Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα Αλληλεγγύης


UFO

Recommended Posts

Γεία σας

θα ήθελα να σας βομβαδίρσω με μερικές ερωτήσεις

 

κατα το in.gr

Οι δικαιούχοι του επιδόματος κοινωνικής αλληλεγγύης ανέρχονται σε 444.500 άτομα και η συνολική δαπάνη θα ανέλθει στα 348,2 εκατ. ευρώ. Οι δικαιούχοι θα πρέπει να έχουν ανώτατο όριο συνολικού οικογενειακού εισοδήματος από 14.000 ευρώ - 21.500 ευρώ.

 

Το επίδομα θα καταβληθεί σε δύο δόσεις. Το πρώτο μέρος θα καταβληθεί πριν τα Χριστούγεννα και το δεύτερο μέρος το 2010. Ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση θα χορηγείται και το ύψος της ενίσχυσης. Ειδικότερα:

 

- Με ένα παιδί το ύψος ενίσχυσης θα είναι 700 ευρώ, εφόσον το ανώτατο όριο συνολικού οικογενειακού εισοδήματος φθάνει τις 14.000 ευρώ.

 

- Με δύο παιδιά το ύψος της ενίσχυσης θα είναι 800 ευρώ, εφόσον το συνολικό οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις 15.500 ευρώ.

 

- Με τρία παιδιά το ύψος της ενίσχυσης θα είναι 1.000 ευρώ, εφόσον το συνολικό οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις 17.000 ευρώ.

 

- Με τέσσερα παιδιά, το ύψος της ενίσχυσης θα είναι 1.100 ευρώ, εφόσον το οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις 18.500 ευρώ.

 

- Με πέντε παιδιά το ύψος της ενίσχυσης θα ανέλθει στα 1.200 ευρώ, εφόσον το συνολικό οικογενειακό επίδομα δεν ξεπερνά τις 20.000 ευρώ, και

 

- Με έξι παιδιά και άνω το ύψος της ενίσχυσης ανέρχεται σε 1.300 ευρώ, εφόσον το οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις 21.500 ευρώ.

 

Εκτός των 444.500 δικαιούχων επιδόματος κοινωνικής αλληλεγγύης, άλλοι 2.547.500 πολίτες θα επωφεληθούν από ενισχύσεις, με την προϋπόθεση να ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.

 

Όπως είπε ο κ. Παπακωνσταντίνου, συνολικά επωφελούνται 2.500.000 πολίτες περίπου, αριθμός που είναι πολύ κοντά στο όριο της φτώχειας (ποσοστό 22-23%).

 

«Στόχος, είναι η ενίσχυση των οικογενειών με χαμηλό εισόδημα με ανήλικα ή προστατευόμενα μέλη και οικογενειών που στηρίζουν άτομα με αναπηρία», σημείωσε ο υπουργός.

 

οι ανήπαντρες μητέρες με μη αναγνωρισμένο τέκνο σε ποιά κατηγορία μπαίνουν ?

και ποιο ποσό θα πάρουν ?

ανήκουν στις 3τεκνες?

στις πολύτεκνες ?

ή σε αυτες με ενα παιδι ?

 

το παιδι μιας ανύπαντρης μητερας (μη αναγνωρισμένο ) δηλώνεται στην εφορία ως προστατευόμενο μέλος ...!

μιας μονογονοικής που δηλώνεται (διαζευγμένο ζευγάρι ) ?

μιας ανύπαντρης ,μεν μητέρας ,αλλα με αναγνωρισμένο τέκνο επίσης ποιος το δηλώνει ? η μητέρα ή ο πατέρας στην δήλωση του ?

 

αν στις παραπάνω περιπτώσεις δηλώνεται στην φορολογική δήλωση της μητρός

πως μπορεί το κράτος να ΔΕΙ οτι το παιδί μιας ανύπαντρης μητέρας ΔΕΝ είναι αναγνωρισμένο;

 

(βλακείες ρωτάω ? χαχαχαχ)

 

ευχαριστω εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω ρωτω...

