Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικος σταθμος -"Παιδοτοπος" Μελισσια


Recommended Posts

Καλησπέρα μανουλες,

θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο αδερφός μου ψαχνει για παιδικο σταθμό για το γιο του. (Περιοχες Πεντελη Μελισσια Βριλισσια )Σκέφτεται τον Παιδοτοπο στα Μελισσια (έχει πολυ ωραίο site) αλλα δεν βρίσκουμε πουθενα γνωμες για το σταθμο αυτο. Έχει καμια σας εμπειρία (καλή ή κακή) που θα μπορουσε να μοιραστεί. Ευχαριστουμε οικογενειακώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκεί πηγαίνει ο γιος μου φέτος προνήπιο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Είναι βέβαια ακριβούτσικος, αλλά δυστυχώς οι τιμές σε αυτή την περιοχή δεν έχουν πέσει παρά την κρίση. Τι σας ενδιαφέρει να μάθετε;

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω απ οσο εχω ψαξει στα μελισσια ειναι ο πιο ακριβος, ποσο σου ειπαν εσενα γιατι θα τρελλαθω

 

Κοίτα, στην ευρύτερη περιοχή Μελισσίων-Πάτημα Βριλησσίων-Πεντέλης που είχα κοιτάξει δεν ήταν ο πιο ακριβός. Για παράδειγμα, ο Toboggan ήταν σαφώς πιο ακριβός (σου λέω τιμές 2010, όταν το είχα ψάξει, δεν ξέρω αν στο μεταξύ τις μείωσε) και δεν με είχε πείσει για αυτά που προσφέρει, ούτε μου άρεσαν οι εσωτερικοί του χώροι. Στον παιδότοπο μου άρεσε ο σχετικά μικρός αριθμός παιδιών ανα δασκάλα (για Ελλάδα, έτσι; γιατί αν μιλήσω για την Ολλανδία όπου ζούσαμε...αστο καλύτερα), η κουζίνα του (έχει και πιστοποίηση HACCP), το εκπαιδευτικό σύστημα που ακολουθείται (το σύστημα Reggio Emilia), το οίκημα που στεγάζεται, το οποίο είναι σε μια ήσυχη γειτονιά και δίπλα έχει και πάρκο. Αυτά, εν ολίγοις. Πάντως, το επαναλαμβάνω, είναι τσιμπημένος και του χρόνου που ο μικρός θα πάει νηπιαγωγείο, δεν ξέρω αν θα συνεχίσουμε εκεί, γιατί δεν νομίζω να μας παίρνει από οικονομικής άποψης, οπότε μας βλέπω για το δημόσιο νηπιαγωγείο που είναι και πιο κοντά μας και συστεγάζεται με το δημοτικό που θα παει στη συνέχεια.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Karfori's baby και Georgina, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αυτά που θα θέλαμε να μαθουμε για το σταθμό είναι τα εξής:

 

Εκτός από τα κλασικα (καθαριοτητα, ασφάλεια, ποιοτητα φαγητου, αριθμός παιδιων ανα παιδαγωγο, συμπεριφορα παιδαγωγων κτλ) αυτο που κυριως ενδιαφερει τη νυφη μου -αλλά και εμενα αφου σε ενα χρόνο θα αρχισω και εγω το ψαξιμο- ειναι να μην είναι parking για παιδια αλλα να γινεται ουσιαστική δουλεία.

 

Δεν θέλουμε ενα σταθμό όπου τα παιδια τρωνε, κοιμουνται, λενε 2 τραγουδακια και μετα ζωγραφιζουν.

 

Στο site του σταθμού λέει ότι τα μαθαίνουν πως να μαθείνουν και πως να σκέφτονται. Επιπλέον οτι ακολουθούν το συστημα Reggio Emilia. Ισχύουν αυτά και στην πραξη ή ειναι διαφημιστικοι κράχτες?

 

Ασχολούνται εξατομικευμενα με το καθε παιδι θέτοντας στόχους για την ψυχοκινητική του αναπτυξη (λεπτή αδρή κινητικότητα κοινωνικοποίηση συμπεριφορα στην ομάδα κτλ) Υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία με τους γονεις σε αυτά τα θεματα ή η ενημερωση ειναι εφαγε δεν έφαγε εκανε κακακια κτλ?

