Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγο ροζ 1η μέρα καθυστερησης


Recommended Posts

Κορίτσια, έχω αγχωθει πάρα πολύ! Τη μέρα που έκανα το τεστ και βγήκε θετικό είδα και λίγο ροζ(Κυριακή). Πήρα το γιατρό και μου είπε για κάτι χάπια. Φοβάμαι όμως να τα πάρω γιατί έχω πολλές αλλεργίες! Εντομεταξύ έχω κάτι πονάκια,στις σάλπιγγες, χαμηλά...Πείτε μου καμιά εμπειρία σας... :(

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μη φοβάσαι και καθόλου.... να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και να του πεις για τις αλλεργείες σου .... εγώ απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης μέχρι και να κλείσω τον δεύτερο μήνα είχα αίμα... και τώρα έχω ένα μπέμπαρο 7 μηνών :D:D:D Πολλές κοπέλες έχουν αυτο .... το σύμπτωμα να το πώ δεν ξέρω.... Εσύ έχεις να κάνεις με τον γυναικολόγο σου και με κανέναν αλλο ... αυτός ξέρει (φαντάζομαι τον εμπιστεύεσαι)

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω θυμάμαι τις πρώτες δέκα μέρες καθυστέρησης, πριν το πάρω χαμπάρι ότι ήμουν έγκυος, είχα και γώ μέρα παρά μέρα λίγο ροζ ή καφέ στο σκούπισμα..... (τι γράφουμε πρωί πρωί!!!). Αλλά αργότερα που πήγα στη γιατρό μου και επιβεβαιώσαμε και την εγκυμοσύνη μου μου είπε ότι ήταν φυσιολογικό και ήταν από τη δημιουργία του πλακούντα....

Παρόλα αυτά εσύ ΄βέβαια ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου....

Άντε, με το καλό..... όλα θα πάνε καλά!!! :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρατε κάπoια χάπια δηλαδή?Γιατί εμένα χωρίς να με δει μου τα πρότεινε αμέσως, αλλά μου είπε ότι μπορώ και να μη κάνω τίποτα και να δω...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείς να γράψεις ποιά χάπια σου έδωσε/είπε να πάρεις?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ultrogestan. Τα δίνουν και για εξωσωματική για να κρατηθεί το μωρό. Το θέμα είναι ότι σίγουρα θα περιέχουν ορμόνες και εγώ είχα στη προηγούμενη εγκυμοσύνη χολόσταση της κύησης (λόγω των αυξημένων ορμονών της εγκυμοσύνης ζορίστηκε το συκώτι μου)οπότε αν του το θυμίσω μάλλον θα τα ξεχάσουμε τα χάπια. Τον παίρνω τηλέφωνο από το πρωί αλλά ακόμα να τον πετύχω.Αλλά, ενώ στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα 10 μέρες καθυστέρηση για να πάρω χαμπάρι και να έχω κάποια συμπτώματα, τώρα έχω ήδη πρηστεί και έχω μόλις 3-4 μέρες καθυστέρησης...Και την κοιλιά μου την νιώθω σε οτιδήποτε κάνω...Απ΄ότι φαίνεται ξεχειλώνω γρηγορότερα...!! :P

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να παρει αμέσως τα utrogestan! Eίναι χάπια που πλεον παιρνουν 7 στις 10 γυναικες το πρωτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης για σιγουρια. Επειδή το πρώτο τριμηνο οι περισσοτερες μια ψιλοαιμορραγία την εχουν, τα utrogestan βοηθανε να "κρατηθει" το μωρό. Οσο για τα καφε-ροζ και αλλες αποχρώσεις δεν ειναι σπανια τις πρωτες μερες λογω της εμφυτευσης στη μητρα. (κι εγω ειχα). Τα utrogestan γενικά δημιουργουν εναν πανικό για οποιαν διαβάζει τις παρενέργειες αλλα ο γιατρος σου θα σε διαβεβαιωσει οτι στην ουσία περισσοτερο καλο κάνουν. Εγω εφτασα λόγω αιμορραγιων στο πρωτο τριμηνο να παιρνω 9 τη μερα. Κι εμενα μου τα ειχε δωσει στι πρωτο ραντεβου και πριν καν να εχω αιμα. ΜΗΝ τα αμελησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτά τα χάπια έπαιρνα.... η Jean έχει δίκιο τελικά ... σχεδόν όλες οι κοπέλες αυτά τα χάπια παίρνουν.... η αλήθεια είναι βέβαια ότι εγώ χτύπησα και τις ενεσούλες μου... :wink::wink::wink:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω επαιρνα utrogestan απο 4 1/2 μηνών όμως γιατί ειχα αποκόλληση. Όλα πηγαν καλα ευτυχώς (ειχαν αποτέλεσμα)! Απλα το αναφέρω για να πεισω τη Rosalita πως δεν δημιουγουν "προβλήματα" στα εμβρυα, απεναντίας.........

