Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρησμένοι λεμφαδένες


Recommended Posts

καλησπερα σας,

η μικρη μου ειναι 16 μηνων περιπου και χθες πρηστηκαν 2 αδενες, χαμηλα στην κοιλια, κοντα στο ανοιγμα των ποδιων, ο ενας πιο πολυ ο αλλος οχι τοσο.

Πηγαμε στο γιατρο και ειπε οτι μπορει να ειναι απο καποιο χτυπημα στα ποδια, συγκαμα, κουνουπι...

Κατι τετοιο ομως δεν εχει γινει τις τελευταιες μερες και ανησυχω. Το παρακολουθω, δεν εχει μεγαλωσει και εχω ψαξει και στο google αλλα δεν ξερω ακριβως πως λεγονται (υπαρχουν πολλοι).

Εχει τυχει σε κανεναν σας κατι παρομοιο;; αν ναι, γιατι και πως το αντιμετωπισατε;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ngeo23

 

Η περιοχή ονομάζεται βουβωνική και είναι γεμάτη μικρούς λεμφαδένες που πρήζονται ξαφνικά με την παρουσία μικροβίων. Η βουβωνοκήλη παρατηρείται επίσης στην ίδια περιοχή. Είμαι βέβαιος ότι ο γιατρός σας εύκολα μπορεί να διακρίνει τις δύο κλινικές οντότητες. Σε οποιαδήποτε αμφιβολία το ανώδυνο και χωρίς ακτινοβολία υπερηχογράφημα θα δώσει σίγουρες απαντήσεις.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
μηπως ειναι παρενεργεια απο το εμβολιο priorix tetra;;;

καλησπερα .... ειδα το θεμα σου και επειδη αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο θεμα με το κοριτσακι μου ( πρησμενος λεμφαδενας στη βουβωνικη περιοχη λιγες μερες μετα το συγκεκριμενο εμβολιο ) θα ηθελα να ρωτησω αν εβγαλες καποια ακρη ,τι σου ειπε ο γιατρος σου .... ξερω οτι εχει περασει παρα πολυ καιρος αλλα ελεγα μηπως θυμασαι ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!πριν 9 μήνες περιπου εντόπισα στην κόρη μου ένα λεμφαδενα διογκωμενο σαν φουντουκίδου μεγεθος .την πηγα στο ιάσων παίδων της έκαναν εξετασεις και ήταν όλα καλά .άργησε να της φύγει έκανε περιπου ένα τετραμηνο .τώρα το νοέμβρη έκανε πυρετό και πολλές μύξες και πάλι πετάχτηκε ο ίδιος αδενας.πάνω που είχε ξεπρηστει λίγο πάλι είναι μπουκώνει και πάλι πετάχτηκε ο αδενας.είναι φυσιολογικό αυτό ?από ότι εχω καταλάβει με το που έχει μπούκώμ α πρηζεται ο αδενας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα,

 

θα ήθελα την βοήθειά σας αν κάποιος γνωρίζει, ο μικρός μου είναι 5 ετών. Τον οκτώβριο κάναμε το απλό εμβόλιο εποχικής γρίπης. 2 μέρες μετά μου παραπονέθηκε οτι τον πόναγε το χέρι του και παρατήρισα ότι στην μασχάλι του έχει διογκωθεί ο λεμφαδένας. Σε συνεννοήσει με την π/δ είδαμε ότι το πρίξιμο των λεμφαδένων είναι στις πιθανές αλλά σπάνιες αντενδίξεις του εμβολίου οπότε αρχικά δεν κάναμε κάτι εκτος από εναν υ/χ ο οποίος και επιβεβαίωσε ότι υπάρχουν πρισμένοι λεμφαδένες ο μεγαλύτερος της τάξης του 1,3χλ. Τον Δεκέμβριο πριν τις εορτές και αφού δεν υποχωρούσε το πρίξιμο ξανα κάναμε υ/χ και η διάσταση ήταν 1,29χλ / καμία αλλαγή δηλαδή και επίσεις κάναμε και ένα τεράστιο κατεβατώ από εξετάσεις αιματολογικές και ειδικές οι οποίες δεν έδιξαν κάτι. ηταν όλα φυσιολογικά. Ακόμα όμως ο λεμφαδένας είναι πρισμένος. Ανησιχω πλέον και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω κάτι αλλο. Αν γνωρίζει κανείς ή έχει παρόμια περίπτωση θα εκτιμούσα την βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που οι αιματολογικές είναι καλές, ο πρησμένος λεμφαδένας μπορεί να είναι κάτι σημαντικό και σίγουρα χρήζει παρακολούθησης. Αν δεν τον έχεις ήδη πάει στο Παίδων, καλό θα ήταν να κάνεις μια βόλτα για προληπτικούς λόγους και ενδεχομένως να μιλούσες και με κάποιο γιατρό στο Λαϊκό, απλά για να μην έχεις άγχος ότι μπορεί να πάθει κάτι το παιδί.

