Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβαμαι μην γεννησω προωρα


Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω το εξης εχω κανει περιδεση στον 3 μηνα και σημερα που πηγα στον γιατρο για υπερηχο μου πε το εξης .οτι το μωρακι εχει κεφαλικη προβολη και το μηκος τραχηλου ειναι 2,8 εκατοστα.δεν βρηκε κατι ανησυχιτικο απλα θα ηθελε να ηταν εστω 3 εκατοστα ο τραχηλος και να ειμαι οσο μπορω πο ξαπλα οπως τωρα.βρε κοριτσια εγω γιατι ανησυχω;φοβαμαι για προωρο τοκετο.σας παρακαλω εξηγηστε μου αν εχει τυχει σε καμμια τετοιοσ τραχηλος και με ξαπλα τα βγαλε περα

οι απαντησεισ 2 γιατρων μεσω ιντερνετ ειναι οι εξης

ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ- ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.

ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΛΙΓΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ και του κου παρασχου η εξης

 

ομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με την περίδεση.

Καλό είναι όμως να σταματήσεις τα utrogestan και ίσως το salospir.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην ανησυχεις! εγω ειχα αθλιο τραχυλο, αφου ειχα κανει κωνοειδη εκτομη και αναγκαστικα και εκανα περιδεση τραχυλου και ειχα και διδυμα!! απλα μετα την περιδεση προσεχα πολυ, πηρα αδεια απο την δουλεια και την εβγαλα το μεγαλυτερο διαστημα σπιτι με αρκετη ξαπλα!! ολα πηγαν μια χαρα! οτι θες μην διστασεις να με ρωτησεις! καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω πενι'ω μου ξαπλα ειμαι αλλά δεν καταλαβαινω πως μπορει να επεσε στα 28mm.λεσ να τα καταφερω να τα βγαλω περα μεχρι τελος?ειναι φυσιολογικο σιγα σιγα μηπως να αρχιζει να ανοιγει?εσενα ποσο σου βγαινε η μετρηση θυμασαι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ, κουκλα μου δεν θυμαμαι τα mm που ηταν, παντως να μην ανησυχεις, με την περιδεση σώθηκαν τα μωρακια μου, και ετσι θα σωθει και το δικο σου μπεμπέ!! απλα να μην σηκωνεις βαρη, να μην κουραζεσαι, και να μενεις οσο γινετα ξαπλωμενη, απο καναπε σε κρεββατι, τουαλετα, κουζινα και χαλαρα κανεναν περιπατο με τον αντρουλη σου. αλλωστε λογω γριπης να αποφευγεις να πηγαινεις σε συγκεντρωσεις σε σπιτια και σε κλειστους χωρους. ολα θα πανε μια χαρα, να μην ανησυχεις καθολου, μεγαλη υποθεση η περιδεση τραχυλου, σωζει! σε φιλω και θα τα ξαναπουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fani εγω δεν ειχα μικρο τραχηλο ομως καταλαβαινω την αγωνια σου για προωρο μια και ημουν ξαπλωμενη τους τελευταιους 5 μηνες της εγκμοσυνης μου και ζουσα με τον φοβο ενος προωρου τοκετου.Υστερα απο αυτη την περιπετεια μου λοιπον πιστευω οτι με υπομονη και αν μεινεις ξαπλωμενη θα τα καταφερεις να φτασεις στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

fani kalispera den exo magali empeiria alla nomizo pos ta koritsia exoun dikio

emena stin b epipedou to mikos tou traxilou itan 2.5 , pairno progesteroni endokolpika apo tote kai bebaia epeidi den proseksa poli meio8ike kai allo . tora eimaste sto 1.7

kai eimai pelon sto spiti kleismeni .....den exo kanei peridesi giati to eidame opos sou eipa stin b alla eimaste sxedon stin 32 ebdomada kai o giatros mou , mou leei pos nai men iparxei panta o kindinos alla iparxoun kai periptoseis opou mporei na pareis kai olo ton mina sou .... min agxonesai den ftais se kati esi ... to mono pou mporeis na kaneis eina ipomonni kai oxi tarzanies ....kai ola 8a pane kala 8a deis !!!!!!

min sikoneis bari , prosexe na min poli "zorizesai stin toualeta kai na ksekourazesai oso perissotero mporeis ........

kai ola 8a pane kala 8a deis ...allsote den simainei aparaitita oti 8a sou tixei kati alla kalo eina na pairnoume ta metra mas sosta ????