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι θέμα απλού κολλήματος. Έχω ευαοσθησία με όλα τα ορμονούχα. Ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει να πάρω οποιοδήποτε αντισυλληπτικό. Τέλος πάντων, τον πήρα τηλέφωνο και του το θύμισα το πρόβλημά μου και μου είπε καλύτερα να το αποφύγω. Ούτως ή άλλως μία φορά είδα λίγο ροζ. Δε ξαναείδα άπό τότε. Αν μέχρι τις 20 Οκτώβρη δεν έχω πρόβλημα θα πάω να κάνω τον 1ο υπέρηχο και βλέπουμε. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας.Επειδή στη πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι το 6 μήνα όλα αυτά μου φαίνονται περίεργα. .. :?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

:)μην ανυσηχεις και εγω ειχα μια ψιλοαιμοραγια στην 8η εβδομαδα και επερνα 3 χαπια την ημερα , βεβαια ειχα πολους ενδιασμους γιατι ειχα διαβασει και για παρενεργειες και γενικα εγω ειμαι κατα των φαρμακων , αλλα η γιατρος μου με διαβεβαιωσε οτι οι 8 στις δεκα περνουν αυτα τα χαπια και ειναι τελειως ακινδυνα , εν το μεταξυ μου συνεστησε και πληρη ακινησια για 4 εβδομαδες και πηρα και μια δοση αντιβιοσης γιατι το αιματωμα δεν υποχωρουσε , τελικα ομως ολα πηγαν καλα γιαυτο μην αγχωνεσαι εμπιστευσου τον γιατρο σου αυτος ξερει . πολλα φιλακια :D

G3gY.jpg.png

glitterfy-flpbk14122317355834.gif

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα μου τα σύστησε η γιατρός μου στο πρώτο τρίμηνο χωρίς να έχω αιμοραγία ή κάτι τέτοιο.τελικά δεν τα πήρα.για να τα δίνουν οι γιατροι ξέρουν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω,κορίτσια. Τελικά η 2η εγκυμοσύνη είναι πολύ πιο αγχωτική από τη 1η. Στη 1η ήμουν στο κόσμο μου. Μπορεί να έχει παίξει και ρόλο η μικρή 'αιμοραγία' που είχα στην αρχη βέβαια, ή το γεγονός ότι νιώθω σαν να είμαι 2-3 μηνώ ήδη ενώ είμαι βδομάδων μόνο. Η κοιλιά μου είναι τούμπανο, ευαίσθητη πολύ, έχω πονάκια σχεδόν συνέχεια, έχω νεύρα ανεξέλεγκτα, δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά τη νύχτα,και ο άντρας μου δε μπορώ ούτε να με ακουμπά το βράδυ. Και κοιτάζομαι όλη τη μέρα μήπως δω ξανά ροζ, και σαν να βλέπω σα να μη βλέπω, σα να παίζουν τα μάτια μου... :oops: Τι να πω...μάλλον ψυχίατρο θέλω...!!! :?:?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά, έχεις μάλλον δίκιο. Βέβαια, αφού γεννήσεις σου μένει στο μυαλό σα μια ωραία ανάμνηση...κάτι σα το στρατό!!Τα ξεχνάς όλα!! Και μιλάμε για τρελά αγχοι! Και να οι υπέρηχοι, και να οι εξετάσεις αίματος και να πονάκια... Τελικά όμως το αποτέλεσμα σε δικαιώνει...Ελπίζω να πάνε όλα καλά...για όλες τις έγκυες...αν γίνεται..!! :P

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εχώ τα είχα πάρει όχι σε μορφή χαπιού αλλά κολπικών υποθέτων, γιατί σχεδόν ταυτόχρονα όταν ανακάλυψα την εγκυμοσύνη άρχισα να έχω αιμορραγία, και μου τα έδωσε για να αποφύγω την αποβολή... Βέβαια ταυτόχρονα με είχε και ξάπλα με άδεια από την δουλειά για 10 μέρες.. Τέλος καλό όλα καλά.. :) Η κορούλα μου είναι 15 μηνών τώρα... :D

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...