Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

εμενα μου αρεσαν και τα 2 βιβλια του παπαβεντση και για τη διατροφη και το αλλο για γονεις και παιδια του ιδιου

συνοπτικος,απλος

επισης εξαιρετικα μου αρεσε και αγαπημενο το στην καρδια των συναισθηματων του παιδιου της isabelle filliozat

το συνιστω ανεπιφυλακτα

ειναι τρομερη η filliozat

επισης το 125 παιχνιδια για εξυπνα και χαρουμενα μωρα(εκανα πολλα στη μικρη και της αρεσαν)της jackie silberg

σκεφτομουν τωρα να παρω αφου το προτεινατε

1 το το παιδι,η οικογενεια και ο εξωτερικος του κοσμος του winnicot που ειναι κορυφαιος

2η συναισθηματικη νοημοσυνη των παιδιων του john gottman

3 μαμα κοψε το κηρυγμα και εσυ μπαμπα επισης

αυτα τα 3 ειναι θεωρητικα για οσους το εχουν διαβασει ή εχει και παραδειγματα?

τα 6 πρωτα χρονια της ζωης εχω ρωτησει παντου εχει εξαντληθει

οσες το εχετε που το βρισκω?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το δαμαζοντας τα νηπια το πηρα και εγω

σε καποια πραγματα ειναι καλό,συμφωνω αλλα ομως ο τίτλος και μόνο με ενοχλεί

δαμαζοντας τα νηπια

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κανενα καλο βιβλιο για τον θυμο εχετε να προτεινετε?

 

διαβασα το "τα παιδια δεν θελουν ψυχολογο,γονεις θελουν" και δεν με τρελανε...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τον θυμό αποκλειστικά δεν γνωρίζω, αλλά πολύ καλό ειναι το "Η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών" του John Gottman" (βλέπω οτι έχει προταθεί κι από άλλους εδώ).

Στο ίδιο πνεύμα ειναι και το "Αναθρέφοντας τα παιδιά μας αναθρέφουμε τον εαυτό μας" της Naomi Aldort.

 

Πολύ καλά και τα δύο.

Το βιβλίο του Σιδερη" τα παιδια δεν θελουν ψυχολογο,γονεις θελουν" ειναι πιο γενικό και αναφέρεται στην ιδιότητα του γονέα.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καταπληκτικό βιβλιο που έχω να προτείνω εγώ είναι το εξής

" ΤΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ"

του ΝΤΟΝ ΝΤΙΝΚΜΕΓΙΕΡ ΓΚΑΡΥ ΜΑΚΚΑΙΝ

 

έχει πρακτικές μεθόδους για την αποδοτική ανατροφή του

 

θα σας γράψω τι γράφει απο πισω

 

Ολοι οι γονείς θα συμφωνήσουν ότι η ικανοποιητική προετοιμασία για τη ζωή απαιτεί υπευθυνότητα . Λίγοι όμως ξέρουν πως να την καλλιετγήσουν. Γενικά πιστεύεται ότι πρέπει να διδάξουμε την υπευθυνότητα. Τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται για αυτή την διδασκαλία είναι η τιμωρία , οι αμοιβές και η δωροδοκία. Οι μέθοδοι όμως αυτές συνήθως δεν πετυχαινουν το σκοπό τους γιατί η υπευθυνότητα δεν διδάσκεται..

Πρέπει να τη δώσουμε στο παιδί και να το αφήσουμε να μάθει να μάθει πως να την χειρίζεται..

1. Μην κάνετε για το παιδί ότι μπορεί να κάνει μόνο του

ο κανόνας αυτός παραβιάζεται συχνά απο γονείς που βάζουν υψηλους στόχους και μεταχειρίζονται τα παιδιά τους σαν να είναι ανίκανα να πετύχουν αυτούς τους στόχους

όταν ένα παιδί μαθαίνει για πρώτη φορά να αναλαμβανεί της ευθυνες του ισως να μην ικανοποιησεί τις απαιτησεις του ενήλικου . μη δίνεται σημασία στο αποτέλεσμα αλλά στην προσπάθεια..

2.Αφιερώστε χρόνο για εξάσκηση στην κατάλληλη στιγμή

πολλές προσπάθειες που καταβαλουμε για να διδάξουμε την υπευθηνότητα αποτυχαίνουν γιατί δεν έχουμε δοιαλέξει την κατάλληλη στιγμη. Η χειρότερη ώρα για να εξασκήσουμε ένα παιδί είναι όταν υπάρχει σύγκρουση και περιορισμένα χρονικά όρια. Η καλύτερη ώρα είναι όταν υπάρχει ηρεμία και άνεση χρόνου ..

