Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

19 μηνών δεν μιλάει δεν περπατάει


Recommended Posts

Καλησπέρα στις μαμάδες και στους μπαμπάδες !!

Ο γιόκας μου στις 28 Νοεμβρίου θα κλείσει τους 19 μήνες. Δεν περπατάει και δεν μιλάει … σε βαθμό ανησυχητικό για μία μαμά αλλά και για μία παιδίατρο. Η δεύτερη δε μας παρότρυνε να τον δει παιδονευρολόγος , αναπτυξιολόγος και παιδοψυχολόγος. Όπως και ακολουθήσαμε την συμβουλή της μέχρι στιγμής για τον πρώτο γιατρό ( παιδονευρολόγο ).

Τα ανησυχητικά σημάδια ήταν τα εξής -σε ηλικία 16 μηνών:

1. Δεν έλεγε καμία λέξη (μαμά, μπαμπά, νάνι, γεια, άτα … ) ή να το πω αλλιώς δεν είχε μάθει καμία λέξη που συνήθως μαθαίνουν οι γονείς στο παιδί τους. Κάποιος ας πούμε μπορεί να μάθει το γιο του να φωνάζει «γκολ» ή «γιούπι»

2. Δεν «μπαμπάλιζε» … ούτε το «ντα ντα» όταν χτυπούσε τα χέρια του στο τραπέζι ή σε κάποιο αντικείμενο.

3. Δεν δίνει μεγάλη προσοχή σε όποιον του μιλάει ιδίως όταν παίζει με συγκεκριμένα παιχνίδια

4. Δεν δείχνει με το χέρι του τίποτα και κανέναν – σαν να μην γνωρίζει ότι υπάρχει αυτή η κίνηση

5. Δεν περπατούσε και δεν έκανε καμία προσπάθεια να σηκωθεί … ήταν αρνητικός στο να τον αγγίξουν για στράτα ή για να τον σηκώσουν

6. Και κατά την διάρκεια της μέρας όπου και αν καθόταν από μωρό μέχρι και τότε κουνιόταν ολόκληρος , φανταστείτε ένα παιδί με καρφωμένο τον ποπό του στο πάτωμα και να κουνάει χέρια πόδια σαν κομπρεσέρ και το στόμα ανοικτό χωρίς όμως να βγαίνει τίποτα.

 

Τα ίδια σημάδια παραμένουν. Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο ελάχιστο!

 

Ο παιδονευρολόγος τότε μας είχε γράψει να κάνουμε μαγνητική εγκεφάλου και μέσης, αιματολογικές άπειρες και όλες βγήκαν καθαρές. Ο ίδιος μας είχε πει ότι το θέμα περπάτημα δεν τον απασχολεί …. Θα περπατήσει απλά θέλει χρόνο …. Έπρεπε να επικεντρωθούμε στην ομιλία και στην επικοινωνία. Δεν πρότεινε άλλη ειδικότητα – αναπτυξιολόγο, παιδοψυχολόγο.

Τις ίδιες εξετάσεις τις είδε και άλλος γιατρός με την ειδικότητα του παιδονευρολόγου-αναπτυξιολόγου. Να του δίνουμε ερεθίσματα για να επικοινωνεί ήταν η απάντηση του. Δεν πρότεινε άλλη ειδικότητα.

 

Αύριο έχουμε πάλι ραντεβού με τον πρώτο γιατρό.

 

Αυτά....

Καλό βράδυ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα στις μαμάδες και στους μπαμπάδες !!

Ο γιόκας μου στις 28 Νοεμβρίου θα κλείσει τους 19 μήνες. Δεν περπατάει και δεν μιλάει … σε βαθμό ανησυχητικό για μία μαμά αλλά και για μία παιδίατρο. Η δεύτερη δε μας παρότρυνε να τον δει παιδονευρολόγος , αναπτυξιολόγος και παιδοψυχολόγος. Όπως και ακολουθήσαμε την συμβουλή της μέχρι στιγμής για τον πρώτο γιατρό ( παιδονευρολόγο ).