η αδελφη μου ειναι χωρισμενη και ανεργη με 3 ανηλικα παιδια η φορολογικη δηλωση του προηγουμενου ετους ηταν με τον πρωην αρα γυρω στα 30000 τωρα ειναι μονη της και χωρις ο κυριος να δινει την διατροφη...αλλα το ελληνικο κρατος δεν εχει εκδοσει ακομα το διαζυγιο....αλλα δεν υπαρχει και κατι ωστε να πιεστει ο κυριος να δωσει την διατροφη..... ?

αθανατη Ελλαδα

τι κανει?

τι παιρνει?

.......

αν δεν ειναι αυτη στα ορια της φτωχεια ποιος ειναι?

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα κ εγω:"Δικαιούχοι σύμφωνα με όσα ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου θα είναι μόνο οικογένειες με παιδιά (προστατευόμενα μέλη ακόμα και φοιτητές) και ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (άνεργοι κ.λπ.).

Για τις οικογένειες χωρίς παιδιά καθώς και τους άγαμους, ο υπουργός υποστήριξε ότι είναι επιλογή της κυβέρνησης να μη λάβουν το επίδομα. Επίσης, εξαιρούνται του επιδόματος οι συμβασιούχοι με stage και οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Με 400 ευρώ θα ενισχυθούν χαμηλοσυνταξιούχοι που λαμβάνουν σύνταξη χηρείας, γήρατος, αναπηρίας κ.λπ. και δεν δικαιούνται ΕΚΑΣ, καθώς και ΑμΕΑ που λαμβάνουν προνοιακά επιδόματα, νεφροπαθείς που παίρνουν διατροφικό επίδομα, απροστάτευτα παιδιά, άποροι δικαιούχοι βιβλιαρίου ανασφάλιστου και άνεργοι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ."

 

 

Οι ανυπαντρες μητερες κανουν μονες τους δηλωση και δηλωνουν το παιδι τους(μη αναγνωρισμενο)..Αρα λογικα θα υπολογιστει το επιδομα σαν οικογενεια με ενα παιδι..

Σε ενα διαζευμενο ζευγαρι το παιδι δηλωνεται σε οποιον εχει την επιμελεια...

Οσο για τα παιδια που ειναι αναγνωρισμενα στην δηλση τα δηλωνεο πατερας...

Για να δηλωθει το παιδι πρωτη φορα στην δηλωση ο λογιστης θα ζητησει το πιστοποιητικο γεννησης η οικογενειακης καταστασης..Εκει φαινεται αν υρχει η οχι το ονομα του πατερα...Αν το παιδι αναγνωριστει αργοτερα για το διαστημα μεχρι την αναγνωριση το δηλωνει η μητερα και μετα ο πατερας...

 

Η γυναικα με τα 3 ανηλικα παιδια θα ξερει πως συμφωνα με οσα εχουν ανακοινωθει δν δικαιουται την πρωτη δοση τουλαχιστον,διοτι το οικογενειακο εισοδημα ειναι υψηλο..Μεχρι να βγει η επιμελεια των παιδιων τα παιδια θα δηλωνονται στον πατερα,αφου απο το χρονου θα κανουν δηλωση χωριστα (σε διασταση)..Σιγουρα θα υπαρξουν περισσοτερες πληροφοριες και απο την Παρασκευη και μετα...

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο...

.png
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 1 / παράγραφος 2

 

Τρίτη, 3 Νοεμβρίου 2009

 

2. Δικαιούχοι του επιδόματος είναι:

Α) Φορολογούμενοι, οι οποίοι κατά το οικονομικό έτος 2009, βαρύνονταν φορολογικά από ένα τουλάχιστον πρόσωπο των περιπτώσεων β,γ,δ,ε, και η, του άρθρου 7 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (ν. 2238/1994 ΦΕΚ Α΄ 151), εφόσον το συνολικό οικογενειακό εισόδημά τους εμπίπτει κατά ποσοστό τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) στις κατηγορίες Ε΄ και ΣΤ΄ (εισόδημα από μισθωτή εργασία ή και αγροτικές εκμεταλλεύσεις) του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος και δεν υπερβαίνει τα ποσά που ορίζονται στον πίνακα που ακολουθεί.

