να ειμαστε καλα.

Δεν θα αλλαζα με τιποτα στον κοσμο τα παιδακια μου.

ΜΘΣΟΒΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμενα κοριτσια εχουν 11 μηνες διαφορα.τα εχω δει ολα κ τρεχω σαν την τρελλη με δυο μπιμπερο στο χερι,ειμαι ενα πτωμα κ εχει περασει μονο ενας μηνας.ακομα να προσαρμοστω

αλλα που θα παει θα τα καταφερω.βοηθεια μονο απο τον αντρουλη μου κ αυτο οταν γυρισει απ την δουλεια.δεν το μετανιωνω απλα λιγο υπομονη κανενα χρονο να ξεπεταχτει κ ο μικρος κ ποιος μας πιανει μετα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχουν 17 μηνες διαφορα η δευτερη εγκυμοσυνη δεν ηταν προγραμματισμενη και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα κουραστικο με 2 μωρα αλλα τωρα που αρχιζει και η μικρη να καταλαβαινει και βλεπω ποσο καλα τα πανε και μαζι δεν το μετανιωνω με τιποτα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας κοριτσια,

εμενα εχουν 5,5 χρονια διαφορα, και μου ψιλοαρεσει.

Απο τη μια η κορη μου η μεγαλη, της εχει βγει το μητρικο ενστικτο και τον προστατευει το μικρο μου.

Εγω παλι απο την αλλη, κουραζομαι παρα πολυ.

Τα ξεχασα μαλλον, και τωρα που τα ξαναθυμαμαι, μου στοιχιζει.

Δεν πειραζει ομως, τα παιδια και εμεις να ειμαστε καλα.

Δεν θα αλλαζα με τιποτα στον κοσμο τα παιδακια μου.

 

 

κι εμενα ακριβώς την ίδια διαφορά έχουν και μου αρέσει πολύ αφού ο γιός είναι πολύ στοργικος με την μικρή μου, τα φαινόμενα ζήλιας είναι σπάνια και κα8όλου ενοχλητικά και δύσκολα και πάνω απ΄όλα είμαι εγώ ήρεμη και έτοιμη αφού με τον σύζυγο να λείπει όλη την ημέρα μέχρι τις 11 το βράδυ και με μόνη βοήθεια τους γονείς μου και εμένα που εργαζόμουν μέχρι 6 τ'απόγευμα θα είχα πελαγώσει αν τα είχα κάνει πιο κοντά... Ευτυχισμένη μαμα΄, ευτυχισμένα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα-όταν με το καλό γεννήσω-θα έχουν 25 μήνες διαφορά.Πιστευω πως στην αρχή θα είναι λίγο δύσκολα με 3 παιδιά.Αλλά όταν ξεπεταχτούν λίγο και τα δίδυμα θέλω να πιστευω πως θα παίζουν όλα μαζί:D

Περίπου τέτοια διαφορά θέλαμε να έχουν...Τις λεπτομέριες θα σας της πω τον Ιούλιο!:lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...