3.Ζητάτε- μην απαιτείται

Συνήθως όταν απαιτούμε κάτι απο τα παιδιά μειώνουμε την επιθυμία τους να βοηθήσουν. Απο την άλλη πλευρά όταν ζητάμε την συνεργασία τους τονίζοντας την ανάγκη που έχουμε για αυτή την βοήθεια και την ικανότητα των παιδιών να βοηθησουν κάνουμε το αιτημά μας πιο ελκυστικό

4. Χρησιμοποιήστε τις φυσικές και λογικές συνέπειες.

Όταν ένα παιδί αρνείται να εκτελέσει τα καθήκοντα που είναι αποκλειστικά δική του ευθύνη ο γονιός πρέπει να σταματήσει τα λόγια να αποσυρθεί απο το πεδίο της μάχης και να αφήσει το παιδί να υποστεί τις συνέπειες της ανευθυνότητας του..

 

ένα βιβλίο που δοιαβάζετε εύκολα με πολλές πρακτικές και πολλά πολλά παραδείγματα.

θα το απολαυσετε και θα σας βοηθήσει πολύ το συστήνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό επίσης και ευκολο να διαβαστει: Μικρα μαθηματα ζωης ΣΟΦΙ ΚΑΡΚΕΝ

 

Δεν είναι εύκολο να μεγαλώσει κανείς... Μπροστά στις σκοτούρες των παιδιών τους, οι γονείς βρίσκονται συχνά πελαγωμένοι. Αυτά τα σαράντα παραμύθια, διανθισμένα με χιούμορ και ποιήση, θίγουν όλες τις πλευρές του δεσμού με τον άλλο, από το άγχος του αποχωρισμού μέχρι τη δυσκολία να πούμε «όχι». Μέσα σε αυτά τα θαυμαστά μαθήματα ζωής, γραμμένα για να διαβάζονται το βράδυ, οι γονείς θα βρουν μια πολύτιμη βοήθεια για να μάθουν στα παιδιά τους πώς να ζουν καλύτερα με τους άλλους.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

9789600405521.jpg

Οικογένεια η σύγχρονη Οδύσσεια

Συγγραφείς: Robin Skynner - John Cleese

 

http://www.protoporia.gr/oikogeneia-i-sygchroni-odysseia-p-70197.html

 

Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ως τώρα από όσα απευθύνονται σε γονείς.

 

Είναι ένας διάλογος (συζητά ένας ψυχοθεραπευτής με έναν φίλο του ο οποίος του θέτει ερωτήματα) που περιγράφει με πολύ όμορφο κ απλό τρόπο όλα όσα θα έπρεπε κ θα ήθελε να ξέρει ένας γονιός σχετικά με το τι χρειάζεται από ψυχικής πλευράς ένα παιδί. Ξεκινά από την βρεφική ηλικία και δίνει μια σαφή εικόνα του τι συμβαίνει σταδιακά στον ψυχισμό κάθε παιδιού ως την εφηβεία. Είναι διαφορετικό από όλα όσα έχω διαβάσει αυτής της κατηγορίας. Φοβερό βιβλίο..μέσα από αυτό ο γονιός δίνει απαντήσεις κ για την δική του οικογένεια κ συνειδητοποιεί πως λειτουργούν όλα όσα έζησε κ πώς επιδρούν στο παιδί του.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

melina φαινεται πολυ ενδιαφερον αλλα που το βρηκες?

γραφει πως ειναι εξαντλημενο απο τον εκδοτικο οικο :rolleyes:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

melina φαινεται πολυ ενδιαφερον αλλα που το βρηκες?

γραφει πως ειναι εξαντλημενο απο τον εκδοτικο οικο :rolleyes:

 

Έχεις δίκιο το παρατήρησα κ εγώ αυτό...:? Μου το δάνεισε μια φίλη κ τώρα το έδωσα πίσω κ το έχω παραγγείλει για να το έχω κ εγώ. Μου είπαν από το βιβλιοπωλείο ότι θα μου απαντήσουν για το αν υπάρχει μέσα στην εβδομάδα. Ελπίζω να το βρουν.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
ΜΑΜΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΠΑΜΠΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΜΟΣ Α (καλο)

ΤΟΝΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ 501 ΤΡΟΠΟΙ (πατατα)

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΓΟΝΙΟΥ (καλο)

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ (πολυ καλο)

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ (πολυ καλο)

Τωρα διαβάζω το :Πώς ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΈΡΕΣΤΕ ΣΩΣΤΆ τα παιδιά προσχολικής ηλικίας συμπεριφέρονται ανάλογα (Όσο εχω διαβάσει μέχρι τώρα φαίνεται πολύ καλό )

 

"Δαμάζοντας τα νήπια" και "Τα νήπια έγιναν παιδιά"απο τον Δρ.Κρίστοφερ Γκρην.

