Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

ΒΕΡΑ μου δε συμφωνώ ότι στη μελέτη δε λύνουμε απορίες. Επίσης η δασκάλα δε φαντάζομαι ότι προλαβαίνει να κάτσει και να τους διδάξει την ορθογραφία για την άλλη μέρα. Εμάς το βασικό πρόγραμμα είναι ως τη 1 και φαντάζομαι το άγχος της δασκάλας να φέρει σε πέρας αυτά που πρέπει. Είδα το θέμα της μελέτης κάτι σαν επέκταση του ωραρίου και προφανώς έκανα λάθος. Ήλπιζα ότι έχοντας τα μισά παιδιά από ότι στο τμήμα, πάνω στη διαδικασία της ετοιμασίας των εργασιών για το σπίτι, θα γινόταν μια σχετική ανάλυση εμπέδωση. Όμως ο ρόλος της μελέτης είναι τελικά διεκπεραιωτικός, κάτι που δεν πιστεύω ότι δικαιολογεί τα λεφτά που ζητάνε για να το κάνουν από του χρόνου που θα χρεώνεται και επίσης κάτι που δεν αξίζει το να μένει το παιδί δυο επιπλέον ώρες στο σχολείο. Φυσικά αυτή είναι δική μου άποψη και μπορεί άλλοι γονείς του ίδιου σχολείου να μη συμφωνούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ότι αφορά το θέμα της γυμναστικής ναι, δίνουν πάρα πολύ σημασία, τόση που έχω πάθει λίγο πλάκα να πω την αλήθεια. Το ζήτημα είναι το εξής. Ένα παιδί που το κατατρέχει μια κινητική ανωριμότητα και μια έλλειψη κινητικού συντονισμού, όχι τόση ώστε να χαρακτηριστεί κάποιου είδους σοβαρό πρόβλημα, αλλά που το κάνει να είναι πάντα τελευταίο στους τερματισμούς πχ,και να δυσκολεύεται το διπλάσιο τουλάχιστον από τα άλλα παιδιά στο να κάνει τις ασκήσεις πχ της κολύμβησης, τι το κάνεις; Εγώ δε θεωρώ ότι πρέπει να πάρει απαλλαγή από τις κινητικές δραστηριότητες, θεωρώ ότι πρέπει να αγωνιστεί όπως κάνει ως τώρα, κάπου όμως τη βλέπω ότι έχει αρχίσει να κουράζεται και τα παιδιά έχουν αρχίσει να την πιέζουν ψυχολογικά... Επιπλέον αυτού τίθεται το θέμα με τα αυτιά της όπου ο γιατρός ήταν κάθετος να κόψουμε την κολύμβηση, η παιδίατρός της όμως δε συμφωνεί. Η γυμναστική βαθμολογείται με πολλές διαφορετικές παραμέτρους, όπως και όλα τα άλλα μαθήματα. Ο μειωμένος βαθμός ήταν στη συνέπεια [προφανώς γιατί τις έδωσα σημείωμα αρκετές φορές όταν είχε καταρροή ή και ενόχληση στα αυτιά να μην κάνει πισίνα] και στις αθλητικές επιδόσεις. Τέλος πάντων έχεις δίκιο ότι μετά την περσινή ενημέρωση θα έπρεπε και φέτος να έχω μιλήσει μαζί της [έχουν την ίδια δασκάλα]. Πιο πολύ με πόνεσε η απογοήτευση που είδα στο πρόσωπό της όταν είδε το βαθμό στη γυμναστική, δεδομένου ότι ξέρω ότι αυτό το παιδί δε μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω καθώς δίνει τα μέγιστα των δυνάμεών του.

 

Και πολύ σωστά το θεωρείς. Άλλωστε η κινητική ανωριμότητα και η έλλειψη συντονισμού είναι πράγματα που 'δουλεύονται'. Χρειάζεται βέβαια χρόνος και υπομονή. Η γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις έτσι, όχι φυσικά για το βαθμό αλλά για την επίδραση που έχει στη καθημερινότητα του παιδιού. Εγώ το έχω ζήσει προσωπικά στον μικρό μου, που λόγω ύψους είχε μεγάλη δυσκολία στον συντονισμό, έκανε συνέχεια ζημιές, έπεφτε κλπ. Για αθλητισμό δεν το συζητούσα. Μέχρι να σηκώσει το ένα πόδι, τα άλλα είχαν τερματίσει. Έχει βελτιωθεί πολύ τον τελευταίο καιρό, με το τένις, αλλά το δουλεύει και ο ίδιος πολύ. Για κάποιο λόγο, ενώ ήταν πάντα τελευταίος, είχε μεγάλη επιμονή για τον αθλητισμό. Σήμερα μάλιστα παρατηρούσα πόσο καλός έχει γίνει στο τένις (γιατί είχα καιρό να τον πάω εγώ στο τένις) και έμεινα άφωνη. Και αυτή η βελτίωση είχε επίδραση σε όλα. Έχει γίνει πιο γρήγορος, έχει γίνει πιο σταθερός γενικά στις κινήσεις του.

Τώρα για το θέμα στο σχολείο, η δασκάλα έπρεπε να σε είχε ενημερώσει. Η γνώμη μου είναι να πας και τώρα να την βρεις και να της πεις πώς αισθάνθηκε το παιδί. Δεν νομίζω ότι το χειρίστηκες σωστά, για να είμαι ειλικρινής αλλά πάντα υπάρχει καιρός. Το πώς θα το αντιμετωπίζουν τα άλλα παιδιά είναι και θέμα δασκάλου, πώς θα το χειριστεί το παιδί. Ζήτα τη συνεργασία της και πες της τους φόβους σου. Το κολυμβητήριο είναι στο υποχρεωτικό πρόγραμμα? Είναι όλο το χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ σωστά το θεωρείς. Άλλωστε η κινητική ανωριμότητα και η έλλειψη συντονισμού είναι πράγματα που 'δουλεύονται'. Χρειάζεται βέβαια χρόνος και υπομονή. Η γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις έτσι, όχι φυσικά για το βαθμό αλλά για την επίδραση που έχει στη καθημερινότητα του παιδιού. Εγώ το έχω ζήσει προσωπικά στον μικρό μου, που λόγω ύψους είχε μεγάλη δυσκολία στον συντονισμό, έκανε συνέχεια ζημιές, έπεφτε κλπ. Για αθλητισμό δεν το συζητούσα. Μέχρι να σηκώσει το ένα πόδι, τα άλλα είχαν τερματίσει. Έχει βελτιωθεί πολύ τον τελευταίο καιρό, με το τένις, αλλά το δουλεύει και ο ίδιος πολύ. Για κάποιο λόγο, ενώ ήταν πάντα τελευταίος, είχε μεγάλη επιμονή για τον αθλητισμό. Σήμερα μάλιστα παρατηρούσα πόσο καλός έχει γίνει στο τένις (γιατί είχα καιρό να τον πάω εγώ στο τένις) και έμεινα άφωνη. Και αυτή η βελτίωση είχε επίδραση σε όλα. Έχει γίνει πιο γρήγορος, έχει γίνει πιο σταθερός γενικά στις κινήσεις του.

Τώρα για το θέμα στο σχολείο, η δασκάλα έπρεπε να σε είχε ενημερώσει. Η γνώμη μου είναι να πας και τώρα να την βρεις και να της πεις πώς αισθάνθηκε το παιδί. Δεν νομίζω ότι το χειρίστηκες σωστά, για να είμαι ειλικρινής αλλά πάντα υπάρχει καιρός. Το πώς θα το αντιμετωπίζουν τα άλλα παιδιά είναι και θέμα δασκάλου, πώς θα το χειριστεί το παιδί. Ζήτα τη συνεργασία της και πες της τους φόβους σου. Το κολυμβητήριο είναι στο υποχρεωτικό πρόγραμμα? Είναι όλο το χρόνο?

 

Το ίδιο μας συμβαίνει, κι εμένα έχει μια επιμονή για τον αθλητισμό ενώ μένει τελευταία αλλά κουράζεται απίστευτα. Επίσης είναι απίστευτο το πόσο όμορφα χορεύει αυτό το κορίτσι το οποιοδήποτε είδος χορού, με μόνη δυσκολία στις πιο δύσκολες ασκήσεις ισορροπίας του μπαλέτου. Αν όμως παίξεις με μπάλα μαζί της, καταλαβαίνεις το θέμα της. Από το αθλητικό τμήμα του σχολείου ο διευθυντής, πέρσυ που είχα μιλήσει μαζί του, μου σύστησε να κάνει από τη δευτέρα ή την τρίτη δημοτικού μπάσκετ. Το βρήκα ʽπροκλητικόʽ με την έννοια ότι ξέρω ότι θα δυσκολευτεί απίστευτα αν και δεν το απέρριψα, το έχω στο μυαλό μου για του χρόνου αν κόψει κάποιο είδος από τους χορούς. Τώρα που μου λες όμως ότι το παιδί σου το βοήθησε το τέννις πολύ, καταλαβαίνω ότι είχε δίκιο ο διευθυντής και θα το σκεφτώ πιο ζεστά...