Τα ανησυχητικά σημάδια ήταν τα εξής -σε ηλικία 16 μηνών:

1. Δεν έλεγε καμία λέξη (μαμά, μπαμπά, νάνι, γεια, άτα … ) ή να το πω αλλιώς δεν είχε μάθει καμία λέξη που συνήθως μαθαίνουν οι γονείς στο παιδί τους. Κάποιος ας πούμε μπορεί να μάθει το γιο του να φωνάζει «γκολ» ή «γιούπι»

2. Δεν «μπαμπάλιζε» … ούτε το «ντα ντα» όταν χτυπούσε τα χέρια του στο τραπέζι ή σε κάποιο αντικείμενο.

3. Δεν δίνει μεγάλη προσοχή σε όποιον του μιλάει ιδίως όταν παίζει με συγκεκριμένα παιχνίδια

4. Δεν δείχνει με το χέρι του τίποτα και κανέναν – σαν να μην γνωρίζει ότι υπάρχει αυτή η κίνηση

5. Δεν περπατούσε και δεν έκανε καμία προσπάθεια να σηκωθεί … ήταν αρνητικός στο να τον αγγίξουν για στράτα ή για να τον σηκώσουν

6. Και κατά την διάρκεια της μέρας όπου και αν καθόταν από μωρό μέχρι και τότε κουνιόταν ολόκληρος , φανταστείτε ένα παιδί με καρφωμένο τον ποπό του στο πάτωμα και να κουνάει χέρια πόδια σαν κομπρεσέρ και το στόμα ανοικτό χωρίς όμως να βγαίνει τίποτα.

 

Τα ίδια σημάδια παραμένουν. Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο ελάχιστο!

 

Ο παιδονευρολόγος τότε μας είχε γράψει να κάνουμε μαγνητική εγκεφάλου και μέσης, αιματολογικές άπειρες και όλες βγήκαν καθαρές. Ο ίδιος μας είχε πει ότι το θέμα περπάτημα δεν τον απασχολεί …. Θα περπατήσει απλά θέλει χρόνο …. Έπρεπε να επικεντρωθούμε στην ομιλία και στην επικοινωνία. Δεν πρότεινε άλλη ειδικότητα – αναπτυξιολόγο, παιδοψυχολόγο.

Τις ίδιες εξετάσεις τις είδε και άλλος γιατρός με την ειδικότητα του παιδονευρολόγου-αναπτυξιολόγου. Να του δίνουμε ερεθίσματα για να επικοινωνεί ήταν η απάντηση του. Δεν πρότεινε άλλη ειδικότητα.

 

Αύριο έχουμε πάλι ραντεβού με τον πρώτο γιατρό.

 

Αυτά....

Καλό βράδυ σε όλους.

Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα...αλλά απο οσα διαβασα ελενξατε καθολου την ακοη?????Συνηθως καθυστερηση της ομιλιας(σε συγκεκριμενες λεξουλες...) και η αδιαφορια σε καποιον διπλα του εναι σημαδια προβληματος της ακοης.....εισαι σιγουρη πως το παιδακι σου ακουει????

Link to comment
Share on other sites

ημουν ετοιμη να ρωτησω κ εγω για την ακοη του παιδιου.κανονικα πρωτα αυτο εξεταζουν.ακουει?κ αν ακουει ,ακουει καλα?κανονικα πρεπει να κανει ακοογραμμα για να αποκλειστει αυτη η περιπτωση πριν προχωρησετε σε οτιδηποτε.κ κατι αλλο που με προβληματισε ηταν αυτο που ειπες οτι καθετε σε ενα μερος κ πηγαινει σαν εκρεμες χωρις να αποσπαται η προσοχη του απο τιποτε αλλο.εχετε εξετασει αν προκειται για αυτισμο?:|

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα...αλλά απο οσα διαβασα ελενξατε καθολου την ακοη?????Συνηθως καθυστερηση της ομιλιας(σε συγκεκριμενες λεξουλες...) και η αδιαφορια σε καποιον διπλα του εναι σημαδια προβληματος της ακοης.....εισαι σιγουρη πως το παιδακι σου ακουει????

