Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για όσες έχουν κάνει Β' επιπέδου στο ΕΜΒΡΥΟ


Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλες!!

Χθες έκανα β' επιπέδου στον Μαλλιγιάννη (όπου είχα κάνει και τον έλεγχο Α' τριμήνου: αυχενική 1,9mm, πιθανότητες περ. 1/5500). Όλες οι μετρήσεις βγήκαν φυσιολογικές και μάλιστα η κουβέντα του ήταν ότι πήραμε ''άριστα'' στην εξέταση ;)

Γυρνώντας σπίτι, έβγαλα να κοιτάξω τα αποτελέσματα της αντίστοιχης εξέτασης από το 1ο μου παιδάκι (κλασσικό, πιστεύω, για τις μανούλες που έχουν προηγούμενες εγκυμοσύνες) και είδα ότι εκεί (ήταν σε άλλο κέντρο) μου είχαν μετρήσει (ξανά) και αυχενική πτυχή. Στα χθεσινά αποτελέσματα δε βρίσκω πουθενά τέτοια μέτρηση...

Είναι άραγε πρακτική του κέντρου να μην τη μετράει, αν όλοι οι υπόλοιποι δείκτες για τρισωμία 21 απουσιάζουν? (εκεί μόνο αναγράφει: "Αυχενικό οίδημα -> ο δείκτης είναι απών'') Γιατί δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ένας επιστήμονας σαν αυτόν απλά το παρέλειψε...!!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν πιστευω πως το παρελειψε, ισως να μη χρειαζεται...μολις κοιταξα τη β επιπεδου της κορης μου και ουτε εμενα γραφει κατι...την εκανα το 2007 και σε 3 εβδομαδες θα παω να κανω για αυτη μου την εγκυμοσυνη...καθε κεντρο εχει τις δικες του μετρησεις, μην ανησυχεις...ειναι ενας εξαιρετος γιατρος ο κος μαλιγιαννης.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κουρτσουλια...ερωτηση..ποσο σασ στοιχισε στο εμβρυο? ηταν 4-d? dvd πήρατε??

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

beloved, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τον εμπιστεύομαι πολύ τον Μαλλιγιάννη και δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να ξεχάσει κάτι τόσο σημαντικό! Καλά αποτελέσματα να έχεις σε 3 εβδομάδες ;)

Mara-76, η εξέταση κοστίζει 190Ε και δεν είναι όλη σε 4D. Οι μετρήσεις γίνονται σε κλασσικό α/μ υπέρηχο και κάποιες στιγμές το γυρνάει για λίγα δευτερόλεπτα σε 4D (για να βλέπουμε, να χαιρόμαστε!). Το καλό είναι ότι μετά παίρνεις το DVD και μπορείς με την ησυχία σου να δεις τις 4D φάσεις.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξεχασε, το μετρησε.

"αυχενικο οιδημα- δεικτης απων"

αυτη ειναι η μετρηση.

στο β επιπεδου δεν γραφουν ποσο ακριβως ειναι η αυχενικη, αλλα εαν ειναι διογκωμενη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Πριν από 10 περίπου μέρες έκανα κι εγώ β' επιπέδου στο ΙΑΣΩ. Μπήκα μέσα προετοιμασμένη να κάτσω αρκετή ώρα, αλλά η εξέταση τελείωσε σε λιγότερο από 10 λεπτά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Και η γιατρός μου είπε στον γιατρό που μου την έκανε να κοιτάξουμε το μωρό εξονυχιστικά γιατί είχα αυξημένο κίνδυνο στο α-τεστ. Εσάς πόση ώρα σας εξετάζανε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Πριν από 10 περίπου μέρες έκανα κι εγώ β' επιπέδου στο ΙΑΣΩ. Μπήκα μέσα προετοιμασμένη να κάτσω αρκετή ώρα, αλλά η εξέταση τελείωσε σε λιγότερο από 10 λεπτά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Και η γιατρός μου είπε στον γιατρό που μου την έκανε να κοιτάξουμε το μωρό εξονυχιστικά γιατί είχα αυξημένο κίνδυνο στο α-τεστ. Εσάς πόση ώρα σας εξετάζανε;

 

αυτο συνηθισμενο δεν ειναι παντως.

το β επιπεδου κραταει τουλαχιστον 20 λεπτα, μη σου πω και 40 ή και ωρα ακομα.

10λεπτο πρωτη φορα ακουω.

τι προλαβε να δει και να μετρησει?

μου φαινεται παντως οτι στο ιασω το κανουν λιγο στο ποδι.

μην ειμαι απολυτη, αλλα απο τοσα που εχω ακουσει, φτανω να πιστευω οτι ειναι λιγο ψεκαστε- σκουπιστε - τελειωσαμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα β επιπεδου πριν απο 1 βδομαδα και αν και το μωρο ηταν πλαγια και θα ξαναπαω για να δουμε οργανα που δεν μας αφησε εκεινη την μερα, κρατησε τουλαχιστον ενα τεταρτο.. χωρια ποσο θα κρατήσει την επομενη φορα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Πριν από 10 περίπου μέρες έκανα κι εγώ β' επιπέδου στο ΙΑΣΩ. Μπήκα μέσα προετοιμασμένη να κάτσω αρκετή ώρα, αλλά η εξέταση τελείωσε σε λιγότερο από 10 λεπτά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Και η γιατρός μου είπε στον γιατρό που μου την έκανε να κοιτάξουμε το μωρό εξονυχιστικά γιατί είχα αυξημένο κίνδυνο στο α-τεστ. Εσάς πόση ώρα σας εξετάζανε;