 

Καλά σίγουρα δεν το χειρίστηκα καλά... Απλά πήγα στο σχολείο στις 5.30, πήγε 8 και δεν είχα δει ακόμα δυο δασκάλους. Δεν την έβαλα στην αρχή τη δασκάλα της γυμναστικής για να έχω περιθώριο να ηρεμήσω και να το χειριστώ καλά. Τελικά καθυστέρησα περισσότερο από ότι υπολόγιζα στους άλλους, έπρεπε να φύγω γιατί είχε μάθημα μουσικής και το άφησα έτσι...:?

 

Όταν λες ότι η δασκάλα έπρεπε να με είχε ενημερώσει τί εννοείς; Τη δασκάλα την ξέρω από πέρσυ, από πέρσυ συζητάμε τα θέματα του παιδιού, μου σύστησε να κάνουμε κάτι έξτρα στην κολυμβηση για να ξεμπλοκάρει το παιδί στην κίνηση, κάναμε 12 ιδιαίτερα στο κολυμβητήριο στο Πικέρμι, το παιδί βελτιώθηκε πάρα πολύ, χώρια που το καλοκαίρι έμαθε πια να κολυμπάει μαζί μου χωρίς καμια βοήθεια αφού κολυμπούσαμε σε άπατα νερά για δυο ώρες συνεχόμενα:shock:κάθε μέρα όλο τον Αύγουστο. Πέρσυ στο τέλος της χρονιάς της έβαλε άριστα, με τη βελτίωση που είχε, φέτος τι έγινε δηλαδή, ξαναπήγε προς τα πίσω το παιδί; Ίσως τώρα να έδωσα πιο ολοκληρωμένη εικόνα... Γιατί προφανώς το παιδί σκέφτηκε ότι αφού μου έβαλε καλό βαθμό πέρσυ, τί έγινε τώρα πάλι; Τέλος πάντων, θα μιλήσω μαζί της μετά τις γιορτές σίγουρα... Θυμάμαι και πέρσυ στην κουβέντα μαζί της που με είχε ενοχλήσει η ατάκα της ʽτι να γίνει, δε μπορούμε να γίνουμε όλοι αθλητές...ʼ Δηλαδή δεν ήξερα ότι πρέπει να έχεις στόφα αθλητή για να πάρεις καλό βαθμό στη γυμναστική... Και πάλι, πολλή σημασία έδωσα μου φαίνεται...:?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Maya γιατί δε φτάνει η μελέτη στο σχολείο??? Και στο σπίτι να διαβάσει το παιδί 1 ώρα θα διαβάσει δε θα διαβάσει παραπάνω ... αν αυτή τη μία ώρα τη διαβάσει στο σχολείο??? Εγώ δεν της κάνω κάτι επιπλέον ... δεν υπάρχει και χρόνος και θα ήταν και βάρβαρο για το παιδί να γυρνάει 5 η ώρα και να πρέπει να κάνει κι άλλα μαζί μου. Το μόνο που κάνουμε είναι να γράψουμε ή να πούμε προφορικά την ορθογραφία της. Αν δεν την ξέρει μπορεί να χρειαστεί να την ξαναγράψει λίγο αργότερα. Επίσης διαβάζουμε το κείμενο της ανάγνωσης. Κάτι επιπλέον όμως δεν κάνουμε. Και να σας πω την αλήθεια ούτε τα ΣΚ κάνουμε κάτι. 1-2φορές έχω καταφέρει να της κάνω καμιά λεξούλα επανάληψη αλλά ως εκεί. Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά θεωρώ ότι κουράζονται πολύ τα παιδιά στο σχολείο και τουλάχιστον το δικό μου δεν είναι δεκτικό στο να κάνει κάτι επιπλέον. Στα δε γερμανικά δεν ασχολούμαι καθόλου. Τώρα τα χριστούγεννα πιστεύω θα βρούμε λίγο χρόνο να κάνουμε επαναληψούλα τα γράμματα και κάποιες λεξούλες.

 

Ούτε μία ώρα δεν εννοώ το διάβασμα στο σπίτι. Ένα μισαωράκι, να ξαναδούμε τι έγινε στο σχολείο, να δει ξανά την ορθογραφία και να εξηγήσουμε κάποιες λέξεις ώστε να τις συγκρατεί καλύτερα και να συζητήσουμε τα του σχολείου. Αν προκύψει ότι δυσκολεύτηκε σε κάτι, το ξαναβλέπαμε μαζί. Άντε να κάνουμε και κάποιες ασκήσεις στα μαθηματικά. Αυτά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα, ή για να σου το πω αλλιώς, απαραίτητα για το δικό μου παιδί. Βέβαια εμάς ακολουθούσαν ένα σύστημα μετάβασης, όπου η μελέτη σιγά σιγά στην τρίτη δημοτικού μεταφέρονταν στο σπίτι. Ποτέ δεν μας είπε η δασκάλα να μην ανοίγουν την τσάντα στο σπίτι. Βέβαια ξέρω και γονείς που δεν άνοιγαν την τσάντα, μία χαρά πάνε τα παιδιά τους. (συγνώμη που δεν σου απάντησα μέχρι σήμερα, δεν είχα δει καθόλου το σχόλιο)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας,

 

παίρνω το θάρρος να ξανανοίξω αυτή τη συζήτηση γιατί βρισκόμαστε κι εμείς σε μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο μεγάλος μας γιος θα πάει το Σεπτέμβριο στην Α΄ δημοτικού και δεν έχουμε ακόμα αποφασίσει πού να τον στείλουμε.

Είμαστε και οι δύο απόφοιτοι της Γερμανικής (DSA) με σπουδές στη Γερμανία, οπότε το ελληνογερμανικό σχολείο φαινόταν λογική επιλογή. Προβληματιστήκαμε όμως από την κατάσταση έντασης μεταξύ Ελλάδας - Γερμανίας (και στη Γερμανία υπάρχει μια τάση υποτίμησης των Ελλήνων, αλλά ειδικά εδώ στην Ελλάδα δεν τολμάς πια να πεις ότι έχεις επαφή με Γερμανία και κατηγορείσαι ως "γερμανοτσολιάς"). Έτσι για το νηπιαγωγείο τον στείλαμε σε δημόσιο της περιοχής μας (Βριλήσσια) ως μια ουδέτερη επιλογή μέχρι να αποφασίσουμε. Και ήρθε η ώρα της απόφασης, αλλά ο προβληματισμός παραμένει... Μάλιστα για να έχουμε εναλλακτική τον γράψαμε στο Αρσάκειο και δώσαμε και προκαταβολή (επιστρέψιμη), αλλά ταυτόχρονα επισκεφτήκαμε και την Εράσμειο και την Ελληνογερμανική Αγωγή.

 

Οι εντυπώσεις μας και από τα δύο σχολεία είναι πολύ καλές, και νομίζω ότι γενικά είναι συγκρίσιμα. Μας φάνηκε να υπερτερεί ελαφρώς η Ελληνογερμανική Αγωγή σε τρία σημεία:

(α) η διευθύντρια του δημοτικού της μας φάνηκε πάρα πολύ καλή, με μεράκι και μεγάλη διάθεση να εξηγήσει τις παιδαγωγικές μεθόδους κλπ. Αντίθετα η διευθύντρια (και ιδιοκτήτρια) της Ερασμείου μας φάνηκε πολύ "επιχειρηματίας".

(β) ενώ οι εγκαταστάσεις των δύο σχολείων είναι σύγχρονες και γενικά εφάμιλλες, της Ελληνογερμανικής Αγωγής είναι πιο "απλωμένες" στο χώρο και με περισσότερο πράσινο ενδιάμεσα. Στην Εράσμειο υπήρχαν πολλά κάγκελα και σύρματα ως διαχωριστικά.

(γ) η Ελληνογερμανική Αγωγή μας έδωσε την αίσθηση ενός σχολείου ανοιχτού προς ευρωπαϊκές συνεργασίες, τεχνολογικές καινοτομίες, και που "την ψάχνει" γενικά. Η Εράσμειος μια πιο "κλασική" εικόνα.

Αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, γιατί έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια και για την Εράσμειο. Και επίσης μας απασχολεί ακόμα το γενικότερο πρόβλημα (ελληνογερμανικές σχέσεις).

 

Οι βασικές μου ερωτήσεις είναι:

(1) Πώς βλέπετε να λειτουργεί το σχολείο σε αυτή τη φάση έντασης των ελληνογερμανικών σχέσεων; Μήπως δημιουργούνται προβλήματα ταυτότητας στα παιδιά;

(2) Το ζήτημα της πρόσβασης στα γερμανικά ΑΕΙ μέσω Abitur παραμένει, αν κατάλαβα καλά, προνόμιο της DSA. Η Ελληνογερμανική Αγωγή με το ΚΜΚ έχει κάνει μια κίνηση προς την κατεύθυνση αυτή, αλλά το ΚΜΚ παραμένει δίπλωμα γλωσσομάθειας και όχι απολυτήριο όπως το Abitur. Σας έχει απασχολήσει η μεταφορά του παιδιού στη Γερμανική για Γυμνάσιο - Λύκειο ή θα συνεχίσετε εκεί που είστε; Και αν πάτε για Γερμανική, πόση έξτρα προσπάθεια (ιδιαίτερα κλπ.) χρειάζεται;

(3) Έχοντας τώρα μερικά χρόνια πρόσθετης εμπειρίας, πώς κρίνετε την επιλογή που κάνατε;

(4) Στο θέμα της απογευματινής μελέτης που είδα πως σας απασχόλησε, που έχετε καταλήξει τελικά; Είναι καλύτερο να έρχεται το παιδί "διαβασμένο" ή όχι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Εμείς πάμε στην Εράσμειο. Ξεκινήσαμε στην πρώτη δημοτικού και θα πάμε τώρα τρίτη. Δεν έχω απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα αλλά θα προσπαθήσω να σου μεταδώσω την εμπειρία μας. Καταρχάς να ρωτήσω: τη γερμανική σχολή από το δημοτικό δεν τη σκέφτεστε εφόσον είστε και οι δύο απόφοιτοι?

 

Λοιπόν:

 

Σχετικά με την ελληνογερμανική και τις εγκαταστάσεις ή τη διευθύντρια δεν έχω πολλά να πω γιατί εμείς δεν πήγαμε καν εκεί. Μόνο στην Εράσμειο πήγαμε. Η ελληνογερμανική ήταν τότε λίγο πιο ακριβή από την Εράσμειο για full πρόγραμμα και η Εράσμειος ήδη ξεπερνούσε αυτά που θέλαμε να δώσουμε οπότε δεν μπήκαμε στον κόπο. Εϊχα ακούσει επίσης ότι οι εγκαταστάσεις της ελληνογερμανικής είχαν πολύ τσιμέντο και όχι τόσο πράσινο αλλά απ' ότι φαίνεται αυτό δεν ισχύει. Τέλοσπάντων ... δε μπορώ λοιπόν να εκφέρω άποψη για την ελληνογερμανική μόνο στο ότι πάει το παιδάκι που μένει από πάνω μας στην πολυκατοικία και οι γονείς του είναι πολύ ευχαριστημένοι. Βέβαια έδωσε φέτος για γερμανική και μάλλον έχει περάσει. Από την άλλη έχουμε δύο παιδιά από την ελληνογερμανική που ήρθαν φέτος (στη 2α) στην Εράσμειο και δηλώνουν μη ευχαριστημένα. Επίσης ακούω πολλά αρνητικά για την ελληνογερμανική γενικά από γονείς ... αλλά μπορεί αυτό να έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο κύκλος μου είναι γονείς που έχουν επιλέξει την Εράσμειο!

 

Τώρα σχετικά με τα πλεονεκτήματα που είδες στην ελληνογερμανική.

α) Η διευθύντρια της Ερασμείου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Είναι τεράστιο πλεονέκτημα για το σχολείο ... και μακάρι να είναι καλά η γυναίκα. Είναι κοντά στους γονείς και τα παιδιά, τα παιδιά την αγαπάνε πολύ και τη σέβονται, έχει καταφέρει σε ένα τόσο μεγάλο σχολείο να αισθάνεσαι σα να είσαι σε οικογένεια, και εντάξει ... λίγο επιχειρηματίας είναι ... αλλά δεν έχω διαπιστώσει να το βάζει πάνω από το καλό των παιδιών, νομίζω επιλέγει τους καλύτερους και δεν έχω διαπιστώσει να κάνει τσιγκουνιές για το κέρδος. Τώρα σίγουρα επιχειρηματίας είναι ... αλλά πίστεψε με ΟΛΟΙ είναι ... αποκλείεται να μην είναι αυτή της ελληνογερμανικής.

β) δεν ξέρω για τις εγκαταστάσεις της ελληνογερμανικής αλλά οι εγκαταστάσεις της Ερασμείου είναι καινούριες και πολύ άνετες. Το κολυμβητήριο είναι καινούριο και μεγάλο. Και γενικά το σχολείο επειδή είναι και στην Κάντζα που έχει γενικά πράσινο θεωρώ ότι τα παιδιά είναι σε καλό περιβάλλον. Δηλαδή εμένα είχε μετρήσει πολύ θετικά αυτό ... (αλλά εγώ είχα να συγκρίνω μόνο με παναγιωτόπουλο και κωστέα). Σχετικά με το απλωμένο ... δε στριμώχνονται κιόλας τα παιδιά στην Εράσμειο ... αλλά παράλληλα είναι μαζεμένο σχολείο που σου δίνει την αίσθηση του οικογενειακού.

γ) Εδώ έχεις δίκιο. Η εράσμειος είναι πιο κλασικό σχολείο. Κάνουν βέβαια δράσεις για το περιβάλλον, για το βιβλίο και για πολλά άλλα αλλά σίγουρα δεν είναι το σχολείο που το λες καινοτόμο. Βέβαια έχω ακούσει και για την ελληνογερμανική ότι πολλά από αυτά είναι για τα μάτια των γονιών και όχι επί της ουσίας αλλά δε μπορώ να κρίνω η ίδια γι' αυτό.

 

Τώρα σχετικά με τις ελληνογερμανικές σχέσεις ... ναι δεν είναι καλή η κατάσταση και αυτός είναι ένας λόγος που δεν επιλέγουμε να βάλουμε το παιδί στη διαδικασία της γερμανικής σχολής που κατ' εμέ είναι μονόδρομος για τα γερμανικά πανεπιστήμια. Έτσι κι αλλιώς όμως (επειδή το ρώτησες) έχω ακούσει ότι θέλει ΤΡΕΛΛΗ προετοιμασία, ΤΡΕΛΛΟ διάβασμα και γενικά πολλά ιδιαίτερα για να περάσεις και δε θέλω να βάλω το παιδάκι σε τέτοια διαδικασία από τόσο μικρό ... ειδικά στα γερμανικά.

Η Εράσμειος είναι ένα σχολείο που εστιάζει στα ελληνικά. Εϊναι πρωτίστως ελληνικό σχολείο. Καθόλου μπερδεμένα δεν είναι τα παιδιά! Τα παιδιά μαθαίνουν απλά σαν πρώτη ΞΕΝΗ γλώσσα τα γερμανικά ... που είναι και πιο δύσκολα και μετά τα αγγλικά. από αυτή την άποψη η Εράσμειος είναι καλύτερη επιλογή για ένα γονιό που θέλει το παιδί του να τελειώσει ένα ελληνικό σχολείο με ξένες γλώσσες γερμανικά και αγγλικά.

Για το θέμα του Abitur δε με έχει προβληματίσει ακόμα αλλά φαντάζομαι ότι ένα παιδί με πολύ καλή γνώση της γερμανικής μπορεί άνετα να σπουδάσει σε γερμανικό πανεπιστήμιο. Η ξαδέρφη μου χωρίς να έχει γνώσεις γερμανικών πήγε και σπούδασε φαρμακευτική σε γερμανικό πανεπιστήμιο, απλά έκανε ένα χρόνο προετοιμασία για τη γλώσσα. Τώρα δεν ξέρω άλλες λεπτομέριες ... δλδ αν με το abitur πας σε καλύτερα πανεπιστήμια, ή αν πληρώνεις αν δεν το έχεις κλπ κλπ. ΔΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ! δλδ είμαι τόσο μακριά από το πού θα σπουδάσει το παιδί μου ... είναι ακόμα 2α δημοτικού και έχουμε μέλλον μπροστά μας. Μπορεί μέχρι τότε να έχει γίνει πόλεμος με τους γερμανούς, μπορεί να είμαστε και κολλητάρια. Δεν ξέρω ... :cool:

Το αν θα συνεχίσουμε εκεί που είμαστε πάλι δεν το ξέρω ... γίνονται και τόσες αλλαγές στην παιδεία, ακολουθεί και 2ο παιδάκι ... δλδ πραγματικά δεν το σκέφτομαι. Αλλά στη γερμανική σχολή δε θα δώσουμε κατά 99%.

