Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιαγιά - παππούς


Recommended Posts

Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω αν αφήνετε τα παιδάκια σας, περα απο τις ωρες που δουλεύετε, στις γιαγιαδες- παππουδες. Εγω μολις τελειώσω τη δουλειά παω τρέχοντας και τον παιρνω. Επισης σαββατοκύριακο, θελω να ειναι σπιτι. Καταλαβαίνω όμως οτι ο σύζυγος μου θελει να πηγαίνουμε και βόλτες οι δυο μας η μια μέρα τη βδομαδα να κοιμαται εκει , ώστε να μένουμε μόνοι σπιτι η να παμε για ενα ποτο. Και οι τέσσερις παππούδες ειναι συνταξιούχοι και δεν εχουν αλλο εγγονι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω αν αφήνετε τα παιδάκια σας, περα απο τις ωρες που δουλεύετε, στις γιαγιαδες- παππουδες. Εγω μολις τελειώσω τη δουλειά παω τρέχοντας και τον παιρνω. Επισης σαββατοκύριακο, θελω να ειναι σπιτι. Καταλαβαίνω όμως οτι ο σύζυγος μου θελει να πηγαίνουμε και βόλτες οι δυο μας η μια μέρα τη βδομαδα να κοιμαται εκει , ώστε να μένουμε μόνοι σπιτι η να παμε για ενα ποτο. Και οι τέσσερις παππούδες ειναι συνταξιούχοι και δεν εχουν αλλο εγγονι

 

και οι δυο δικιο εχετε!εσυ δουλευεις και τις λιγες ωρες που σου μενουν θελεις να ευχαριστηθεις το παιδι σου:P ας μην ξεχναμε ομως και αυτον που εχουμε διπλα μας...προφανως εχει την αναγκη να βγει για ενα ποτο με την γυναικα του,να βρεθουν λιγο μονοι;)...βρειτε μια μεση λυση....ας πουμε μπορεις να αφηνεις το παιδι καθε δυο βδομαδες στη γιαγια ή μπορεις να το πηγαινεις καθε βδομαδα αλλα την ωρα που ειναι να βγειτε και οχι π.χ απο το πρωι....και αν περναει καλα και το παιδι μη στεναχωριεσαι.....την κυριακη το πρωι πας και το παιρνεις και πατε βολτουλα ολοι μαζι:P οποτε ολοι ειναι ευχαριστημενοι....σου τα λεω αυτα γιατι και ο δικος μου ετσι ειναι....θελει να βγαινουμε και μονοι και ολοι μαζι(εννοειτε)...προσωπικα μας κανει καλο,χαλαρωνουμε κτλ αλλα βεβαια εγω δε δουλευω οποτε περναω χρονο πολυ με το παιδι..αλλα αν δουλευα σιγουρα θα εκανα αυτα που σου εγραψα....δεν θελω να παραμελω κανεναν..μονο εαν το παιδι μου μου ελεγε μαμα δε θελω να παω τοτε σε καμια περιπτωση δε θα το πηγαινα με το ζορι;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Και γω πριν τον πάω παιδικό σταθμό όπου τώρα ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη, τον άφηνα στην γιαγιά του τις ώρες που δούλευα. Το μεσημέρι που γύρναγα σπίτι τον έβρισκα μάλιστα να κοιμάται στο κρεβατάκι του. Μένουμε πάνω - κάτω με την γιαγιά οπότε πολλές φορές τον έβαζε στο κρεβάτι του και όχι στο σπίτι της στο πάρκο. Τώρα Σαββατοκύριακα και γω σαν και σένα είμαι θέλω να τον έχω μαζί μου και δεν τον πηγαίνω στην γιαγιά. Βγαίνουμε και μεις καμιά φορά και τον αφήνω κανα βράδυ αλλά εγώ έχω μόνο την μητέρα μου που μπορεί να τον κρατήσει γιατί τα πεθερικά μου δεν είναι άξια εμπιστοσύνης. Πολλές φορές δεν θέλω να την επιβαρύνω και δεν θέλω να τον πηγαίνω συχνά και να φανταστείς ότι έχω πολύ νέα μαμά απλά είμαι της άποψης ότι πρέπει να την αφήσω να ζήσει και κείνη την ζωή της τώρα που εκείνη τα παιδιά της τα μεγάλωσε. Αλλά γενικά μακάρι να μπορούσα να βγαίνω και γω 1 φορά την εβδομάδα, σε μας αυτό που ισχύει είναι 1 φορά στις 2-3 βδομάδες... Επίσης τον πηγαίνω κάποιες φορές που κάνουμε γενική στο σπίτι γιατί προτιμώ να είναι στην γιαγιά του από τον να μην του δίνω εγώ σημασία τρέχοντας με τις δουλειές. Νομίζω ότι και σεις μια χαρά τα κάνετε όλα!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εγω έχω μόνο τους γονείς μου και επειδή μου

