Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φαγητο και φωνες!!


Recommended Posts

ΚΑλησπερα κοριτσια!!!

Δωστε μου σας παρακλαω τα φωτα σας......

Εχω ενα αγορακι 17,5 μηνων και οταν ειναι να φαει

πρεπει να κατεβασω ολη τη κουζινα,ολα τα παιχνιδια

και εντελει να φαει(κακες συνηθειες απο γιαγια)!!!!

Αλλα αυτο δε γινεται να συνεχιστει αλλο!!

Σημερα του φωναξα αρκετα και τελικα τον αφησα νηστικο

γιατι κατι ηθελε αλλα δε μπορουσα να καταλαβω....

Ειμαι πολυ στεναχωρημενη και δεν ξερω τι να κανω!!!

Σημειωτεον αυτο γινεται για ολα τα γευματα της ημερας!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο μπέμπης μας είναι 6 μηνών και έχει μάθει να τρώει με ένα αρκουδάκι που μιλάει

 

πατάμε το αρκουδάκι να μιλάει, ανοίγει το στόμα ο μπέμπης και γελάει και τσουπ του βάζουμε την κουταλιά

 

αχ αυτες οι γιαγιαδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα καταλαβαίνω απόλυτα τα νεύρα σου και την απογοήτευσή σου. Είναι λογικό κάποια στιγμή να τεστάρονται τα όριά σου και να αντιδράς με τρόπο που κι εσένα μετά σε εκπλήσει και σε στεναχωρεί. Δύο ταυτοχρονα μεγαλώνω, τα ζω κάθε μέρα εις διπλούν. Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω,όμως, είναι πως με τις φωνές δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις να τον πείσεις να φάει. Στο λέω από πείρας. Κι εγώ είχα αντιδράσει με φωνές κάποια στιγμή που άναψα κόκκινο λαμπάκι, αλλά αποτέλεσμα δεν είχα. Το αντίθετο, θα έλεγα, με τις φωνές εκνευρίζονται και τα παιδιά περισσότερο και τελικά η κατάσταση γίνεται κουλουβάχατα. Προσπάθησε να είσαι, και το πιο σημαντικό να δίχνεις, πολύ ήρεμη. Τα παιδιά έχουν αντίληψη μεγάλη και άμα καταλάβουν ότι αυτό που κάνουν σε ενοχλεί και σε τσιτάρει, τότε το επαναλαμβάνουν πρώτον για να τσεκάρουν τα όριά σου και δεύτερον για να παίρνουν την προσοχή που θέλουν. Οπότε εσύ ηρεμία, ακόμη και αν από μέσα σου βράζεις. Με πολύ ήρεμο και ήπιο τόνο το ρωτάς 1-2-3 αν θέλει να φάει το φαγητό του (άσχετα αν από μέσα σου θες να του το καπελώσεις :? ), με τον ίδιο ήρεμο τόνο προσπαθείς να το ταίσεις χρησιμποιόντας ίσως και κάποια τεχνάσματα που πιστεύεις ότι θα πιάσουν. Αλλά χωρίς να το πιέζεις. Και αφού η άρνηση είναι ολοκληρωτική, τότε πάλι ήρεμα το πας στο κρεβάτι του για ύπνο σαν να μην τρέχει κάστανο (τώρα εδώ πολλές μαμάδες αντικαθιστούν το φαγητό που δεν έφαγε με γάλα, εγώ όμως δεν το έχω κάνει ποτέ).

 

Μια ακόμη εκδοχή αυτής της "τακτικής" είναι το ίδιο απόγευμα, αντί για επιδόρπιο ή κρέμα ή ό,τι άλλο του δίνεις, να του ξαναβγάλεις το ίδιο φαγητό που αρνήθηκε το μεσημέρι και αν πάλι δεν το θέλει, νηστικός μέχρι το βραδινό γάλα. Είναι όμως αρκετά βάρβαρο, δεν το έχω κάνει, δεν ξέρω αν έχει αποτελέσματα.