 

Απογευματινή ζώνη τώρα: Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Το αν αξίζει εξαρτάται από τις εναλλακτικές επιλογές που έχεις. Στην Εράσμειο πάντως γίνεται δουλειά στη μελέτη και στους ομίλους (θεωρώ). Οι όμιλοι βέβαια δεν είναι ακαδημίες εννοείται. Δε σημαίνει ότι επειδή το παιδί πάει όμιλο τέννις θα γίνει πρωταθλητής του τέννις. Εϊναι μία επαφή και μία γυμναστική. Έχει διάφορες επιλογές για ομίλους... θεωρώ ότι θα ήταν καλό να βάλουν και στίβο που δεν έχουν. Υστερούν προς το παρόν λίγο στα τουρνουά και στους αγώνες αλλά εγώ που πάω τη δικιά μου κολύμβηση και ρυθμική είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εν κατακλείδι ... αν δε μπορείς να το παίρνεις εσύ το παιδί το μεσημέρι η ζώνη είναι μια πολύ καλή επιλογή!!!! Είτε κάνει άθλημα το παιδί είτε κάνει μελέτη. Στην πρώτη δημοτικού τα κάνει και τα δύο στη ζώνη! Η Εράσμειος γενικά μέχρι φέτος που έχω εμπειρία δε ζορίζει με πολύ διάβασμα τα παιδιά, γίνεται πολλή δουλειά μέσα στο σχολείο.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι ο γονιός ακούγεται! Δηλαδή αν ζητήσεις κάτι από το διευθυντή και είναι λογικό θα προσπαθήσει να το κάνει. Προσαρμόζονται δλδ και βελτιώνονται.

Τέλος για την εμπειρία μου από το σχολείο έχω να πω ότι είναι προς το παρόν πολύ θετική. Η μικρή μου που είναι και αρκετά ζουζούνι και μικρούλα πήγε σχολείο νιώθει καλά στο σχολείο και είναι χαρούμενη! Το επίπεδο είναι ΠΟΛΥ υψηλό γιατί και οι γονείς είναι όλοι μορφωμένοι μεσαίας τάξης. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου προς το παρόν.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

 

Στο δημοτικό της Γερμανικής δε θέλουμε να τον στείλουμε, γιατί ακολουθούν γερμανικό πρόγραμμα και δε θέλουμε κάτι τέτοιο για το παιδί. Στο δημοτικό μπαίνουν οι βάσεις της μόρφωσης, και οι βάσεις θέλουμε να είναι ελληνικές. Όταν ήμασταν εμείς στη DSA (προ αμνημονεύτων χρόνων :rolleyes:) έπαιρναν μόνο γερμανάκια στο δημοτικό, που φυσικά έκαναν το γερμανικό πρόγραμμα, και όλοι οι υπόλοιποι μπαίναμε από ελληνικά σχολεία στην Α΄ Γυμνασίου με εξετάσεις. Το μόνο γερμανικό δημοτικό στην Αθήνα τότε ήταν η σημερινή Athener Schule (τότε Galatsi Schule) από την οποία είχαμε συμμαθητές. Τα γερμανικά τους ήταν πολύ καλά αλλά στα υπόλοιπα μαθήματα υστερούσαν και ήταν γενικά "χαλαροί" μαθητές. Εμείς θέλουμε καλές βάσεις από ελληνικό δημοτικό σχολείο, και μετά τα γερμανικά. Τόσο η Εράσμειος όσο και και η Ελληνογερμανική Αγωγή ανταποκρίνονται στη λογική αυτή και μας δίνουν χρόνο να αποφασίσουμε τι θα γίνει για το Γυμνάσιο. Οι εξετάσεις της Γερμανικής όταν δίναμε εμείς ήθελαν πράγματι πολύ διάβασμα και ήταν πολύ αγχωτικές (κάτι σαν Πανελλήνιες στα 11), οπότε μου αρέσει η δυνατότητα να συνεχίσει στο ίδιο σχολείο. Γιατί όπως σωστά λες, δεν είναι (πάντα) απαραίτητο το Abitur για να σπουδάσεις στη Γερμανία.

 

Από όσα είπες μένω στο θέμα της διευθύντριας και θέλω να το επεκτείνω στις δασκάλες. Επιμένω ότι η διευθύντρια του δημοτικού της Ελληνογερμανικής μου φάνηκε πάρα πολύ καλή (αν τη σκεφτώ ως τη δασκάλα που θα ήθελα να έχει το παιδί μου), αλλά σκέφτομαι ότι η "μανατζερίστικη" ικανότητα της διευθύντριας της Ερασμείου και το γεγονός ότι είναι ιδιοκτήτρια (άρα παίρνει και τις αποφάσεις) ίσως σημαίνει καλύτερες (συνολικά) επιλογές προσωπικού. Και το λέω αυτό γιατί διάβασα παραπάνω ότι υπάρχουν κάποια παράπονα από τις δασκάλες στην Ελληνογερμανική Αγωγή (π.χ. έλεγχος ανάγνωσης στην πρώτη μέρα της Α΄ δημοτικού, βιασύνες και πίεση στο χρόνο μελέτης) ενώ για τις δασκάλες της Ερασμείου δεν είδα παράπονα. Από την άλλη μεριά έχω ακούσει ότι κάποιες δασκάλες στην Εράσμειο είναι καλύτερες από κάποιες άλλες, και ότι τις καλύτερες τις βάζει η διευθύντρια σε "ευνοημένα" τμήματα με παιδιά επωνύμων, συγγενών κλπ. Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω για ποιους λόγους έφυγαν γονείς από την Ελληνογερμανική Αγωγή και πήγαν στην Εράσμειο, όπως επίσης τη γνώμη μαμάδων που βρίσκονται τώρα στην Ελληνογερμανική Αγωγή.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ λίγο στο θέμα καλές και κακές δασκάλες και θα σου πω ότι το θέμα καλύτερη δασκάλα από κάποια άλλη είναι λίγο υποκειμενικό. Γενικά δε μου έχει πει καμία μαμά άλλου τμήματος ότι έχει πρόβλημα με κάποια δασκάλα. Σίγουρα θα υπάρχουν κάποια ή κάποιες καλύτερες από κάποιες άλλες αλλά αυτό υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ! Δε μπορεί να έχεις 6 δασκάλες ίδιες. Μπορεί όμως αυτή που εγώ θεωρώ καλύτερη να μην τη θεωρείς εσύ καλύτερη. Έχω ακούσει κι εγώ για κανα δυο σε όλο το δημοτικό που δε θεωρούνται κοινώς τόσο καλές ... αλλά έχω ακούσει και για τσόκαρα στην ελληνογερμανική ... οπότε ...

Δε μπορείς να πας με αυτή τη λογική! Αυτό που γίνεται στην Εράσμειο πάντως είναι ότι όλα τα τμήματα πάνε με τον ίδιο ρυθμό και κάνουν τα ίδια πράγματα. Το τι θα τους κάνουν κάθε μέρα είναι προκαθορισμένο! Όλα τα παιδιά της Β τάξης παίρνουν τα ίδια έντυπα κάθε μέρα κι έχουν κάνει τα ίδια πράγματα.

Επίσης συνήθως ο δάσκαλος έχει να δουλέψει με πολύ καλό υλικό. Δεν υπάρχουν παιδάκια με πολύ σοβαρά προβλήματα, τα περισσότερα όπως είπα είναι από γονείς μορφωμένους και όπως και να το κάνεις ... αυτά είναι και λίγο κληρονομικά.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εμείς κλείσαμε πλέον 1 χρόνο στην Ελληνογερμανική αγωγή και έτσι θα μεταφέρω όσο μπορώ την έως τώρα εικόνα.

Αρχικά να αναφέρω οτι είμαστε υπέρ - ευχαριστημένοι σε όλα τα επίπεδα.

