Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική με το ζόρι!!!


Recommended Posts

καλησπέρα σας, έχω την υποψία ότι ο γιατρός μου θέλει να με οδηγήσει σε καισαρική (όλοι γνωρίζουμε πως αν θέλει μπορεί να βρει αφορμή να το κάνει) ήθελα να ρωτήσω αν έτυχε σε κάποια κάτι αντίστοιχο και πώς το αντιμετώπισε?? Θα γεννήσω στο Έλενα. (ελπίζω να μην υπάρχει ήδη κάπου αλλού το θέμα διότι δεν το βρήκα).

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι το παν είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου....κι εγώ στο έλενα θα γεννήσω αλλα ο γιατρός δε μου έχει δέιξει κανένα τέτοιο σημάδι (ακόμα)...τί σε κάνει να το πιστεύεις αυτό?? τί σου είπε???

Link to comment
Share on other sites

έχω τελευταία ημερομηνία τοκετού 11/4 και μου είπε ότι αν δεν γεννήσω φυσιολογικά μέχρι 4/4 θα μου το πάρει για να μην ζοριστώ. Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, αλλά μέσω κάποιων γνωστών έμαθα ότι ο συγκεκριμένος κάνει σχεδόν πάντα καισαρική και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Ελπίζω να κάνω λάθος...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου είπε ότι επειδή έχω 4 βαθμούς μυωπία ή θα πρέπει να γεννήσω φυσιολογικά ή με καισαρική όχι με τεχνητούς πόνους. (η μητέρα μου μας γέννησε με τεχνητούς με 7 βαθμούς και βάρος από 4.100). βέβαια τη Δευτέρα έχω κλείσει ραντεβού με οφθαλμίατρο να μου κάνει εξετάσεις έτσι ώστε να είμαι΄οκ και από εκεί. Αν και απ' οτι διάβασα από το παραπάνω link αν θέλει θα βρει κάτι άλλο. είμαι μπερδεμένη....

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

και εμενα κατι τετειες βλακειες μου ελεγε ο δικος μου και αλλαξα γατρο ενα μηνα πριν γεννησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά αυτό είναι μεγααααλη απάτη...εγώ είχα 7,5 και έκανα laser...αν ειχε βλάβη το μάτι δεν θα άντεχε την πίεση του laser αλλά τέλοσπάντων....ανεξάρτητα από την επέμβαση αντιμετωπίζομαι ακόμα σαν μύωψ! Στην πρώτη οφθαλμίατρο που πήγα (και χωρίς να με εξετασει καν....) μου έγραψε βεβαίωση για καισαρική!!!!!!!!!!!!

Πήγα φυσικά και σε άλλον που μου έκανε ένα σωρο εξετάσεις και όλα οκ!! Να προσέξεις σε τί οφθαλμίατρο θα πάς!!! Εκτος αν έχεις ήδη λεπτο αμφιβληστροειδή (που ούτως ή άλλως κινδυνέυεις απο αποκολληση..και μια σακούλα να σηκώσεις...) η μυωπία δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο!!!Θα σου κάνει βέβαια βυθοσκόπση για να το επιβεβαιώσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι είναι βυθοσκόπηση και μέτρηση πίεσης αν δεν κάνω λάθος. Άλλωστε κάνω χορό πολλά χρόνια και αν έχω σφιχτεί τοσα χρόνια.... σκεφτόμουνα να έβρισκα κάποιον άλλο γιατρό στο Έλενα αλλά φοβάμαι μήπως δεν με αναλάβει (αλληλεγγύη...) Γνωρίζετε κάποιον/α που να είναι υπέρ του φυσιολογικού στο Έλενα..??

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

μωρε καλα εκανα εγω και δεν ειπα τιποτα οτι εχω μυωπια....εγιναν και οι γυναικολογοι οφθαλμιατροι τωρα...αντε μην τα παρω!:evil::evil::evil::evil:

 

εγω γεννησα φυσιολογικοτατα μετα απο 12 ωρες τοκετου και δεν επαθα τιποτα,εννοειται πηρα το οκ απο οφθαλμιατρο.αλλα πολυ με εκνευριζει που στην 35η εβ που εισαι πρεπει να μπεις στην διαδικασια να βρεις αλλον γιατρο.....δεν σου φτανει η αγωνια σου για την γεννα,σου προσθετει κι αλλη....

 

δεν νομιζω να μην σε αναλαβει καποιος αλλος,δεν χρειαζεται να πεις ποιο γιατρο ειχες πριν εκτος και αν φοβασαι μην τον συναντησεις τυχαια στο νοσοκομειο.

 

οτι και γινει σου ευχομαι ολα να πανε καλα........

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ sofaki κι εγώ δεν σου κρύβω ότι έχω αγχωθεί αρκετά κι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου. Τόσο καιρό έλεγα ότι δεν με πειράζει να πονέσω και να αντέξω όσες ώρες και να χρειαστούν για να γεννήσω, διότι θέλω να γίνει φυσιολογικά εκτός αν προκύψει σοβαρός λόγος και τώρα βλέπω ότι αντί οι γιατροί να είναι υπέρ μια φυσιολογικής διαδικασίας κάνουν το παν για να γίνει αυτό που θέλουν. Απ'οτι κατάλαβα αν δεν είναι η μυωπία θα είναι κάτι άλλο....

