Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιπηκτικες ενεσεις(innohep) στο β' τριμηνο


Recommended Posts

Κοριτσια θα χρειαστω για αλλη μια φορα τη βοηθεια σας !

Απο τη μερα της εμβρυομεταφορας μεχρι κ την αυχενικη διαφανεια εκανα αντιπηκτικες ενεσεις προληπτικα , λογω 2 βιοχημικων αποβολων κ επαιρνα κ μια παιδικη ασπιρινη .

Μετα την αυχενικη ο γιατρος μου ειπε να σταματησω τις αντιπηκτικες κ να συνεχισω μονο την ασπιρινη .

Γιατρος ειναι κ ξερει τι κανει , αλλα εγω εχω αγχωθει !

Αφου τις καναμε προληπτικα δεν ξερουμε αν υπαρχει προβλημα . Κ αν υπαρχει η ασπιρινη με καλυπτει ;

Θεωρητικα ο μεγαλυτερος κινδυνος υπαρχει στο α' τριμηνο , αλλα εγω τρεμω μηπως κανω κακο στο μωρο μου .

Υπαρχουν αλλα κοριτσια που εκαναν αντιπηκτικες μονο στο α' τριμηνο ;

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σοφια μου, απο την ημερα της εμβρυομεταφορας βαζω και΄γω innohep και περνω παιδικη ασπιρινη, αλλα δεν εχω προβλημα θρομβοφιλιας.

Ειχα απορεια και ρωτησα το γιατρο που μου εκανε την εξωσωμ. και μου ειπαι θα τα βαζω μεχρι και τον 3ο μηνα, γιατι βοηθαει πολυ το εμβρυακι.

Μηπως επειδη περασες το 3ο μηνο για αυτο τα σταματησε επειδη το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο επικυνδινο.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπε κ μενα , αλλα εγω συνεχιζω να αγχωνομαι μηπως κανουμε κακο στο μωρο που τις σταματησαμε .

Υποθετω βεβαια οτι ο γιατρος ξερει τι λεει !

Παρεπιπτοντως , συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου !

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπε κ μενα , αλλα εγω συνεχιζω να αγχωνομαι μηπως κανουμε κακο στο μωρο που τις σταματησαμε .

Υποθετω βεβαια οτι ο γιατρος ξερει τι λεει !

Παρεπιπτοντως , συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου !

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο !

 

Σοφια μου σιγουρα ο γιατρος ξερεις, μην αγχωνεσαι.

Σε ευχαριστω πολυ! επισης να εχεις μια γλυκια εγκυμοσυνη!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω θέμα θρομβοφιλίας και συνεχίζω τις innohep ακόμα και τώρα που είμαι στον 6ο μήνα και θα τις συνεχίσω και για 40 μέρες μετά την γέννα.. Έχω θέμα ψυχολογικό με τις ενέσεις και το είχα δει κάπως το όλο θέμα αλλά για το καλό του μωρού μου κάνω την καρδιά μου πέτρα και τις υπομένω.. Ευτυχώς ο άντρας μου έχει πάρει τον αέρα ύστερα από τόσο καιρό που μου τις κάνει και έτσι δεν με πονάει σχεδόν καθόλου..

 

Αφού είναι για το καλό του μωρού μου κάνω υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Νομίζω ότι στις εξωσωματικές κάνεις μόνο στην αρχή ενέσεις...δεν είμαι σίγουρη όμως. Εγώ έκανα και στο πρώτο μου παιδί ενέσεις μέχρι και που σαράντισα και τώρα ξεκίνησα ξανά μόλις είδαμε καρδούλα..πλέον έχω ξεπεράσει κάθε άγχος για αυτές και τις κάνω εννοείτε μόνη μου από την πρώτη μέρα της πρώτης εγκυμοσύνης..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ειμαι στην 22 εβδομάδα και έκανα την Β επίπεδου την 7/5 και δεν είχα πια αποκόλληση και έτσι μου είπε ο γιατρός να αρχίσω ενέσεις . Σημερα ειναι η δεύτερη φορά που κανω την ένεση και έχω απο εχτες τα εξής συμπτώματα : πόνο στην μέση , πόνο στα νεφρα κα. Νιώθω περίεργα 20-30 λεπτά μετα την ένεση. Το εχει αισθανθεί καμία ; Αύριο θα πάρω τον γιατρο να του το πω.

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 22 εβδομάδα και έκανα την Β επίπεδου την 7/5 και δεν είχα πια αποκόλληση και έτσι μου είπε ο γιατρός να αρχίσω ενέσεις . Σημερα ειναι η δεύτερη φορά που κανω την ένεση και έχω απο εχτες τα εξής συμπτώματα : πόνο στην μέση , πόνο στα νεφρα κα. Νιώθω περίεργα 20-30 λεπτά μετα την ένεση. Το εχει αισθανθεί καμία ; Αύριο θα πάρω τον γιατρο να του το πω.