 

Ουφ! καλή επιτυχία, κοπέλα μου. Καποιες φορές είναι να νοσταλγείς τις μέρες που τρέφονταν με το καλό τους γαλατάκι :P

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

wellcome to the club!

 

Και εγώ τα ίδια τραβάω! δεν υπάρχει αυτό που ζώ σε κάθε γεύμα. Και τι δεν του δίνω για να φάει. Και αυτά τα κάνει μόνο με εμένα, στον παιδικό σταθμό και στη γιαγιά κύριος! με έσκασε σου λέω!

 

Πάντως η tarsou έχει δίκιο σε αυτά που έγραψε απλά το να τα αφήσουμε νηστικά, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το κάνω γιατί εκτός ότι είναι πολύ αδύνατος δεν θα έχει και αποτέλεσμα, είμαι σίγουρη. Του βάζω mazzo and the zoo στο youtube και του δίνω ταυτόχρονα να ζωγραφίζει προσπαθώντας να του χώσω στο στόμα και καμιά κουταλιά!με έσωσαν οι mazoo...για δοκίμασε το.

 

Εντωμεταξύ δεν μιλάει κιόλας ο δικός μου για να διαπραγματευτώ,λέει λίγα πράγματα ενώ καταλαβαίνει τα πάντα όταν του μιλάω για το φαγητό και φυσικά αντιδράει αρνητικά.

 

Μια φορά μου ζήτησε μαμ μόνος του και έφαγε χωρίς καραγκιοζιλίκια και έτριβα τα μάτια μου:shock: ακόμα δεν πιστεύω ότι συνέβη.

 

Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη εκδοχή αυτής της "τακτικής" είναι το ίδιο απόγευμα, αντί για επιδόρπιο ή κρέμα ή ό,τι άλλο του δίνεις, να του ξαναβγάλεις το ίδιο φαγητό που αρνήθηκε το μεσημέρι και αν πάλι δεν το θέλει, νηστικός μέχρι το βραδινό γάλα. Είναι όμως αρκετά βάρβαρο, δεν το έχω κάνει, δεν ξέρω αν έχει αποτελέσματα.

 

 

το εχω κανει και μαλιστα μαγειρευα για 3 μερες το ιδιο φαγητο και του το σερβιρα μεσημερι - απογευμα.

μεχρι που το εφαγε ολο χωρις αντιρηση.

ειμαι λιγο σκληρη σε αυτο το θεμα.

εγω παντα τον βαζω στο καρεκλακι και αν ξεκινησει τις τσαχπινιες και τα ναζια δεν το διαπραγματευομαι τον ρωταω θελεις να φας ή οχι.

καταλαβαινω απο τις αντιδρασεις τον κατεβαζω απο το καρεκλακι και του λεω οταν θα πεινασεις ελα.

πιστεψτε με εχει αποτελεσμα,γενικα εγω εχω επιμονη σε καποια θεματα.

στο θεμα του φαγητου ομως δεν ανεχομαι να κανω τον καραγκιοζη,οταν τρωμε τρωμε.τελος τα αστεια.

τον αφηνω να πειραματιζεται και να προσπαθει να φαει μονος του οταν τον εχω εγω σπιτι και ας τα κανει ολα λιμπα δεν με νοιαζει καθολου.

δοκιμασε να τον βαλεις να φαει μονος του μπορει η διαδικασια να τον δελεασει...:wink:

 

