Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι "μαθήματα" στα πρωτάκια ?


ligeri

Recommended Posts

Στο σχολείο του Νικόλα χτες ξεκίνησαν με το αναγνωστικό και συζητούσαν για τις εικόνες των παιδιών που έχει στην 1η σελίδα. Τους έβαλε να γράψουν το ονομά τους στο κενό πλαίσιο και τους είπε εκεί να κολήσουν τη photo τους. Και φυσικά έκαναν και ζωγραφική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο σχολείο του Νικόλα χτες ξεκίνησαν με το αναγνωστικό και συζητούσαν για τις εικόνες των παιδιών που έχει στην 1η σελίδα. Τους έβαλε να γράψουν το ονομά τους στο κενό πλαίσιο και τους είπε εκεί να κολήσουν τη photo τους. Και φυσικά έκαναν και ζωγραφική!
Kαι εμεις το καναμε την Παρασκευη αυτο και το χαρηκε.ειμαστε στο τριτο μαθημα, γραφης πια!Αααααααααα.......

και την βλεπω να αγχωνεται,το ιδιο και εγω :roll:

Link to comment
Share on other sites

...μόνο εμείς δεν κάνουμε μάθημα??? :roll:

 

ένα τραγουδακι χθες και μια ζωγραφια την Παρασκευη...κάτι ακουστηκε οτι θα γραψουν τα ονοματα τους σημερα....πολυ χαλαρη τη βλεπω τη δασκαλα :roll: τελοσπαντων... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο του Νικόλα χτες ξεκίνησαν με το αναγνωστικό και συζητούσαν για τις εικόνες των παιδιών που έχει στην 1η σελίδα. Τους έβαλε να γράψουν το ονομά τους στο κενό πλαίσιο και τους είπε εκεί να κολήσουν τη photo τους. Και φυσικά έκαναν και ζωγραφική!

 

Κι εμείς αυτό καναμε!!! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...μόνο εμείς δεν κάνουμε μάθημα??? :roll:

 

ένα τραγουδακι χθες και μια ζωγραφια την Παρασκευη...κάτι ακουστηκε οτι θα γραψουν τα ονοματα τους σημερα....πολυ χαλαρη τη βλεπω τη δασκαλα :roll: τελοσπαντων... :cool:

 

Δεν είναι κακό να είναι "χαλαρή " η δασκάλα,μέχρι τα Χριστούγεννα είναι περίοδος προσαρμογής για τα πρωτάκια σας, :) Την ύλη της χρονιάς αποκλείεται να μη τη βγάλουνε :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ελεγα να ΜΗΝ κανουν απο τωρα πολλα :D

Να μαθουν πρωτα καλα-καλα τον χωρο του σχολειο....

Την δασκαλα...

τα υπολοιπα παιδακια

την ταξη,

τους κανονες του σχολειου

αυτο δεν ειναι μαθημα? :wink:

(εμας αρχισε δυναμικα προγραφικες ασκησεις,το ονομα τους,γνωριμια με τα βιβλια,4 πρωτες σελιδες απο το καθενα.Και την πρωτη απο το βιβλιο των Αγγλικων. :( )

ετσι δεν εχει μαθει παρα 2 απο τα παιδακια της ταξης.

Ειναι κουρασμενος,και εχει βαρεθει να καθεται σε ενα θρανιο τοοοοσες ωρες.

Οπως ελεγα και στο καφε πιο πανω....

ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ?????που ειναι η περιοδος προσαρμογης?

Πως θα κατσουν τα παιδια 6,5 ωρες σε μια καρεκλα?

2 διαλειματα? 15 λεπτα για φαγητο και 10 λεπτα για παιχνιδι? :shock:

ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?????ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νινέτα ο δικός μου μπαίνει 8.10, διάλειμμα στις 9.40-10.00 και μετά πάλι διάλειμμα στις 11.30-11.45. Σχολάνε στις 12.25 και μετά μένει στο ολοήμερο μέχρι τις 4.15. Θα σου πω αύριο για τα ωράρια του ολοήμερου!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maryp μου,σε ευχαριστω πολυ :D

Θα περιμενω αυριο τα νεα για το ολοημερο...