 

 

 

 

 

 

θα συμφωνησω μαζι σου,ηταν το πρωτο που σκέφτηκα οταν διαβασα το ποστ.μηπως δεν ακουει το παιδι???????????????????:?::?::?:

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

ημουν ετοιμη να ρωτησω κ εγω για την ακοη του παιδιου.κανονικα πρωτα αυτο εξεταζουν.ακουει?κ αν ακουει ,ακουει καλα?κανονικα πρεπει να κανει ακοογραμμα για να αποκλειστει αυτη η περιπτωση πριν προχωρησετε σε οτιδηποτε.κ κατι αλλο που με προβληματισε ηταν αυτο που ειπες οτι καθετε σε ενα μερος κ πηγαινει σαν εκρεμες χωρις να αποσπαται η προσοχη του απο τιποτε αλλο.εχετε εξετασει αν προκειται για αυτισμο?:|
και εγω το ιδιο θα ρωτουσα?:|

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελωπαρα πολυ να πιστευω οτι ο μικρουλης ειναι ενας τεμπελακος που κανει καψονια στη μαμα και τον μπαμπα του. Ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

Θελωπαρα πολυ να πιστευω οτι ο μικρουλης ειναι ενας τεμπελακος που κανει καψονια στη μαμα και τον μπαμπα του. Ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια

Κι εγώ το ίδιο σου εύχομαι καλό μου. Ολόψυχα σου το εύχομαι!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η κόρη μου έλεγε λέξεις 16 μηνών. Μόνο "μαμ" και αυτό μια στο τόσο. 18 μηνών έλεγε "μαμ" και "άτα". 20 μηνών ακούσαμε το πολυπόθητο "μαμά, μπαμπά", και τώρα που είναι 22 λέει περίπου 30 λέξεις και μιμείται 8 φωνές ζώων. Θέλω να σου πω ότι κι εμείς αργήσαμε, αλλά σιγά σιγά, κάτι καταφέρνουμε.

Εγώ το μόνο που σε συμβουλεύω, είναι να ξεκινήσεις εργοθεραπείες και φυσιοθεραπείες. Η κόρη μου ξεκίνησε 16 μηνών εργοθεραπεία και είδαμε μεγάλη αλλαγή.

Ολα καλά θα πάνε! Σε λίγους μήνες θα μιλάς για ένα τελείως διαφορετικό παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Ακοόγραμμα να δείτε εάν ακούει σωστά όλες τις συχνότητες (πώς ακούει). Όταν έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια ποιές είναι οι αντιδράσεις του ? Εσάς μόλις σας δει (να κάνετε ότι κρύβεστε π.χ.) εκφράζει χαρά ή έκπληξη ?

Κάτι ακόμη; Η παιδίατρος θεωρεί κατά τα άλλα φυσιολογική την σωματική του ανάπτυξη ?

Καλή επιτυχία για αύριο. Θα σας σκέφτομαι...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εύχομαι να είναι όλα καλά και θα στέλνω θετική ενέργεια για το ραντεβού με το γιατρό.

Σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις για την αυριανή συνάντηση και να δώσεις ένα τέράστιο φιλί στο μεμπούλη σου από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους!....

Χτες δεν βρήκα καθόλου χρόνο για να μπω και να σας γράψω τα νέα μας και αυτό έγινε γιατί ο μικρός βγήκε από το πρόγραμμα του και είχαμε μια δύσκολη μέρα.

Λοιπόν....είμασταν πολύ συνεργάσιμοι με τον γιατρό (παιδονευρολόγος ) δεν κλάψαμε καθόλου...ίσα ίσα που παίζαμε όμορφα και ωραία με τα αγαπημένα μας παιχνίδια και μπόρεσε ο γιατρός να τον παρατηρήσει .... να δει ακριβώς τι κάνει, πως κινείται και πως αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του.