 

ψαχνω ενα καλο βιβλιο για τα ορια....

εκτος απο αυτα τα 2 εχετε κατι αλλο υποψιν σας???

καμια αποψη για τα παρακατω?

ευχαριστω

 

http://www.politeianet.gr/books/otan-ta-paidia-peismonoun-diekdikoun-to-dikaioma-tous-na-kanoun-tis-dikes-tous-epiloges-168698

 

http://www.politeianet.gr/books/ta-paidia-chreiazontai-oria-ta-echoun-anagki-191618

 

http://www.politeianet.gr/books/ekpaideuontas-ta-paidia-211791

 

http://www.politeianet.gr/books/«os-edo-to-parakanes»-155136

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα μυστικά του αποτελεσματικού γονέα, Thomas Gordon

 

http://www.biblionet.gr/book/146750/Gordon,_Thomas/%CE%A4%CE%B1_%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D_%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CE%B1

Πάρα πολύ καλό! "Γραμμένο βέβαια με τον "Αμερικάνικο τρόπο", αλλά ξεκάθαρο, σωστό και αποτελεσματικό! Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
" Aναπτυξη και διαπαιδαγωγηση του παιδιου" - tsintas Publications

 

Τομος 1:

Ο τοκετος, Η καθημερινη ζωη του βρεφους (υπνος - η ιεροτελεστεια του αποκοιμησματος και η εξελιξη του υπνου, οι ατομικοι ρυθμοι , Διατροφη:ενας διαλογος μητερας και παιδιου, η διατροφη της πρωτης ηληκιας), Οι αρωστιες της νηπιακης ηληκιας (δεν με βοηθησε ιδιαιτερα αυτο το κοματι :lol: ), Φυλαξη μικρων παιδιων (ο συνδεσμος μητερας-παιδιου, ο παιδικος σταθμος, αλλοι τροποι φυλαξης, το παιχνιδι της αναπτυξης, επιλογη και θεση γονεων ) - Οι πρωτοι 6 μηνες , 6-12 μηνων, 1-3 ετων, 3-7, 7-12, 12-17 )το ψυχοκινητικο ξυπνημα του βρεφους , τα σταδια της παιδικης ηληκιας, εκπαιδευση : οι σχεσεις γονεων παιδιων)

 

ΤΟΜΟΣ 2:

Εκπαιδευση : οι σχεσεις γονεων παιδιων --> η καθημερινη ζωη (το παιδι και το φαγητο, το παιδι και η φυση, το παιδι και η πολη, το παιδι και η σωματικη αγωγη, το παιδι και τα ρουχα), το παιδι μεσα στην οικογενεια (ελευθερια και εξουσια, το παιδι και ο φοβος, σημασια της ευγενειας, ταξη και καθαριοτητα, ο ρολος του παπου και της γιαγιας,το μοναχοπαιδι, το υιοθετημενο παιδι, χωρισμος γονιων, το αρωστο παιδι....), η προσωπικη και δημιουργικη ζωη του παιδιου (το πνευματικο ξυπνημα, ρολος και εξελιξη της γραφικης εκφρασης στο παιδι, το παιδι και η τεχνη, το παιδι και το διαβασμα, το παιδι και τα παιχνιδια, μικρος οδηγος παιχνιδιων αναλογα με την ηληκια, ερωτηματα του παιδιου για τη ζωη και τον θανατο, παιδι και θρησκεια, σεξουαλικοτητα), Το παιδι στο σχολειο και την κοινωνια (επιτυχιες και δυσκολιες, σχολικος και επαγγελματικος προσανατολισμος, φιλοι, παιδι και χρημα, επιδρασεις μεσων μαζικης ενημερωσης).

 

Σε ολα τα παραπανω αναλυει αντιδρασεις παιδιου αναλογα με την ηληκια (0-13 ετων)

 

Εγραψα τα περιεχομενα για να καταλαβεται τι αφορα. Ειναι 200 σελιδες ο καθε τομος και εχει πολλους ακομα (δεν τους εχω παρει ακομα τους υπολοιπους :lol: )

 

 

Μήπως εχεις και τα cd με τα παραμύθια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
melina φαινεται πολυ ενδιαφερον αλλα που το βρηκες?