Η κουμπάρα μου που έχει ένα περίεργο αυτοάνοσο και έχει κάποιους πρησμένους λεμφαδένες πάντως δεν έχει κάποιο θέμα τόσα χρόνια. Δεν έχει γίνει κάποια σύνδεση με το πρόβλημα υγείας της και οι λεμφαδένες έχουν παραμείνει σταθεροί, απλά θέλει παρακολούθηση κάθε χρόνο.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου φαίνεται πολύς ο καιρός που είναι πρησμένος. Στη θέση σου θα έψαχνα και για 2η και 3η γνώμη στα μεγάλα νοσοκομεία. Επίσης, για να είμαι ειλικρινής, δεν νομίζω να έκανα ποτέ στο παιδί μου το εμβόλιο της γρίπης. Εμείς δηλαδή τοσα χρόνια που μεγαλώσαμε χωρίς το εμβόλιο της γρίπης τι πάθαμε;

Παρε οπωσδήποτε κι άλλες γνώμες από γιατρούς και κάνε τις αναγκαίες εξετάσεις. Μην το αφήνεις. Μπορεί να είναι κάτι ακίνδυνο, αλλά ποτέ δεν είσαι σίγουρη. Εύχομαι τα καλύτερα.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

θα ήθελα την βοήθειά σας αν κάποιος γνωρίζει, ο μικρός μου είναι 5 ετών. Τον οκτώβριο κάναμε το απλό εμβόλιο εποχικής γρίπης. 2 μέρες μετά μου παραπονέθηκε οτι τον πόναγε το χέρι του και παρατήρισα ότι στην μασχάλι του έχει διογκωθεί ο λεμφαδένας. Σε συνεννοήσει με την π/δ είδαμε ότι το πρίξιμο των λεμφαδένων είναι στις πιθανές αλλά σπάνιες αντενδίξεις του εμβολίου οπότε αρχικά δεν κάναμε κάτι εκτος από εναν υ/χ ο οποίος και επιβεβαίωσε ότι υπάρχουν πρισμένοι λεμφαδένες ο μεγαλύτερος της τάξης του 1,3χλ. Τον Δεκέμβριο πριν τις εορτές και αφού δεν υποχωρούσε το πρίξιμο ξανα κάναμε υ/χ και η διάσταση ήταν 1,29χλ / καμία αλλαγή δηλαδή και επίσεις κάναμε και ένα τεράστιο κατεβατώ από εξετάσεις αιματολογικές και ειδικές οι οποίες δεν έδιξαν κάτι. ηταν όλα φυσιολογικά. Ακόμα όμως ο λεμφαδένας είναι πρισμένος. Ανησιχω πλέον και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω κάτι αλλο. Αν γνωρίζει κανείς ή έχει παρόμια περίπτωση θα εκτιμούσα την βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Στο παιδων εχετε παει? Οι γιατροι εκει ειναι πολυ πιο εμπειροι απο καθε ιδιωτικο παιδιατρο κ θα σε καθοδηγησουν σωστα. Παντως αδενακια στα μικρα παιδια πολυ συχνα πεταγονται κ λογω ιωσεων κτλ δεν ειναι κατι ασυνιθιστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πιστεύω ότι ειναι από κάποια ίωση, το παθαίνουν συχνά τα παιδιά. Παρόλα αυτά εγώ θα το κοίταζα. Όσο για το αντιγριπικό κι εμείς το κάνουμε χρόνια, και τα παιδιά, τεσσάρων και δέκα. Θεωρώ ότι μας έχει σώσει όταν όλοι γύρω μας πέφτουν με 39άρια από τη γρίπη. Δε νομίζω ότι η κοπέλα το έκανε από μόνη της, προφανώς το σύστησε ο παιδίατρος όπως