Το ύψος της ενίσχυσης καθορίζεται ανάλογα με τον αριθμό των προσώπων που βαρύνουν φορολογικά τον δικαιούχο ως εξής:

table.png

Β) Οι συνταξιοδοτούμενοι από τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφαλίσεων, εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του Επιδόματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης Συνταξιούχων (ΕΚΑΣ), όπως ισχύουν.

Γ) Οι συνταξιοδοτούμενοι από οποιοδήποτε ασφαλιστικό οργανισμό, εφόσον τους καταβάλλεται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού, το ΕΚΑΣ.

Δ) Συνταξιούχοι, λόγω γήρατος ή θανάτου, των ασφαλιστικών οργανισμών κυρίας ασφάλισης αρμοδιότητας Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, ανεξαρτήτως ηλικίας, καθώς και οι συνταξιούχοι δυνάμει των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 2 του ν. 3029/2002 (ΦΕΚ Α΄ 160) και των άρθρων 4 και 16 του ν. 3232/2004 (ΦΕΚ Α΄ 48 ), όπως ισχύουν, εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του ΕΚΑΣ.

Ε) Τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες (Α.Μ.Ε.Α) που λαμβάνουν προνοιακά επιδόματα.

ΣΤ) Οι νεφροπαθείς που λαμβάνουν το διατροφικό επίδομα.

Ζ) Όσοι λαμβάνουν , κατά την 3η Νοεμβρίου 2009 την ενίσχυση απροστατεύτων παιδιών, που προβλέπεται από τις διατάξεις του ν. 4051/1960 (ΦΕΚ Α΄68) και του Π.Δ. 108/1983 (ΦΕΚ Α΄ 49) , εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του ΕΚΑΣ.

Η) Οι κάτοχοι κατά την 3η Νοεμβρίου 2009, βιβλιαρίου ανασφαλίστου, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ. 57/1973 (ΦΕΚ Α΄ 149) και της υπʼ αριθμ.Π2α/139491/16.11.2006 Κ.ΥΑ. (ΦΕΚ Β΄ 1747).

Θ) Οι εγγεγραμμένοι κατά την 3η Νοεμβρίου 2009 στα μητρώα του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού ως άνεργοι, εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του ΕΚΑΣ.

 

 

Πηγή Υπουργείο Οικονομικών

 

 

α)τι δουλειά έχει να γράφει στην φορολογική δήλωση αν το παιδί είναι αναγνωρισμένο ή μη?

β)μία ανύπανδρη μητέρα δεν χρειάζεται να έχει μόνο ένα παιδί οπότε δεν ανήκει στις κατηγορίες που αναφέρετε στο in.gr ή αλλιώς είναι σύμφωνα με πόσα παιδιά έχει.

 

 

bipe21 αν η αδερφή σου ακολούθησε σωστά όλες τις διαδικασίες

φυσικά και το δικαιούτε.

