Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ


elpidat

Recommended Posts

Κορίτσια είμαι για πρώτη φορά έγκρυος και μάλιστα μετά από προσπάθεια έτους και βάλε.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 15 Απριλίου.Μόλις γύρισα από το γιατρό μου που πήγαμε να ακούσουμε την καρδούλα αλλά τίποτα....ο γιατρός μου είπε ότι (αν θυμάμαι καλά γιατί δεν καταλάβαινα από ένα σημείο και μετά) ότι το έμβρυο είναι 9,5 χιλιοστά και ότι μάλλον δεν πάμε καλά.θα με ξαναδεί το σάββατο και αν και πάλι δεν ακούσουμε την καρδούλα, τότε θα κάνουμε απόξεση μήτρας.Έχασα τη γή κάτω από τα πόδια μου,Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι απελπισμένη.Φοβάμαι για το αν τελικά άρχισε η παλινδρόμιση(δεν έχω αίμα,ουτε πόνους) τι θα γίνει από δω και μπρος, αν θα ξαναμείνω έγκυος, αν θα κινδυνέψω........Σας παρακαλώ πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες πάνω σε αυτό το θέμα,

Ευχαριστώ θερμά :(:(:(:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια είμαι για πρώτη φορά έγκρυος και μάλιστα μετά από προσπάθεια έτους και βάλε.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 15 Απριλίου.Μόλις γύρισα από το γιατρό μου που πήγαμε να ακούσουμε την καρδούλα αλλά τίποτα....ο γιατρός μου είπε ότι (αν θυμάμαι καλά γιατί δεν καταλάβαινα από ένα σημείο και μετά) ότι το έμβρυο είναι 9,5 χιλιοστά και ότι μάλλον δεν πάμε καλά.θα με ξαναδεί το σάββατο και αν και πάλι δεν ακούσουμε την καρδούλα, τότε θα κάνουμε απόξεση μήτρας.Έχασα τη γή κάτω από τα πόδια μου,Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι απελπισμένη.Φοβάμαι για το αν τελικά άρχισε η παλινδρόμιση(δεν έχω αίμα,ουτε πόνους) τι θα γίνει από δω και μπρος, αν θα ξαναμείνω έγκυος, αν θα κινδυνέψω........Σας παρακαλώ πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες πάνω σε αυτό το θέμα,

Ευχαριστώ θερμά :(:(:(:?::?::?:

 

Στην εβδομάδα κύησης που είσαι θα έπρεπε λογικά να μπορείτε να ακούσετε την καρδούλα (αν κρίνω από μένα τουλάχιστον). Η χοριακή σου πόσο είναι? Πώς εξελίσσεται? Δεν πας και σε κανένα άλλο γιατρό, μήπως το δει το θέμα με άλλο μάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου μην χάνεις το κουράγιο σου καθώς ένα μεγάλο μέρος των κυήσεων χάνονται στο πρώτο τρίμηνο. Υπάρχει λόγος που η φύση τα αποβάλλει και είναι για το καλό μας μιας και ίσως υπήρχε πρόβλημα εξ αρχής. Περίμενε όμως τι θα σου πει ο γιατρός σου. Σημασία έχει ότι μπορείς να μείνεις έγκυος, η αφεντικίνα μου απέβαλλε φυσιολογικά και μετά απο 3 μήνες έμεινε έγκυος στην κόρη της...και είχε κάνει και 2 εκτρώσεις πριν!

Link to comment
Share on other sites

χοριακή έκανα την δεύτερη μέρα της καθυστέρησης δηλαδή γύρω στις 16 μαίου και ήταν 712,99 και μετά από 3 μέρες 1524

 

Μέχρι το Σάββατο είναι πολλές μέρες, δες και κάποιον άλλο γιατρό στο ενδιάμεσο. Ξεκίνησες πολύ καλά πάντως, ελπίζω να μην στράβωσε κάτι στην πορεία. Να είσαι ήρεμη και να κάνεις θετικές σκέψεις. Γράψε μας τα νέα σου και καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KI EMEIS ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ. ΕΠΕΙΤΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ. ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΒΗ. ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΝΟΕΙ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ . ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙ Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΝΟΗΣΕ ΕΤΣΙ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ , ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ. ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε κορίτσια μάλλον είναι έτσι όπως λέτε...πάντως εξακολουθώ και είμαι χάλια έκανα τόσα όνειρα.....

στη κλινική μένεις μέρες ή φεύγεις αυθημερόν?

εύχομαι βέβαια να σωθει η κύηση αν και δύσκολο απλά για να είμαι προετοιμασμένη,Τον γιατρό δεν τον ρώτησα σχεδόν τίποτα.δεν μπορούσα να μιλήσω

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να χαίρεστε τα μωράκια σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν μένεις στη κλινική,φεύγεις μετά απο λίγες ώρες...

Μην το σκέφτεσαι όμως καθόλου αυτό το ενδεχόμενο!

