Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεταφορα παιδιων απο παιδικο σταθμο


Recommended Posts

Τι κανουμε αν ο δημοτικος παιδικο σταθμος της περιοχης μας δεν εχει σχολικο για να μεταφερει τα παιδακια?

Ξερω τι θα μου πειτε.....

γιαγιαδες και παππουδες stand by, με χρεη σοφερ!

Υπαρχει καμια ασφαλεστερη και πιο λειτουργικη λυση?

Στα χωρια, π.χ. πληρωνει το κρατος ταξι για τη μεταφορα των παιδιων σε κοντινα σχολεια. Μπορει να ισχυσει κατι τετοιο και για εμας ή λεω βλακειες?

Εστω να πληρωνουμε εμεις το ταξι....αλλα ποσο θα παει το μαλλι?

 

καμια αλλη ιδεα please...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα το ταξί για λόγους ασφαλείας,τα παιδάκια των παιδικών σταθμών είναι πολύ μικρά, ίσως μικρό σχολικό από ιδιωτική εταιρεία αλλά δε ξέρω αν συμφέρει.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο μακρια ο σταθμος απο το σπιτι σας?? Επειδη συνηθως παιρνουν παιδια απο τις γυρω περιοχες... Εγω παντως τωρα την πηγαινω με τα ποδια (κανα 15αλεπτο διαδρομη), μεχρι προσφατα με το καροτσι, εκτος κι αν ειχε κακο καιρο οποτε την πηγαινε ο μπαμπας μου με το αμαξι...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι δημοσιοι παιδικοι σταθμοι , ακομα κι αν θελει ο δημος να το προσφερει δεν εχουν δικαιωμα να εχουν σχολικα τα οποια θα μεταφερουν τα παιδι αστον σταθμο.. Κανενας δημοσιος δεν εχει. Θυμαμαι που το ειχαν ψαξει οι γονεις παλιοτερα σε εναν δημοτικο που δουλευα και ο δημος συμφωνουσε αλλα το υπουργειο τους απαντησε αυτο που ειπα παραπανω..

 

Οσον αφορα το ταξι, το κρατος δεν πληρωνει σε χωρια που εχουν σχολειο αλλα σε κατι χωρια που δεν εχουν σχολεια και τα παιδια πρεπει να πανε σε αλλα χωρια που ειναι μια ωρα μακρυα με αυτοκινητο και χωρις συγκοινωνια.. Αν υπαρχει συγκοινωνια που εξυπηρετει δεν πληρωνει.

Εδω στην Αθηνα υπαρχει παντου συγκοινωνια οποτε.. δεν..

Πχ στη Σαλαμινα εκει που εχουμε το εξοχικο (ειναι περιπου κανα 20λεπτο μακρυα απο το πλησιεστερο σχολειο με αυτοκινητο) και με σχεδον ανηπαρκτη συγκηνωνια, τα 4-5 παιδι απου εμεναν μονιμα και πηγαινα σχολειο πηγαιναν με ταξι, το οποιο ομως πληρωναν οι γονεις τους. Ομως μιλαμε για μεγαλα παιδια.. Σε καμια περιπτεση δεν εμπιστευομαστε το 2χρονο σε κανεναν ταξιτζη εκτος πια κι αν αυτος ειναι ο αδελφος μας..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δημοσιος δεν εχει.

 

Σε καμια περιπτεση δεν εμπιστευομαστε το 2χρονο σε κανεναν ταξιτζη εκτος πια κι αν αυτος ειναι ο αδελφος μας..

 

Κι ομως, στο Δημο Ραφηνας εχει σχολικο!

Συμφωνω, κι εγω βεβαια, και δεν εμπιστευομαι κανεναν ταξιτζη.....αλλα δε μπορω να εχω και το κεφαλι μου ησυχο, ουτε με τους παππουδες-γιαγιαδες για τη μεταφορα των παιδιων....δυστυχως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι της Νέας Μάκρης έχει! Efoulaki δεν εξυπηρετεί να τα πηγαινοφέρνετε εσείς; Και εμείς δεν χρησιμοποιούμε σχολικό αφενός γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον τρόπο που οδηγούν οι οδηγοί και στον τρόπο που τα δένουν (αν τα δένουν) στο αυτοκίνητο και αφετέρου γιατί το πρωϊ τον πηγαίνει ο μπαμπάς του και το απόγευμα τον παίρνω εγώ (από τη δουλειά μου μέχρι το σπίτι με ενδιάμεση στάση στο σταθμό 1,5 ώρα καθημερινά...)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα αν μπορουσαμε δε θα με ενοιαζε.....

Τα πρωινα δεν εχω προβλημα, θα τα πηγαινω εγω ή ο αντρας μου. Το μεσημερι ομως πως θα γυριζουν? Εμεις σχολαμε αργα, και θα τα κραταει η γιαγια στο σπιτι μολις γυριζουν, για να κοιμηθουν. Δε θελω να την υποχρεωσω να τρεχει να τα παρει και απο το σταθμο καθε μεσημερι....

Link to comment
Share on other sites

μα αν μπορουσαμε δε θα με ενοιαζε.....

Τα πρωινα δεν εχω προβλημα, θα τα πηγαινω εγω ή ο αντρας μου. Το μεσημερι ομως πως θα γυριζουν? Εμεις σχολαμε αργα, και θα τα κραταει η γιαγια στο σπιτι μολις γυριζουν, για να κοιμηθουν. Δε θελω να την υποχρεωσω να τρεχει να τα παρει και απο το σταθμο καθε μεσημερι....

 

Ναι σωστά έχεις δίκιο είχα ξεχάσει ότι τελικά κατέληξες στον δημοτικό της περιοχής σου και ότι το ωράριο είναι διαφορετικό από το δικό μας....Τι να πω...Αν δεν είναι πολύ μακριά από το σπίτι νομίζω ότι δεν έχεις άλλη επιλογή από τη γιαγιά. Ελπίζω να βρείτε τη λύση.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

επαναφέρω το θέμα γιατι βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς ανάγκη... χρειάζομαι κάποιον να τα μεταφέρει σπίτι κάθε μεσημέρι στις 2. που τα κρατάει η γιαγιά μετά. είμαι αγίους αναργύρους αττικής, έχει κανείς καμιά ιδέα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

θα ήθελα τα φώτα σας.

Μας δέχτηκαν μέσω ΕΣΠΑ σε έναν παιδικό σταθμό και η ιδιοκτήτρια παρότι στην προκήρυξη αναφέρει ότι εξυπηρετεί την περιοχή μου αρνείται να στείλει σχολικό λεωφορείο επειδή δεν έχει άλλα παιδάκια κοντά μας και βγαίνει εκτός προγράμματος.

Έχει το δικαίωμα αυτό;

Σημειωτέον η απόσταση δεν είναι μεγάλη και ούτε μένουμε σε δύσβατο σημείο.

το ΕΣΠΑ με καλύπτει κάπως στην περίπτωση αυτή;

 

(παίρνω τηλέφωνο από το πρωί στο eetaa αλλά μιλάει διαρκώς)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...