από την πρώτη μέρα της διάστασης έπρεπε να πάει να το δηλώσει

στην εφορία ότι δεν ζούνε πλέον μαζί και ότι δεν έχουν κοινή

φορολογική δήλωση

κατά 2ον να βγάλει κάρτα ανεργίας

και 3ον ο δικηγόρος που έχει πάρει για το διαζύγιο μπορεί

να της δώσει κάποιο έγγραφο ότι έχει την επιμέλεια των παιδιών

δεν έχει εκδικαστεί η υπόθεση και δεν έχει καταβληθεί διατροφή.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

εχει καρτα ανεργιας και ειναι και στο ταμειο

πηγε στη εφορια και της ειπαν οτι θελουν την τελεσιδικη αποφαση του δικαστηριου γαο το διαζυγιο, δηλαδη θα πρεπει να γινει και η 2η σηζητηση

εχει στα χερια της την αποφαση δικαστηριου απο την 1η συζητηση και τον δεκεμβριο εχει οριστει η 2η

την επιμελεια την εχει εκεινη η διατροφη εχει οριστει στα 600 ευρω για 3 ανηλικα παιδια ενα χρονο τωρα της εχει δωσει μονο 4 φορες, για να μπορεσει να τον κυνηγισει δικαστικα θα πρεπει αν βγει και η 2η αποφαση να οριστικοποιηθει το ποσο και να εχει πολλα πολλα λεφτα για δικαστικους αγωνες!

 

τωρα περναει με τα 500 κατι του ταμειου που τελειωνει τον μαρτη και τα 500 κατι το δημηνο το επιδομα του ΟΓΑ

και εχει γυρω στα 400 το μηνα λογοπαιδικο τον 2ο γιο της ο οποιος ειναι 5 και δεν καταλαβαινεις τι λεει. απο τα 400 θα παρει απο το ΙΚΑ γυρω στα 150

 

χαλια κατασταση

 

βοηθεια απο πουθενα!οτι κανουμε εμεις αλλα ποσο και ποσα και πο που?

 

αλλα ο κυριος κανει τη ζωη του και το κρατος αφαντο δυστηχως!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άρθρο 1 / παράγραφος 2

 

Τρίτη, 3 Νοεμβρίου 2009

 

2. Δικαιούχοι του επιδόματος είναι:

Α) Φορολογούμενοι, οι οποίοι κατά το οικονομικό έτος 2009, βαρύνονταν φορολογικά από ένα τουλάχιστον πρόσωπο των περιπτώσεων β,γ,δ,ε, και η, του άρθρου 7 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (ν. 2238/1994 ΦΕΚ Α΄ 151), εφόσον το συνολικό οικογενειακό εισόδημά τους εμπίπτει κατά ποσοστό τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) στις κατηγορίες Ε΄ και ΣΤ΄ (εισόδημα από μισθωτή εργασία ή και αγροτικές εκμεταλλεύσεις) του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος και δεν υπερβαίνει τα ποσά που ορίζονται στον πίνακα που ακολουθεί.

Το ύψος της ενίσχυσης καθορίζεται ανάλογα με τον αριθμό των προσώπων που βαρύνουν φορολογικά τον δικαιούχο ως εξής:

table.png

Β) Οι συνταξιοδοτούμενοι από τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφαλίσεων, εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του Επιδόματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης Συνταξιούχων (ΕΚΑΣ), όπως ισχύουν.

Γ) Οι συνταξιοδοτούμενοι από οποιοδήποτε ασφαλιστικό οργανισμό, εφόσον τους καταβάλλεται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού, το ΕΚΑΣ.

Δ) Συνταξιούχοι, λόγω γήρατος ή θανάτου, των ασφαλιστικών οργανισμών κυρίας ασφάλισης αρμοδιότητας Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, ανεξαρτήτως ηλικίας, καθώς και οι συνταξιούχοι δυνάμει των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 2 του ν. 3029/2002 (ΦΕΚ Α΄ 160) και των άρθρων 4 και 16 του ν. 3232/2004 (ΦΕΚ Α΄ 48 ), όπως ισχύουν, εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του ΕΚΑΣ.

Ε) Τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες (Α.Μ.Ε.Α) που λαμβάνουν προνοιακά επιδόματα.

ΣΤ) Οι νεφροπαθείς που λαμβάνουν το διατροφικό επίδομα.