Θελω να δω αν μπορω να κανω κουβεντα με τους γονεις και το σχολειο για το θεμα αυτο!

Ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΧΩΜΕΝΟΥΣ ... ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ & ΜΑΜΑΔΕΣ '''

 

ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΟΥΛΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ:

 

ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ & ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ

 

ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΝΗΠΙΟ &

 

ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ .

 

ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΜΕ ΕΝΑ ΡΥΘΜΟ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ???

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

ξερει καποια μαμα,αν σε ολα τα σχολεια εχουν τοσο λιγο διαλειμμα?

και σε μας ετσι.Σε ιδιωτικο παει η μελινα και τα εχουν "γκαζωσει".το ηξερα ομως αυτο εξ αρχης.Και εμεις ενα 20λεπτο διαλειμα και ενα 10λεπτο εχουμε.
Link to comment
Share on other sites

Νινέττα έχεις δίκιο. Εϊναι υπερβολικό!

Εμάς ακόμα είναι στην προσαρμογή! Ελάχιστα κάνουνε και ο μικρός είναι χαλαρός και δεν νοιώθει πιεσμένος. Μπαίνουνε στις 8.10 και σχολάνε 12.25. Με διαλείματα κανονικά ίδια με αυτά που είχαμε κι εμείς!

Εμάς βέβαια είναι δημόσιο και δεν ξέρω το σύστημα των ιδιωτικών!

Καλή προσαρμογή εύχομαι! :wink::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου χτες μου εφερε μια ζωγραφια,ενα χαρτι με γραμμουλες κι αλλο ενα με παρομοια ασκηση.Αυτα εκαναν ως τωρα.Ειναι υπερβολικο νομιζω να τα ''γκαζωσουν'' απο την πρωτη εβδομαδα,χρειαζεται προσαρμογη στο νεο σχολειο,νεα παιδια,στις διαφορετικες συνθηκες απο τα νηπια-εχουν χρονο για να κανουν απο το βιβλιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν που γυρισε η μελινα εφερε τις ασκησεις για αυριο.Γραπτα το πα και πι και τον αριθμο 1.

-Να μαθουν να ξεχωριζουν τις συλλαβες ,- να γραφουν με την σωστη φορα τον αριθμο και φωτοτυπια με λεξεις οπου πρεπει να κυκλωσουν τις συλλαβες

.

Αυριο ξεκινανε και τα αγγλικα...γκαζωσαμεεεεεε! :roll::lol:

Αφου ακομη δεν εχω προσαρμοστει εγω,φαντασου αυτα ε;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε δημόσιο σχολείο:

Την Παρασκευή κάνανε ζωγραφιά. Γράψανε το ονομά τους και ημερομηνία (αντιγραφή από τον πίνακα) και τους έδοσε φυλλάδιο με γραμμούλες.

 

Τη Δευτέρα Φυλλάδιο με το μέσα έξω πάνω κάτω και πάλι γραμμούλες και ζωγραφιά. Κάθε μέρα αντιγράφουν από τον πίνακα ημερομηνία (σε στυλ 16-9-2008 και γράφουνσ τα φυλλάδια τα ονόματά τους.

 

Χθες κάνανε δεξιά αριστερά φυλλάδιο με το Τ και το Π και ζωγραφιά.

 

Επειδή μένει και ολοήμερο τελειώνει εκεί τα φυλλάδια οπότε σπίτι απλά συζητάμε τι κάνανε λέμε τα νέα και δεν έχει να κάνει κάποια εργασία.