 

Είναι ανώριμος στο να σταθεί όρθιος ... θα το κάνει βέβαια απλά πρέπει να τον βοηθήσουμε,θα κάνουμε φυσιοθεραπείες, τόσες όσες χρειαστούν ώστε να περπατήσουμε.Δεν υπάρχει κάτι παθολογικό.

 

Έχει καλή επικοινωνία, παρατηρεί τα πάντα γύρω του απλά μας πρότεινε ακουόγραμμα για να αποκλείσουμε καθε άλλο ενδεχόμενο.Ίσως στο μέλλον να χρειαστούμε λογοθεραπεία και εργοθεραπεία...αλλα δεν μπορουμε να το πουμε με σιγουριά απο τώρα.

 

Να επαναλάβουμε κάποιες αιματοογικές ..όπως cpk η οποία ήταν λίγο αυξημένη.

 

Σαν τελευταίες εξετάσεις θα ειναι για καριοτυπο και γεννετικό.

 

Η κίνηση που κάνει όταν κάθεται και κουνιέται δεν ειναι κάτι στερεότυπο αφου δεν εχει σπασμούς εκεινη τη στιγμή και δεν <<χανεται>> το βλεμμα του. Να μην τον σταματαμε οταν το κάνει...όταν περπατησει αν συνεχιζει να το κανει τοτε θα ασχολειθουμε μαζί του.

 

Με άλλα λόγια....προεχεουν οι φυσιοθεραπειες για να σηκωθει μετά η κινηση που σας είπα και μετά η ομιλιά.

 

Νομιζω πηγαμε καλα!!! θα παμε και για τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ....

( ένα ένα τα θυμαμαι η καημένη....πολλά μου είπε μαζεμενα ο γιατρος)...

.....δεν ειναι απαραιτητο ενα μωρο να περπατησει με στρατα στρατουλα γιατι πολύ απλα δεν του αρεσει να το αγγιζουν, να το ζοριζουν, να το καθοδηγουν.ιδιως όσο περνανε οι μηνες και καταλαβαινει ολο και πιο πολυ (βλ. τον γιοκα μου...19 μηνων είναι)δεν ειναι προυποθεση και κανόνας για το περπάτημα.

το ιδιο ισχυει και για το μπουσουλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Ακοόγραμμα να δείτε εάν ακούει σωστά όλες τις συχνότητες (πώς ακούει). Όταν έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια ποιές είναι οι αντιδράσεις του ? Εσάς μόλις σας δει (να κάνετε ότι κρύβεστε π.χ.) εκφράζει χαρά ή έκπληξη ?

Κάτι ακόμη; Η παιδίατρος θεωρεί κατά τα άλλα φυσιολογική την σωματική του ανάπτυξη ?

Καλή επιτυχία για αύριο. Θα σας σκέφτομαι...

 

1.ακοογραμμα θα κανουμε

2.με τα αλλα παιδακια δεν εχει προβλημα ....παιζει μαζι τους και τους παιρνει ο,τι κρατανε στα χερια απλα...οταν εκεινα για οποιοδηποτε λογο απομακρυνθουν ειτε περπατωντας είτε τρεχοντας...εκεινος μενει πισω μονος του και τα κοιτει...και μετα παιζει για λιγο μονος του και μετα τιποτα ..καθεται και δεν κανει τιποτα.

3. ναι φυσιολογική ειναι η σωματική του αναπτυξη.

(γράφω ετσι γιατι βιαζομαι, σορυ)

Link to comment
Share on other sites

...νομιζω πως ειστε σε καλα χερια και σε σωστο δρομο......γρηγορα θα δειτε θεαματικα αποτελεσματα.....καλα ευχομαι να ειναι ολα τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις.....

Link to comment
Share on other sites

ayta τα εκανε απο μικρος?πχ πως ηταν 4 μηνων η 5?η απλα τωρα τελευταια?