Η διαφορά της πρώτης εικόνας/επαφής που εντόπισες ανάμεσα στα δύο σχολεία, είναι και η ουσία.Δηλαδή, τι θέλω να πω: Είναι και τα δύο πολύ καλά σχολεία , αξιοπρεπή , με νέες καθαρές εγκαταστάσεις, έμφαση στα Γερμανικά κλπ. Έως εκεί όμως. Στην συνέχεια υπάρχει διαφορά ...Ξεκινώντας με αυτό που αναφέρεις, οτι το ένα σχολείο - η Εράσμειος- ειναι πιο κοντά στο κλασσικό συντηρητικό σχολείο, ενω η ΕΑ είναι πιο φιλελεύθερο- συντηρητικό βέβαια και πάλι- σχολείο, με περισσότερες δυνατότητες εκπαιδευτικές εάν θέλεις να τις έχεις. Αυτή η διαφορά για μένα κάνει τα δύο σχολείο να μην είναι συγκρίσιμα στην πράξη ! 'Η το ένα ταιριάζει στο παιδί καλύτερα ή το άλλο( ή τέλος πάντων σε αυτό που εμείς οι γονείς θεωρούμε καλύτερο...).Άρα eαν εξαιρέσουμε το οικονομικό μέρος ( γιατι η ΕΑ στο τέλος είναι σεβαστά πιο ακριβή στο πακέτο απο την Εράσμειο) , διαλέγουμε τρόπο εκπαίδευσης που ταιριάζει στο παιδί και ίσως... πόσα ερεθίσματα καθημερινά πιστεύουμε ότι θέλουμε να έχουν.

Ως πρός τις εγκαταστάσεις τις ΕΑ , είναι σύγχρονες. Εγω αυτό το θεωρώ προσόν και όχι εικόνα εντυπωσιασμού. Το να έχει αστεροσκοποιο το σχολείο , προσβάσιμο στους μαθητές είναι απλά καταπληκτικό!Απαραίτητο οχι , καταπληκτικό όμως Ναι! Πόσο τυχερά είναι αυτά τα παιδιά που έρχονται σε επαφή με μία επιστήμη που ίσως πότε να μην μάθαιναν.... Ιδιαίτερα τα παιδιά που έχουν κλίση προς την θετική κατεύθυνση και παεί λέγοντας για να μην επαναλαμβάνω χιλιοειπωμένα στο forum. Εγω θεωρώ προσόν ακόμη και το να έχει το σχολείο , βιβλιοπωλείο , στίβο , δική του κουζίνα και οχι catering.

Τώρα για τα σοβαρά θέματα που αφορά το εκπαιδευτικό κομμάτι και την μελέτη , εμείς δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα απο αυτά που ανησυχούσα στην αρχή και ρώταγα με αγωνία μαμάδες.Είναι πάρα πολύ καλοί.

Το επίπεδο είναι πράγματι πολύ υψηλό και δεν ξέρω πως να το πω, είναι διαφορετικό.

Έχω μια μικρή επιφύλαξη -αν και δεν είδα κάτι- απο την άποψη ότι όλοι οι μαθητές είναι σε καλό επίπεδο. Δηλαδή ο μαθητής που ίσως εκεί λέμε ότι ''δυσκολεύετε'' είναι κατα πολύ άνω του μέσου όρου μαθητής τουλάχιστον όπως είμασταν όταν εγώ πήγαινα σχολείο ή απο αυτά που ακούω απο φίλους. Οταν μαμάδες με ακούν να λέω μάλιστα'' έχουμε διάβασμα'' με κοιτούν περίεργα, οτι πιέζουμε τα παιδιά επειδή είναι η ΕΑ και εγω δεν καταλαβαίνω γιατί!!! ''Μα εμείς τα κάναμε στην μελέτη'' μου λένε. Οκ! μου ερχετε να τους πω και εμείς τα κάναμε αλλα να μην γίνει ενα απλό τσεκ οτι έγιναν? οτι τα κατέχουμε κιόλας? 10 λεπτά! Μια ορθογραφία? Έτσι.. πιστεύουν οτι τα παιδιά είναι προχωρημένα επειδή ζορίζονται. ΟΧΙ ΟΧΙ δεν είναι έτσι πραγματικά!

Στα εκνευριστικά ''γιατί δεν το λες και αρνητικό βέβαια'' του σχολείου είναι η υπερβολή στα δευτερεύοντα μαθήματα όπως η γυμναστική που είχε αναφέρει η πασχαλίτσα, στον τρόπο που ενημερώνουν όταν δεν είσαι καλός-ταλέντο!! Ισως πρέπει να μένουν παραπάνω στην προσπάθεια αν και για να είμαι ειλικρινής απο όσους ξέρω γονείς και παιδιά, δεν ασχολούνται καν με τέτοια θέματα.

Η μελέτη στο σχολείο αντικειμενικά είναι πολύ καλή , κάνουν και πρόσθετες ασκήσεις εμπέδωσης της ύλης. Οταν ήρθε το 1 ντοσιέ έπαθα σοκ , αλλά το παιδί τα έβρισκε όλα καλά και διασκεδαστικά.... Πιστεύω όμως ότι η μελέτη γενικά εξαρτάται απο το κάθε παιδί , δηλαδη όση καλή δουλειά και να γίνει εαν το παιδί είναι κουρασμένο , δεν θέλει , έχει άλλους ρυθμούς ίσως απλά να μην αρκεί κάποιες φορές.Εγω δεν αντιμετώπισα κάτι έντονα μέχρι τώρα.

 

Κρίνω ότι όσο έγραψα αρκούν για την ΕΑ καθώς δεν βρίσκω λόγο να κουράσω πιο πολύ. Εαν κάποιος θέλει κάτι πρόσθετα, ευχαρίστως να βοηθήσω όπως με βοηθήσατε.

 

Πρόβλημα ελληνο-γρμανικών σχέσεων δεν έχουμε , γονείς δυσαρεστημένους δεν έχω συναντήσει (λογικά θα έχουν φύγει:-P) , και για πανεπιστήμιο....έχει ο θεός ακόμη, είναι πολύ νωρίς .....:).

Link to comment
Share on other sites

Για τις δασκάλες θα συμφωνήσω με την Βέρα.Είναι καθαρά υποκειμενικό.

Εμείς 'έχουμε φέτος σούπερ δασκάλα που το λένε όλοι στην τάξη μας.

Τώρα την επόμενη χρονιά δεν ξέρω... Αλλά για να μιλήσουμε λογικά και τα δύο σχολεία δεν είναι τυχαία στην σειρά , όπως και πολλά βέβαια άλλα...Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δεν επιλέγουν την καλύτερη δυνατή δασκάλα....

Τωρα στις 42 δασκάλες περίπου του Δημοτικού κάτι μπορεί να στραβώσει πάντα.

 

Επίσης συμφωνώ με την Βέρα οτι τα παιδιά είναι απο ''μορφωμένους γονείς'' και έχουν ήδη καλό επίπεδο μαθησιακά. Ετσι εαν υπήρχαν πολλά θέματα νομίζω οι ''μορφωμένοι γονείς'' δεν θα τα επέλεγαν με διαφορά τα σχολεία αυτά.

Στην ΕΑ το προφιλ ειναι κυρίως μορφωμένων / ακαδημαϊκοί / πανεπιστημιακοι και λιγότερο επιδειξίες πλούτου.

Πίεση, δεν υπάρχει με την έννοια που λέτε.Το επίπεδο όπως ξαναείπα είναι όμως υψηλό και είναι ομοιόμορφο..δεν ξέρω ένας μαθητής που δεν τραβά εαν θα ένιωθε καλά εκεί. Ντρέπομαι και μόνο που το γράφω αυτό.... Αλλά είναι αυστηροί όπως όλοι οι δάσκαλοι αλλα με βάση ανεβασμένη λίγο.Για τα παιδιά μας είναι κανονικό , όπως θα κάναμε και εμείς δηλαδή στο σπίτι μας.

 

Αχ!!! δεν ξέρω εαν με καταλαβαίνετε τι θέλω να πω χωρίς να παρεξηγηθώ...

 

Από το δικό μας σχολείο δεν φεύγουν εύκολα παιδιά.Κυρίως φεύγουν για το οικονομικό και κυρίως στην έκτη για την ΓΣΑ και πάλι κυρίως για το οικονομικό όσοι έχουν 2 παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες, ήσασταν πολύ κατατοπιστικές.

