Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλακάκι ανοιχτόχρωμο και σφουγγάρισμα...


gavramid

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλες και καλή χρονιά!!!Πριν από λίγες μέρες μετακομίσαμε στο καινούριο μας σπίτι και συμβαίνει κάτι που δεν μπορώ να διαχειρηστώ!!!:?

Στο παλιό μας σπίτι είχα μωσαικό το οποίο σφουγγαρίζοντας το όλα ήταν οκ

Εδώ λοιπόν έχω ανοιχτόχρωμο πλακάκι(πολύ έξυπνη που το διάλεξακι εγώ) και στο μεγάλο μπάνιο μαύρο.Τις 2 τελευταίες μέρες σφουγγαρίζω και μένουν στίγματα νερού στο πλακάκι και θαμπάδα.¨

Εχω την εντύπωση ότι αργεί πολύ να στεγνώσει ,ανοίγω τα παράθυρα ,και ενώ φαίνεται στεγνό μόλις πατάς μένει σημάδι από την παντόφλα...όταν τα περνάω όλα με μία στεγνή πετσέτα γίνεται τέλειο

Δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει αλλα δεν μπορώ ειδικά στην κατάσταση μου(32 εβδομάδων έγκυος) να είμαι στα 4 κάθε τρεις και λίγο

βοηθήστε με οι πιο έμπειρες νοικοκυρές !!!:confused::confused:

Τι να κάνω???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδω παρουσα αλλη μια εξυπνη κι εγω...Μετακομιζω σε λιγες μερες...εχω ομοιως βαλει ανοιχτοχρωμο γυαλιστερο γρανιτη και σκουρο πλακακι στα μπανια.Αυτο που λες το εχω παρατηρησει κι εγω μιας και ειμαστε στη φαση που καθαριζουμε για να μετακομισουμε.Θελει πολυ καλο στιψιμο τη σφουγγαριστρα..να μη μενουν νερα.Και παλι ομως οι πατημασιες με τη μια μενουν.

 

Μηπως αυτες οι σφουγγαριστρες που βαζεις πανω κατι σα vitex ειναι καλυτερες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω και εγώ σκούρο πλακάκι ευτυχώς ματ.Στο γυαλιστερό καλή δουλειά κάνει το ξύδι.Στον κουβά νερό και λιγάκι άσπρο ξύδι και γυαλίζει.Οσο για τα πλακάκια του τοίχου μπορείς πάλι να βάλεις λιγάκι ξύδι με νερό σε δοχείο με απλικατέρ και να τα καθαρίζεις με ένα πανάκι όπως θα έκανες και τα τζάμια σου!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω παρουσα αλλη μια εξυπνη κι εγω...Μετακομιζω σε λιγες μερες...εχω ομοιως βαλει ανοιχτοχρωμο γυαλιστερο γρανιτη και σκουρο πλακακι στα μπανια.Αυτο που λες το εχω παρατηρησει κι εγω μιας και ειμαστε στη φαση που καθαριζουμε για να μετακομισουμε.Θελει πολυ καλο στιψιμο τη σφουγγαριστρα..να μη μενουν νερα.Και παλι ομως οι πατημασιες με τη μια μενουν.

 

Μηπως αυτες οι σφουγγαριστρες που βαζεις πανω κατι σα vitex ειναι καλυτερες?

Κάτι σαν τη σουιφερ λες αλλα σφουγγαρίστρα...το χω δει κι εγω...θα το δοκιμάσω κι αυτο και θα σου πω...Μολις στεγνωσει όλα ειναι οκ αλλά πριν στεγνώσει μένουν όλα πάνω!!!¨Ετσι γυαλιστερά είναι κι εμένα..φρίκη!!!Και τώρα με την υγρασία μένει πάνω και το σημάδι απο το νερό χωρίς να φύγουν τα σημάδια:confused::confused:

Καλησπέρα.Εχω και εγώ σκούρο πλακάκι ευτυχώς ματ.Στο γυαλιστερό καλή δουλειά κάνει το ξύδι.Στον κουβά νερό και λιγάκι άσπρο ξύδι και γυαλίζει.Οσο για τα πλακάκια του τοίχου μπορείς πάλι να βάλεις λιγάκι ξύδι με νερό σε δοχείο με απλικατέρ και να τα καθαρίζεις με ένα πανάκι όπως θα έκανες και τα τζάμια σου!

Το ξύδι σκέτο ή με απορυπαντικό???Μάλον σκέτο υποθέτω...