kai afou ksereis ena problima oti iparxei kai to antimetopizeis eilikrina min tromazeisssssss

filiaaaaaaaa

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ πολυ.ακουσα πολλες ιστοριεσ σαν εμενα και χειροτερα χωρισ περιδεση και τα καταφεραν εγω γιατι οχι?jend εισαι ολο ξαπλα?ειχεσ συμπτωματα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φανούλα, μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Το καταλαβαίνω ότι σε στρεσάρει, θέλει προσοχή. Εγώ είχα κάνει περίδεση λόγω δίδυμης κύησης, αλλά και πάλι, όπως και η Πενιώ ήμουν στο κρεβάτι μέχρι που γέννησα, άντε μέχρι το σαλόνι, το μπαλκόνι και όταν πηγαίναμε στους γιατρούς. Θέλει κρεβάτι, προσοχή, μακριά εντελώς από βάρη, σκυψίματα. Γενικά, αν προσέξεις, μια χαρά θα βγει η εγκυμοσύνη σου.:D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalimeraaa

fani oxi den eixa kanena simptoma ..sou leo stin b epipedou kaname kai endokolpiki metrisi kai ektote ka8e fora o giatros me eksetazei kai etsi

kai eimai ksapla tin perissoteri mera ...bazo kai ena fagito kai ka8omai kai ligo or8ia ....ton rotisa kai mou eipe oti ayta mporo na ta kano ... ti na sou po ...epeidi foabamai omos eimai kata basi ksapla apo ton kanape sto krebati kai pali piso

 

min agxonesai ali8eiaaaaa 8a deis sou leo ola kala 8a einai !! kai 8a perasei kai o kairos grigora ...prepei na kanoume ligo ipomoni gia na einai kala ta bebe mas !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και εγω στην ιδια κατασταση βρισκομαι εγω δεν εχω κανει περιδεση και δεν εχω κοντο τραχηλο αλλα εχω συσπασεις συνεχεια , την τριτη πηγα με πονους στο ιασω και το nst κατεγραψε κανονικα συσπασεις τοκετου ειμαι και εγω ξαπλα και σηκωνομαι λιγο μεσα στο σπιτι και φοβαμαι πολυ ομως πιστευω με λιγη θετικη σκεψη και αισιοδοξια ολα θα πανε καλα:D

Link to comment
Share on other sites

FANI στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ο τραχηλος ηταν κατω απο 2.5 εκατοστά, το ειδαμε στη β επιπέδου και ηταν αργά για περιδεση. Δεν εμεινα ξάπλα, προσοχη εκανα μονο στο οτι δεν ανεβαινα σκαλες και δεν σηκωνα βαρη. Γεννησα στις 38.5 εβδ.

Στη 2η εγκυμοσυνη τα ιδια, απο τις 16 εβδομάδες ειδαμε μικρο τραχηλο, καπου 2.5 παλι, δεν εκανα περιδεση και τωρα κοντευω στις 38 εβδομαδες με πολυ λιγοτερη προσοχη (λογω που υπαρχει και ο μικρος και πραγματικα το να μενω ξαπλωμενη κλπ ειναι αδυνατο).

 

Δεν εχει σημμασια μονο το μηκος, εχει και η "ποιοτητα" αν μπορω να το πω ετσι. Καλυτερα κοντος αλλά γερός, από μακρυς και πιο ευαισθητος-μαλακος.

Link to comment
Share on other sites

Από την 26 εβδομάδα είμαι με prepar utregestan.(έχω συσπάσεις)

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου γέννησα ακριβώς στην ΠΗΤ και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τώρα Δοξάζω για κάθε μέρα που περνάει. Είμαι 32+4 Σε 2 εβδομάδες ο γιατρός μου σταματάει τα φάρμακα και κάπως φοβάμαι. Περίμενα να μου τα σταματήσει τουλάχιστον στην 36 εβδομάδα. Φυσικά και ανησυχώ Αλλά πολύ πίστη, κουράγιο και με το καλό να γεννηθούν γερά τα μωράκια μας.

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και εγω στην ιδια κατασταση βρισκομαι εγω δεν εχω κανει περιδεση και δεν εχω κοντο τραχηλο αλλα εχω συσπασεις συνεχεια , την τριτη πηγα με πονους στο ιασω και το nst κατεγραψε κανονικα συσπασεις τοκετου ειμαι και εγω ξαπλα και σηκωνομαι λιγο μεσα στο σπιτι και φοβαμαι πολυ ομως πιστευω με λιγη θετικη σκεψη και αισιοδοξια ολα θα πανε καλα:D

Κατερινακι και rikιki κουραγιο.Τα ιδια περασα και εγω και μαλιστα απο την 21η εβδομαδα!!!!

Σας γραφω για να σας πω οτι αμα θες και με πολυ προσοχη ολα γινονται.Εγω μαλιστα ειχα νοσηλευτει και 3 φορες για ενδοφλεβια στο νοσοκομειο.Γεννησα ομως στην 39 εβδομαδα και ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω με εχετε ηδη καθησυχασει αρκετα.οσες εχυν το ιδιο και χειροτερο προβλημα και τα καταφερατε.μπραβο!!!!!!!!!μιλησα σημερα με τον γιατρο μου γιατι χθες ενιωσα 2 φορες στον κολπο 2 τσιμπηματακια αχνα αλλα δεν ανησυχησε.του πα θα γεννησω προωρα και μου λεει αφου σου χω κανει ραμματα τι λες τωρα.αρα τι να πω.αμαν αυτες οι ορμονες με εχουν καταστρεψει.καλημερα σε ολες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο να αγχωνεσαι, φταινε και οι ρημαδοορμονες.

