Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ολιγοσπερμία Padutin ( kallikrein ή Kallidinogenase )


CC

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος έχει ακούσει για το Padutin kallikrein και εάν ναι πού μπορώ να το βρώ.

Παράθεση

 

edit admin 2017 προστέθηκε η παρακάτω βιβλιογραφία σχετικά με το padutin kallikrein

 

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/495334   1979 Determination of various semen parameters and sex hormone levels in subfertile men during kallikrein therapy.  Έρευνα σε 31 άντρες "Thus, systemic kallikrein administration induces significant changes of the pituitary-gonadal axis influencing spermatogenesis and epididymal sperm maturation."
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1318646   1981 Possible effects of the kallikrein-kinin system on male reproductive functions. 
    Clinical trials showed that systemic administration of kallikrein may be particularly useful for treatment of infertile men suffering from asthenozoospermia and/or oligozoospermia. During kallikrein therapy, the number of spermatozoa and both quantitative and qualitative sperm motility increased, and a significant improvement of the conception rate was achieved. An increased sperm number was also observed after application of the specific kininase II inhibitor captopril.
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8243685 Efficacy of kallikrein in the treatment of oligozoospermia and asthenozoospermia: a double-blind trial.
    1993 έρευνα σε 114 άντρες At the doses and for the duration given, our results were disappointing. The absence of a therapeutical effect, as evidenced in the present study may be due to the very low absorption rate of kallidinogenase after oral administration. Probably a much higher dose of kallidinogenase should be used to achieve a therapeutic affect.
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1318646  
    1992 Possible effects of the kallikrein-kinin system on male reproductive functions  
    Clinical trials showed that systemic administration of kallikrein may be particularly useful for treatment of infertile men suffering from asthenozoospermia and/or oligozoospermia. During kallikrein therapy, the number of spermatozoa and both quantitative and qualitative sperm motility increased, and a significant improvement of the conception rate was achieved.  [δεν  φαίνεται εδώ σε πόσους έγινε η έρευνα]
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7818373 Penetration capacity of spermatozoa from patients with oligoasthenoteratozoospermia into bovine cervical mucus before and after therapy with kallikrein.
    1994  έρευνα σε 45 άντρες
    Analysis of spermiograms and the penetration test were performed before and after 3 months of treatment. Neither of these techniques revealed significant alteration after treatment, nor was there a demonstrable success during the observation period in terms of pregnancy. Judging from these results, (1) kallikrein has no effect in patients with OAT syndrome and (2) the penetration test provides no additional information on the biological quality of ejaculate.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εννοεις αυτο το σκευασμα απο το εξωτερικο (νομιζω απο σουηδια) που ειναι για την ολιγοσπερμια;; και κανει πραγματικα θαυματα;;

να ναι, το μονο που ξερω ειναι οτι μια φιλη το παραγγειλε απο το φαρμακοποιο της και της το εκανε εισαγωγη απο εκει. αν θες να ρωτησω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αυτο το σκευασμα απο το εξωτερικο (νομιζω απο σουηδια) που ειναι για την ολιγοσπερμια;; και κανει πραγματικα θαυματα;;

να ναι, το μονο που ξερω ειναι οτι μια φιλη το παραγγειλε απο το φαρμακοποιο της και της το εκανε εισαγωγη απο εκει. αν θες να ρωτησω περισσοτερα.

 

 

Τι φάρμακο είναι αυτό κορίτσια???

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα γνωριζω εκ πειρας τα συγκεκριμενα σκευασματα

απλα εχω ακουσει απο φιλη οτι ειναι ενζυμα τα οποια δρουν κυριως στην κινητικοτητα του σπερματος αλλα δεν υπαρχουν στην ελλαδα τα κανεις παραγγελια ή απο σουηδία ή απο γερμανια, δεν θυμαμαι καλα

ξερω ομως οτι ειναι αντιστοιχα με καποια σκευασματα που χορηγουν εδω οι ανδρολογοι οπως τα nolvadex

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα. Εμας η ουρολογος μας συστησε τα Profertil ειναι βιταμινες ενζυμα αντιοξειδωτικα κλπ. Σε μια καψουλα. Λενε οσοι τα χουν παρει οτι εχουν δει βελτιωση στο σπερμα. Για μας ειναι νωρις. Κοριτσια αληθεια αραγε υπαρχει θεραπεια για την ολιγοσπερμια ή ασθενοσπερμια ή τερατοσπερμια? Υπαρχει αραγε θεραπεια βρε κοριτσια γιατι πολυ ''επιχειρηση'' εχει γινει η εξωσωματικη στη χωρα μας. Υπαρχει θεραπεια τελικα για ασθενες σπερμα? Ποια ειναι η γνωμη σας? Εχει καμμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το πρόβλημα. Κ μείς στο 1ο σπερμοδιάγραμμα είχαμε 3% φυσιολογικά και στο 2ο 9%. Κάνατε επανεξέταση?