Στον τοίχο τη παλεύω γιατι είμαι όρθια και μ αρέσει κι αυτό πουείπες με το απλικατέρ...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ομοιοπαθούσες.....λοιπόν είμαι και γνώστης γιατί η μαμά μου έχει συνεργείο καθαρισμού και δουλευα μαζί της..καταρχήν σφουγγαρίστρες μόνο microfibra στίβονται καλύτερα ,πλένονται καλύτερα και δεν χρειάζονται απορυπαντικά εκτώς αν παίρνετε επαγγελματικά που η ποσότητά τους είναι μόνο 5ml σε 8-10 λίτρα νερό αλλιώς μόνο λίγο ξύδι που είναι και κατά των μικροβίων όλα τα άλλα απορυπαντικά αφήνουν απο λίγη έως πολύ θαμπάδα.επισης υπάρχει και κάτι σαν σουίφερ αλλά πιο μεγάλο που βάζεις εμποτισμένα πανάκια και σκουπίζεις και σφουγγαρίζεις ταυτόχρονα...αα υπάρχει και η παρκετέζα αν βολευει το σπίτι σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης και κατι οικολογικες σφουγγαριστες που δε βαζεις απορυπαντικο αλλα μονο νερο...αυτο αν εχετε θεμα με τα απορυπαντικα...Αλλιως ξυδι...εγω ετσι καθαριζω ολο το σπιτι κ το ψυγειο κ ολα.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

 

Το ξύδι σκέτο ή με απορυπαντικό???Μάλον σκέτο υποθέτω...

Στον τοίχο τη παλεύω γιατι είμαι όρθια και μ αρέσει κι αυτό πουείπες με το απλικατέρ...

Σκέτο με λίγο νεράκι.Είναι το καλύτερο απολυμαντικό και δεν αφήνει θαμπάδες.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι βοηθάει το ζεστό νερό στον κουβά, γιατί εξατμίζεται πιο γρήγορα, αλλά εγώ προσωπικά δεν είδα μεγάλη διαφορά (μαύρο γυαλιστερό μάρμαρο, εξίσου εκνευριστικό και πολύ πολύ ευαίσθητο, ακόμα και τα σάλια του μωρού του κάνουν σημάδι!)

 

Τη σφουγγαρίστρα με μικροφίμπρα πού τη βρίσκουμε μπουρμπουλιθρα?

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις καλύτερες μικροφίμπρες σφουγγαρίστρες θα βρείτε σε μαγαζιά με επαγγελματικά είδη .το ίδιο και τα πανάκια μικροφίμπρα καθαρίζετε όλο το σπίτι χωρίς απορρυπαντικά .ακόμα και τα τζάμια εγώ προσωπικά έχω να αγοράσω χρόνια συμβατικά απορρυπαντικά και η οικονομία είναι απίστευτη εκτώς απο υγιεινότερο σπίτι και περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

στα σούπερ έχει...η δική μου είναι ολόκληρο ύφασμα, όχι λωρίδες.

είναι πολύ καλές αν και εδώ δεν βρήκα.

Σχετικά με το θάμπωμα των ανοιχτόχρωμων πλακακίων και την αίσθηση ότι αφήνουμε πατημασιά πάνω τους, παίζει σημαντικό ρόλο και η ποσότητα του υγρού πατώματος που χρησιμοποιούμε!

Δεν θέλει πολύ...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα στο προηγουμενο μου σπιτι ειχα τρελαθει:roll::roll:....εγω εκανα τα εξης λαθη σφουγγαριζα με αρκατα ζεστο νερο προς καυτο και εβαζα αρκετο φαρμακο οτι δηποτε χλωρινη ειδικα γ πατωματα κτλ...με ολα γινοταν χαλια....!!Καποια μου ειπε παγωμενο νερο και ξυδι η πολυ λιγο φαρμακο και οντως σωθηκα καμμια σχεση με πριν

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

τις καλύτερες μικροφίμπρες σφουγγαρίστρες θα βρείτε σε μαγαζιά με επαγγελματικά είδη .το ίδιο και τα πανάκια μικροφίμπρα καθαρίζετε όλο το σπίτι χωρίς απορρυπαντικά .ακόμα και τα τζάμια εγώ προσωπικά έχω να αγοράσω χρόνια συμβατικά απορρυπαντικά και η οικονομία είναι απίστευτη εκτώς απο υγιεινότερο σπίτι και περιβάλλον.