Από ένα σημείο και πέρα είναι θέμα στάθμισης, που την κάνει κάθε γονιός μόνος του :roll:. Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εμείς πάμε στην Εράσμειο. Ξεκινήσαμε στην πρώτη δημοτικού και θα πάμε τώρα τρίτη. Δεν έχω απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα αλλά θα προσπαθήσω να σου μεταδώσω την εμπειρία μας. Καταρχάς να ρωτήσω: τη γερμανική σχολή από το δημοτικό δεν τη σκέφτεστε εφόσον είστε και οι δύο απόφοιτοι?

 

Λοιπόν:

 

Σχετικά με την ελληνογερμανική και τις εγκαταστάσεις ή τη διευθύντρια δεν έχω πολλά να πω γιατί εμείς δεν πήγαμε καν εκεί. Μόνο στην Εράσμειο πήγαμε. Η ελληνογερμανική ήταν τότε λίγο πιο ακριβή από την Εράσμειο για full πρόγραμμα και η Εράσμειος ήδη ξεπερνούσε αυτά που θέλαμε να δώσουμε οπότε δεν μπήκαμε στον κόπο. Εϊχα ακούσει επίσης ότι οι εγκαταστάσεις της ελληνογερμανικής είχαν πολύ τσιμέντο και όχι τόσο πράσινο αλλά απ' ότι φαίνεται αυτό δεν ισχύει. Τέλοσπάντων ... δε μπορώ λοιπόν να εκφέρω άποψη για την ελληνογερμανική μόνο στο ότι πάει το παιδάκι που μένει από πάνω μας στην πολυκατοικία και οι γονείς του είναι πολύ ευχαριστημένοι. Βέβαια έδωσε φέτος για γερμανική και μάλλον έχει περάσει. Από την άλλη έχουμε δύο παιδιά από την ελληνογερμανική που ήρθαν φέτος (στη 2α) στην Εράσμειο και δηλώνουν μη ευχαριστημένα. Επίσης ακούω πολλά αρνητικά για την ελληνογερμανική γενικά από γονείς ... αλλά μπορεί αυτό να έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο κύκλος μου είναι γονείς που έχουν επιλέξει την Εράσμειο!

 

Τώρα σχετικά με τα πλεονεκτήματα που είδες στην ελληνογερμανική.

α) Η διευθύντρια της Ερασμείου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Είναι τεράστιο πλεονέκτημα για το σχολείο ... και μακάρι να είναι καλά η γυναίκα. Είναι κοντά στους γονείς και τα παιδιά, τα παιδιά την αγαπάνε πολύ και τη σέβονται, έχει καταφέρει σε ένα τόσο μεγάλο σχολείο να αισθάνεσαι σα να είσαι σε οικογένεια, και εντάξει ... λίγο επιχειρηματίας είναι ... αλλά δεν έχω διαπιστώσει να το βάζει πάνω από το καλό των παιδιών, νομίζω επιλέγει τους καλύτερους και δεν έχω διαπιστώσει να κάνει τσιγκουνιές για το κέρδος. Τώρα σίγουρα επιχειρηματίας είναι ... αλλά πίστεψε με ΟΛΟΙ είναι ... αποκλείεται να μην είναι αυτή της ελληνογερμανικής.

β) δεν ξέρω για τις εγκαταστάσεις της ελληνογερμανικής αλλά οι εγκαταστάσεις της Ερασμείου είναι καινούριες και πολύ άνετες. Το κολυμβητήριο είναι καινούριο και μεγάλο. Και γενικά το σχολείο επειδή είναι και στην Κάντζα που έχει γενικά πράσινο θεωρώ ότι τα παιδιά είναι σε καλό περιβάλλον. Δηλαδή εμένα είχε μετρήσει πολύ θετικά αυτό ... (αλλά εγώ είχα να συγκρίνω μόνο με παναγιωτόπουλο και κωστέα). Σχετικά με το απλωμένο ... δε στριμώχνονται κιόλας τα παιδιά στην Εράσμειο ... αλλά παράλληλα είναι μαζεμένο σχολείο που σου δίνει την αίσθηση του οικογενειακού.

γ) Εδώ έχεις δίκιο. Η εράσμειος είναι πιο κλασικό σχολείο. Κάνουν βέβαια δράσεις για το περιβάλλον, για το βιβλίο και για πολλά άλλα αλλά σίγουρα δεν είναι το σχολείο που το λες καινοτόμο. Βέβαια έχω ακούσει και για την ελληνογερμανική ότι πολλά από αυτά είναι για τα μάτια των γονιών και όχι επί της ουσίας αλλά δε μπορώ να κρίνω η ίδια γι' αυτό.

 

Τώρα σχετικά με τις ελληνογερμανικές σχέσεις ... ναι δεν είναι καλή η κατάσταση και αυτός είναι ένας λόγος που δεν επιλέγουμε να βάλουμε το παιδί στη διαδικασία της γερμανικής σχολής που κατ' εμέ είναι μονόδρομος για τα γερμανικά πανεπιστήμια. Έτσι κι αλλιώς όμως (επειδή το ρώτησες) έχω ακούσει ότι θέλει ΤΡΕΛΛΗ προετοιμασία, ΤΡΕΛΛΟ διάβασμα και γενικά πολλά ιδιαίτερα για να περάσεις και δε θέλω να βάλω το παιδάκι σε τέτοια διαδικασία από τόσο μικρό ... ειδικά στα γερμανικά.

Η Εράσμειος είναι ένα σχολείο που εστιάζει στα ελληνικά. Εϊναι πρωτίστως ελληνικό σχολείο. Καθόλου μπερδεμένα δεν είναι τα παιδιά! Τα παιδιά μαθαίνουν απλά σαν πρώτη ΞΕΝΗ γλώσσα τα γερμανικά ... που είναι και πιο δύσκολα και μετά τα αγγλικά. από αυτή την άποψη η Εράσμειος είναι καλύτερη επιλογή για ένα γονιό που θέλει το παιδί του να τελειώσει ένα ελληνικό σχολείο με ξένες γλώσσες γερμανικά και αγγλικά.

Για το θέμα του Abitur δε με έχει προβληματίσει ακόμα αλλά φαντάζομαι ότι ένα παιδί με πολύ καλή γνώση της γερμανικής μπορεί άνετα να σπουδάσει σε γερμανικό πανεπιστήμιο. Η ξαδέρφη μου χωρίς να έχει γνώσεις γερμανικών πήγε και σπούδασε φαρμακευτική σε γερμανικό πανεπιστήμιο, απλά έκανε ένα χρόνο προετοιμασία για τη γλώσσα. Τώρα δεν ξέρω άλλες λεπτομέριες ... δλδ αν με το abitur πας σε καλύτερα πανεπιστήμια, ή αν πληρώνεις αν δεν το έχεις κλπ κλπ. ΔΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ! δλδ είμαι τόσο μακριά από το πού θα σπουδάσει το παιδί μου ... είναι ακόμα 2α δημοτικού και έχουμε μέλλον μπροστά μας. Μπορεί μέχρι τότε να έχει γίνει πόλεμος με τους γερμανούς, μπορεί να είμαστε και κολλητάρια. Δεν ξέρω ... :cool:

Το αν θα συνεχίσουμε εκεί που είμαστε πάλι δεν το ξέρω ... γίνονται και τόσες αλλαγές στην παιδεία, ακολουθεί και 2ο παιδάκι ... δλδ πραγματικά δεν το σκέφτομαι. Αλλά στη γερμανική σχολή δε θα δώσουμε κατά 99%.

 

Απογευματινή ζώνη τώρα: Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Το αν αξίζει εξαρτάται από τις εναλλακτικές επιλογές που έχεις. Στην Εράσμειο πάντως γίνεται δουλειά στη μελέτη και στους ομίλους (θεωρώ). Οι όμιλοι βέβαια δεν είναι ακαδημίες εννοείται. Δε σημαίνει ότι επειδή το παιδί πάει όμιλο τέννις θα γίνει πρωταθλητής του τέννις. Εϊναι μία επαφή και μία γυμναστική. Έχει διάφορες επιλογές για ομίλους... θεωρώ ότι θα ήταν καλό να βάλουν και στίβο που δεν έχουν. Υστερούν προς το παρόν λίγο στα τουρνουά και στους αγώνες αλλά εγώ που πάω τη δικιά μου κολύμβηση και ρυθμική είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εν κατακλείδι ... αν δε μπορείς να το παίρνεις εσύ το παιδί το μεσημέρι η ζώνη είναι μια πολύ καλή επιλογή!!!! Είτε κάνει άθλημα το παιδί είτε κάνει μελέτη. Στην πρώτη δημοτικού τα κάνει και τα δύο στη ζώνη! Η Εράσμειος γενικά μέχρι φέτος που έχω εμπειρία δε ζορίζει με πολύ διάβασμα τα παιδιά, γίνεται πολλή δουλειά μέσα στο σχολείο.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι ο γονιός ακούγεται! Δηλαδή αν ζητήσεις κάτι από το διευθυντή και είναι λογικό θα προσπαθήσει να το κάνει. Προσαρμόζονται δλδ και βελτιώνονται.