τους κρατάνε τις καθημερινές που είμαι δουλειά δε θέλω να τους

επιβαρύνω επιπλέον ώρες. Αν όμως είχα και τα πεθερικά μου πολυ θα ήθελα

να είχα την επιλογή να πάω με τον άντρα μου έστω για ένα καφέ μόνοι μας.

Οταν είχαμε ένα παιδί τα πράγματα ήτανε καλύτερα γιατί μπορούσαμε να το αφήσουμε και κάποια άλλη στιγμη για να πάμε κάπου. Τώρα όμως με τα τρία αυτό φαντάζει ένα μακρυνό όνειρο. Πάμε πάντα όλοι μαζί.

Δε σας κρύβω ότι πολύ μου λείπει να μπορούσα να πάω κάπου μόνη μου με τον άντρα μου έστω για μια ώρα.

Οπότε αν έχεις τη δυνατότητα κάντο με μέτρο. Δε λέω συνέχεια αλλά δεν έγινε και κάτι μια στο τόσο. έιδικά αν το παιδί ευχαριστιέται στη γιαγιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω αν αφήνετε τα παιδάκια σας, περα απο τις ωρες που δουλεύετε, στις γιαγιαδες- παππουδες. Εγω μολις τελειώσω τη δουλειά παω τρέχοντας και τον παιρνω. Επισης σαββατοκύριακο, θελω να ειναι σπιτι. Καταλαβαίνω όμως οτι ο σύζυγος μου θελει να πηγαίνουμε και βόλτες οι δυο μας η μια μέρα τη βδομαδα να κοιμαται εκει , ώστε να μένουμε μόνοι σπιτι η να παμε για ενα ποτο. Και οι τέσσερις παππούδες ειναι συνταξιούχοι και δεν εχουν αλλο εγγονι

 

Εγώ δεν το αφήνω γιατί η μαμά μου είναι επαρχία και τα πεθερικά δεν ασχολούνται :P οπότε αυτοκολλητάκι παντού... επειδή ξέρω πολύ καλά τι κόστος συνεπάγεται σε ένα ζευγάρι να μην έχει ελεύθερο χρόνο για την σχέση του, θα σε συμβούλευα το εξής: τις ημέρες που θέλετε να βγείτε για ένα ποτό / για βόλτα κλπ να έρθει η γιαγιά ή παππούς σπίτι να μείνει εκεί, δηλ. το παιδί να μην νιώσει ότι φεύγει από το σπίτι του κάθε τρεις και λίγο... είτε αυτό σημαίνει ένα βράδυ είτε λίγες ώρες... νομίζω ότι είναι το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. Η αλήθεια είναι, ότι επειδη ξεκίνησα τη δουλειά μετά από την άδεια και μάλιστα τη τρίτη σπαστό ωράριο, μου κακοφάνηκε πάρα πολύ και δεν εχω ακόμα προσαρμοστεί. Τώρα όσο περνάν οι μέρες ,θα συνηθίσω και εγω να μη βλέπω το μικρό μου και να αποβάλλω τις τύψεις που νιώθω επειδή δουλεύω. Ευτυχώς τα πεθερικά και οι γονείς είναι συνεργασιμοι και υπάρχει εμπιστοσύνη. Όσον αφορά τον ανδρα μου συζητήσαμε και μου πε οτι προτιμάει να αφήνουμε μια ωρα το μικρο , είτε να ερχονται σπίτι οι παππουδες παρά να τσακωνόμαστε μεταξύ μας λόγω κουρασης, μιας και λόγω οικονομικών δεν υπάρχει καμια περίπτωση να αφήσω τη δουλειά. Σε λογικά πλαίσια όμως, ενα σαββατο πχ. Και ίσως είναι έτσι και να έχει δίκαιο, αλλα ακόμα νιώθω περίεργα όταν τον αφήνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Να σου ζησει καλή μου! Καλότυχο να είναι!

Να μην νιώθεις καμία τύχη!Κατανοώ απολυτα πως σου λείπει το μωρο σου,πως θέλεις να αναπληρώσει τον χρονο που χάνεις!Αλλα πίστεψε με,έχετε και σεις την αναγκη να βρεθείτε!

