Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αισιο τέλος μετά απο καθ'εξιν αποβολές


dimela38

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια σας διαβαζω εδω και καιρο και αποφασισα να σας γραψω Ενα θα σας ειναι ολοι τους μια ΑΠΑΤΗ .Ταλεποριεμαι απο το 1998 και απαντηση καμηα .Εκανα 4σπερματεγχησεις 11 εξωσωματηκες 2 λαπαροσκοπησης 2 υστεροσκοπισεις 1 ινομιοματεκτομι με επιπλοκη εσωτερικη αιμοραγια.....καθε ειδους εξεταση .....Τεληκα στης 3 τελευταιες εξωσ ....εμεινα εγκυος αλλα τζηφος Η πρωτη ηταν δηδυμοι κηυση και ακουστε ! υπηρχαν 4 σακοι οι 2 αδιοι οι αλοι 2 το 1εμβρυο πηγε και κολησε στον τραχηλο (πολλη σπανιο) ακου τωρα τυχη και το εντος της μητρας ειχε βραδηκαρδια Οπως καταλαβαινεται επηγωντος αποξεση με κυνδηνο της ζωης μου λογο τραχηληκης .Τυχαιο γεγονος λεη .Ξαναμενω εγκυος και αρχη της 10ης παληνδρομισε .Ξανα τυχαιο γεγονος .ΟΚ ! αποφασηζω να προχωρησω με ανσοθεραπεια στη Θεσσαλονικη και ολο το κυκλο εμβολιων τωρα ειπα το ΧΩ ! τοση θεραπεια πηα τοσα φαρμακα ....... Ελα ομωσ που ητυχη μου δεν με αφηνη και στης21/12 παλλη στης αρχες της 10ης αποβολη .Απαντηση οτη να ναι δεν ξερουν τη να σου πουνε αλλα λενε στην αρχη και αλλα μετα και καλλα ο εξωσ....ειπε θα με αφησει εγκυο και της 3 φορες τα καταφερε ο αλλος ομως ΄¨..Που αλλα μου ελεγε απο την αρχη και αλλα μετα.φασκουν και αντηφασκουν .Και σας ρωταω εγω τωρα τη αλλο να ψαξω και που? να επμηστευτω την κολοτυχη μου για μια ακομη φορα δεν ξερω τα χω παιξη ειναι βλεπης και οι εξωσ.....Θερμη παρακληση οπηα κοπελα γνωρηζη κατη αναλογο που να εχει αισηο τελος ας γραψη γιατη δεν θελω εδω που εφτασα να εγκαταληψω το ΟΝΕΙΡΟ !μου θελω να γηνω ΜΑΝΑ!!

'Εχουν περάσει δύο χρόνια από το οργισμένο μήνυμά σου!! Είχες πολύ δίκιο, γιατί έχεις προσπαθήσει πολύ και σου αξίζει μια καλή συνέχεια!!...οι γιατροί, είναι αλήθεια, ότι στο θέμα των αποβολών βρίσκονται στο μαύρο σκοτάδι...για κάποιο άγνωστο λόγο γίνονται, για κάποιο άγνωστο λόγο δεν γίνονται!! Ετσι απλά!...δυστυχώς!! Εχεις κανένα νέο έκτοτε?? Μακάρι να ακούσω κάτι θετικό!! Θα χαρώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουρια στο φορουμ ηθελα πολυ να σας γραψω τοσο καιρο εχω και εγω δυστηχως τεσσερις αποβολες πρωτου τριμηνου και εχω θρομβοφιλια... ετεροζυγη τις δυο τελευταιες φορες που το ανακαλυψαμε εκανα θεραπεια με ηπαρινη αλλα δυστηχως τιποτα παλι ... θα ηθελα πολυ αν καποια κοπελα εχει παρομοιο ιστορικο με εμενα ... και της πηγαν ολα καλα τι εκανε η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια βοηθηστε με σας παρακαλω αν ξερετε κατι... ειμαι 34 ετων και μενω εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουρια στο φορουμ ηθελα πολυ να σας γραψω τοσο καιρο εχω και εγω δυστηχως τεσσερις αποβολες πρωτου τριμηνου και εχω θρομβοφιλια... ετεροζυγη τις δυο τελευταιες φορες που το ανακαλυψαμε εκανα θεραπεια με ηπαρινη αλλα δυστηχως τιποτα παλι ... θα ηθελα πολυ αν καποια κοπελα εχει παρομοιο ιστορικο με εμενα ... και της πηγαν ολα καλα τι εκανε η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια βοηθηστε με σας παρακαλω αν ξερετε κατι... ειμαι 34 ετων και μενω εξωτερικο.