Υ.Γ=και στο σταθμο ενα διαστημα που δεν ετρωγε με ρωτησε η κοπελα τι θελω να του κανει και της λεω τιποτα.δεν του δινεις τιποτα αλλο δεν μου αρεσει η εναλλακτικη.οταν πεινασει δωσε του το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τι μου θυμίζεις! Τα ίδια πέρασα και εγώ όταν αρχίσαμε να τρώμε αλεσμένο το φαγάκι μας. Υπήρχε ένα διάστημα (ευτυχώς δεν κράτησε πολύ), που ένοιωθα ανίκανη σαν μάνα, ότι δεν ήμουν αρκετή για το παιδί μου και όλα αυτά τα χαζά μεν, φυσιολογικά να τα σκέφτεσαι δε. Προσπαθούσα να τον ταΐσω και εκείνος να μην ανοίγει το στόμα με τίποτα ή να κουνάει το κεφαλάκι του πέρα δώθε. Έχω φωτογραφία με το φαγητό πάνω στο κεφάλι του. Από την άλλη, όταν ρωτούσα την πεθερά μου τι έκανε με εκείνη, μου απαντούσε ότι το είχε φάει όλο και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Να πέσω να πεθάνω. Πίστευα ότι δεν ήξερα να τον ταΐσω. Μια μέρα τον πίεσα τόσο πολύ να φάει, εκείνος εκνευρίστηκε και εγώ στο τέλος έβαλα τα κλάματα. Αυτό ήταν. Είπα τέλος, ως εδώ. Από αύριο άλλη τακτική. Θα προσπαθήσω είπα ήρεμα και όσο φάει. Φυσικά δεν τα καταφέραμε από την πρώτη μέρα τέλεια, αλλά μέρα με τη μέρα το πράγμα γινόταν πιο εύκολο. Τελικά συνειδητοποίησα ότι του έδινα πολύ γρήγορα τις κουταλιές, ενώ εκείνος χρειαζόταν μάλλον περισσότερο χρόνο, γιατί ήθελε να εξερευνήσει και τον κόσμο γύρω του. Αργότερα έμαθα ότι η πεθερά μου τον τάιζε με διαφορετικό τρόπο, πολύ σφιχτά στην αγκαλιά της, οπότε δεν είχε άλλη επιλογή ο έρμος. Τα παιδιά εισπράττουν τον εκνευρισμό μας και νομίζω ότι επηρεάζονται. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις ήρεμα πάρα πολλές μεθόδους και θα την βρεις την άκρη μόνη σου. Απλά πειραματίσου και το κυριότερο μην εκνευρίζεσαι. Δεν βοηθάει. Και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στις κοπέλες εδώ μέσα γιατί και εγώ μπήκα και διάβασα άλλες μανούλες πως το αντιμετώπισαν και βρήκα την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Χθες μολις ξυπνησε το απογευμα ηθελε κακανονια (μακαρονια) οκ του φτιαχνω. Μολις του τα βαζω σε ενα μπολ που του αρεσει ο κυριος σφραγισε το στομα. Οκ δεν τα τρωει προσπαθω να του δωσω γιαουρτι την ωρα που μαγειρευα και τον ειχε η μητερα μου αγκαλια και αυτος χαζευε αλλα τιποτα ο κυριος αρχισε να κλαει και να χτυπιεται. Μου το κανει συνεχεια τον τελευταιο καιρο. Χθες και εγω δεν αντεξα και οταν αρχισε να κλαιει με το γιαουρτι τον μαλωσα γιατι αυτα τα κροκοδιλεια δακρυα δεν παιζονται. Στο τελος του ειπα δε θα φας το απογευμα μπας και με κοιταξει και σταματησει το κλαμα (πολλες φορες αμα δεν ανοιγει το στομα του λεω θα μας το φαει το σκυλακι απο απεναντι ή το κουνουπακι που εχουμε ψηλα και καθως κοιταζει ψηλα και ανοιγει το στομα τον δινω και εγω ή λεω θα το δωσω στον παππου ή στη γιαγια και τρωει). Ο μικρος τιποτα. Τελικα εφυγε η μαμα μου και πηγαμε να παιξουμε με τα παιχνιδια μας και τελικα με χιλια ζορια του το εδωσα το γιαουρτι. Το εβλεπε και ελεγε οοοοοοχι. Αλλα το εφαγε.