 

Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσαμε. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Karfori's baby και Georgina, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αυτά που θα θέλαμε να μαθουμε για το σταθμό είναι τα εξής:

 

Εκτός από τα κλασικα (καθαριοτητα, ασφάλεια, ποιοτητα φαγητου, αριθμός παιδιων ανα παιδαγωγο, συμπεριφορα παιδαγωγων κτλ) αυτο που κυριως ενδιαφερει τη νυφη μου -αλλά και εμενα αφου σε ενα χρόνο θα αρχισω και εγω το ψαξιμο- ειναι να μην είναι parking για παιδια αλλα να γινεται ουσιαστική δουλεία.

 

Δεν θέλουμε ενα σταθμό όπου τα παιδια τρωνε, κοιμουνται, λενε 2 τραγουδακια και μετα ζωγραφιζουν.

 

Στο site του σταθμού λέει ότι τα μαθαίνουν πως να μαθείνουν και πως να σκέφτονται. Επιπλέον οτι ακολουθούν το συστημα Reggio Emilia. Ισχύουν αυτά και στην πραξη ή ειναι διαφημιστικοι κράχτες?

 

Ασχολούνται εξατομικευμενα με το καθε παιδι θέτοντας στόχους για την ψυχοκινητική του αναπτυξη (λεπτή αδρή κινητικότητα κοινωνικοποίηση συμπεριφορα στην ομάδα κτλ) Υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία με τους γονεις σε αυτά τα θεματα ή η ενημερωση ειναι εφαγε δεν έφαγε εκανε κακακια κτλ?

 

Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσαμε. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Λοιπόν, να σου απαντήσω αυτά που μπορώ από τη δική μου εμπειρία. Πρόσεξε, βέβαια, ότι μιλάω για προνήπιο, όχι παιδικό. Εκεί δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται, αλλά γνωρίζοντας τη φιλοσοφία του σταθμού, δεν πιστεύω ότι θα έχει διαφορά.

καθαριότητα: άψογη

ασφάλεια: δεν εντόπισα πρόβλημα. Το μόνο που μπορεί να ανησυχήσει κάποιον (όχι έμενα πάντως) είναι ότι κάποια τμήματα είναι στον πάνω όροφο, άρα υπάρχει σκάλα, άρα θέλει προσοχή όταν ανεβοκατεβαίνουν τα πιτσιρίκια.

ποιότητα φαγητού: Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει, βέβαια, αλλά όποτε πάμε το πρωί μυρίζει πάρα πολύ όμορφα από την κουζίνα, σα σπιτικό φαγητό, έχει όπως σου είπα και πιστοποίηση HACCP, ο γιος μου δεν αφήνει ποτέ το φαί του, το τρώει όλο (αλλά βέβαια δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα φαγητού).

αριθμός παιδιών: στο τμήμα του γιού μου, που είναι προνήπιο, είναι 15 παιδάκια με μια παιδαγωγό. Στα μικρότερα νομίζω πως είναι η ίδια αναλογία, αλλά και με μια βοηθό πασπαρτού.

συμπεριφορά παιδαγωγών: άψογη. Η δικιά μας δασκάλα είναι γλυκύτατη, αλλά και οι υπόλοιπες που τις έχω συναντήσει κατά την παράδοση-παραλαβή των παιδιών το πρωί και το απόγευμα, φαίνονται συμπαθέστατες, πάντα με το χαμόγελο.

Parking παιδιών: σε καμία περίπτωση! Εγώ είδα σαφέστατη βελτίωση στον γιό μου μέσα σε τρεις μήνες (ξεκινήσαμε Νοέμβρη που γυρίσαμε Ελλάδα), π.χ. έμαθε να κρατά σωστά το μολύβι (είναι αριστερόχειρας και ήταν ένα θέμα), έμαθε να εκφράζεται με τη ζωγραφική (μη φανταστείς τον Πικάσο), γνώρισε τη μουσική (έχουν έναν δάσκαλο κιθάρας που έρχεται σε τακτά χρονικά διαστήματα και έρχονται σε επαφή με τη μουσική, τραγουδάκια κλπ.), βελτιώθηκε πολύ αισθητά ο λόγος του (λόγω παραμονής μας σε άλλη χώρα, δεν είχε ερεθίσματα, δεν είχε επαφή με ελληνάκια και είχε μείνει λίγο πιο πίσω σε σχέση με παιδιά της ηλικίας του). Επίσης, κάθε μήνα έχουν αρκετές εκδηλώσεις (επισκέψεις σε μουσεία, θεατρικές παραστάσεις κλπ., ή έρχονται ομάδες κουκλοθέατρου π.χ. και παίζουν παραστάσεις στο σχολείο) και κάνουν και άλλες δραστηριότητες εντός του σχολείου, π.χ. φτιάχνουν κουλουράκια κλπ.