Καλημέρα Σούζυ! Σε καταλαβαίνω πολύ με την ταλαιπωρία και τη στενοχώρια σου, έχοντας 5 αποβολές στο ιστορικό μου και χωρίς καν ιδιαίτερα ευρήματα...δεν έχω να συστήσω τίποτα σπουδαίο, παρά μόνο υπομονή και επιμονή...και η ηλικία σου βοηθάει...έχει περιθώρια να παίρνεις ανάσες ενδιάμεσα και να ψάχνεις ίσως και κάποιες λύσεις...δεν ξέρω αν το έχεις ήδη κάνει, αλλά μήπως θα έπρεπε να συμβουλευτείς κι έναν άλλο γιατρό, μήπως έχει κάποια άλλη σκέψη επί του θέματος? Καμιά φορά ένα καθαρό μυαλό βλέπει κάτι που του προηγούμενου του ξέφυγε...επίσης, επειδή πιθανά να συμβαίνει ΚΑΙ κάτι άλλο, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις και άλλους παράγοντες...έχεις κάνει ποτέ υστεροσκόπηση?? Απλές σκέψεις κατάθέτω, που μπορείς να τις συζητήσεις με τους γιατρούς σου...εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις...κι εμείς, εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε σκέψεις και απορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Διαβάζω τα μηνύματά σας και σας καταλαβαίνω απόλυτα!!! Στο ιστορικό μου έχω 4 παλλίνδρομες, και μία βιοχημική! Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν νομίζω! Τελικά βρέθηκε θρομβοφιλία και υψηλό ανοσοποιητικό! Στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, η οποία ήταν με εξωσωματική στην οποία είχαμε κάνει και προεμφυτευτικό, έπαιρνα τα πάντα από φάρμακα! Αρχικά είχα τρεις σάκους, ακούσαμε δύο καρδούλες, αλλά το ένα παλλιδρόμησε την 8η εβδομάδα! Ευτυχώς ο θεούλης μας βοήθησε, το τρίτο εμβρυάκι προχώρησε και τώρα έχω στην αγκαλιά μου το πιο όμορφο κορίτσι του κόσμου!!! Εγώ δεν άλλαξα τον γυναικολόγο μου, τον εμπιστευόμουν και συνέχισα με αυτόν. Σε κάθε παλλίνδρομη η ερώτησή μου ήταν εάν τελικά θα τα καταφέρω στο τέλος, και ομολογώ ότι στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, κάθε μέρα που περνούσε και ήταν καλά το μωρό για μένα ήταν θρίαμβος! Ακόμη δεν το πιστεύω ότι γέννησα!!! Πραγματικά θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης τελικά σε μερικές περιπτώσεις ή απλά συμβαίνει κάτι που δεν μπορεί να ανισνευτεί με τις υπάρχουσες εξετάσεις! Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο που λέει ότι οι γυναίκες με κάθεξιν αποβολές είναι υπερβολικά γόνιμες:

 

Το άρθρο γράφει:

«Εμείς όμως ανακαλύψαμε πως μάλλον ισχύει το αντίθετο: είναι υπερβολικά γόνιμες, καθώς το σώμα τους επιτρέπει ακόμα σε έμβρυα που δεν έχουν καμία πιθανότητα επιβίωσης, να εμφυτεύονται στη μήτρα τους».

Ο καθηγητής Μακαλόν και συνάδελφοί του από το Πανεπιστημιακό Ιατρικό Κέντρο της Ουτρέχτης, συνέκριναν κύτταρα από το εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας γυναικών με καθʼ έξιν αποβολές με αυτά από τη μήτρα γυναικών οι οποίες ουδέποτε είχαν αποβάλλει.

Έτσι ανακάλυψαν πως τα κύτταρα των γυναικών που απέβαλλαν είχαν την τάση να ενθαρρύνουν την εμφύτευση των εμβρύων ανεξάρτητα από την ποιότητά τους, ενώ τα κύτταρα των γυναικών που δεν απέβαλλαν ήταν πολύ πιο επιλεκτικά.

«Μόνον το 30% των φυσικών συλλήψεων εξελίσσονται σε εγκυμοσύνη, οι υπόλοιπες χάνονται μέσα σε λίγες μέρες από την ώρα που συμβαίνουν», τόνισε ο δρ Μακλόν.

«Ευτυχώς, οι περισσότερες γυναίκες δεν γνωρίζουν γιʼ αυτές τις απώλειες, διότι συμβαίνουν πολύ πριν παρουσιάσουν καθυστέρηση στην περίοδό τους».

Και συνέχισε: «Όταν, όμως, η μήτρα μιας γυναίκας επιτρέπει την εμφύτευση όλων των εμβρύων, ακόμα και εκείνων που έχουν προβλήματα, η εμφύτευση μπορεί να διαρκέσει αρκετά ώστε να οδηγήσει σε ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης».

 