Μόνο θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι για πρώτη φορά έγκρυος και μάλιστα μετά από προσπάθεια έτους και βάλε.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 15 Απριλίου.Μόλις γύρισα από το γιατρό μου που πήγαμε να ακούσουμε την καρδούλα αλλά τίποτα....ο γιατρός μου είπε ότι (αν θυμάμαι καλά γιατί δεν καταλάβαινα από ένα σημείο και μετά) ότι το έμβρυο είναι 9,5 χιλιοστά και ότι μάλλον δεν πάμε καλά.θα με ξαναδεί το σάββατο και αν και πάλι δεν ακούσουμε την καρδούλα, τότε θα κάνουμε απόξεση μήτρας.Έχασα τη γή κάτω από τα πόδια μου,Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι απελπισμένη.Φοβάμαι για το αν τελικά άρχισε η παλινδρόμιση(δεν έχω αίμα,ουτε πόνους) τι θα γίνει από δω και μπρος, αν θα ξαναμείνω έγκυος, αν θα κινδυνέψω........Σας παρακαλώ πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες πάνω σε αυτό το θέμα,

Ευχαριστώ θερμά :(:(:(:?::?::?:

 

Στην εβδομάδα κύησης που είσαι θα έπρεπε λογικά να μπορείτε να ακούσετε την καρδούλα (αν κρίνω από μένα τουλάχιστον). Η χοριακή σου πόσο είναι? Πώς εξελίσσεται? Δεν πας και σε κανένα άλλο γιατρό, μήπως το δει το θέμα με άλλο μάτι?

 

Αν υπολογίζω καλά είσαι στην 7η εβδομάδα elpidat. Εμείς δεν μπορούσαμε να ακούσουμε καρδούλα πρίν την 8η και βάλε. Αργότερα μου είπε ο γιατρός ότι μάλλον η σύλληψη έγινε αργά γι΄αυτό και δεν μπορούσαμε νωρίτερα. Μην απογοητεύεσαι, μάλλον δεν θα είναι τίποτα...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε κορίτσια μάλλον είναι έτσι όπως λέτε...πάντως εξακολουθώ και είμαι χάλια έκανα τόσα όνειρα.....

στη κλινική μένεις μέρες ή φεύγεις αυθημερόν?

εύχομαι βέβαια να σωθει η κύηση αν και δύσκολο απλά για να είμαι προετοιμασμένη,Τον γιατρό δεν τον ρώτησα σχεδόν τίποτα.δεν μπορούσα να μιλήσω

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να χαίρεστε τα μωράκια σας

΄

 

Καλυτερα να πας σε κάποιο άλλο γιατρό πριν το Σάββατο, όπου με περισσότερη ηρεμία θα συζητήσεις το θέμα, θα κάνεις ερωτήσεις και θα πάρεις απαντήσεις. Μπορεί κάποιος άλλος γιατρός με τόσο καλή χοριακή να σου δώσει απλώς προγεστερόνη, να σου πει να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή... Μην σε παίρνει ακόμα από κάτω γιατί έτσι θα χειροτερέψεις τα πράγματα. Τουλάχιστον να πεις ότι προσπάθησες όσο περισσότερο γινόταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elpidat, επειδή πολλά ακούν τα αυτιά μας, εγώ θα σε συμβούλευα να πας και σε άλλο γιατρο. Τέτοιες αποφάσεις ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ και μία δεύτερη γνώμη, έτσι...για να βρίσκεται βρε αδερφέ...

Ε΄γω από καρδιάς σου εύχομαι το καλύτερο, να μην ανησυχείς και όλα θα πάνε όπως πρέπει να πάνε!

Σε φιλώ και περιμένω νέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι για πρώτη φορά έγκρυος και μάλιστα μετά από προσπάθεια έτους και βάλε.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 15 Απριλίου.Μόλις γύρισα από το γιατρό μου που πήγαμε να ακούσουμε την καρδούλα αλλά τίποτα....ο γιατρός μου είπε ότι (αν θυμάμαι καλά γιατί δεν καταλάβαινα από ένα σημείο και μετά) ότι το έμβρυο είναι 9,5 χιλιοστά και ότι μάλλον δεν πάμε καλά.θα με ξαναδεί το σάββατο και αν και πάλι δεν ακούσουμε την καρδούλα, τότε θα κάνουμε απόξεση μήτρας.Έχασα τη γή κάτω από τα πόδια μου,Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι απελπισμένη.Φοβάμαι για το αν τελικά άρχισε η παλινδρόμιση(δεν έχω αίμα,ουτε πόνους) τι θα γίνει από δω και μπρος, αν θα ξαναμείνω έγκυος, αν θα κινδυνέψω........Σας παρακαλώ πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες πάνω σε αυτό το θέμα,

Ευχαριστώ θερμά :(:(:(:?::?::?:

 

ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ , ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΕ ΚΑΙ Η ΚΟΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΜΠΑΝΗ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΞΕΣΗ , ΕΥΤΥΧΩς ΜΕ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΒΑΓΓΕΛΑΚΙ ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ . ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και πάλι σας ευχαριστώ

ετοιμάζομαι να πάω σήμερα το απόγευμα.

ξέρει καμία τον Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη?ή τον σιδηρόπουλο?ο δικός μου είναι ο γκριμπίζης.