Προσπαθούν όσο γίνεται να εφαρμόζουν το σύστημα Reggio Emilia τις βασικές αρχές του εν πάση περιπτώσει (δεδομένων των περιορισμών που υπάρχουν, γιατί το σύστημα αυτό είναι πολύ απαιτητικό από την πλευρά των εκπαιδευτικών, αλλά και των γονιών μπορώ να σου πω, από τους οποίους ζητείται εμπλοκή).

Η ενημέρωση δεν είναι ποτέ του τύπου: έφαγε, έκανε κακά κλπ. Σε ενημερώνουν αν συμβαίνει κάτι, αν παρατηρούν κάτι που πρέπει να σε ενημερώσουν, αλλά η επικοινωνία με τη δασκάλα δεν είναι καθημερινή. Αντίθετα, είναι συντονισμένη από το σχολείο, π.χ. ένα μισάωρο ραντεβού κάθε 1-2 μήνες, στο οποίο σε ενημερώνει αναλυτικά για το παιδί και κυρίως για την ψυχική του ανάπτυξη, για τη συμμετοχή και την αλληλόδρασή του με τα άλλα παιδάκια και ό,τι άλλο έχει παρατηρήσει και σου ζητά συνεργασία για τη βελτίωση του παιδιού. Ζητά δηλαδή και δουλειά στο σπίτι, χαχχαχα! Φυσικά, εννοείται ότι αν εσύ ζητήσεις οποτεδήποτε επικοινωνία με τη δασκάλα ή τη διευθύντρια θα την έχεις.

Ο σταθμός είναι λίγο αντισυμβατικός για τα ελληνικά δεδομένα ή σε σχέση με αυτά που συνάντησα στους υπόλοιπους σταθμούς. Ο στόχος τους δεν είναι να μάθει το παιδάκι να κουνά π.χ. τη σημαία και να λέει τραγουδάκια την 25η Μαρτίου και να κάνουν γιορτούλες για τους περήφανους γονείς. Για παράδειγμα, ενώ κάνουν γιορτές για διάφορες επετείους ή για τις απόκριες π.χ., αυτές δεν έχουν κοινό. Είναι για τα ίδια τα παιδιά.

Τους ενδιαφέρει να ενεργοποιήσουν τη φυσική περιέργεια των παιδιών και να μάθουν μέσα από δικά τους βιώματα και με βάση όσο το δυνατόν τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα του παιδιού, τα οποία προσπαθούν να εντοπίσουν. Δηλαδή, πράγματι ακολουθούν τη Reggio Emilia, δεν είναι απλώς κράχτης, απλά όπως προείπα η μέθοδος αυτή είναι πολύ απαιτητική για τα ελληνικά δεδομένα. Αν πάτε από κοντά, ζητήστε από τη Δ/ντρια να σας εξηγήσει τη μέθοδο και τι επιδιώκουν με αυτή.

Ό,τι άλλο θέλετε, στη διάθεσή σας.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

επαναφέρω το θέμα καθώς με ενδιαφέρει άμεσα για το μικρούλη μου...

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει τις τιμές στα δίδακτρα

και γενικότερα οποιαδήποτε άλλη ..εμπειρία;

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επαναφέρω το θέμα καθώς με ενδιαφέρει άμεσα για το μικρούλη μου...

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει τις τιμές στα δίδακτρα

και γενικότερα οποιαδήποτε άλλη ..εμπειρία;

 

Ευχαριστώ !

Εμενα περισι μου ειπαν 500?/μηνα!

εξωφρενικο ποσο!!!

κ ειχαν 2 θεσεις κ μου τονισαν πως αν δεν ενδιαφερομαι

πολυ να το πω γιατι περιμενουν κ αλλοι!

παρολα αυτα πηγαινε βεβαια

πριν 12 χρονια η βαφτηστηρα της μαμας μου

κ εκαναν ΠΑΡΑ πολυ καλη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stethi σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Κ για εμάς, πολλα ειναι.... παρόλα αυτά πράγματι ακούγονται μόνο καλά λόγια!

Είδωμεν!

 

 

καλημερα,

Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις φετος ποσο κοστιζει,τους ειδα πως δωσανε κ καποιες θεσεις ΕΣΠΑ, φετος,αρα ισως εβαλαν λιγο νερο στο κρασι τους για τα διδακτρα.;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...