Τέλος για την εμπειρία μου από το σχολείο έχω να πω ότι είναι προς το παρόν πολύ θετική. Η μικρή μου που είναι και αρκετά ζουζούνι και μικρούλα πήγε σχολείο νιώθει καλά στο σχολείο και είναι χαρούμενη! Το επίπεδο είναι ΠΟΛΥ υψηλό γιατί και οι γονείς είναι όλοι μορφωμένοι μεσαίας τάξης. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου προς το παρόν.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

eyxαristoume

Link to comment
Share on other sites

Για τις δασκάλες θα συμφωνήσω με την Βέρα.Είναι καθαρά υποκειμενικό.

Εμείς 'έχουμε φέτος σούπερ δασκάλα που το λένε όλοι στην τάξη μας.

Τώρα την επόμενη χρονιά δεν ξέρω... Αλλά για να μιλήσουμε λογικά και τα δύο σχολεία δεν είναι τυχαία στην σειρά , όπως και πολλά βέβαια άλλα...Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δεν επιλέγουν την καλύτερη δυνατή δασκάλα....

Τωρα στις 42 δασκάλες περίπου του Δημοτικού κάτι μπορεί να στραβώσει πάντα.

 

Επίσης συμφωνώ με την Βέρα οτι τα παιδιά είναι απο ''μορφωμένους γονείς'' και έχουν ήδη καλό επίπεδο μαθησιακά. Ετσι εαν υπήρχαν πολλά θέματα νομίζω οι ''μορφωμένοι γονείς'' δεν θα τα επέλεγαν με διαφορά τα σχολεία αυτά.

Στην ΕΑ το προφιλ ειναι κυρίως μορφωμένων / ακαδημαϊκοί / πανεπιστημιακοι και λιγότερο επιδειξίες πλούτου.

Πίεση, δεν υπάρχει με την έννοια που λέτε.Το επίπεδο όπως ξαναείπα είναι όμως υψηλό και είναι ομοιόμορφο..δεν ξέρω ένας μαθητής που δεν τραβά εαν θα ένιωθε καλά εκεί. Ντρέπομαι και μόνο που το γράφω αυτό.... Αλλά είναι αυστηροί όπως όλοι οι δάσκαλοι αλλα με βάση ανεβασμένη λίγο.Για τα παιδιά μας είναι κανονικό , όπως θα κάναμε και εμείς δηλαδή στο σπίτι μας.

 

Αχ!!! δεν ξέρω εαν με καταλαβαίνετε τι θέλω να πω χωρίς να παρεξηγηθώ...

 

Από το δικό μας σχολείο δεν φεύγουν εύκολα παιδιά.Κυρίως φεύγουν για το οικονομικό και κυρίως στην έκτη για την ΓΣΑ και πάλι κυρίως για το οικονομικό όσοι έχουν 2 παιδια.

 

 

ti eine to ΓΣΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

παίρνω το θάρρος να ξανανοίξω αυτή τη συζήτηση γιατί βρισκόμαστε κι εμείς σε μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο μεγάλος μας γιος θα πάει το Σεπτέμβριο στην Α΄ δημοτικού και δεν έχουμε ακόμα αποφασίσει πού να τον στείλουμε.

Είμαστε και οι δύο απόφοιτοι της Γερμανικής (DSA) με σπουδές στη Γερμανία, οπότε το ελληνογερμανικό σχολείο φαινόταν λογική επιλογή. Προβληματιστήκαμε όμως από την κατάσταση έντασης μεταξύ Ελλάδας - Γερμανίας (και στη Γερμανία υπάρχει μια τάση υποτίμησης των Ελλήνων, αλλά ειδικά εδώ στην Ελλάδα δεν τολμάς πια να πεις ότι έχεις επαφή με Γερμανία και κατηγορείσαι ως "γερμανοτσολιάς"). Έτσι για το νηπιαγωγείο τον στείλαμε σε δημόσιο της περιοχής μας (Βριλήσσια) ως μια ουδέτερη επιλογή μέχρι να αποφασίσουμε. Και ήρθε η ώρα της απόφασης, αλλά ο προβληματισμός παραμένει... Μάλιστα για να έχουμε εναλλακτική τον γράψαμε στο Αρσάκειο και δώσαμε και προκαταβολή (επιστρέψιμη), αλλά ταυτόχρονα επισκεφτήκαμε και την Εράσμειο και την Ελληνογερμανική Αγωγή.

 

Οι εντυπώσεις μας και από τα δύο σχολεία είναι πολύ καλές, και νομίζω ότι γενικά είναι συγκρίσιμα. Μας φάνηκε να υπερτερεί ελαφρώς η Ελληνογερμανική Αγωγή σε τρία σημεία:

(α) η διευθύντρια του δημοτικού της μας φάνηκε πάρα πολύ καλή, με μεράκι και μεγάλη διάθεση να εξηγήσει τις παιδαγωγικές μεθόδους κλπ. Αντίθετα η διευθύντρια (και ιδιοκτήτρια) της Ερασμείου μας φάνηκε πολύ "επιχειρηματίας".

(β) ενώ οι εγκαταστάσεις των δύο σχολείων είναι σύγχρονες και γενικά εφάμιλλες, της Ελληνογερμανικής Αγωγής είναι πιο "απλωμένες" στο χώρο και με περισσότερο πράσινο ενδιάμεσα. Στην Εράσμειο υπήρχαν πολλά κάγκελα και σύρματα ως διαχωριστικά.

(γ) η Ελληνογερμανική Αγωγή μας έδωσε την αίσθηση ενός σχολείου ανοιχτού προς ευρωπαϊκές συνεργασίες, τεχνολογικές καινοτομίες, και που "την ψάχνει" γενικά. Η Εράσμειος μια πιο "κλασική" εικόνα.

Αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, γιατί έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια και για την Εράσμειο. Και επίσης μας απασχολεί ακόμα το γενικότερο πρόβλημα (ελληνογερμανικές σχέσεις).

 

Οι βασικές μου ερωτήσεις είναι:

(1) Πώς βλέπετε να λειτουργεί το σχολείο σε αυτή τη φάση έντασης των ελληνογερμανικών σχέσεων; Μήπως δημιουργούνται προβλήματα ταυτότητας στα παιδιά;

(2) Το ζήτημα της πρόσβασης στα γερμανικά ΑΕΙ μέσω Abitur παραμένει, αν κατάλαβα καλά, προνόμιο της DSA. Η Ελληνογερμανική Αγωγή με το ΚΜΚ έχει κάνει μια κίνηση προς την κατεύθυνση αυτή, αλλά το ΚΜΚ παραμένει δίπλωμα γλωσσομάθειας και όχι απολυτήριο όπως το Abitur. Σας έχει απασχολήσει η μεταφορά του παιδιού στη Γερμανική για Γυμνάσιο - Λύκειο ή θα συνεχίσετε εκεί που είστε; Και αν πάτε για Γερμανική, πόση έξτρα προσπάθεια (ιδιαίτερα κλπ.) χρειάζεται;

(3) Έχοντας τώρα μερικά χρόνια πρόσθετης εμπειρίας, πώς κρίνετε την επιλογή που κάνατε;

(4) Στο θέμα της απογευματινής μελέτης που είδα πως σας απασχόλησε, που έχετε καταλήξει τελικά; Είναι καλύτερο να έρχεται το παιδί "διαβασμένο" ή όχι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

 

ti eine to Abitur ;

ti eine to ΚΜΚ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz (KMK)

Τη σχολική χρονιά 1998-99 οι μαθητές του σχολείου αποκτούν τη δυνατότητα, μόνο αυτοί από τα ελληνικά σχολεία, να δίνουν εξετάσεις για το δίπλωμα της γλώσσας της Συνόδου των Υπουργών Παιδείας της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας.

 

Το δίπλωμα αυτό μαζί με το απολυτήριο του Ενιαίου Λυκείου εξασφαλίζει την εισαγωγή τους στα ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Γερμανίας.