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

barbita, εύχομαι ότι καλύτερο για εσένα και το μωράκι σου. Αλλά να ξέρες ότι ο γιατρός σου πάει γυρεύοντας για καισαρικη. Ακόμα και η πρόκληση τοκετού πολύ συχνα καταλήγει σε καισαρική, γιατί απλά το σώμα αντιστέκεται όταν δεν έχει έρθει η ωρα. Αν πας σε άλλο γιατρό, δεν είσαι υποχρεωμένη να πεις το όνομα του προηγούμενου. Και πες μια άλλη δικαιολογία. Νομίζω υπάρχουν πολλα θεματα για γιατρούς στο Έλανα ώστε να πάρεις μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ sofaki κι εγώ δεν σου κρύβω ότι έχω αγχωθεί αρκετά κι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου. Τόσο καιρό έλεγα ότι δεν με πειράζει να πονέσω και να αντέξω όσες ώρες και να χρειαστούν για να γεννήσω, διότι θέλω να γίνει φυσιολογικά εκτός αν προκύψει σοβαρός λόγος και τώρα βλέπω ότι αντί οι γιατροί να είναι υπέρ μια φυσιολογικής διαδικασίας κάνουν το παν για να γίνει αυτό που θέλουν. Απ'οτι κατάλαβα αν δεν είναι η μυωπία θα είναι κάτι άλλο....

 

ακριβως αν δεν ηταν η μυωπια θα ηταν κατι αλλο...κλασικος καισαρικακιας....θα σου ελεγα το ονομα της δικης μου που ειναι στο ελενα που με αφησε να φτασω στην 41η εβδομαδα για να γεννησω φυσιολογικα(οπως και εγινε)αλλα επιφυλασσομαι γιατι οι αποψεις για εκεινη μεσα στο φορουμ ειναι διφορουμενες.υπαρχουν δηλαδη κοριτσια που θεωρουν οτι δεν το παλεψε οσο θα επρεπε για φυσιολογικο την ωρα της γεννας.αν θελεις παντως μπορω να σου στειλω με πμ τα στοιχεια της.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω τελευταία ημερομηνία τοκετού 11/4 και μου είπε ότι αν δεν γεννήσω φυσιολογικά μέχρι 4/4 θα μου το πάρει για να μην ζοριστώ. Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι

 

αυτό από μόνο του λέει πολλά...

το πιθανότερο είναι να μη γεννήσεις μόνη σου μέχρι τότε (οι πρωτότοκες αρκετά συχνά παίρνουν όλο το μήνα τους) οπότε είναι σα να σου είπε: θα σου κάνω καισαρική

σου το εγγειούμαι ότι γιατρός που λέει αυτές τις αντιεπιστημονικές ανακρίβειες (απαγορεύευται η πρόκληση σε κοπέλες με 4 βαθμούς μυωπεία...που το βρήκε θέε μου), πρώτον δεν είναι καλός επιστήμονας και δευτερον δεν είναι καλός άνθρωπος

καλά για τόσο μπάζα μας περνάνε

άλαξε γιατρό άμεσα

στείλε μου πμ αν θες να σου προτείνω γιατρούς εμπιστοσύνης σε όποιο νοσοκομείο σε ενδιαφέρει

 

ΕΛΕΟΣ αυτοί οι άνθρωποι με εκνευρίζουν όσο δεν πάει

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι επειδή έχω 4 βαθμούς μυωπία ή θα πρέπει να γεννήσω φυσιολογικά ή με καισαρική όχι με τεχνητούς πόνους. (η μητέρα μου μας γέννησε με τεχνητούς με 7 βαθμούς και βάρος από 4.100). βέβαια τη Δευτέρα έχω κλείσει ραντεβού με οφθαλμίατρο να μου κάνει εξετάσεις έτσι ώστε να είμαι΄οκ και από εκεί. Αν και απ' οτι διάβασα από το παραπάνω link αν θέλει θα βρει κάτι άλλο. είμαι μπερδεμένη....

 

 

Εγώ γέννησα με καισαρική λόγω διαβήτη κύησης. Αλλά.... αν και έχω 6.5 βαθμούς μυωπία, ο γυναικολόγος μου δεν το θεώρησε απαγορευτικό στο να γεννήσω φυσιολογικά, απλά μου είπε και πήγα σε οφθαλμίατρο. Αυτός μου έκανε βυθοσκοπιση και είδε ότι δεν έχω αλλοιώσεις που να μην επιτρέπουν να γεννήσω φυσιολογικά (μου εδωσε και χαρτί/βεβαίωση να το δώσω στον γυναικολόγο μου). Μου είπε βέβαια ότι αν γένναγα με φτ θα έπρεπε να ξαναπήγαινα να κάνω βυθοσκόπιση το συντομότερο μετά τη γέννα, για να ξαναδούμε την κατάσταση του αμφιβληστροειδη.

Κοριτσάκι ο γιατρός σου προφανώς ψάχνει δικαιολογία για καισαρική για να έχει το μυαλό του ησυχο το Πάσχα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, έχω την υποψία ότι ο γιατρός μου θέλει να με οδηγήσει σε καισαρική (όλοι γνωρίζουμε πως αν θέλει μπορεί να βρει αφορμή να το κάνει) ήθελα να ρωτήσω αν έτυχε σε κάποια κάτι αντίστοιχο και πώς το αντιμετώπισε?? Θα γεννήσω στο Έλενα. (ελπίζω να μην υπάρχει ήδη κάπου αλλού το θέμα διότι δεν το βρήκα).

pos to lene to giatro poy exeis poy fovase gia kaisariki

Link to comment
Share on other sites

ε! θα τρελαθουμε τελειως..πρωτη φορα το ακουω για μυωπια καισαρικη.. εγω με 4 μυωπια και ετυχε να γεννησω τελευταια στιγμη με καισαρικη λογω επιπλοκων.. ποτε δεν τεθηκε τετοιο θεμα με τον γιατρο μου..( και να διευκρινισω οτι δεν εκανα καισαρικη επειδη το ηθελε ο γιατρος)

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...