Χρειάζεται μεγάλη υπομονή, κουράγιο, δύναμη ψυχής και επιμονή γιατί πραγματικά αξίζει η προσπάθεια!!! Όταν κοιμάται η μπέμπα μου, κάθομαι απλά και την χαζεύω!!! Ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση οχι δεν ρχω κανει υστεροσκοπηση αλλα εχω κανει σχεδον πολλες εξετασεις και τωρα εχω ραντεβου 17 οκτωμβριου με εναν ειδικο γιατρο για καθεξιν αποβολες εχω κανει και καρυοτοπο αλλε ειναι καθαρος εγω πιστευω οτι ειναι η θρομβοφιλια που εχω... στεναχωριεμαι πολυ γιατι δυο φορες η ενεσεις που εχω κανει δεν με βοηθησαν και δεν υπαρχει αλλη θεραπεια για αυτην την περιπτωση μου ειπε ο γυναικολογος μου.. αλλα δεν το βαζω κατω.. αν κ η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια, γι αυτο τωρα θα αρχισω την επομενη εβδομαδα να πηγαινω σε ψυχολογο λενε οτι βοηθαει πολυ!! πριν ξεκινησεις μια νεα εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα! Διαβάζω τα μηνύματά σας και σας καταλαβαίνω απόλυτα!!! Στο ιστορικό μου έχω 4 παλλίνδρομες, και μία βιοχημική! Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν νομίζω! Τελικά βρέθηκε θρομβοφιλία και υψηλό ανοσοποιητικό! Στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, η οποία ήταν με εξωσωματική στην οποία είχαμε κάνει και προεμφυτευτικό, έπαιρνα τα πάντα από φάρμακα! Αρχικά είχα τρεις σάκους, ακούσαμε δύο καρδούλες, αλλά το ένα παλλιδρόμησε την 8η εβδομάδα! Ευτυχώς ο θεούλης μας βοήθησε, το τρίτο εμβρυάκι προχώρησε και τώρα έχω στην αγκαλιά μου το πιο όμορφο κορίτσι του κόσμου!!! Εγώ δεν άλλαξα τον γυναικολόγο μου, τον εμπιστευόμουν και συνέχισα με αυτόν. Σε κάθε παλλίνδρομη η ερώτησή μου ήταν εάν τελικά θα τα καταφέρω στο τέλος, και ομολογώ ότι στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, κάθε μέρα που περνούσε και ήταν καλά το μωρό για μένα ήταν θρίαμβος! Ακόμη δεν το πιστεύω ότι γέννησα!!! Πραγματικά θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης τελικά σε μερικές περιπτώσεις ή απλά συμβαίνει κάτι που δεν μπορεί να ανισνευτεί με τις υπάρχουσες εξετάσεις! Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο που λέει ότι οι γυναίκες με κάθεξιν αποβολές είναι υπερβολικά γόνιμες:

 

Το άρθρο γράφει:

«Εμείς όμως ανακαλύψαμε πως μάλλον ισχύει το αντίθετο: είναι υπερβολικά γόνιμες, καθώς το σώμα τους επιτρέπει ακόμα σε έμβρυα που δεν έχουν καμία πιθανότητα επιβίωσης, να εμφυτεύονται στη μήτρα τους».

Ο καθηγητής Μακαλόν και συνάδελφοί του από το Πανεπιστημιακό Ιατρικό Κέντρο της Ουτρέχτης, συνέκριναν κύτταρα από το εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας γυναικών με καθʼ έξιν αποβολές με αυτά από τη μήτρα γυναικών οι οποίες ουδέποτε είχαν αποβάλλει.

Έτσι ανακάλυψαν πως τα κύτταρα των γυναικών που απέβαλλαν είχαν την τάση να ενθαρρύνουν την εμφύτευση των εμβρύων ανεξάρτητα από την ποιότητά τους, ενώ τα κύτταρα των γυναικών που δεν απέβαλλαν ήταν πολύ πιο επιλεκτικά.

«Μόνον το 30% των φυσικών συλλήψεων εξελίσσονται σε εγκυμοσύνη, οι υπόλοιπες χάνονται μέσα σε λίγες μέρες από την ώρα που συμβαίνουν», τόνισε ο δρ Μακλόν.

«Ευτυχώς, οι περισσότερες γυναίκες δεν γνωρίζουν γιʼ αυτές τις απώλειες, διότι συμβαίνουν πολύ πριν παρουσιάσουν καθυστέρηση στην περίοδό τους».

Και συνέχισε: «Όταν, όμως, η μήτρα μιας γυναίκας επιτρέπει την εμφύτευση όλων των εμβρύων, ακόμα και εκείνων που έχουν προβλήματα, η εμφύτευση μπορεί να διαρκέσει αρκετά ώστε να οδηγήσει σε ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης».

 

Χρειάζεται μεγάλη υπομονή, κουράγιο, δύναμη ψυχής και επιμονή γιατί πραγματικά αξίζει η προσπάθεια!!! Όταν κοιμάται η μπέμπα μου, κάθομαι απλά και την χαζεύω!!! Ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει!!!

 

Από τα πιο ωραία και αισιόδοξα μηνύματα που έχω διαβάσει!!! Σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ που μοιράστηκες την όμορφη ιστορία σου μαζί μας!! Εγώ, πραγματικά, πήρα πάρα πολύ κουράγιο...και το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον!! Να τη χαίρεσαι την κορούλα σου...νομίζω πως μπορώ να καταλάβω πως νιώθεις μετά από τόσες αποτυχίες...κι εγώ λέω, ότι αν με αξιώσει ο Θεός κάποια μέρα να γεννήσω, μέχρι να βγω από το μαιευτήριο με το μωρό, δεν πρόκειται να πιστεύω ότι έγινε και κάθε στιγμή θα έχω αγωνία...είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό, αλλά αξίζει να τη ζήσεις αυτή την υπέρτατη χαρά! Συμφωνώ με όλα αυτά που λες, σχετικά με το ότι πολλά είναι θέμα τύχης, γι'αυτό κι εγώ επιμένω και αρχίζω να αποφεύγω τα πολλά φάρμακα...αν είναι να έρθει, θα έρθει και χωρίς χημικά!!!