Και αναρωτιεμαι μηπως με την πολυ πιεση καταφερνουμε το αντιθετο? Μηπως τελικα δεν θα θελουνε να φανε καθολου? Μηπως και αμα τα αφησουμε νηστικα για καποια ωρα παλι δεν θα καταφερουμε τιποτα? Μηπως και με τον εκβιασμο φαε αυτο γιατι θα μας το φαμε ή θα το δωσουμε εκει παλι δεν καταφερνουμε τιποτα? Εχω μπερδευτει πλεον μεχρι ποιο σημειο να τον πιεσω.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν φωναξα ποτε στο γιωργο με ηρεμη και σταθερη φωνη ρωτουσα οταν αρχιζε...τις μπουρδες.

πεινας...οχι..οκ,τελος το φαι

νομιζω οταν τα παρακαλαμε μας δουλευουν κανονικα.

οταν πεινασουν θα φανε.βεβαια εγω μιλαω εκ του ασφαλους.γιατι ειναι μια χαρα στο βαρος του.δεν ξερω αν ηταν πολυ αδυνατος πως θα λειτουργουσα.

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου εχει κανενα 3μηνο που αρχισε να τρωει μονη!μεχρι προσφατα επρεπε να την κυνηγαω σε ολο το σπιτι :evil: παραμυθι στην κουζινα χοροπηδημα στο κρεβατι της κρεβατοκαμαρας τραγουδια στο ιντερνετ ταισμα κουκλεσ στο δωματιο της πυργο με λεγκο τουβλακια να βλεπουμε τα πουλια απο το παραθυρο του σαλονιου γιατι εκει εχει μπαλκονι.να παρακαλαω να περασει αεροπλανο γιατι ανοιγε το στομα με απορια!ευτυχως εχουμε κοντα αεροπορικη βαση!!!:mrgreen:

μπαρμπι κουκλακια κατσαρολες ταπερ κουταλια ολα μαζι!!!κ αυτο σε καθε γευμα για να φαει μισο πιατο :evil::evil: εδω κ 3-4 μηνες εσκασα πλεον!!φαε μονη σου ΟΣΟ ΘΕΣ!δε θες να φας?οκ μη τρως!θες να φας το μισο?οκ φαε το μισο!αααα δε θα παθω κ διαστρεμα για να σε κυνηγαω σε ολο το σπιτι!!!

κ με τον μικρο τα ιδια.αν κ αυτοσ ειναι βολικος πολυ βολικος στο φαι του αλλα που κ που κανει την κουτσουκελα.μολις τον βλεπω να φευγει απο τη θεση που τον ταιζω προσπαθω 2-3 φορεσ κ αμα δε θελει τα παραταω!ευτυχως αυτο το κανει σπανια ισως επειδη δε τον κυνηγησα ποτε απο πισω...

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου εχει κανενα 3μηνο που αρχισε να τρωει μονη!μεχρι προσφατα επρεπε να την κυνηγαω σε ολο το σπιτι :evil: παραμυθι στην κουζινα χοροπηδημα στο κρεβατι της κρεβατοκαμαρας τραγουδια στο ιντερνετ ταισμα κουκλεσ στο δωματιο της πυργο με λεγκο τουβλακια να βλεπουμε τα πουλια απο το παραθυρο του σαλονιου γιατι εκει εχει μπαλκονι.να παρακαλαω να περασει αεροπλανο γιατι ανοιγε το στομα με απορια!ευτυχως εχουμε κοντα αεροπορικη βαση!!!:mrgreen:

μπαρμπι κουκλακια κατσαρολες ταπερ κουταλια ολα μαζι!!!κ αυτο σε καθε γευμα για να φαει μισο πιατο :evil::evil: εδω κ 3-4 μηνες εσκασα πλεον!!φαε μονη σου ΟΣΟ ΘΕΣ!δε θες να φας?οκ μη τρως!θες να φας το μισο?οκ φαε το μισο!αααα δε θα παθω κ διαστρεμα για να σε κυνηγαω σε ολο το σπιτι!!!