τα δικα μου β επιπεδου κρατησαν 45 λεπτα το πρωτο και 1,5 ωρα στο 2ο!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Πριν από 10 περίπου μέρες έκανα κι εγώ β' επιπέδου στο ΙΑΣΩ. Μπήκα μέσα προετοιμασμένη να κάτσω αρκετή ώρα, αλλά η εξέταση τελείωσε σε λιγότερο από 10 λεπτά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Και η γιατρός μου είπε στον γιατρό που μου την έκανε να κοιτάξουμε το μωρό εξονυχιστικά γιατί είχα αυξημένο κίνδυνο στο α-τεστ. Εσάς πόση ώρα σας εξετάζανε;

 

Β επιπέδου εγώ δεν έκανα στο ΙΑΣΩ, πήγα σε άλλον γιατρό. Ήμουν μέσα 1 ώρα και 35 λεπτά. Βέβαια, είχα δίδυμα, οπότε ο χρόνος ήταν σχετικός. Δια του δύο, πάνω κάτω, για να υπολογίσουμε πόσο ήθελε για κάθε ένα παιδί. Όταν όμως τον τελευταίο μήνα πήγαινα στο ΙΑΣΩ για τους υπέρηχους, δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Από την αναμονή, τη συμπεριφορά των γιατρών (ας μην το αναλύσω εδώ αυτό), αλλά περισσότερο για τον χρόνο που διέθεταν για να μου κάνουν τους υπερήχους: ταχέως. Επειδή η Β Επιπέδου είναι πολύ σημαντική εξέταση, μήπως να πήγαινες και κάπου αλλού όπου ίσως να μην τους πιέζει ο χρόνος όπως συμβαίνει στο ΙΑΣΩ και να το κοιτάξουν λίγο καλύτερα;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'εσάς τι μετρήσανε βρε κορίτσια; Γιατί εμένα μέτρησε το κεφαλάκι του, το μηρό, είδε την σπονδυλική στήλη και τα νεφρά, έλεγξε την καρδιά και μου έβγαλε και το βάρος του μωρού. Ελέγχουν κι άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ελέγχουν τα πάντα. Άλλο τι λένε σε εμάς και τι γραφουν στα χαρτιά τους. Ξέρω ότι επίσης μετράνε δαχτυλάκια σε χέρια-πόδια, εκτός αν το έμβρυο δεν βρίσκεται σε κατάλληλη στάση και δεν γυρίζει που να χτυπιέσαι (υπάρχει, π.χ. η πιθανότητα το έμβρυο να έχει τα χεράκια του μπουνίτσες και να μην μπορεί ο γιατρός να δει δαχτυλάκια). Αυτά. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο πιο ειδικό που τσεκάρουν.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε εμας μετρησε καρδια,πνευμονες,νεφρα,στομαχι,ουροδοχο κυστη,κεφαλι,παρεγκεφαλιδα,ρινικο οστο,μοιρους,χερια.δαχτυλακια σπονδυλικη στιλη!!βασικα μετρησε ολο το εμβρυο αν ανασενει αν τρεφετε, τις κινησεις του,τον πλακουντα τον ομφαλιο λωρο!για την ακριβεια με ειχε μια ωρα και. και επερνε μετρησεις απο παντου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγώ στο Μαλιγιάννη θα πάω και έχω αγωνία. Έχω κλείσει για 9 Απριλίου . Ξέρει κάποια πότε θα βγουν τα αποτελέσματα; Καμιά βδομάδα; Εγώ πάω για αυχενική και παπ Α, με έστειλε εκεί ο γυναικολόγος μου, είναι λέει κορυφή στον τομέα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια,να σας ρωτήσω:στη β επιπέδου στη μέτρηση ρινικού οστού σας γράφει τις φυσιολογικές τιμές??

 

Στα αποτελέσματα του ρινικού εμένα το έχει σε mm.. 7,9mm και απο οτι είπε είναι στις φυσιολογικές τιμές!! Σε πολλά σημεία μου έχει την προτάση "χωρίς εμφανή παθολογικά ευρήματα" αλλά είμαι σίγουρη οτι αν έβρισκε κάτι θα στο έλεγε.. Αν πάλι έχεις απορία μπορείς να τους τηλεφωνήσεις και να τους ζητήσεις μια επανεξέταση..

 

Απο εκεί και πέρα εμένα μου κόστισε 150ευρώ με το dvd αλλά το είδαμε σε ασπρόμαυρη μονοδιάστατη.. 3D μας το δείχνει ο γυναικολόγος οπότε δεν με πείραξε πολυ..

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια....και εγώ μόλις χθες έκανα την β επιπέδου, 21+3 εβδομαδες, και μου έβγαλαν ότι το βάρος του μωρού είναι 354gr Δεν είναι πολύ μικρό?Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο γιατί εγώ ανυσηχώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι μικρο ή οχι...

εμενα δεν μου ειχαν πει καθολου βαρος...

αλλα μην ανησυχεις...τα εμβρυακια αναπτυσσονται πολυ γρηγορα...

ο γιατρος σου δεν την ειδε την εξεταση? τι σου ειπε? γιατι δεν τον ρωτας να σου φυγει το αγχος?

με το καλο να ερθει το μωρακι σας!!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την είδε την εξέταση ο γιατρός μου και μου είπε οτι εφόσον παίρνει βάρος σταδιακά δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά εγώ που το έψαξα είδα ότι είναι στα χαμηλότερα φυσιαολογικά όρια και αυτό με αγχώνει κάπως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...