Σ'ευχαριστώ και πάλι και να σου ζήσει η κοριτσάρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ευχομαι να βρηκες λυση στο προβλημα σου. Εγω βρηκα λυση στην εξειδηκευμενη εξεταση απο ιστο περιοδου για Hiden Chlamidia η κρυφα χλαμυδια οπως και αλλα μικροβια που γινεται μονο σε ενα κεντρο γονιμοτητας στους Αμπελοκηπους στην Αθηνα. Βεβαια μπορεις να τους στειλεις ενα αποστηρωμενο αεροστεγως κλεισμενο πλαστικο μπουκαλακι με μερικες σταγονες αιμα περιοδου. Επισης, μετα τη θεραπεια, ο συζηγος σου θα πρεπει να κανει ενα τεστ κατακερματισμου. Ολα αυτα ευτυχως διορθωνονται μετα απο μια απλη εξειδικευμενη θεραπεια. Ειμαι τοσο ευγνωμον που ανακαλυψα οτι τοσο απλα λυνονται τοσα προβληματα που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα!βετερανος κ γω με πεντε αποβολες ανεξηγητης αιτιολογιας ειπα να βαλω το λιθαρακι μου.Εδω που φτασαμε τα βασικα φανταζομαι τα ξερουμε ολες.Υπαρχει κ μια πολυ ωραια συζητηση στο θεμα ανοσολογος.Οσες δεν εχετε μπει εκει καντε ενα κοπο κ αφιερωστε λιγο χρονο.αξιζει τον κοπο.Μπορει σε καποιες να διαφευγει κατι.Evxe μου σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα αλλα κρατα μικρο καλαθι γι αυτο το κεντρο.Συχνα ανιχνευουν εκει τη φυσιολογικη χλωριδα κ την παρουσιαζουν ως κατι το παθολογικο.Ολες στην κατασταση μας περασαμε απο κει κ καναμε πολλες εξετασεις.Λογω του θεματος μου επισκεφθηκα τους δυο κορυφαιους λοιμωξιολογους που εχουμε κ μου συνεστησαν να μην ξαναπααω εκει.τσεκαρα τα χλαμυδια μου εκει κ παραλληλα στο pasteur.βγηκα θετικη εκει στην απλη καλλιεργεια κ αρνητικη στο pasteur με pcr.Αμφισβητειται το pasteur?τα συμπερασματα δικα σας.Τελος παντων για να μην μακρυγορω αφου κινησα γη κ ουρανο εμαθα για την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου.Ειναι η μοναδικη εξεταση που δειχνει σε. μεγαλη μεγενθυνση το ενδομητριο κ αποκαλυπτει προβληματα κ τη δεκτικοτητα του.Εκει βρεθηκε οτι εχω λανθανουσα λοιμωξη που δεν ανιχνευοταν με κανενα τροπο.Πηρα αντιβιωτικη αγωγη για εξι εβδομαδες αλλα απλως περιοριστικε δεν εξαφανιστηκε.σημερα επανελαβα την εξεταση κ εστειλα πλεον υλικο σε αλλο εργαστηριο για μοριακο ελεγχο ιων κ μικροβιων.Το εργαστηριο που αναφερει η evxes ειχε εντοπισει στρεπτοκοκο αλλα θεωρηθηκε απο τους ειδικους εργαστηριακο λαθος.τωρα αναμενω αποτελεσματα για να δω αν πραγματι υπαρχει καποια λοιμωξη η ειναι ανοσολογικη αντιδραση που δε ξερω με ποιο τροπο θα αποκατασταθει.Για οσες ακομα αγωνιζεστε αξιζει τον κοπο αυτη η εξεταση κ στο μελλον θα γινει εξεταση ρουτινας μου ειπαν οι ειδικοι.την κανει ενας κ μοναδικος ανθρωπος σε ολη την ελλαδα κ μονο αυτος χειριζεται ηλεκτρονικο μικροσκοπιο.Ευχομαι απο εδω κ στο εξης να ειναι οδρομος μας ανοιχτος!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω συχνά για θρομβοφιλιες ετσι γενικά , θα ηθελα να πω απο αυτα που εχω διαβάσει και με εχει ενημερώσει σχετικός γιατρός αιματολόγος, η θρομβοφιλια γενικά δεν ειναι λόγος για αποβολές! Μονο η θρομβοφιλια που ανιχνεύεται στην διαρκεια της κύησης ειναι πιθανή αιτία αποβολών.