και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, είναι συνηθισμένο να πρήζονται λεμφαδένες στα παιδιά και να μένουν έτσι για καιρό. Αλλά ζήτα και μια 2η γνώμη καλού κακού. Έχουμε κάνει αρκετές φορές το αντιγριππικό (εγώ στον εαυτό μου πλέον το κάνω κάθε χρόνο) αλλά δεν είχαμε ποτέ τη συγκεκριμένη παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μας σύστησε η π/δ μία ειδική ακτινολογο - ογκολόγο να κάνει άλλον ένα υπέρηχο ως πιό εξειδικευμένη. Θα κλείσω σήμερα ρ/β. Ελπίζω ότι όλα θα είναι καλά. Το παίδων το σκεφτόμουν και εγώ αλλά πρέπει να βρώ γιατρό να πάω γιατί έτσι δεν ξέρω αν έχει νόημα. Καλύτερα κάποιος έμπειρος πάρα οι νέοι ιατροί που ισώς να κάνουν και την ειδικότητά τους. Αν ξέρει κανείς κάποιον να μου συστήσει.... Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας. Σκέφτομαι βέβαια ότι ίσως και να σε τρελάνουν και να έχουμε διαφορετικές απόψεις...αλλά... τι να πώ ... το σκέφτομαι σοβαρά το παίδων για δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Στο παιδων για τι ειδικοτητα θα ηθελες δλδ?Εχω πχ να σου συστησω παιδοχειρουργο.Μπορω αν θλεις να σου δωσω το κινητο του να του μιλησεις και αυτος να σε παραπεμψει σε καποιον ποιο ειδικο γιατρο η τμημα.Αν θελεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στο παιδων για τι ειδικοτητα θα ηθελες δλδ?Εχω πχ να σου συστησω παιδοχειρουργο.Μπορω αν θλεις να σου δωσω το κινητο του να του μιλησεις και αυτος να σε παραπεμψει σε καποιον ποιο ειδικο γιατρο η τμημα.Αν θελεις πες μου.

 

Ευχαριστώ για την πρόθεση σου καθώς και όλων για βοήθεια. Να σας πω ότι πήγαμε σε εξειδικευμενη ακτινοβολία όγκολογο και τελικά ο λεμφαδενας έχει υποχωρήσει. Όλα καλά 😊. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας παιδιά ο γιος μου 3 ετών έχει βγάλει στο πίσω μέρος του αυτιού ένα εξόγκωμα σαν πρησμένος λεμφαδενας, δεν το πονάει αλλά είναι μακρόστενο σαν να αγκαλιάζει το αυτί και είναι σκληρό. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, ωστόσο το έχει πολύ καιρό και δεν φευγει. Φοβάμαι πολύ, τι να είναι; Σας παρακαλώ αν κάποια είχε παρόμοια εμπειρία πείτε μου τι να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Πεγκούλα είπε:

Γεια σας παιδιά ο γιος μου 3 ετών έχει βγάλει στο πίσω μέρος του αυτιού ένα εξόγκωμα σαν πρησμένος λεμφαδενας, δεν το πονάει αλλά είναι μακρόστενο σαν να αγκαλιάζει το αυτί και είναι σκληρό. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, ωστόσο το έχει πολύ καιρό και δεν φευγει. Φοβάμαι πολύ, τι να είναι; Σας παρακαλώ αν κάποια είχε παρόμοια εμπειρία πείτε μου τι να κάνω 