 

Kαλησπερα. Οχι δεν καναμε επανεξεταση ακομα γιατι δεν εχει περασει το τριμηνο. Ειμαι αποφασισμενη ομως απο δω και στο εξης ναι το προχωρησω αλλιως το θεμα λιγο πιο επειθετικα ως προς το σπερμα. Δεν μπορω να δεχτω οτι η μονη λυση ειναι η εξωσωματικη. Θα εξαντλησω ολα τα υπολοιπα περιθωρια.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο θελω να μοιραστω μαζι σας. Ο αντρας μου εχει κανει 4 σπερμοδιαγραμματα συνολο με τιμες περιεκτικοτητας απο 5 εκατομμυρια ανα ml εως και 32 εκατομμυρια ανα ml. Να σημειωσω και τα 4 σε 4 διαφορετικα κεντρα για δικους μου λογους. Ποσο φυσιολογικη μπορει να ειναι μια τοσο μεγαλη αποκλιση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα. Οχι δεν καναμε επανεξεταση ακομα γιατι δεν εχει περασει το τριμηνο. Ειμαι αποφασισμενη ομως απο δω και στο εξης ναι το προχωρησω αλλιως το θεμα λιγο πιο επειθετικα ως προς το σπερμα. Δεν μπορω να δεχτω οτι η μονη λυση ειναι η εξωσωματικη. Θα εξαντλησω ολα τα υπολοιπα περιθωρια.

 

Και πολύ θα κάνεις. Οι γυναικολόγοι "προσφέρουν" την εξωσωματική σαν καραμέλα και ο δικός μου πρώτος και καλύτερος. Το σπέρμα λέει φτιάχνει δύσκολα και κάνε μια εξωσωματική να ξεμπερδεύεις. λες και η επιτυχία αυτής είναι σίγουρη. Και επειδή λεφτά δεν υπάρχουν είπαμε να το παλέψουμε και βλέπουμε αφού ηλικιακά μας παίρνει.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ θα κάνεις. Οι γυναικολόγοι "προσφέρουν" την εξωσωματική σαν καραμέλα και ο δικός μου πρώτος και καλύτερος. Το σπέρμα λέει φτιάχνει δύσκολα και κάνε μια εξωσωματική να ξεμπερδεύεις. λες και η επιτυχία αυτής είναι σίγουρη. Και επειδή λεφτά δεν υπάρχουν είπαμε να το παλέψουμε και βλέπουμε αφού ηλικιακά μας παίρνει.

Μπραβο καλη μου :) Αντε και καλη μας επιτυχια. Πουλανε εξωσωματικες ετσι αψηφιστα. Μου εγγυαται κανεις οτι θα κανω εξωσωματικη και θα πιασω? Εγω κυριε γυναικολογε με τοσες ορμονες που θα παρω στην εξωσωματικη βαζω την υγεια μου. Ενω εκεινη δεν βαζουν κατι αν αποτυχεις. Ολοι λενε ενα σπερμα καλο να εχει και με εξωσωματικη θα μεινεις εγκυος. Κ εμενα μου τα λεει αυτα ο γυναικολογος μου αλλα το εκανα εξηγηση απο την αρχη, δεν μασαω. Αυτος ηταν ο λογος που αλλαξα τον προηγουμενο γυναικολογο μου. Νικη-Αντωνια... Καλη μας επιτυχια κοριτσακι μου συντομα να γινουμε μανουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο καλη μου :) Αντε και καλη μας επιτυχια. Πουλανε εξωσωματικες ετσι αψηφιστα. Μου εγγυαται κανεις οτι θα κανω εξωσωματικη και θα πιασω? Εγω κυριε γυναικολογε με τοσες ορμονες που θα παρω στην εξωσωματικη βαζω την υγεια μου. Ενω εκεινη δεν βαζουν κατι αν αποτυχεις. Ολοι λενε ενα σπερμα καλο να εχει και με εξωσωματικη θα μεινεις εγκυος. Κ εμενα μου τα λεει αυτα ο γυναικολογος μου αλλα το εκανα εξηγηση απο την αρχη, δεν μασαω. Αυτος ηταν ο λογος που αλλαξα τον προηγουμενο γυναικολογο μου. Νικη-Αντωνια... Καλη μας επιτυχια κοριτσακι μου συντομα να γινουμε μανουλες :)

 

Θα γίνουμε που θα πάει....με τον ένα ή άλλο τρόπο.;);)

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνουμε που θα πάει....με τον ένα ή άλλο τρόπο.;);)