γραφει πως ειναι εξαντλημενο απο τον εκδοτικο οικο :rolleyes:

 

 

 

pasxalitsa ήθελα να σου πω ότι το "οικογένεια η σύγχρονη οδύσσεια" επιτέλους επανεκδόθηκε. Δεν ξέρω αν το έχεις βρει. Εχτές το παρήγγειλα! Μαζί και του γκόρντον που είχε προτείνει η Δαφνη. Ελπίζω του γκόρντον να μου αρέσει γιατί ήταν λίγο ακριβό. Να φανταστείς το πρώτο που είναι μεγάλο βιβλίο είχε 11 ευρώ κ το δεύτερο είχε 27,44 με την έκπτωση!

 

 

http://www.protoporia.gr/advanced_search_result.php?search_in_description=0&keywords=%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%CE%B7+%CF%83%CF%8D%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7+%CE%9F%CE%B4%CF%8D%CF%83%CF%83%CE%B5%CE%B9%CE%B1&Submit=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

 

 

http://www.protoporia.gr/ta-mystika-toy-apotelesmatikoy-gonea-p-322532.html

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

pasxalitsa ήθελα να σου πω ότι το "οικογένεια η σύγχρονη οδύσσεια" επιτέλους επανεκδόθηκε. Δεν ξέρω αν το έχεις βρει. Εχτές το παρήγγειλα! Μαζί και του γκόρντον που είχε προτείνει η Δαφνη. Ελπίζω του γκόρντον να μου αρέσει γιατί ήταν λίγο ακριβό. Να φανταστείς το πρώτο που είναι μεγάλο βιβλίο είχε 11 ευρώ κ το δεύτερο είχε 27,44 με την έκπτωση!

 

 

http://www.protoporia.gr/advanced_search_result.php?search_in_description=0&keywords=%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%CE%B7+%CF%83%CF%8D%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7+%CE%9F%CE%B4%CF%8D%CF%83%CF%83%CE%B5%CE%B9%CE%B1&Submit=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

 

 

http://www.protoporia.gr/ta-mystika-toy-apotelesmatikoy-gonea-p-322532.html

 

πω,πω να σαι καλα κοπελα μου! σ ευχαριστω! του γκορντον ειναι καλο,πολυ καλο...η τιμη βεβαια ειναι στ αληθεια τσιμπημενη...:cool:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pasxalitsa v είχατε δίκιο τελικά για τα μυστικά του αποτελεσματικού γονέα. Ευτυχώς που το παρήγγειλα. Δεν το έχω διαβάσει όλο, χτες το παρέλαβα αλλά το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον μέχρι στιγμής. Νιώθω διαβάζοντάς το ότι είναι σαν αναλυτικό κ απαραίτητο συμπλήρωμα του βιβλίου η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών. Μου αρέσει που προσπαθεί με πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα βήμα βήμα να βοηθήσει τους γονείς να καταλάβουν. Δίνει την αίσθηση ότι θέλει πραγματικά να βοηθήσει σε πρακτικό επίπεδο.. (Και ευτυχώς έκανα την παραγγελία στην πολιτεία κ βγήκε πολύ πιο οικονομικό τελικά. :-D )

 

Αν υπάρχει κ καμιά άλλη πρόταση για κάτι εξίσου καλό πάντα ευπρόσδεκτη εννοείται.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα σε ολες σας. ηθελα και εγω να μαθω για βιβλια. εχω του μαντσανιωτη ενα ωραιο αλλα εχω ακουσει και για το φυσιολογικο παιδι του illingworth. μηπως το ξερει καποια. η αληθεια ειναι πως θελω ενα βιβλιο που να λεει οχι γενικα πραγματα αλλα συγκεκριμενα! πρακτικα! να προτεινει π.χ. ακριβως λυση για καθε θεμα που αφορα τα μωρα και οχι γενικοτητες! οσες μπορουνε ας βοηθησουνε. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://www.politeianet.gr/books/9789601209326-marcoli-alba-university-studio-press-o-thumos-ton-paidion-202451?gclid=CKX47LnW2sICFTHMtAod6UcAaQ

 

Διάβασα αυτό για τον θυμό κ μου άρεσε πολύ. Είναι ιδιαίτερο βιβλίο. Έχει τίτλο "Ο ΘΥΜΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ".