Το αν εχει καποια κοπέλα θρομβοφιλια αυτη ή καποιο αλλο συγγενικό της πρόσωπο σε κατάσταση άσχετη με περίοδο εγκυμοσυνης δεν επηρεάζει πιθανή εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα!βετερανος κ γω με πεντε αποβολες ανεξηγητης αιτιολογιας ειπα να βαλω το λιθαρακι μου.Εδω που φτασαμε τα βασικα φανταζομαι τα ξερουμε ολες.Υπαρχει κ μια πολυ ωραια συζητηση στο θεμα ανοσολογος.Οσες δεν εχετε μπει εκει καντε ενα κοπο κ αφιερωστε λιγο χρονο.αξιζει τον κοπο.Μπορει σε καποιες να διαφευγει κατι.Evxe μου σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα αλλα κρατα μικρο καλαθι γι αυτο το κεντρο.Συχνα ανιχνευουν εκει τη φυσιολογικη χλωριδα κ την παρουσιαζουν ως κατι το παθολογικο.Ολες στην κατασταση μας περασαμε απο κει κ καναμε πολλες εξετασεις.Λογω του θεματος μου επισκεφθηκα τους δυο κορυφαιους λοιμωξιολογους που εχουμε κ μου συνεστησαν να μην ξαναπααω εκει.τσεκαρα τα χλαμυδια μου εκει κ παραλληλα στο pasteur.βγηκα θετικη εκει στην απλη καλλιεργεια κ αρνητικη στο pasteur με pcr.Αμφισβητειται το pasteur?τα συμπερασματα δικα σας.Τελος παντων για να μην μακρυγορω αφου κινησα γη κ ουρανο εμαθα για την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου.Ειναι η μοναδικη εξεταση που δειχνει σε. μεγαλη μεγενθυνση το ενδομητριο κ αποκαλυπτει προβληματα κ τη δεκτικοτητα του.Εκει βρεθηκε οτι εχω λανθανουσα λοιμωξη που δεν ανιχνευοταν με κανενα τροπο.Πηρα αντιβιωτικη αγωγη για εξι εβδομαδες αλλα απλως περιοριστικε δεν εξαφανιστηκε.σημερα επανελαβα την εξεταση κ εστειλα πλεον υλικο σε αλλο εργαστηριο για μοριακο ελεγχο ιων κ μικροβιων.Το εργαστηριο που αναφερει η evxes ειχε εντοπισει στρεπτοκοκο αλλα θεωρηθηκε απο τους ειδικους εργαστηριακο λαθος.τωρα αναμενω αποτελεσματα για να δω αν πραγματι υπαρχει καποια λοιμωξη η ειναι ανοσολογικη αντιδραση που δε ξερω με ποιο τροπο θα αποκατασταθει.Για οσες ακομα αγωνιζεστε αξιζει τον κοπο αυτη η εξεταση κ στο μελλον θα γινει εξεταση ρουτινας μου ειπαν οι ειδικοι.την κανει ενας κ μοναδικος ανθρωπος σε ολη την ελλαδα κ μονο αυτος χειριζεται ηλεκτρονικο μικροσκοπιο.Ευχομαι απο εδω κ στο εξης να ειναι οδρομος μας ανοιχτος!

Μαγιοπουλα σου εδωσαν μια εξηγηση γιατι μπορει να βγηκε θετικος ο ελεγχος σε χλαμυδια στο παραπανω κεντρο??.

Ειναι λαθος η μεθοδος να στελνεται αιμα περιοδου οποτε το αποτελεσμα δεν ειναι εγκυρο η το κεντρο δεν ειναι τοσο αξιοπιστο?

 

Σχετικα με την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση του ενδομητριου μας λες περισσοτερες πληροφοριες. Ποσο κοστιζει και που γινεται?

Η βιοψια ενδομητριου δεν μας καλυπτει, προφανως.

 

 

Παντως εκει που εχω καταληξει ειναι οτι πρεπει να δινουμε εμφαση πολυ στη διατροφη και την φυσικη μας κατασταση και ο οργανισμος μας απο μονος του θα μπορεσει να καταπολεμησει πολλες λοιμωξεις .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεμονια μου η διατροφη μας κ η φυσικη μας κατασταση παιζει σημαντικο ρολο αλλα δεν ειναι παντα αρκετο.Κ γω προσπαθω να τρεφομαι σωστα αλλα πρεπει να χασω καποια κιλα κ αυτο ειναι το μονο στο οποιο δεν μπορω να πειθαρχισω.εχω ανεβει βουνα απο δυσκολιες αλλα αυτο μου ειναι το πιο δυσκολο.κανω γιογκα κ κατα διαστηματα βελονισμο.το προσπαθω.τωρα τελευταια εκανα κ μερικες συνεδριες ρεφλεξολογιας.

Τωρα ας παμε κ στα υπολοιπα που εχω φρεσκα νεα.Η εξεταση με τον ιστο περιοδου ειναι πατεντα του συγκεκριμενου κεντρου κ εχει πουληθει μεχρι κ στην αμερικη.πολλοι ομως την αμφισβητουν.οι ειδικοι μου ειπαν οτι αυτοι ανιχνευουν ακομα κ μικροβια που βρισκονται στην φυσιολογικη χλωριδα.αυτο δε σημαινει οτι εναι κ παθογονα.βοηθουν στην εξισορροπιση του συστηματος.υπαρχουν γυναικες που οντως εχουν χλαμυδια αλλα δεν ενοχλουν γιατι εχουν ενσωματωθει στη φυσιολογικη χλωριδα.υπαρχουν ομως κ αλλες,οι οποιες γενετικα δεν μπορουν να ανταποκριθουν στις λοιμωξεις κ παραγεται καποια πρωτεινη θερμικης καταπληξιας 60.στην ιδια κατηγορια ανηκουν κ οι γυναικες με χρονιες λοιμωξεις στις σαλπιγγες.Πριν απο λιγο βγηκαν οι πρωτες μοριακες εξετασεις(γινονται στο dna ιων κ μικροβιων κ δεν ξεφευγει τιποτα)σε αξιοπιστο εργαστηριο κ βγαινουν αρνητικες στα χλαμυδια στο υλικο αποβολης το οποιο φυλασεται στο μαιευτηριο κ το πηρα για ναδω στη δραση επανω τι συμβαινει κ κατα πασα πιθανοτητα θα βγουν κ αρνητικα στο υλικο ενδομητριου μεσα στην ημερα.αν υπηρχαν στην πραγματικοτητα οπως καταλαβαινεις θα εμφανιζονταν στην πηγη.εδω λοιπον προκειται για μεγαλη πλανη γιατι εγω προληπτικα εχω παρει ενα τσουβαλι αντιβιωση για κατι που δεν υφισταται.εχω επενδυσει πολυ πολυ χρημα στις επαναληπτικες εξετασεις κ η ψυχικη οδυνη μου να κυνηγαω φαντασματα δεν περιγραφεται.αναμενω τωρα με τον μοριακο ελεγχο στα εμβρυα κ στο ενδομητριο να πεσει πραγματικο φως να δω πως θακινηθω.ειναι αναγκαιο πιστευω ολα αυτα να ελεγχονται σε ενα σωστο εργαστηριο κ να παιρνει κανεις υλικο απο το ενδομητριο.ειναι πολυ απλο κ η πιο αξιοπιστη εξεταση για να δει κανεις αν πραγματι υπαρχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