Πολυ χαιρομαι που σκεφτεσαι κ εσυ ετσι αισιοδοξα. Κ εμενα με περνει ηλικιακα ειμαι 24. Που λες εγω σκεφτομαι να κανει ο αντρας μου αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα με καλλιεργεια που κανουμε παντα και να απευθυνθομε σε καποιον ουρολογο. Διαφορετικο απο αυτην που πηγαμε την προηγουμενη φορα οχι οτι δεν μειναμε ευχαριστημενη αλλα πολλα τα λεφτα. Του εκανε καποιες εξετασεις στο κεντρο της που ακομα απαντησεις δεν εχουμε λαβει και να μη στα πολυλογω μια επισκεψη σε αυτην μας κοστισε με τις εξετασεις που του εκανε και την αμοιβη της ενα 500αρικο και δεν δεχτηκε να μας γραψει τις εξετασεις. Ειναι μεγαλη επιστημων αλλα κ εμεις δεν γενναμε λεφτα. Και μετα απο αυτο σκεφτομαι να κανουμε αλλη μια σπερματεγχυση εχουμε κανει ηδη μια και εχω βαλει οριο να κανω 3-4. Και αν δεν πετυχουν βλεπουμε. Αυτα! Πιστευω οτι προσεγγιζω σωστα. και θελω να επιζω οτι το σπερμα φτιαχνει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που σκεφτεσαι κ εσυ ετσι αισιοδοξα. Κ εμενα με περνει ηλικιακα ειμαι 24. Που λες εγω σκεφτομαι να κανει ο αντρας μου αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα με καλλιεργεια που κανουμε παντα και να απευθυνθομε σε καποιον ουρολογο. Διαφορετικο απο αυτην που πηγαμε την προηγουμενη φορα οχι οτι δεν μειναμε ευχαριστημενη αλλα πολλα τα λεφτα. Του εκανε καποιες εξετασεις στο κεντρο της που ακομα απαντησεις δεν εχουμε λαβει και να μη στα πολυλογω μια επισκεψη σε αυτην μας κοστισε με τις εξετασεις που του εκανε και την αμοιβη της ενα 500αρικο και δεν δεχτηκε να μας γραψει τις εξετασεις. Ειναι μεγαλη επιστημων αλλα κ εμεις δεν γενναμε λεφτα. Και μετα απο αυτο σκεφτομαι να κανουμε αλλη μια σπερματεγχυση εχουμε κανει ηδη μια και εχω βαλει οριο να κανω 3-4. Και αν δεν πετυχουν βλεπουμε. Αυτα! Πιστευω οτι προσεγγιζω σωστα. και θελω να επιζω οτι το σπερμα φτιαχνει.

 

Και βέβαια φτιάχνει κορίτσι μου. Άλλωστε εμείς θέλουμε τόσο ώστε να μπορούμε να συλλάβουμε φυσιολογικά ή να έχουμε περισσότερες πιθανότητες στην περίπτωση σπερματέγχυσης. Υπέρηχο οσχ'εος για πιθανή κιρσοκήλη έκανε,ε;

Ακόμα και η σπερματέγχυση πιστεύω ότι είναι θέμα γιατρού να πετύχει. Κι εγώ την σκέφτομαι μελλοντικά την περίπτωση αυτή αφού βελτιωθεί το σπέρμα πρώτα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βέβαια φτιάχνει κορίτσι μου. Άλλωστε εμείς θέλουμε τόσο ώστε να μπορούμε να συλλάβουμε φυσιολογικά ή να έχουμε περισσότερες πιθανότητες στην περίπτωση σπερματέγχυσης. Υπέρηχο οσχ'εος για πιθανή κιρσοκήλη έκανε,ε;

Ακόμα και η σπερματέγχυση πιστεύω ότι είναι θέμα γιατρού να πετύχει. Κι εγώ την σκέφτομαι μελλοντικά την περίπτωση αυτή αφού βελτιωθεί το σπέρμα πρώτα.

 

Ναι για κυρσοκοιλη. Σιγουρα ειναι και θεμα γιατρου 100%. Εμενα μ αρεσει ο δικος μου θα τον αλλαζα μονο για να κανω IUTPI. Τη νεα μεθοδο ο δικος μου δεν την κανει. Αλλα ειναι καλος καλος επιστημων. Αχ βρε Νικη-Αντωνια λες καποια μερα να κραταμε στα χερια μας μια θετικη χοριακη? Μακαρι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι για κυρσοκοιλη. Σιγουρα ειναι και θεμα γιατρου 100%. Εμενα μ αρεσει ο δικος μου θα τον αλλαζα μονο για να κανω IUTPI. Τη νεα μεθοδο ο δικος μου δεν την κανει. Αλλα ειναι καλος καλος επιστημων. Αχ βρε Νικη-Αντωνια λες καποια μερα να κραταμε στα χερια μας μια θετικη χοριακη? Μακαρι!

 

Δεν γνωρίζω τη νέα μέθοδο. Περί τίνος πρόκειται;

Και βέβαια θα αποκτήσουμε μωράκι.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το σύστησε και στον σύζυγο μου ο ανδρολόγος.. καμιά ιδέα πού να το βρω?? (το ξέρει κανείς άλλος??)

 

ΑΝ και το μηνυμα σου ειναι παλιο... Αν το δεις ποτε μηπως μπορεις να μου συστησεις τον ανδρολογο σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...