κ με τον μικρο τα ιδια.αν κ αυτοσ ειναι βολικος πολυ βολικος στο φαι του αλλα που κ που κανει την κουτσουκελα.μολις τον βλεπω να φευγει απο τη θεση που τον ταιζω προσπαθω 2-3 φορεσ κ αμα δε θελει τα παραταω!ευτυχως αυτο το κανει σπανια ισως επειδη δε τον κυνηγησα ποτε απο πισω...

 

ουτε να το φανταστω..! δεν υπηρχε περιπτωση να το εκανα!κουραστηκα στην σκεψη!επειδη στο σχολειο βλεπω οτι πολλα παιδια ερχονται χωρις να εχουν αναπτυξει αυτη την βασικη δεξιοητα να τρωνε μονα τους, βλεπω ποσα προβληματα δημιουργει κ σ αλους τομεις. καλα εκανες κ το σταματησες.κομα κ γα τον απλο λογο οτι πρεπει να μαθει το παιδι ποτε τρωμε κ πως τρωμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Σιγουρα θα αλλαξω τακτικη

γιατι δεν γινεται διαφορετικα!!!!

Πρεπει να ειμαι πιο σκληρη γιατι εχει γινει κακομαθημενος!!!

Να ειστε καλα κοριτσακια!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ιστορια με το φαι αστα. Δεν πολυ-γουσταρει το φαι ετσι και αλλιως, αντε πεισε την να φαει μαγειρεμενο δικο μου. Μερικες φορες οκ τρωει, μερικες κουναει κεφαλι και λεει 'οοοσιι' (οχι).....ωραια καταπληκτικα....τι να σου πω. Εχει τυχει να μεινει νηστικη, τις περισσοτερες φορες της δινω ενα γιαουρτι ή μια κρεμμα αν δεν θελει το δικο μου. Ενα πραγμα ειναι σιγουρο οτι με τις φωνες χωριο δεν κανεις. Θα συνδεσει το φαι με ασχημα συναισθηματα και δεν το θες αυτο. Θα σου βγαινει η πιστη χειροτερα. Δοκιμασε τον, δεν θελει αστον αργοτερα. Αλλαξε μερος που τον ταιζεις. Δωστο κανα δυο παιχνιδια να τα εχει εκει οταν τρωει δεν ειναι τιποτα κακο αυτο. Μην του φωναζεις. Εκεινος δεν μπορει να καταλαβει γιατι του φωναζεις (οχι οτι εγω δεν εχω περιπεσει σε αυτο το αμαρτημα, αντοχες ειναι αυτες και καμια φορα λυγιζεις). Αν δεν θελει παρτον απο εκει......δεν τρεχει κατι. Παρτο πιο χαλαρα.......για να το παρει και εκεινος πιο χαλαρα. Αν σε βλεπει και εσενα μεσα στην καλη την τσιτα σου λεει 'ωπα για να ειναι ετσι αυτη, ασχημα τα πραγματα'......δωστου περισσοτερη ενταση απο εκεινον μετα......καταλαβαινεις......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα κοριτσια!!!

Δωστε μου σας παρακλαω τα φωτα σας......

Εχω ενα αγορακι 17,5 μηνων και οταν ειναι να φαει

πρεπει να κατεβασω ολη τη κουζινα,ολα τα παιχνιδια

και εντελει να φαει(κακες συνηθειες απο γιαγια)!!!!

Αλλα αυτο δε γινεται να συνεχιστει αλλο!!

Σημερα του φωναξα αρκετα και τελικα τον αφησα νηστικο

γιατι κατι ηθελε αλλα δε μπορουσα να καταλαβω....

Ειμαι πολυ στεναχωρημενη και δεν ξερω τι να κανω!!!

Σημειωτεον αυτο γινεται για ολα τα γευματα της ημερας!!!