κ συνεχιζω εδω για την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση.ειναι μια εξεταση οχι πολυ φτηνη αλλα ουτε κ πολυ ακριβη.αντιματωπιζεται.που κ ποσο αν θες πες μου να σου στειλω pm για να μην τα γραφω αυτα δημοσιως.γινεται ληψη σε δυο φασεις μετα την ωορρηξια κ μπαινει το υλικο σε ηλεκτρονικο μικροσκοποιο αφου γινουν καποιες επιχρυσωσεις.εκει ερευναται το ενδομητριο σε μεγαλη μεγενθυνση κ φαινονται η δεκτικοτητα του καθως κ η μορφολογια του.επισης προτινονται οι καταλληλες ημερες για εμβρυομεταφορα.τωρα αυτος θα παρατηρησει ενα φαινομενο αλλα εαν υπαρχει πχ επελαση μικροοργανισμου αυτος μονο θα το δει αλλα δεν θα μπορεσει να σου πει τι ειναι.αυτο το αναλαμβανει μετα ενας μοριακος βιολογος.

Link to comment
Share on other sites

Tα κιλα ειναι σημαντικο προβλημα. Επηρρεαζουν ολοκληρο τον οργανισμο μας και το ανοσοποιητικο.

Και εγω εχω παρει αρκετα τα τελυταια χρονια και σε συνδυασμο με την κακη διατροφη μου τπιστευω οτι ειναι η κυρια αιτια που δεν εχω κανει δευτερο παιδακι.Σε συνδυασμο παντα και με την ηλικια.

Εχω μια βιοχημικη και μια παλινδρομη μετα τη γεννα.

 

Ακομα και η πιθανοτητα εμφανισης διαβητη αυξανεται σε υπερβαρες.

 

Να σκεφτεις τον προηγουμενο χειμωνα ειχα για πρωτη φορα στη ζωη μου κυκλο 50 ημερων και περασαν 2 μηνες μεχρι να αποκατασταθει η ισορροπια. Το αγχος μεγαλο, νομιζα οτι μπηκα στην εμμηνοπαυση . Ομως εκεινο το διαστημα η διατροφη μου ηταν χαλια και μαλιστα ετρωγα πολλους υδατανθρακες και γλυκα.

Διαβαζοντας για το διαβητη μετα τις τελευταιες προβληματικες εξετασεις σακχαρου, ειδα οτι ο διαβητης επηρρεαζει πολυ τις ορμονες οιστραγονα και προγεστερονη και επομενως τον κυκλο, αρα και τη συλληψη. Ειδικα οταν και η ηλικια ειναι αυξημενη.

Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ηταν αναμενομενη η παλινδρομη με τετοιες εξετασεις σακχαρου. Και αυτο που μου ειπε ηταν χασε κιλα.

Το ιδιο ειχε πει και ο γυναικολογος μου -εξωσωματικος σε μια σε μια υπερβαρη φιλη μου που ηθελε να κανει εξωσωματικη.Μειωσε πρωτα το βαρος..

 

Οι ισορροπιες ειναι λεπτες και δυστυχως το βαρος τις χαλαει πιο ευκολα.

 

Ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις για αυτη την εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα το βαρος αλλα μην τρελαθουμε κιολας.δεν μπορουν να ειναι ολα ιδανικα.πεναμε δυσκολα.εγω γνωριζω πολλες γυναικε με επιπλεον βαρος που τα εχουν καταφερει.χρειαζεται ομως ελεγχος του ζακχαρου.εγω παιρνω προληπτικα κ glucophage αλλα ειναι υπο ελεγχο.κ στην κυηση χρειαζεται απολυτος ελεγχος.εκει τα. ετρας ολα κ εισαι με το μετρητη στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Ασε και εγω ξεκινησα τα glucophage και δυστυχως οχι προληπτικα

Ισως εαν τα ειχα ξεκινησει πιο πριν να ειχα περισσοτερες πιθανοτητες να συνεχιζονταν η κυηση.