Αυτά τα πανάκια για τα τζάμια τα θέλω απεγνωσμένα.Είχα παρει αλλά μάλλον δεν ήταν καλής ποιότητας και άφηνε πολύ χνούδι πάνω στο τζάμι.Θα ψάξω πάλι.Οι συμβουλές σου ήταν πολύτιμες!!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά mariaVdr .....το θέμα είναι να κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη.να σας πω οτι τα καλά mikrofibra προίόντα είναι οικολογικά !!!! μη παρασύρεστε απο τα φτηνά του jumbo ή στα super market,δεν έχουν καμία σχέση και τέλος δεν είναι οικονομικότερα γιατί τα αυθεντικά μπορεί να κάνουν 6-7 ευρω αλλά ο χρόνος ζωής τους είναι 2 χρόνια,και πλένονται κανονικά στο πλυντήριο ρούχων μεχρι τους 90.βαθμούς.αυτά ..........ότι θέλετε με ρωτάτε και από λεκέδες σε πατώματα και απο αρχικό καθαρισμό σπιτιού είμαι exper!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξύδι το θαυματουργό. Λίγο ξύδι σε χλιαρό προς ζεστό νερό και κάνει το τέλειο γυάλισμα.

Αν χρησιμοποιούσες απορρυπαντικό μέχρι τώρα, θα δεις διαφορά μετά από δυο τρία σφουγγαρίσματα.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια!!!

Ουφ ευλογημενο μωσαικο θα λεω πια!!:rolleyes:

Σημερα τα εκανα με ξυδι...και πολυ καλο στραγγισμα στη σφουγγαριστρα.οντως μεγαλη διαφορα.

Εβαλα τον αντρα μου να ψαξει τις σφουγγαριστρες που λετε αλλα δεν βρηκε κατι.θα παω εγω αυριο να κοιταξω αλλιως θα παω σε επαγγελματικα ειδη καθαρισμου...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια!!!

Ουφ ευλογημενο μωσαικο θα λεω πια!!:rolleyes:

Σημερα τα εκανα με ξυδι...και πολυ καλο στραγγισμα στη σφουγγαριστρα.οντως μεγαλη διαφορα.

Εβαλα τον αντρα μου να ψαξει τις σφουγγαριστρες που λετε αλλα δεν βρηκε κατι.θα παω εγω αυριο να κοιταξω αλλιως θα παω σε επαγγελματικα ειδη καθαρισμου...

 

 

Στα S/M δεν έχω δει να έχουν τέτοιες σφουγγαρίστρες.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Στα S/M δεν έχω δει να έχουν τέτοιες σφουγγαρίστρες.

Μπορεί να έχει κάποιο πολύ μεγάλο...πάντως εμεις δεν βρήκαμε.Σε επαγγελματικά είδη καθαρισμού υποθέτω...Δεν αξιώθηκα να πάω ακομη..

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα στη δουλειά. Νόμιζα πως έφταιγε η σφουγγαρίστρα και είχα αλλάξει 10 διαφορετικές. είδα διαφορά όταν δοκίμασα να σφουγγαρίσω με οινόπνευμα. Δεν φαινόταν πλέον σημάδια .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσια επαναφερω το θεμα καθως και αρχισαν παλι οι υγρασιες και τα ιδια παλι με το πατωμα!!!Δεν στεγνωνει και αφηνει σημαδια:mad::mad::mad:

Τα δοκιαμσα ολα..μεχρι και την σφουγγαριστρα αυτη αλλα η κατασταση ναι μεν βελτιωθηκε αλλα αριστη δεν θα την ελεγα!!!:confused:

ΜΕχρι που χτες δοκιμασα να σφουγγαρισω με υγρο για τα τζαμια και το πατωμα σουπερ!!!!εκτως οτι εξατμιστηκε γρηγορα το νερο διατηρει τη γυαλαδα και σημερα και δεν φαινονται ουτε πατημασιες ουτε τιποτα:D:D

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω το θεμα καθως και αρχισαν παλι οι υγρασιες και τα ιδια παλι με το πατωμα!!!Δεν στεγνωνει και αφηνει σημαδια:mad::mad::mad:

Τα δοκιαμσα ολα..μεχρι και την σφουγγαριστρα αυτη αλλα η κατασταση ναι μεν βελτιωθηκε αλλα αριστη δεν θα την ελεγα!!!:confused:

ΜΕχρι που χτες δοκιμασα να σφουγγαρισω με υγρο για τα τζαμια και το πατωμα σουπερ!!!!εκτως οτι εξατμιστηκε γρηγορα το νερο διατηρει τη γυαλαδα και σημερα και δεν φαινονται ουτε πατημασιες ουτε τιποτα:D:D

Σκέτο ή αραιωμένο σε νερό;

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο ή αραιωμένο σε νερό;
Sory αλλα λογω δουλειας δεν ειχα μπει και το ειδα τωρα...Αραιωμενο στο νερο του κουβα.Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε πει κάποτε ένας γνωστός μου που είχε επαγγελματικά είδη καθαρισμού...για να μην κάνει θαμπάδες και να είναι πιο γυαλιστερό το πλακάκι ρίχνεις στο νερό απορρυπαντικό για τα τζάμια...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...