Συνήθως ο παιδικός θυμός κρύβει μια κατάσταση ψυχικού πόνου και σύγκρουσης. Όταν ένας γονέας βρίσκεται μπροστά σε τέτοιες εκδηλώσεις, συχνά νιώθει εγκλωβισμένος και αποπροσανατολισμένος. Βλέπει ότι το παιδί υποφέρει, αλλά δεν καταφέρνει να προσδιορίσει τις πραγματικές αιτίες. Εάν όμως γίνει κατανοητό ότι ένα παιδί θυμώνει επειδή κάτι εμποδίζει την ομαλή ψυχική του ανάπτυξη, τότε είναι πιο εύκολο και για τους ενήλικες να βρουν μέσα στον εαυτό τους διάφορους τρόπους για να το βοηθήσουν να ξεπεράσει τα προβλήματά του.

Μέσα από τα παραμύθια που ξεκινούν από αληθινές ιστορίες το βιβλίο προσφέρει υλικό στη σκέψη των ενηλίκων, προκειμένου οι ίδιοι να κατανοήσουν καλύτερα το θυμό των παιδιών.

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Η ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ

Πώς γεννήθηκε αυτό το βιβλίο

Η ανάγκη της συζήτησης για το θυμό

Τι κρύβεται πίσω από το θυμό;

Η δύναμη του θυμού

Ο θυμός και το σχολείο

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ

Προϋπόθεση κάθε παραμυθιού

1. Ο φόβος της εγκατάλειψης

2. Η δυσκολία του παιδιού ν' αποκοιμηθεί

3. Η σχέση με την τροφή

4. Ο χωρισμός των γονιών

5. Ο θάνατος ενός γονέα

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΡΙΤΟ

ΣΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ

6. Η υπερπροστασία, που υποτιμά και απαξιώνει το παιδί

7. Οι ανοιχτοί λογαριασμοί

8. Κοντά και μακριά: η ώθηση προς την αυτονομία

9. Οι υποτιμητικές κρίσεις

10. Η αναζήτηση του εαυτού μας στους άλλους

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΕΤΑΡΤΟ

ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΜΕΝΟΥ ΘΥΜΟΥ

11. Η καταπάτηση του προσωπικού χώρου

12. Οι πρόωροι αποχωρισμοί

13. Η μη παραδοχή των συγκρούσεων

14. Μπορεί να ελεγχθεί η ροή του χρόνου;

15. Όταν ο θυμός δεν φτάνει στις λέξεις

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΕΜΠΤΟ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Πώς να κατανοούμε και εκείνα που δεν φαίνονται καθαρά

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΚΤΟ

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

Ας μάθουμε να μαθαίνουμε

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΒΔΟΜΟ

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΥΜΟ

Η μοναξιά των νεαρών μητέρων σήμερα

Από τις ανασκαφές της μνήμης: μία από τις πολλές θυμωμένες ζωές

Από το θυμό σε μια μεγαλύτερη νοητική ελευθερία: μαρτυρίες πρώην θυμωμένων παιδιών

 

 

 

Διάβασα επίσης άλλα δύο που μου άρεσαν:

 

1. "Γονείς απλά"

http://www.politeianet.gr/books/9789604710607-payne-kim-john-kaleidoskopio-goneis-apla-228070

 

2. Αναθρέφοντας τα παιδιά μας αναθρέφουμε τον εαυτό μας. (είχες δίκιο Δάφνη κατάλαβα πολλά μέσα από αυτό το βιβλίο κ είδα συγκεκριμένα λάθη μου πιο καθαρά σιγουρεύτηκα ότι πράγματι έκανα λάθος)

 

Σκέφτομαι να πάρω κ το άλλο που πρότεινες το μικρά μαθήματα ζωής.

 

Καμια άλλη πρόταση; Πασχαλίτσα τι κάνεις; διάβασες τίποτα καλό τελευταία;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Νίκος Σιδέρης "τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγους, γονείς θέλουν!"

Το διάβασα όταν ο μικρός μου ήταν κάτι μηνών, η αλήθεια είναι πως τον λάτρεψα τον Σιδέρη, καλογραμμένο το βιβλίο του, ευχάριστο, εύκολα κατανοητό και ενδιαφέρον, μιας και μιλάει λίγο για τις όλες ηλικίες των παιδιών, μιλάει όμως τα σημαντικότερα πράγματα που θέλουν δουλειά σε σχέση γονείς-παιδιά, και με παραδείγματα από τη δική του ζωη. Το βρήκα πρωτότυπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες και όλους.