δεν ειναι τιποτα σχεδον ολα τα παιδακια πετανε αδενακια σε διαφορα σημεια του σωματος . μην το πειραζεις καθολου δεν κανει απλα που κ.που θα ελενχεις αν εχει αλλαξει κ θα το.δειχνεις στον.παιδιατρο . κραταει κ.χρονια ετσι εξογκωμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα βγάλει και εγώ όταν ήμουν παιδί και θυμάμαι με ειχαν πάει οι γονεις μου στο νοσοκομείο και μου κάνανε πάρα πολλες εξετάσεις (αιματολογικές, ακτίνες, κλπ). Τελικά είχα λοιμώδη μονοπυρήνωση. Και σαν ενήλικας πάλι πρηστηκε ένας αδένας στον τράχηλο (περιοχή κάτω απο το σαγόνι) και πάλι με πλάκωσαν πάλι στις εξετάσεις και τελικά ήταν αντανακλαστικός αδένας που προέκυψε μετά απο σφράγισμα. Το παιδί έχει κάνει εργαστηριακές εξετάσεις ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στη δική μας περίπτωση, με ένα τέτοιου τύπου πρηξιματάκι κάναμε γενικές εξετάσεις και πήρε τελικά μία αντιβίωση το παιδί. (Βρέθηκε κάποιο μικρόβιο στο αίμα). Δεν είχε κανένα άλλο σύμπτωμα, ούτε πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 5/6/2019 at 3:46 ΜΜ, anath είπε:

Καλημέρα! Στη δική μας περίπτωση, με ένα τέτοιου τύπου πρηξιματάκι κάναμε γενικές εξετάσεις και πήρε τελικά μία αντιβίωση το παιδί. (Βρέθηκε κάποιο μικρόβιο στο αίμα). Δεν είχε κανένα άλλο σύμπτωμα, ούτε πυρετό.

Μετά από ποσο διάστημα έφυγε το πρηξίματα κι. Εμείς κάναμε αιματολογικές εξετάσεις και ήταν φυσιολογικές, ωστόσο το συγκεκριμένο εξόγκωμα μεγάλωσε ακόμη λίγο τις τελευταίες ημέρες, συγκεκριμένα την επόμενη της εξέτασης.

Link to comment
Share on other sites

Πεγκούλα, δεν θα είναι κάτι αφού ο γιατρός δεν ανησυχεί, πολλές φορές οι λεμφαδένες πρήζονται με αφορμή συνήθως κάποια ίωση ή λοίμωξη και κάνουν πολύ καιρό να ξεπρηστούν (μερικές φορές δεν ξεπρήζονται ποτέ!). Αν θες όμως κάνε έναν υπέρηχο, είναι απλή, φτηνή και γρήγορη εξέταση. Θα σου πουν αν είναι απλά ένας αντιδραστικός λεμφαδένας (από μια ιωσούλα πχ) ή αν χρειάζεται να το εξετάσεις περαιτέρω.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλημερα σε ολους!!!Αγχος βρε παιδια κ μεις με τους λεμφαδενες, περασαμε μια ιωση πριν εναν μηνα με υψηλο πυρετο,μεχρι τοτε δεν ειχα παρατηρησει ποτε το λαιμο της μικρης. Οταν πηγαμε παιδιατρο ειπε οτι εχει λιγο πρησμενους λεμφαδενες λογικο λογω ιωσης,στην αριστερα πλευτα ειδικα παραπανω,πηρα κ δευτερη γνωμη μου ειπε η γιατρος να μην ανησυχω, παρολα αυτα δεν βγαινει απο το μυαλο μου. Εκλεισα να της κανουμε υπερηχο σε δυο μερες κ δεν περναν οι μερες ρε παιδια,θα σκασω. Το μυαλο μου ολο στο κακο παει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...