 

Αυτο ακριβώς γινεται στης μητέρας μου το σπιτι που την αφήνω το μεσημερι 5 μερες την εβδομάδα, το σ.κ που τρωει μαζί μας δεν τα κανει αυτα....

Κοινως ειναι κολπα χαζομαρες που τα κανει μονο στην μητέρα μου... Και ειναι σφάλμα της μητέρας μου που υποκύπτει και δεν την συνετίζει

Εγω την μαλωσα δυο τρεις φορες για το σπιτι μας εκλαψε επεμενα εγω την βαζω στο καρεκλακι και τρωμε ολοι μαζι αλλα στης μαμάς μου κανει αυτα τα νιάζια...

Ξερει που τα κανει..!

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, έπρεπε να κατεβάσουμε όλη την κουζίνα για να φάμε, μπορεί να έτρωγε και 45 λεπτά το κάθε γεύμα. Όταν έγινε 13 μηνών και αφού "τα πήρα" μία μέρα, αποφάσισα ότι αυτό το βιολί θα το σταματήσω.

Δεν φαντάζεσαι τα νεύρα μου!!! Είχε μάθει επίσης από την γιαγιά να τρώει έτσι, η οποία όμως συνεργάστηκε και έκανε ακριβώς ότι κι εγώ και σε 2 μέρες το έκοψε το χούι.

Λοιπόν, ξεκινάς να ταίζεις δίνοντας 3-4 παιχνιδάκια ή ότι άλλο του αρέσει (πλαστικό μπολάκι πχ με κουταλάκι) τα οποία τα δίνεις πριν ξεκινήσεις και του λες ότι με αυτά θα φάμε σήμερα και δεν έχει τίποτα αλλο.

Αν αρχίσει να ζητάει, τον κοιτάς στα μάτια με αποφασιστικότητα και του λές "δεν θα πάρεις τίποτα αλλο, εχεις πολλά παιχνίδια ήδη" , αν συνεχίζει και δεν τρώει, του λες, αν δεν θες να φας αλλο, δεν πειράζει μην φας", την επόμενη "αν δεν θες να φας αλλο να σε κατεβάσω κάτω να πας να παίξεις" και την τρίτη, το κάνεις και του λες ζωηρά "αντε, αφου δεν πεινάς πήγαινε να παίξεις και τον κατεβάζεις από καρεκλάκι!

¨Ολα αυτά με απόλυτη ηρεμία (ακομη κι αν μέσα σου βράζεις και θες να του πετάξεις το πιάτο καπέλο!) Αυτό ειναι πολύ σημαντικό, η ηρεμία, να νιώσει ΟΧΙ οτι τον μαλώνεις που δεν τρώει, αλλά ότι αυτός το επέλεξε να μην φάει.

Εκει θα πάρει το μήνυμα ότι δεν αστιεύεσαι και ότι δεν θα του περάσει. Εμένα ακολούθησε πανικός, κλάμα γοερό λες και καταστρέφεται και χέρια ψηλά για αγκαλιά. Τον άφησα 2 λεπτά και του έδωσα δεύτερη ευκαιρία να φάει...ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ

τον ξανακατέβασα και έκλεγε πάλι γοερά...τον άφησα και μετά από κάποια ώρα τον πήρα αγκαλιά και του εξήγησα ότι δεν υπάρχει λόγος να κλαίει και οτι δεν τον μάλωσα και τον αγαπάω.

Δεν έφαγε πάνω από 2 μπουκιές αλλά δεν έγινε το δικό του.

Στο μεσημεριανό πείναγε τόσο που έφαγε σε 10 λεπτα χωρίς να ζητήσει τίποτα. Το απόγευμα το ίδιο.

Την αλλη μέρα στην γιαγιά ζητησε παιχνιδάκια και αφού είχε την ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ, τελικά κατάλαβε ότι δεν μπορεί να τρώει έτσι και έφαγε μόνο με τα 3-4 που είχε από την αρχή.