Σχετικά με το πώς μετράμε τις εβδομάδες τώρα .Δεν αρχίζουμε από την τελευταία περίοδο?δηλαδή 15 αρπιλιου.Αν είναι έτσι, σήμερα μπαίνω στην 9η.Αν πάλι είναι από την σύλληψη, μάλλον είμαι 7η.Ο γιατρός μου μου είπε ότι συνήθως μετράμε από την τελευταία περίοδο.Και σχετικά με τα εκατοστά?τα9.5 χιλιοστά που αντιστοιχούν?σε ποια εβδομάδα?Συγγνώμηβρε κορίτσια για τις τόσες ερωτήσεις.Και αν κάνω σήμερα μία ακόμη χοριακή θα βοηθήσει σε σχέση με τον ηπέρηχο?Η ότι δείχνει αυτός είναι το μόνο εγκιρο????

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η χοριακή δεν κάνει λάθη, αν έχει αυξηθεί σύμφωνα με την κύηση σου, τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Αν κατάλαβα καλά δεν είχες ακούσει καρδούλα πριν από σήμερα που δεν άκουσες πάλι? Αυτό μπορεί να σημαίνει καθυστέρηση σύλληψης :wink:

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις και μια χοριακή και οπωσδήποτε να πας στον δεύτερο γιατρό που έχεις ήδη κανονίσει.

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, ενημέρωσε μας

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχομαι να μην ειναι παλινδρομη και απλα να μην ακουστηκε η καρδουλα..ευχομαι μεθαυριο που θα ξαναπας να γινουν ολα οπως τα ονειρευτηκες..

αν παλι στη γινει αυτο που φοβασαι...δεν θα πρεπει να ανησυχεις για μετα εγκυμοσυνη..πολλες πολλες κοπελες εμειναν εγκυος αμεσως και σε μικρο διαστημα των 3 μηνων...σου ευχομαι το καλυτερο γλυκια μου...

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

ELPIDA ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΕΚΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΞΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΣΕΝΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΩΡΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τελικά η φύση έκανε τη δουλειά της!

εχθές το βράδυ απέβαλα και έτσι σήμερα που πήγα στο γιατρό ήμουν εντελώς καθαρή και απέφυγα νάρκωση και απόξεση.θα το παρακολουθήσουμε με τις χοριακές.

τώρα θα απολαύσω το καλοκαίρι και εις άλλα με υγεία!

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση και εύχομαι τα καλύτερα στην κάθε μια προσωπικά!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τελικά η φύση έκανε τη δουλειά της!

εχθές το βράδυ απέβαλα και έτσι σήμερα που πήγα στο γιατρό ήμουν εντελώς καθαρή και απέφυγα νάρκωση και απόξεση.θα το παρακολουθήσουμε με τις χοριακές.

τώρα θα απολαύσω το καλοκαίρι και εις άλλα με υγεία!

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση και εύχομαι τα καλύτερα στην κάθε μια προσωπικά!!!

 

Να σαι πάντα καλά και υγιής. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο στην ζωή. Κανονίστε με τον αντρούλη σου τις διακοπές σας και το καλοκαιράκι στην ακρογιαλία.... βάλτον κάτω και .... να το μωρο :wink::wink::wink:

Και στο λέω για τελευταία φορά ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ :!:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να πας με τον αντρούλη σου και να κάνεις τις καλύτερες διακοπές που έχεις κάνει ποτέ................

Έπειτα μάλλον δεν θα μπορείς να το ξανακάνεις....... :wink: γιατί σύντομα θα μείνεις εγκυούλα και αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά........... :wink:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τελικά η φύση έκανε τη δουλειά της!

εχθές το βράδυ απέβαλα και έτσι σήμερα που πήγα στο γιατρό ήμουν εντελώς καθαρή και απέφυγα νάρκωση και απόξεση.θα το παρακολουθήσουμε με τις χοριακές.

τώρα θα απολαύσω το καλοκαίρι και εις άλλα με υγεία!

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση και εύχομαι τα καλύτερα στην κάθε μια προσωπικά!!!

 

ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΕΜΕΙΣ ΗΔΗ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε: πρεπει μετα απο παλινδρομη κυηση να γινουν εξετασεις; Ειμαι 30 χρονων και το κυημα (ακου λεξη ) παλινδρομησε την 9 εβδομαδα, ενω ειχαμε ακουσει 2 φορες την καρδουλα του. Δυστυχως μπηκα στην διαδικασια της αποξεσης, ο οργανισμος μου δεν ειχε καταλαβει κατι και παρολο που εχει περασει ενας μηνας απο τοτε εξακολουθω να μην το εχω ξεπερασει! Ο ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι τυχαιο γεγονος (ειδικος στις εξωσωματικες) και να μην κανω τιποτα περα απο προσπαθειες για αλλο μωρακι. Ο δευτερος γιατρος (ειδικος στις καθ εξιν αποβολες) μου ειπε να κανω ενα καρο εξετασεις παρολο που ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη - αποβολη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...