 

*To παραπάνω είναι απο το site του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα με τα διπλώματα πάντως εγω δεν θα μπορέσω να βοηθήσω και πολύ , γιατι θα είμαι ειλικρινής οχι μόνο δεν το έψαξα αλλά δεν έδινα καν σημασία όταν μου τα έλεγαν:roll:.

Και αυτά για μας τα θεωρώ εχτρα super bonus:!:

 

Δηλαδή, με απασχολούσαν πολλά άλλα πράγματα για την επιλογή του σχολείου τότε και οχι τόσο το θέμα Γερμανία σπουδές -Γερμανικά γλώσσα.

Έψαχνα καλό Ελληνικό σχολείο με πολλά ερεθίσματα εκπαιδευτικά στα ενδιαφέροντα του δικού μου παιδιού και το δυνατόν σύγχρονο.

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν άλλες μανούλες που τα ξέρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

to αbitur ti eine;

TO KMK; TI EINE

 

Το Abitur είναι το γερμανικό απολυτήριο λυκείου, που δίνει δυνατότητα πρόσβασης στα γερμανικά ΑΕΙ. Στη Γερμανία δε δίνουν εξετάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ (όπως οι Πανελλήνιες), αλλά εισάγονται στα ΑΕΙ με βάση το απολυτήριο αυτό (όπως και στη Γαλλία με το Bac). Η εμπειρία μου (πριν 20 χρόνια) είναι ότι το δίνει μόνο η Γερμανική Σχολή Αθηνών - ΓΣΑ (Deutsche Schule Athen - DSA), και φαίνεται ότι αυτό ισχύει και σήμερα.

 

Όμως το Abitur δεν είναι εντελώς απαραίτητο για να μπεις σε γερμανικό ΑΕΙ. Σε δέχονται και με το απολυτήριο της χώρας σου + απόδειξη γλωσσομάθειας. Εδώ μπαίνει το ΚΜΚ, δηλαδή Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz ή Δίπλωμα Γλωσσομάθειας της διάσκεψης των υπουργών Παιδείας (των κρατιδίων της Γερμανίας) που δίνει η Ελληνογερμανική Αγωγή.

 

Επίσης στα γερμανικά ΑΕΙ σε δέχονται και με άλλες αποδείξεις γλωσσομάθειας (παλιά σε δέχονταν με το Kleines Sprachdiplom) αλλά φαίνεται ότι το ΚΜΚ είναι "εγγύηση". Βέβαια με τη γενικότερη κατάσταση έχω αρχίσει να ανησυχώ ότι ασχέτως γλωσσομάθειας δε θα αναγνωρίζουν το ελληνικό απολυτήριο...:-( αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Το Abitur είναι το γερμανικό απολυτήριο λυκείου, που δίνει δυνατότητα πρόσβασης στα γερμανικά ΑΕΙ. Στη Γερμανία δε δίνουν εξετάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ (όπως οι Πανελλήνιες), αλλά εισάγονται στα ΑΕΙ με βάση το απολυτήριο αυτό (όπως και στη Γαλλία με το Bac). Η εμπειρία μου (πριν 20 χρόνια) είναι ότι το δίνει μόνο η Γερμανική Σχολή Αθηνών - ΓΣΑ (Deutsche Schule Athen - DSA), και φαίνεται ότι αυτό ισχύει και σήμερα.

 

Όμως το Abitur δεν είναι εντελώς απαραίτητο για να μπεις σε γερμανικό ΑΕΙ. Σε δέχονται και με το απολυτήριο της χώρας σου + απόδειξη γλωσσομάθειας. Εδώ μπαίνει το ΚΜΚ, δηλαδή Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz ή Δίπλωμα Γλωσσομάθειας της διάσκεψης των υπουργών Παιδείας (των κρατιδίων της Γερμανίας) που δίνει η Ελληνογερμανική Αγωγή.

 

Επίσης στα γερμανικά ΑΕΙ σε δέχονται και με άλλες αποδείξεις γλωσσομάθειας (παλιά σε δέχονταν με το Kleines Sprachdiplom) αλλά φαίνεται ότι το ΚΜΚ είναι "εγγύηση". Βέβαια με τη γενικότερη κατάσταση έχω αρχίσει να ανησυχώ ότι ασχέτως γλωσσομάθειας δε θα αναγνωρίζουν το ελληνικό απολυτήριο...:-( αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

σε γνωστη μου οικογενεια και ελληνογερμ, και η ερασμειος της ειπαν ότι περνουν τα αντιστοιχα χαρτια των αγγλικων κ γερμνικων κ μπαινουν σε πανεπιστημια της γερμανιας,,,,όταν ερθει η ωρα χωρις εξετασεις...ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

σε γνωστη μου οικογενεια και ελληνογερμ, και η ερασμειος της ειπαν ότι περνουν τα αντιστοιχα χαρτια των αγγλικων κ γερμνικων κ μπαινουν σε πανεπιστημια της γερμανιας,,,,όταν ερθει η ωρα χωρις εξετασεις...ισχυει;

 

 

Τα γερμανικά παν/μια ΔΕΝ έχουν εξετάσεις. Ζητούν μόνο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Η Εράσμειος δίνει για το Test DAF. Ανάλογα πόσο υψηλό ποσοστό πιάνεις, μπαίνεις και σε καλύτερο παν/μιο. Η ΕΑ έχει το ΚΜΚ. Επίσης αποτελεί πιστοποιητικό γλωσσομάθειας και σε βάζει σε μεγάλα παν/μια. Γενικά η Γερμανία δεν έχει εξετάσεις, αλλά τα καλά παν/μια για να σε δεχτούν πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τη γλώσσα και θεωρείται μεγάλο υπέρ το να έχεις τελειώσει ελληνογερμανικό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα γερμανικά παν/μια ΔΕΝ έχουν εξετάσεις. Ζητούν μόνο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Η Εράσμειος δίνει για το Test DAF. Ανάλογα πόσο υψηλό ποσοστό πιάνεις, μπαίνεις και σε καλύτερο παν/μιο. Η ΕΑ έχει το ΚΜΚ. Επίσης αποτελεί πιστοποιητικό γλωσσομάθειας και σε βάζει σε μεγάλα παν/μια. Γενικά η Γερμανία δεν έχει εξετάσεις, αλλά τα καλά παν/μια για να σε δεχτούν πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τη γλώσσα και θεωρείται μεγάλο υπέρ το να έχεις τελειώσει ελληνογερμανικό σχολείο.

 

 

σε ευχαριστω πολύ...υποθετω ότι αν στην πορεια κατι αλλαξει μπορει επ' αξια το παιδι να παει ..αγγλια ή σε οποια άλλη χωρα θελει....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ...υποθετω ότι αν στην πορεια κατι αλλαξει μπορει επ' αξια το παιδι να παει ..αγγλια ή σε οποια άλλη χωρα θελει....

 

 

Φυσικά! Γιαυτό έχουμε επιλέξει ελληνογερμανικό σχολείο και όχι τη Γερμανική Σχολή. Στο ελληνογερμανικό σχολείο τα παιδιά κάνουν πολύ καλά αγγλικά, παίρνουν όλα τα διπλώματα και μπορούν να πάνε όπου θέλουν. Η επιλογή είναι τριπλή : 1. ελληνικό παν/μιο 2. γερμανικό παν/μιο 3. αγγλικό παν/μιο.

Σε αντίθεση με τη Γερμανική Σχολή που είναι μονόδρομος πλέον, αφού κάνει πια μόνο γερμανόφωνο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Γιαυτό έχουμε επιλέξει ελληνογερμανικό σχολείο και όχι τη Γερμανική Σχολή. Στο ελληνογερμανικό σχολείο τα παιδιά κάνουν πολύ καλά αγγλικά, παίρνουν όλα τα διπλώματα και μπορούν να πάνε όπου θέλουν. Η επιλογή είναι τριπλή : 1. ελληνικό παν/μιο 2. γερμανικό παν/μιο 3. αγγλικό παν/μιο.

Σε αντίθεση με τη Γερμανική Σχολή που είναι μονόδρομος πλέον, αφού κάνει πια μόνο γερμανόφωνο πρόγραμμα.

 

και παλι σε ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο απολυτήριο DIAP οι απόφοιτοι πλέον θα μπορούν να εισαχθούν σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο θελήσουν. Τα παιδιά που θα εισαχθούν από το Σεπτέμβριο θα είναι με αυτό το απολυτήριο. Πάντως με το Abitur μπορεί κάποιος να γίνει δεκτός σε πανεπιστήμια της Αυστρίας, της Γερμανίας και της Ελβετίας, ακόμα και της Ολλανδίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...