Αλλα δε βαριεσαι. Ο χρονος δεν παει πισω και απο εδω και μετα ισως να εχω καμια ελπιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα κοριτσια! Διαβάζω τις εμπειριες σας και θα με ενδιέφερε παρά πολυ η άποψη σας. Ελπίζω μόνο να δει κάποια κοπέλα το μην μου, γιατι βλέπω οτι έχετε καιρο να γράψετε εδώ... :(( Λοιπόν, εχθές πήρα και εγώ τις απαντήσεις μου απο το συγκεκριμένο κέντρο στους Αμπελοκήπους. Τα αποτέλεσματα απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας ηταν οκ εκτός απο μια, ειμαι ομόζυγη 4G/4G για τον παράγοντα PAI 1(δεν εχω ιδέα τι σημαινει αυτό και ποσο σοβαρό ή όχι ειναι) , καθώς επίσης στην καλλιέργεια που εκανα(όχι περιοδου) βγήκα θετική στα χλαμύδια. Αναμένω μέσα στην εβδομαδα αντίστοιχες απαντήσεις απο την καλλιέργεια σπερματος του συζύγου. 10/2 εχω ραντεβού στο ίδιο κέντρο να μιλήσω με τον κ. ΤΣ.....ΚΟ για να μας πει τι κάνουμε απο εδώ και πέρα. Εγώ εχω 2 βιοχημικές αποβολές, μια απο φυσική συλληψη και μια πριν ενα μηνα απο εξωσωματικη. Έχουμε στην κατάψυξη 4 βλαστοκυστες, αλλά επειδή φοβόμαστε μη συμβεί ξανά το ίδιο ,ψαχνόμαστε. Ρωτάω λοιπόν:1)μπορεί να ευθύνονται τα χλαμύδια για την μη εμφυτευση του εμβρύου και για την αδυναμία ή δυσκολία συλληψης γενικώς και 2)εάν εχει και ο σύζυγος το ιδιο μικρόβιο στο σπερμα , κατα πόσο οι βλαστοκυστες μας ειναι κατάλληλες και όχι μολυσμένες και αυτές;;;; Σας παρακαλώ, οποιαδήποτε εμπειρία ή γνώση πάνω σε αυτά που ρωτάω θα μας βοηθούσε παρά πολυ.... Ευχαριστώ :))

Link to comment
Share on other sites

γεια σου evgi.μην ανησηχεις δεν ειναι κατι σοβαρο.δες ομως καποιον αιματολογο.οσο για τα χλαμυδια δεν ευθυνονται για μη εμφυτευση.στο συγκεκριμενο κεντρο ομως στο μεγαλυτερο ποσοστο βρισκουν χλαμυδια.πηγαινε κ καπου αλλου να επαναλαβεις την εξεταση.εγω πχ πηγα στο pasteur που δεν αμφισβητηται γιατι στο l....s με ευρισκαν παντα θετικη στα χλαμυδια μεχρι που την τελευταια φορα βγαινοντας απο το συγκεκριμενο κεντρο μετα την εξεταση πηγα καρφι στο pasteur οπου βρεθηκα φυσικα αρνητικη.κ αυτο γιατι οι δυο μεγαλυτεροι λοιμοξιολογοι της χωρας γελασαν με τα χαρτια του κεντρου κ ειπαν να παω οπουδηποτε αλλου να κανω την εξεταση κ να μην τους εμπιστευομαι.το ιδιο συνεβη με τους ερπιτοιους του συζηγου.σκετη πλανη.η μονη εγκυρη εξεταση για να δεις εαν υπαρχει μικροβιο στο ενδομητριο,ειναι να παρεις πολυ ευκολα ιστο ενδομητριου κ να το στειλεις για μοριακο ελεγχο σε αλλο εργαστηριο.ο ιστος περιοδου δεν θεωρειται απο πολλους εγκυρη εξεταση γιατι με την περιοδο αποβαλουμε κ τα "σκουπιδια'.

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπουλας σε ευχαριστώ παρά πολυ για την άμεση απάντηση σου. Η αλήθεια ειναι οτι παραξενεύτηκα, ποτε δεν ειχα θέμα με κάποιο μικρόβιο, απο την άλλη βέβαια ποτε δεν ξέρεις. Έχουμε μπερδευτεί τόσο πολυ... Να σε ρωτήσω και ελπίζω να μην κανω κατάχρηση της καλοσύνης σου ... Οταν λες ιστό ενδομητρίου τι εννοείς; Πως γινεται, πως παίρνουν το δείγμα και αν δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση θα μπορούσες να μου πεις που την έκανες και ποσο σου στοίχισε; Οι απαντήσεις καθυστερούν πολυ γιατι ανυπομονώ να προχωρήσουμε στην έμβρυο μεταφορά ... Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.... ;)

Link to comment
Share on other sites

καθε αλλο.δε με ενοχλεις καθολου..ειναι πολυ απλη εξεταση.ζητα απο τον εξωσωματικο σου να σου παρει το δειγμα.γινεται στο ιατρειο κ το παιρνουν με πιπετα.ενα τσιμπηματακι.σε ποιο κεντρο εισαι?μετα παρελαβε το δειγμα το εργαστηριο που πηρα πολυ καλες συστασεις.λεγεται γενοτυπος βιοαναλυτικη.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα.τα αποτελεσματα βγηκαν πολυ γρηγορα.σε τρεις ημερες βγηκαν.οι μοριακες εξετασεις ειναι παντως ακριβες.εξαρταται ποσα πραγματα θα κοιταξεις.αν κοιταξεις μονο χλαμυδια ειναι γυρω στα εβδομηντα ευρω