Εγώ κοπελα μου,εδώ που μένουμε ΔΕΝ έχουμε κανέναν!Οι γονεις μας μένουν σε αλλη πόλη!Κρατάμε εναλλάξ την μικρή,γιατί δουλεύουμε και οι 2,εγώ με βάρδιες, ο άντρας μονο πρωι,και που δουλευω,?Σε ψυχιατρείο!!Δεν μπορείς να φανταστεις ΠΟΣΟ αναγκη έχω να βγω εξω,χωρίς να πρεπει να τρέχω πίσω από την κορούλα μου,με τον καφέ στο χέρι, εμ να μην τον πληρωσω και τζάμπα!

Δεν τις αλλαζω με τίποτα αυτές τις στιγμές,αλλά είμαστε άνθρωποι!Πρεπει να έχουμε προσωπικό χώρο και χρονο!Και απο τη στιγμη που μπορείς να τον αφησεις κάπου,να το κανεις!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω αν αφήνετε τα παιδάκια σας, περα απο τις ωρες που δουλεύετε, στις γιαγιαδες- παππουδες. Εγω μολις τελειώσω τη δουλειά παω τρέχοντας και τον παιρνω. Επισης σαββατοκύριακο, θελω να ειναι σπιτι. Καταλαβαίνω όμως οτι ο σύζυγος μου θελει να πηγαίνουμε και βόλτες οι δυο μας η μια μέρα τη βδομαδα να κοιμαται εκει , ώστε να μένουμε μόνοι σπιτι η να παμε για ενα ποτο. Και οι τέσσερις παππούδες ειναι συνταξιούχοι και δεν εχουν αλλο εγγονι

 

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι;

 

Έχε υπόψη σου ότι μεγαλώνοντας, τα να το στέλνετε 1 φορά την εβδομάδα να κοιμάται αλλού πιθανόν να το βλέπει σαν απόρριψη.

Link to comment
Share on other sites

.βρειτε μια μεση λυση....ας πουμε μπορεις να αφηνεις το παιδι καθε δυο βδομαδες στη γιαγια ή μπορεις να το πηγαινεις καθε βδομαδα αλλα την ωρα που ειναι να βγειτε και οχι π.χ απο το πρωι....και αν περναει καλα και το παιδι μη στεναχωριεσαι.....την κυριακη το πρωι πας και το παιρνεις και πατε βολτουλα ολοι μαζι:P οποτε ολοι ειναι ευχαριστημενοι...

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω αν αφήνετε τα παιδάκια σας, περα απο τις ωρες που δουλεύετε, στις γιαγιαδες- παππουδες. Εγω μολις τελειώσω τη δουλειά παω τρέχοντας και τον παιρνω. Επισης σαββατοκύριακο, θελω να ειναι σπιτι. Καταλαβαίνω όμως οτι ο σύζυγος μου θελει να πηγαίνουμε και βόλτες οι δυο μας η μια μέρα τη βδομαδα να κοιμαται εκει , ώστε να μένουμε μόνοι σπιτι η να παμε για ενα ποτο. Και οι τέσσερις παππούδες ειναι συνταξιούχοι και δεν εχουν αλλο εγγονι

 

Δεν υπαρχει κανενας λογος να κοιμαται το μωρο στους παππουδες (σαν παγια κατασταση), πλην ορισμενων περιπτωσεων που επιβαλλεται, αντε και καμια φορα ετσι για να ευχαριστηθουν οι παππουδες!!! Δεν θεωρω σωστο το μωρο/παιδι να βγαινει εκτος οικογενειακης εστιας συστηματικα, γιατι το θελουν οι γονεις η οι παππουδες!!!

 

Εγω την 28 μηνων κορουλα μου δεν την εχω αφησει ΠΟΤΕ να κοιμηθει νυχτα στους παππουδες, αλλα την παω συχνα επισκεψη. Ωστοσο, μια φορα που χρειαστηκε να νοσηλευτω στο νοσοκομειο για 1 εβδομαδα, την κρατησε η μαμα μου, αλλα ηρθε στο σπιτι μας, μιας που μενει απο κατω μας :). Βεβαια, αν χρειαστει φυσικα και θα το αφησω το μωρο να κοιμηθει νυχτα στους παππουδες, αλλα θα πρεπει οι λογοι να ειναι πολυ σημαντικοι η να εχω βγει εξω και να προβλεπεται να αργησω.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...