Ζ) Όσοι λαμβάνουν , κατά την 3η Νοεμβρίου 2009 την ενίσχυση απροστατεύτων παιδιών, που προβλέπεται από τις διατάξεις του ν. 4051/1960 (ΦΕΚ Α΄68) και του Π.Δ. 108/1983 (ΦΕΚ Α΄ 49) , εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του ΕΚΑΣ.

Η) Οι κάτοχοι κατά την 3η Νοεμβρίου 2009, βιβλιαρίου ανασφαλίστου, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ. 57/1973 (ΦΕΚ Α΄ 149) και της υπʼ αριθμ.Π2α/139491/16.11.2006 Κ.ΥΑ. (ΦΕΚ Β΄ 1747).

Θ) Οι εγγεγραμμένοι κατά την 3η Νοεμβρίου 2009 στα μητρώα του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού ως άνεργοι, εφόσον δεν υπερβαίνουν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του ΕΚΑΣ.

 

 

Πηγή Υπουργείο Οικονομικών

 

 

α)τι δουλειά έχει να γράφει στην φορολογική δήλωση αν το παιδί είναι αναγνωρισμένο ή μη?

β)μία ανύπανδρη μητέρα δεν χρειάζεται να έχει μόνο ένα παιδί οπότε δεν ανήκει στις κατηγορίες που αναφέρετε στο in.gr ή αλλιώς είναι σύμφωνα με πόσα παιδιά έχει.

 

 

bipe21 αν η αδερφή σου ακολούθησε σωστά όλες τις διαδικασίες

φυσικά και το δικαιούτε.

από την πρώτη μέρα της διάστασης έπρεπε να πάει να το δηλώσει

στην εφορία ότι δεν ζούνε πλέον μαζί και ότι δεν έχουν κοινή

φορολογική δήλωση

κατά 2ον να βγάλει κάρτα ανεργίας

και 3ον ο δικηγόρος που έχει πάρει για το διαζύγιο μπορεί

να της δώσει κάποιο έγγραφο ότι έχει την επιμέλεια των παιδιών

δεν έχει εκδικαστεί η υπόθεση και δεν έχει καταβληθεί διατροφή.

 

sam να σε ρωτήσω... δηλ. εγω που είμαι στον ΟΑΕΔ γραμμένη λογω επισχεσης εργασιας, το δικαιουμαι? ή παιζει ρολο το οικογενειακό εισοδημα???

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι βιοποριστικής σημασίας το αν το παιδι είναι αναγνωρισμένο ή όχι .

 

ενα παιδι αναγνωρισμένο ΝΟΜΙΚΑ εχει δικαίωμα διατροφής.

μια μητερα όμως με μη αναγνωρισμένο τεκνο

(α) δεν παιρνει καμια οικονομική βοήθεια απο τον γεννήτορα

(εφόσον είναι ΜΗ αναγνωρισμένο )

(β) δεν παιρνει καμια βοήθεια (προφανως ουτε και στο επίδομα αλληλεγγύης υπαρχει καμια προσάφηξη) από το κράτος ...

άρα δεν μπορεί να υπολογίζεται σαν οικογένεια με ένα τέκνο !

 

λέω εγώ τώρα !

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι? Ο σύζυγος θεωρείται ελεύθερος επαγγελματίας (έχουμε οαεε), εγω είμαι άνεργη και η δήλωση μας είναι χαμηλή. Επιπλέον είμαι τρίτεκνη, εκ των οποίων το 1 είναι χαρακτηρισμένο με αναπηρία άνω του 67%. Το δικαιούμαστε τελικά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ως άνεργη (ελπίζω να έχεις κάρτα ανεργίας σε ισχύ η) σίγουρα δικαιούσε το επίδομα. Δεν ξέρω να σου πω αν δικαιουστε το επίδομα ως τρίτεκνη που είναι μεγαλύτερο. Υπάρχει σύλλογος τριτέκνων που νομίζω οτι θα ενημερωθείς καλύτερα.