Την επόμενη μέρα δοκίμασε να "ρίξει¨" τον μπαμπά που ως τώρα δεν είχε δοκιμαστεί και του ζήτησε παιχνίδια...τα οποία όμως δεν πήρε!

ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ!

Απο τότε τρώμε έτσι και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα

Δύο μέρες σύνολο για να σταματήσει να ζητάει extra παιχνιδια και μόλις 1 φορά που έμεινε νυστικός . Βλέπετε από την πρωτη μερα κατάλαβε τι γίνεται, αλλά δοκίμαζε να ζητησει μήπως του "κάτσει", παράλληλα όμως έτρωγε για να είναι σίγουρος ότι δεν θα μείνει νυστικός!

Εγω πιστεύω ότι το κλάμα της πρώτης μέρας σήμαινε "γιατί εσύ δεν μου δίνεις παιχνίδια όπως κάνει η γιαγια? Εσυ δεν μ' αγαπάς μανούλα, η γιαγιά μ'αγαπάει, πάρε με αγκαλίτσα να δω αν μ' αγαπάς"

Γι' αυτο, ακριβώς το ίδιο πρέπει να κάνουν όσοι φροντίζουν το παιδι, γιατί οι διαφορετικές συμπεριφορές, για τα παιδιά μπορεί να σημαίνουν πολλά και να παρερμηνευτούν!

Κι εγώ το παιδι μου δεν θέλω να νιώθει έτσι..Ότι η γιαγιά πχ είναι η καλή κ μ' αγαπάει και εγώ είμαι η κακιά. Με τον τρόπο αυτό, έμαθε απλά ότι δεν πρέπει να τρώει μηχανικά, αλλά μόνο όταν πεινάει. Εϊναι όπως με εμάς, αν μασουλάμε μπροστά στην τηλεόραση, τρώμε περισσότερο, γιατί ξεχνιόμαστε, έτσι κ εκεινα με τα παιχνίδια..τρώνε μηχανικά και όχι γιατί πεινάνε!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα κοριτσια!!!

Δωστε μου σας παρακλαω τα φωτα σας......

Εχω ενα αγορακι 17,5 μηνων και οταν ειναι να φαει

πρεπει να κατεβασω ολη τη κουζινα,ολα τα παιχνιδια

και εντελει να φαει(κακες συνηθειες απο γιαγια)!!!!

Αλλα αυτο δε γινεται να συνεχιστει αλλο!!

Σημερα του φωναξα αρκετα και τελικα τον αφησα νηστικο

γιατι κατι ηθελε αλλα δε μπορουσα να καταλαβω....

Ειμαι πολυ στεναχωρημενη και δεν ξερω τι να κανω!!!

Σημειωτεον αυτο γινεται για ολα τα γευματα της ημερας!!!

 

Δεν το πιστεύω και εγω τα ίδια τραβάω.. και κανεις δεν παραδέχεται ότι το ξεκίνησε...

το κακό είναι οτι όταν δεν θέλει να φαει και δεν του κάνεις το χατήρι τότε κλειδώνει το στόμα του και δεν μπορώ να κάνω κάτι.

 

Τον Μάλωσα - στεναχωρήθηκα και τίποτα και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω ..

 

Αν βρω λύση θα σας πω..

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

πιστευω πως η λυση ειναι μια.

το φαι ΔΕΝ ειναι παιχνιδι. το καρεκλακι του φαγητου να το συνδυασουν μονο με αυτο κ να τα ταιζουμε σε ενα χωρο περιορισμενο απο ερεθισματα(εγω τον ταιζω μεσα στο π της κουζινας).

παιχνιδι κ αγκαλιες ΜΕΤΑ.

νομιζω πως ετσι τα καταφερα.