Ποσο μαλλον να εισαι και συνεχεια ξαπλωμενη και να σκεφτεσαι.

Το μηκος του τραχηλου σου δεν ειναι φοβερο, υπαρχουν και χειροτερα και ομως την εβγαλαν μεχρι τελους. Πολλες χωρις καν περιδεση που βοηθαει παρα πολυ.

Το να γεννησει καποια προωρα, φυσικα δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα να εχεις και υποψη σου οτι στην εποχη μας και με τα μεσα που υπαρχουν, δεν ειναι πια και φοβερο.

Κανε μια υπομονη και μεινε ξαπλωμενη και ειναι βεβαιο οτι ολα θα πανε καλα.

Το αποτελεσμα πραγματικα θα σε αποζημιωσει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μολισ γυρισα απο το νοσοκομειο και ο τραχηλοσ εχει μειωθει κι αλλο πηγε στα 22mm.μου πε οτι βλεπει να την βγαζω τον γεναρη και μαλλον φλεβαρη με βλεπει για γεννα.κοριτσια ειμαι ΧΑΛΙΑ φοβαμαι για το μωρο ειναι εναμιση κιλο μονο.τι να πω και ειμαι και με περιδεση.συνεχεια ξαπλα μονο για τουαλετα και μειωθηκε κι αλλο

 

 

Link to comment
Share on other sites

μολισ γυρισα απο το νοσοκομειο και ο τραχηλοσ εχει μειωθει κι αλλο πηγε στα 22mm.μου πε οτι βλεπει να την βγαζω τον γεναρη και μαλλον φλεβαρη με βλεπει για γεννα.κοριτσια ειμαι ΧΑΛΙΑ φοβαμαι για το μωρο ειναι εναμιση κιλο μονο.τι να πω και ειμαι και με περιδεση.συνεχεια ξαπλα μονο για τουαλετα και μειωθηκε κι αλλο

 

Μη φοβασαι. Γεννησα στην 32η εβδομαδα. το μωρα μου ηταν 1820 γρ. Μπηκε θερμοκοιτιδα ενα μηνα περιπου και τωρα ειναι 5 μηνων και 8200γρ με αναπτυξη μια χαρα. Ολα θα πανε καλα. Ευχομαι να γεννησεις στην ωρα αλλα αν αυτο δε συμβει ολα θα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

μολισ γυρισα απο το νοσοκομειο και ο τραχηλοσ εχει μειωθει κι αλλο πηγε στα 22mm.

 

έχω γνωστή με πλήρη εξάληψη τραχήλου από μικρότερη εγκυμοσύνη, χωρίς περίδεση και δίδυμα η οποία γέννησε 38η εβδομάδα

 

μου πε οτι βλεπει να την βγαζω τον γεναρη και μαλλον φλεβαρη με βλεπει για γεννα..

 

της είχαν πεί ότι πρέπει να κρατηθεί η εγκυμοσύνη πάση θυσία μέχρι την 25η εβδομάδα (το οποίο θεωρούσαν πολύ δύσκολο) ώστε να θεωρούνται βιώσιμα τα μωρά, τελικά η εγκυμοσύνη κρατήθηκε (με ξάπλα και φάρμακα) μέχρι την 38η εβδομάδα....

 

τι να πω και ειμαι και με περιδεση.συνεχεια ξαπλα μονο για τουαλετα και μειωθηκε κι αλλο

 

Όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

ξυπνησα πριν λιγο και ειμαι χαλια.αληθεια δεν θελω να μαι ετσι προσπαθω παααααααρα πολυ.

fani να προσπαθησεις και αλλο, οχι για εσενα αλλα για το μωρακι σου!!!! σταματα να το εχεις στο μυαλο σου, ολα καλα θα πανε απλα σε εχει πιασει αγχος χωρις λογο....το μωρακι σου δεν θα γεννηθει προωρα σταματα να το σκεφτεσαι γιατι απο το φοβο σου θα γεννησεις. ημουν και εγω ξαπλα στην εγκυμοσυνη της κορης μου και ξερω οτι σκεφτεσαι τα χειροτερα μη εχοντας κατι αλλο να κανεις αλλα μην το σκεφτεσαι βρε ζουζουνα και ολα καλα θα πανε:cool::cool:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

fani να προσπαθησεις και αλλο, οχι για εσενα αλλα για το μωρακι σου!!!! σταματα να το εχεις στο μυαλο σου, ολα καλα θα πανε απλα σε εχει πιασει αγχος χωρις λογο....το μωρακι σου δεν θα γεννηθει προωρα σταματα να το σκεφτεσαι γιατι απο το φοβο σου θα γεννησεις. ημουν και εγω ξαπλα στην εγκυμοσυνη της κορης μου και ξερω οτι σκεφτεσαι τα χειροτερα μη εχοντας κατι αλλο να κανεις αλλα μην το σκεφτεσαι βρε ζουζουνα και ολα καλα θα πανε:cool::cool:

γιατι ησουν ξαπλα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...