 

Μου φαίνεται ότι ο ρυθμός είναι καλός. Το επίπεδο της τάξης δε μπορώ να το καταλάβω. Ότι κάνουν το λένε όλοι μαζί χωροδιακά (πχ μετράνε μέχρι το 10) λένε συλλαβές μα πα τα κλπ όλοι μαζί και μετά ένας ένας.

Έτσι η μικρή μου λέει ότι όλοι τα ξέρουν και αν δεν τα ξέρουν τους βοηθάει η κυρία και τελικά τα μαθαίνουν.

 

Χθες τους έμαθε επίσης να ανεβαίνουν δεκάδες.. 10 -20 -30 .

Βιβλία δεν άρχισαν γιατί από κάποια παιδάκια λείπουν βιβλία.

Έχουμε πρόγραμμα για αυτή την εβδομάδα και μέσα σε αυτό έχουν και γυμναστική που κάνουν με γυμνάστρια. Τους είπε να φοράνε φόρμες κλπ και στο πρώτο μάθημα τους έμαθε να κάνουν σειρές στην προσευχή.

 

Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη. Ο ρυθμός μου φαίνεται καλός και υπάρχει χρόνος για προσαρμογή αλλά και η έννοια του ότι πρέπει να κάνουν κάποιες εργασίες... για το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

gavrias και resident,ελπίζω να έχετε δίκιο και να τα βλέπω εγώ λάθος τα πράγματα...πραγματικά το ελπίζω.

 

μωρέ δεν θα ήθελα να τα τρελάνουν τα παιδιά,αλλά κάτι σαν κι αυτό της rike θα μου άρεσε...εμάς ούτε τόσο...

 

τέλοσπάντων θα δούμε :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς συνεχίζουν με φυλλάδια το ι (μπαστουνάκι) και το ανάποδο. Την άλλη μέρα το μισοφέγγαρο και το ο και στα μαθηματικά τα σχήματα κύκλος τετράγωνο κλπ και εκτός από το να ανεβαίνουν 10δες μαθαίνουν τώρα και να ανεβαίνουν ανά 5 μέχρι το 100. Πάντα έχουν και μια ζωγραφια.

 

Η δικιά μου τα έχει τελειώσει όλα στο ολοήμερο οπότε σπίτι απλά τα συζητάμε δεν έχει να γράψει κάτι.

Άντε να δούμε πότε θα αρχίσουν βιβλία. Ίσως την άλλη εβδομάδα αλλά μάλλον ακόμα λείπουν βιβλία από κάποια παιδάκια. Η δασκάλα είπε ότι αν δεν έρθουν θα αρχίσει να δίνει φωτοτυπίες του βιβλίου στα παιδάκια που δεν το έχουν.

 

Στα δικά σας σχολεία τα πήραν όλα τα βιβλία?

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς τα έχουμε από την αρχή ΟΛΑ (και τα 14!!!). πάμε δημόσιο.

 

όσον αφορά στο τι κάνουν, ακριβώς τα ίδια με την rike (μήπως πάμε στο ίδιο??? :roll: )

 

ο γιός μου έχει πάρει 2 Άριστα! (κουκουβάαααααου) :lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

gavrias και resident,ελπίζω να έχετε δίκιο και να τα βλέπω εγώ λάθος τα πράγματα...πραγματικά το ελπίζω.

 

μωρέ δεν θα ήθελα να τα τρελάνουν τα παιδιά,αλλά κάτι σαν κι αυτό της rike θα μου άρεσε...εμάς ούτε τόσο...

 

τέλοσπάντων θα δούμε :roll:

Εμείς πάμε δευτέρα :-)

Η κάθε δασκάλα έχει το δικό της τρόπο να δουλέψει και εντελώς διαφορετικά παιδιά από μια άλλη.Σκεφτείτε ότι δεν έιναι μιά τάξη μόνο με το δικό μας παιδί.Και ότι μια τάξη δεν αποτελέιται μόνο απο παιδιά που ξέρουν ήδη να γράφουν και να :cool: διαβάζουν.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...