α! και μπραβο σε καθε κουταλια;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου (όχι εδώ, περιοδικό ήτανε, δε θυμάμαι όμως πιο), ότι ο σωστότερος τρόπος ταίσματος είναι αυτός που ανέφερε η efitsa. Μακριά από κάθε άλλο ερέθισμα, όχι τηλεόραση ανοικτή, όχι παιχνίδια και τέτοια, μόνο το παιδί και το φαγητό του. Κι αυτό γιατί δεν πρέπε, λέει, το παιδί να συνδέει το παιχνίδι με το φαγητό και δεύτερον, γιατί όταν αφαιρείται σε κάτι άλλο, τρώει μηχανικά και έτσι δεν είναι σίγουρο ότι η ποσότητα που έφαγε είναι η ποσότητα που πραγματικά θα το χόρταινε (όχι ότι τα ακολούθησα όλα αυτά, απλά τα είχα διαβάσει και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα... μέχρι που άρχισα να ταίζω τα δικά μου παιδιά :rolleyes: ).

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου (όχι εδώ, περιοδικό ήτανε, δε θυμάμαι όμως πιο), ότι ο σωστότερος τρόπος ταίσματος είναι αυτός που ανέφερε η efitsa. Μακριά από κάθε άλλο ερέθισμα, όχι τηλεόραση ανοικτή, όχι παιχνίδια και τέτοια, μόνο το παιδί και το φαγητό του. Κι αυτό γιατί δεν πρέπε, λέει, το παιδί να συνδέει το παιχνίδι με το φαγητό και δεύτερον, γιατί όταν αφαιρείται σε κάτι άλλο, τρώει μηχανικά και έτσι δεν είναι σίγουρο ότι η ποσότητα που έφαγε είναι η ποσότητα που πραγματικά θα το χόρταινε (όχι ότι τα ακολούθησα όλα αυτά, απλά τα είχα διαβάσει και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα... μέχρι που άρχισα να ταίζω τα δικά μου παιδιά :rolleyes: ).

 

ακομα κ οτι την ωρα του φαγητου δεν τους διαβαζουμε για να μη συνδεσουν το διαβασμα με το φαγητο

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου που για να φαει θελει να κατεβασω το κλουβι με το καναρινι με τι συνδεει το φαγητο??:P:p μαλλον με το βασανισμο του πτηνου:evil:

του το κοβω ομως γιατι το λυπαμαι το πουλακι..οχι τιποτα αλλο αλλα αν ψοφισει ποιος ακουει κ την μεγαλη:cool:

αμα δε βλεπουν youtube δεν τρωνε.κ απο το να κυνηγαω προτιμω να συνδεσουν το φαι με το youtube.:mrgreen:

να οδηγηθουν στην παχυσαρκια δε νομιζω.η μεγαλη τρωει 3-4 συγκεκριμενα πραγματα (:evil::evil::evil::evil:) κ ο μικρος αν κ τρωει πιο πολυ κ απο μενα ειναι πετσι κ κοκκαλο!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα κοριτσια!!!

Δωστε μου σας παρακλαω τα φωτα σας......

Εχω ενα αγορακι 17,5 μηνων και οταν ειναι να φαει

πρεπει να κατεβασω ολη τη κουζινα,ολα τα παιχνιδια

και εντελει να φαει(κακες συνηθειες απο γιαγια)!!!!

Αλλα αυτο δε γινεται να συνεχιστει αλλο!!

Σημερα του φωναξα αρκετα και τελικα τον αφησα νηστικο

γιατι κατι ηθελε αλλα δε μπορουσα να καταλαβω....

Ειμαι πολυ στεναχωρημενη και δεν ξερω τι να κανω!!!

Σημειωτεον αυτο γινεται για ολα τα γευματα της ημερας!!!

 

εγώ την ταίζω με τραγουδάκια απο τα ζουζούνια. πατάμε το βιντεο και ολα καλά! μέσα σε 7 λεπτά εχει φάει την κρέμα ή το γιαουρτι όπως και το φρούτο.

το κάνω όμως μόνο εγώ. οποιος άλλος την ταίσει, δεν χρειάζεται τραγούδια.

μ' αρέσει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...