Στον Παπαδάκη ακουσα οτι το επίδομα δεν δίνεται αθροιστικά δηλαδή άνεργη+ τρίτεκνη, αλλά παίρνεις το μεγαλύτερο από αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομιζω κατι μπερδευεται. Εγώ νομικα ειμαι ανυπαντρη με μη αναγνωρισμενο τεκνο. Φορολογικά ανηκω στις μονογονεικες οικογενειες, φορολογουμαι δηλαδη σαν οικογενεια με οριο το 10.500+1.500,00.

Στον ΟΕΚ θεωρουμαι αγαμη με παιδι, ειδικη κατηγορια.

Στον ΟΕΕ θεωρουμαι το ιδιο.

Γιατι τωρα να μην δικαιουμαι το επιδομα αλληλεγγύης; Δεν το καταλαβαίνω.

Εγώ για την ακρίβεια δικαιουμαι τα 700,00 και ο μελλων συζυγος με δυο παιδια διαζευμένος αλλα 800,00.

Να παρουν ολοι οσοι τα χρειαζονται, να παρουμε και εμεις.

Απλά πιστευω οτι μια χαρα τα δικαιουμαστε.

Η αναγνωριση δεν νομιζω οτι παιζει ρολο, ρολο παιζει η επιμέλεια. Αν το αναγνωρισμενο εκτος γάμου τέκνο την επιμελεια εχει η μητερα θα παρει αυτη το επιδομα, αν ο πατερας θα το παρει αυτός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΦΑΝΕ ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 14000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΟΠΟΤΕ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΙΣ 15500 ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ, ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΚΑΙ ΠΩΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ 800ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ:( ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ:-(

Link to comment
Share on other sites

Είναι βιοποριστικής σημασίας το αν το παιδι είναι αναγνωρισμένο ή όχι .

 

ενα παιδι αναγνωρισμένο ΝΟΜΙΚΑ εχει δικαίωμα διατροφής.

μια μητερα όμως με μη αναγνωρισμένο τεκνο

(α) δεν παιρνει καμια οικονομική βοήθεια απο τον γεννήτορα

(εφόσον είναι ΜΗ αναγνωρισμένο )

(β) δεν παιρνει καμια βοήθεια (προφανως ουτε και στο επίδομα αλληλεγγύης υπαρχει καμια προσάφηξη) από το κράτος ...

άρα δεν μπορεί να υπολογίζεται σαν οικογένεια με ένα τέκνο !

 

λέω εγώ τώρα !

 

 

αρια... νομιζω οτι εμπιμπτεισ στην κατηγορια περι απροστατευτου τέκνου οποτε νομιζω δικαιουσε περι τα 400 γιουροζ...γκουγκλαρε ¨ποιοι δικαιουνται το επιδομα κοινωνικής αλληλεγγύης" και 8α σουθ βγαλει αποτελέσματα απο οικονομικές εφημερίδες..εκει αναφέρει κα8αρα για το απροστατευτο παιδί...

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

►Απροστάτευτα παιδιά του νόμου 4051/1960 και του ΠΔ 108/83 Τα 25.000 παιδιά της κατηγορίας θα πάρουν επίδομα 400 ευρώ. Δικαιούχοι είναι όσοι:

 

 

  • λαμβάνουν κατά την 3η Νοεμβρίου 2009 την ενίσχυση των απροστάτευτων παιδιών.
  • πληρούν τα εισοδηματικά κριτήρια χορήγησης του ΕΚΑΣ (ατομικό εισόδημα 9403 ευρώ και οικογενειακό 14.633 ευρώ).

http://www.enet.gr/?i=portofoli.el.home&id=98133#7

 

 

ΓΙΑ ΔΕΣ εδώ βρε αρια.. ελπίζω να σε βοηθησα

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

και εγω παλι ρωταω, το επιδομα ποιος απο τους γονεις το παιρνει? ο αντρας που δουλευει ή η γυναικα που ειναι ανεργη οαεδ? ή και οι 2 δηλ. 2 επιδοματα?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aria δεν καταλαβαίνω γιατί να μη δικαιούστε το οικογενειακό επίδομα. Δεν αναφέρει πουθενά ότι η οικογένεια αποτελείται από τη μητέρα τον πατέρα και το αναγνωρισμένο τέκνο ή από τη μητέρα και το μη αναγνωρισμένο από τον πατέρα τέκνο. Για την οικογένεια με 1 τέκνο όπως είστε εσείς είναι 700 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!!