εννοω οτι ειχε την σωστη σωματικη αναπτυξη απο μωρο?και σταματησε ξαφνικα

δηλαδη 4 μηνων μπαμπαλιζε?μιλαγε με φωνουλες?προσπαθουσε να σηκωθει ?

παντως και μιας κολλητης μου το παιδακι ειχε τα ιδια ακριβως και κανανε τα παντα καταληξανε σε παιδοψυχολογο ο οποιος τους ειπε βλακειες και και τελικα το παιδακι δεν ειχε τιποτα απλα ειχε ελλειψη συγκεντρωσης ο καρυτυπος ηταν οκ που ειχανε κανει τι σας εβαλε να ψαξετε στον καρυοτυπο εσας?

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας!!!

εχουμε ξεκινησει φυσιοθεραπειες...αλλα δεν βλεπω καμια βελτιωση!!! ισως να βιαζομαι ισως ομως και να εχω δικιο!!! ειδα στις πρωτες συνεδριες τι του εκανε η κοπελα και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα!!! δεν ειδα καποια τεχνικη...ή κατι ιδιαιτερο!!

ξερει καμια απο εσας τι πρεπει να γινεται στα 45 λεπτα συνεδριας μιας φυσιοθεραπειας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!!!

εχουμε ξεκινησει φυσιοθεραπειες...αλλα δεν βλεπω καμια βελτιωση!!! ισως να βιαζομαι ισως ομως και να εχω δικιο!!! ειδα στις πρωτες συνεδριες τι του εκανε η κοπελα και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα!!! δεν ειδα καποια τεχνικη...ή κατι ιδιαιτερο!!

ξερει καμια απο εσας τι πρεπει να γινεται στα 45 λεπτα συνεδριας μιας φυσιοθεραπειας?

 

Ποσο καιρο κανει φυσιοθεραπεια και ποσες φορες την εβδομαδα?

Ο δικος μας εχει ημιπληγια, διαγνωστηκε 11 μηνων κι απο τοτε κανει 3-4 φυσιοθεραπειες, 2 εργοθεραπειες και 2 λογοθεραπειες την εβδομαδα.

Περπατησε στους 17 μηνες, τωρα εχει κλεισει τα 3 χρονια κι ακομα συνεχιζουμε επειδη ειναι στην αναπτυξη και οι θεραπειες θα παρουν μεχρι την ενηλικιωση, μας ειπε η νευρολογος. Αργοτερα θα ειναι λιγοτερες καθως θα εχει σχολειο κλπ.

Φυσιοθεραπειες κανουν πολλοι, φροντισε να εχουν δουλεψει με παιδια κι οχι μεγαλους , ειναι αλλου ειδους τα προβληματα εκει.

Κανετε σπιτι ή σε κεντρο θεραπειας?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανει φυσιοθεραπεια και ποσες φορες την εβδομαδα?

Ο δικος μας εχει ημιπληγια, διαγνωστηκε 11 μηνων κι απο τοτε κανει 3-4 φυσιοθεραπειες, 2 εργοθεραπειες και 2 λογοθεραπειες την εβδομαδα.

Περπατησε στους 17 μηνες, τωρα εχει κλεισει τα 3 χρονια κι ακομα συνεχιζουμε επειδη ειναι στην αναπτυξη και οι θεραπειες θα παρουν μεχρι την ενηλικιωση, μας ειπε η νευρολογος. Αργοτερα θα ειναι λιγοτερες καθως θα εχει σχολειο κλπ.

Φυσιοθεραπειες κανουν πολλοι, φροντισε να εχουν δουλεψει με παιδια κι οχι μεγαλους , ειναι αλλου ειδους τα προβληματα εκει.

Κανετε σπιτι ή σε κεντρο θεραπειας?

 

χωρις να εχουμε κατι παθολογικο απλα με παροτρυνση του παιδονευρολογου ξεκινισαμε πριν απο ενα μηνα φυσιοθεραπειες. ειναι στο πατωμα και του πεταει μια μπαλα...και την πεταει και εκεινος σε αυτην! και βαζουν κρικους σε εναν κωνο! αυτα κανουν...σε καθιστη σταση!!!

πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες κανουμε πιο πολλα απο το συγκεκριμενο ατομο!! προς θεου δεν θιγω το επαγγελμα το οποιο ειναι αξιοσεβαστο και σιγουρα βοηθαει πολλα παιδακια....μιλαω για την συγκεκριμενη δικη μου περισταση!!μπορει το ατομο αυτο απλα να μην το "κατεχει" το επαγγελμα!!! γιατι πιστευω οτι καποιος / α αλλος/η θα κανει πολλα περισσοτερα πραγματα σε ενα παιδακι 19-20 μηνων..και θα εχει καποιο προγραμμα που θα ακολουθει!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες μαλλον σαν εργοθεραπεια μου ακουγεται, κι οχι φυσιοθεραπεια.

Η Φυσιοθεραπεια μοιαζει στα ματια μου, ως ασχετος , με γυμναστικη. Ασκησεις για να δινει βαρος στα ποδια, στα πλευρα κλπ.

Με αυτα που κανει ο μπεμπης δεν του δινει ερεθισμα να σηκωθει, κι εγω θα επαιζα επ' απειρον καθιστος ετσι!!

Δειτε μαλλον και καποιον ακομα για αυτα.

Εμεις πηγαμε σε 2 κεντρα πριν καταληξουμε.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχουμε κατι παθολογικο απλα με παροτρυνση του παιδονευρολογου ξεκινισαμε πριν απο ενα μηνα φυσιοθεραπειες. ειναι στο πατωμα και του πεταει μια μπαλα...και την πεταει και εκεινος σε αυτην! και βαζουν κρικους σε εναν κωνο! αυτα κανουν...σε καθιστη σταση!!!

πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες κανουμε πιο πολλα απο το συγκεκριμενο ατομο!! προς θεου δεν θιγω το επαγγελμα το οποιο ειναι αξιοσεβαστο και σιγουρα βοηθαει πολλα παιδακια....μιλαω για την συγκεκριμενη δικη μου περισταση!!μπορει το ατομο αυτο απλα να μην το "κατεχει" το επαγγελμα!!! γιατι πιστευω οτι καποιος / α αλλος/η θα κανει πολλα περισσοτερα πραγματα σε ενα παιδακι 19-20 μηνων..και θα εχει καποιο προγραμμα που θα ακολουθει!!

 

Έχει δίκιο ο ysar. Αυτό δεν μου μοιάζει ούτε και μένα με φυσικοθεραπεία. Στη φυσικοθεραπεία χρησιμοποιούνται κύλινδροι, μπάλες πάνω στις οποίες τοποθετείται το παιδί για εκγύμναση αλλά και πολλές ασκήσεις που μεταφέρουν το βάρος κυρίως στις πλευρές, όταν το παιδί είναι σε καθιστή θέση, και στα πόδια στην όρθια θέση. Καλό είναι να συμβουλευτείς και ένα άλλο κέντρο που να ειδικεύεται μόνο σε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί πού περνάει τις περισσότερες ώρες της ημέρας; Εργάζεσαι; Ποιος το κρατάει;

 

Ό,τι και να κάνεις εσύ τις 3-4 ώρες της μέρας, αν εργάζεσαι, δεν έχει και πολλή αξία αν τις υπόλοιπες γίνονται πράγματα προς την αντίθετη κατεύθυνση.

 

Γνωρίζω δυστυχώς περιπτώσεις που τα παιδιά τα άφηναν στο παρκοκρέβατο με τις ώρες, ή σε ένα δωμάτιο, με μηδαμινά ερεθίσματα. Τόσο σε βρεφονηπιακό σταθμό όσο και στο σπίτι με νταντά. Αν το παιδί δεν ακούει ομιλίες όλη μέρα, ή ακούει τα μπαμπανντατντα των άλλων βρεφών, θα "σωθεί" με ό,τι κάνει η μαμά τις όποιες ώρες είναι μαζί του;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...