 

Έχουμε με το μικρό μου ξετρελαθεί με 2 βιβλία, γι' αυτό αποφάσισα να σας τα συστήσω εδώ. Αν δεν τα γνωρίζετε ήδη δηλαδή. Συγγραφέας είναι η κόρη του γνωστού Ματθαίου Γιωσαφάτ, η Τζέσικα Γιωσαφατ. Λοιπόν, τα βιβλία λέγονται "Το μυστικό μου ταξίδι χωρίς την πάνα" και "Τομυστικό μου ταξίδι χωρις την πιπίλα".

 

Αν έχετε παιδί στην ηλικία αυτή, που πρέπει να πετάξει πάνα ή πιπίλα, τότε μην το σκέφτεστε. Εγώ πήρα το βιβλιο για την πιπιλα, αλλα άρεσε στον μιρκο τοσο πολύ, που αγορασα και το άλλο, αν και δεν εχουμε πρόβλημα με την πανα. Αλλά βιβλία είναι, και αφού του αρέσουν τόσο πολύ, χαλάλι.

 

Ανακάλυψα μάλιστα και ένα σάιτ που τα δινει και ΄χωριστά αλλά και τα 2 μαζι σε προσφορά, που συμφέρει. Θα με θυμηθείτε :)

 

http://www.logotechnoupoli.gr/shop/search?keyword=%CE%A4%CE%B6%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%93%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B1%CF%86%CE%B1%CF%84+&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category&Itemid=212

 

pana%20pipila%20giosafat_300x300.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από τις προτάσεις παραπάνω μου άρεσαν πολύ:

 

"Ο θυμός των παιδιών", της Marcoli Alba

 

"Εκπαίδευση Αποτελεσματικού Γονέα" και

 

"Συναισθηματική Νοημοσύνη των Παιδιών" του Gordon (όπως και το αντίστοιχο του D. Goleman για τους ενήλικες).

 

Επίσης, καλό ήταν και της Ναόμι Άλντορτ το "Αναθρέφοντας παιδιά αναθρέφουμε τον εαυτό μας", όπως και το παλιό αλλά διαχρονικό "Οικογένεια, η σύγχρονη Οδύσσεια" του Skynner.

 

Αν υπάρχουν προτάσεις για τον ερχομό του 2ου παιδιού στην οικογένεια σε ελληνικά ή και αγγλικά θα με ενδιέφερε πολύ.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα! Στα πλαίσια της προετοιμασίας για τον ερχομό του πρώτου μου μωρού, βρήκα το φόρουμ σας και ζητώ τη βοήθειά σας! Ακούω παντού ότι ο πρώτος χρόνος ζωής του μωρού είναι ο πιο σημαντικός, ότι εκεί καθορίζονται πολλά από τα χαρακτηριστικά που θα έχει και αργότερα ως παιδί και ως ενήλικας. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο/α βιβλίο/α που να αφορούν τον τρόπο προσέγγισης των βρεφών το χρόνο αυτό, τις συναισθηματικές τους ανάγκες, την ψυχολογία τους. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

On 13/6/2017 at 6:27 ΜΜ, maroulaki_8 είπε:

 

Καλησπέρα και από εμένα! Στα πλαίσια της προετοιμασίας για τον ερχομό του πρώτου μου μωρού, βρήκα το φόρουμ σας και ζητώ τη βοήθειά σας! Ακούω παντού ότι ο πρώτος χρόνος ζωής του μωρού είναι ο πιο σημαντικός, ότι εκεί καθορίζονται πολλά από τα χαρακτηριστικά που θα έχει και αργότερα ως παιδί και ως ενήλικας. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο/α βιβλίο/α που να αφορούν τον τρόπο προσέγγισης των βρεφών το χρόνο αυτό, τις συναισθηματικές τους ανάγκες, την ψυχολογία τους. Ευχαριστώ!

 

Τα συστηνω ανεπιφυλακτα :wink: 

 

Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολική ηλικία

Και 

Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολικη διατροφη

Συγγραφέας: Παπαβέντσης Στέλιος Χ.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2017 at 9:47 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

 

Τα συστηνω ανεπιφυλακτα :wink: 

 

Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολική ηλικία

Και 

Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολικη διατροφη

Συγγραφέας: Παπαβέντσης Στέλιος Χ.

Aκομη ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι αυτο που προαναφερθηκε και στα παραπανω σχολια

Η συναισθηματικη νοημοσυνη των παιδιων του Gottman

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...