Link to comment
Share on other sites

Στο ΡΕΑ κάναμε. Ο γυναικολογος μου μας πήγε εκεί , συνεργάζεται εκεί. Ειναι δύσκολο να μου κανει τη λήψη ο εξωσωματικός, δυστυχώς. Εντωμεταξύ έχουμε ξεκινήσει αντιβίωση για τα χλαμύδια. Δεν ξέρουμε ποιον να εμπιστευτούμε και που να κατασταλαξουμε σχετικά με τις επόμενες κινήσεις μας... Αλλά λέει ο ένας, αλλά ο άλλος. Μπέρδεμα μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

οποιοσδηποτε μπορει να κανει τη ληψη.ο μοριακος ελεγχος δεν εχει να κανει με την αντιβιωση.ερευνα το dna.στο συγκεκριμενο κεντρο παντως η αντιβιωση που δινουν δεν ειναι η ενδεδειγμενη σε διαρκεια κ σε συνδιασμο.θελει βιμπραμισιν κ ζιθρομαξ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολογος είπε να πάρω για 12 μερες rulid. Όχι ο εξωσωματικός στο ΡΕΑ, ο γυναικολογος μου οταν του ειπα για τα χλαμύδια. Πάντως έχεις δίκιο, παραείναι απλή η θεραπεία που μου δίνει για να περάσει μου φαίνεται.... Δηλ πρεπει στο τέλος να αποκτήσουμε ιατρικές γνώσεις για να ξεχωρίζουμε τι ,απο οτι μας λένε, ειναι σωστό ή όχι. Όσο για τη λήψη του ιστού ενδομητρίου, δεν εχω εγώ άμεση επαφή με τον εξωσωματικο, πήγαινα για τους υπερήχους , ωοληψια και μεταφορά , αλλά για οτι ήθελα να ρωτήσω συνεννοουμουν με τον γυν/γο μου. Θα τον ρωτήσω όμως να δω τι θα μου πει. Μόνο ο εξωσωματικός πρεπει να κανει τη λήψη , έτσι;

Εσυ κοριτσάκι μου τελικά δεν έκανες καθολου θεραπεία για τα χλαμύδια; Πετύχατε τελικά την πολυπόθητη εγκυμοσυνη;

Σε ευχαριστώ παρά πολυ για τις συμβουλές σου. Αν θες θα σε ενημερώσω κ για τις απαντήσεις του άντρα μου απο το συγκεκριμένο κέντρο, έτσι για να έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα για εκείνους. Θελω να πιστεύω οτι θα ειναι καθαρές, μη μας πουν οτι οι βλαστοκυστες μας ειναι "μολυσμένες".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω 2 βιοχημικές αποβολές, μια απο φυσική συλληψη και μια πριν ενα μηνα απο εξωσωματικη.

 

evgi μου θα αποκτήσεις νινάκι, αυτό είναι σίγουρο. Είχα και εγώ δυο βιοχημικές και τώρα έχω μια μπέμπα ενάμιση μηνών. Αφού έκανα κι εγώ όλες τις εξετάσεις για καθεξίν αποβολές βρήκαμε θεματάκι με θυρεοειδή και ετερόζυγη σε έναν παράγοντα θρομβοφιλίας όχι κάτι σοβαρό. Σαν θεραπεία έκανα προληπτικα στην εγκυμοσύνη ενέσεις ηπαρίνης, ασπιρίνη ακόμη πριν να μείνω έγκυος, προγεστερόνη, φολικό οξύ και βιταμίνες. Οπότε θα κάνεις κι εσύ ότι χρειαστεί και η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή σου.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

evgi μου θα αποκτήσεις νινάκι, αυτό είναι σίγουρο. Είχα και εγώ δυο βιοχημικές και τώρα έχω μια μπέμπα ενάμιση μηνών. Αφού έκανα κι εγώ όλες τις εξετάσεις για καθεξίν αποβολές βρήκαμε θεματάκι με θυρεοειδή και ετερόζυγη σε έναν παράγοντα θρομβοφιλίας όχι κάτι σοβαρό. Σαν θεραπεία έκανα προληπτικα στην εγκυμοσύνη ενέσεις ηπαρίνης, ασπιρίνη ακόμη πριν να μείνω έγκυος, προγεστερόνη, φολικό οξύ και βιταμίνες. Οπότε θα κάνεις κι εσύ ότι χρειαστεί και η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή σου.

 

Antia σε ευχαριστώ πολυ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι τόσο πολυ απογοητευμένη ... Παιδευόμαστε ενάμιση χρόνο, θα μου πεις άλλες κοπέλες ταλαιπωρούνται για πολλαααα χρόνια. Όμως δεν παει έτσι, δεν μπορω να σκεφτώ " στην αρχή είμαστε ακόμα τι να πουν και εκείνες ". Πιστεύω καταλαβαίνεις τι θελω να πω. Εχω βαρεθεί , κουραστεί , απελπιστεί και πολλά αλλά.... Όλο κατι καινούργιο εχουμε να αντιμετωπίσουμε όσο ψάχνουμε. Νιώθω ώρες ώρες να πνίγομαι... Και το χειρότερο αλλά ακούς απο μια ειδικότητα αλλά απο μια άλλη για το τι φταιει. Ψάξε ΕΣΥ τώρα να βγάλεις άκρη... Αναγκάζομαι να διαβάζω , να ρωτάω , να ψάχνω συνεχώς μόνη μου γιατι πλέον δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό. Βαρέθηκα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...