καλά όλα αυτά που λέτε!

μήπως ξέρετε αν πρέπει να κάνουμε οι ίδιοι αιτήσεις ή μας βρίσκουν από τις καταστάσεις του οαεδ; γιατί κάτι τέτοιο άκουσα φευγαλέα το πρωί αλλά δεν είμαι κ σίγουρη!!!

στο μεταξύ εγώ που σε λιγο γεννάω το 3ο (πρώτα ο θεός), φαντάζομαι δεν προλαβαίνω να μπω στην κατηγορία με τα 3 τέκνα;;;; :confused:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι απ οτι ειπαν. Εμεις και οσοι εγιναν φετος για πρωτη φορα γονεις δεν θα παρουμε δεκαρα τσακιστη αφου αφορα το εισοδημα και την οικογενειακη κατασταση του 2008. :confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΦΑΝΕ ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 14000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΟΠΟΤΕ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΙΣ 15500 ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ, ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΚΑΙ ΠΩΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ 800ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ:( ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ:-(

μπορεις να κανεις διορθωτικη δηλωση στην εφορια απλα πληρωνεις 60 ευρω επιπλεον

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να κάνω κι εγω μια ερωτηση εαν εχετε παρομοια περιπτωση.

Τι γινεται στις περιπτώσεις που ο σύζυγος έχει επιμέλεια 2 τέκνων από προηγούμενο γάμο, είναι ήδη παντρεμένος με ακόμη ενα παιδι. Μπορεί να θεωρηθεί ως μονογονεική οικογενεια εφοσον είναι ένας γονιος με επιμέλεια 2 τέκνων?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσει το κρατος τελικα το επιδομα αλληλεγγυης σε καποιες ομαδες ατομων.

Αξιζει να το κοιταξετε με μια γρηγορα αναζητηση στο google.Ισως να δικαιουστε και εσεις.

ΑΠΟΡΙΑ...

ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟ????Σε ποια υπηρεσια?

και αλλη απορια..για οσους εχετε ασχοληθει η ψαξει.

Μπορει να παρει το απιδομα καποις που εχει παιδι εχει και φορολογικη δηλωση αλλα δεν ειναι παντρεμενος??

που να ρωτησω για ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη μητέρα μου που μόλις έρχεται στο σπίτι μου βάζει κατευθείαν στην τηλεόραση τον Αυτιά και σε αντίθεση με σένα όχι μόνο γνωρίζω τα πάντα για το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης αλλά έχω σιχαθεί κυριολεκτικά να ακούω τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα. :roll:

 

Ανύπαντρη με ένα παιδί από ό,τι έχω καταλάβει από αυτά που ακούω δικαιούται το επίδομα αν είναι εργαζόμενη μισθωτή με εισόδημα κάτω από το αντίστοιχο αφορολόγητο. (επειδή ο Αυτιάς το αλλάζει συνέχεια το εισόδημα ψάξτο καλύτερα για το ακριβές εισόδημα). Διαφορετικά μπορεί να πάρει το επίδομα ως άνεργη, αν δεν εργάζεται (ξέρεις πόσες φίλες μου με επάγγελμα οικιακά έχουν γραφτεί ήδη στον ΟΑΕΔ για να πάρουν το επίδομα;:roll:)

 

Για περισσότερα στοιχεία άκου το πρωί Παπαδάκη στον ΑΝΤ1 ή Αυτιά στον Alpha. :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...