 

Με το καλό το μωρακι σου.. Ξεκίνησα τις συγκεκριμενες ενέσεις στην εβδομαδα σου μετα την β'επιπεδου. Την δεύτερη μέρα που την εκανα αισθάνθηκα ζάλη και ήμουν έτοιμη να λιποθυμησω. Νομιζω απλα οτι το δικο μου ηταν καθαρά ψυχολογικό και έκτοτε δεν έχω άλλο πρόβλημα (αύριο κλείνω την 28η) καλό θα ηταν να μιλήσεις με τον γιατρό και όχι αύριο αλλά σήμερα για να ηρεμησεις και συ. Είναι πολύ σημαντικό να αισθανόμαστε ασφάλεια για να είμαστε ήρεμες εύχομαι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον γιατρο μου για τα συμπτώματα που έχω και μου λέει ότι δεν έχουν καμία σχέση . Θα την κανω και σημερα και θα δω πως θα ειμαι ελπίζω να ΄μαι καλύτερα .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα δεν έκανα την ένεση και νιώθω λίγο καλύτερα απο εχτες δεν έχω τους πόνους στην μέση δεν το πα στο γιατρο μου αύριο θα την κανω μεσημέρι να δω πως θα ειμαι . Έχω απελπιστει όλο καινούργιοι πόνοι εμφανίζονται .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Κάνω αυτές τις ενέσεις (innohep 4.5) από την μέρα που πήρα θετική χοριακή και συνεχίζω μέχρι να σαραντίσω.

Δεν είχα ποτέ καμία παρενέργεια ή παράξενη αίσθηση. Πάντως, μην παραλείπεις δόσεις, για να στις έδωσε κάποιος λόγος θα υπάρχει;), συνέχισε να ενημερώνεις τον γιατρό σου και επέμεινε να σου βρει λύση. Να βεβαιωθείτε στην πορεία ότι είναι σίγουρα σωστή η δόση σου. Κάνε τακτικά (κάθε μήνα) την εξέταση αντι-Χα και προσπάθησε να μην πάρεις απότομα πολλά κιλά.

Καλή συνέχεια:-)!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Κάνω αυτές τις ενέσεις (innohep 4.5) από την μέρα που πήρα θετική χοριακή και συνεχίζω μέχρι να σαραντίσω.

Δεν είχα ποτέ καμία παρενέργεια ή παράξενη αίσθηση. Πάντως, μην παραλείπεις δόσεις, για να στις έδωσε κάποιος λόγος θα υπάρχει;), συνέχισε να ενημερώνεις τον γιατρό σου και επέμεινε να σου βρει λύση. Να βεβαιωθείτε στην πορεία ότι είναι σίγουρα σωστή η δόση σου. Κάνε τακτικά (κάθε μήνα) την εξέταση αντι-Χα και προσπάθησε να μην πάρεις απότομα πολλά κιλά.

Καλή συνέχεια:-)!

 

Σε ευχαριστω για τις συμβουλές . Πάντως σημερα την έκανα μεσημέρι δεν είχα καμια ενόχληση . Δεν ξέρω τι μπορεί να ηταν ίσως να ήταν ψυχολογικό ποιος ξέρει ; Πάντως και η αδελφη μου που τις έκανε μεχρι τον ογδοο μηνα δεν ειχε καμια παρενεργεια . Ελπίζω απο δω και πέρα να μην έχω θέμα .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως, σε παρακαλω μανουλα να τις κανεις καθε μερα και αν παραληψεις να το πεις στον γιατρο σου!!!Το θεμα της αντιπηκτικης αγωγης οταν εχεις θεμα με την πηκτικοτητα του αιματος στην εγκυμοσυνη ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και δινεται για την προστασια της μητερας και του εμβρυου!!!Σφιξε τα δοντια , σκεψου το μωρακι που θα ερθει και ολα καλα χχχ

Link to comment
Share on other sites

Παντως, σε παρακαλω μανουλα να τις κανεις καθε μερα και αν παραληψεις να το πεις στον γιατρο σου!!!Το θεμα της αντιπηκτικης αγωγης οταν εχεις θεμα με την πηκτικοτητα του αιματος στην εγκυμοσυνη ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και δινεται για την προστασια της μητερας και του εμβρυου!!!Σφιξε τα δοντια , σκεψου το μωρακι που θα ερθει και ολα καλα χχχ

 

Η αλήθεια ειναι ότι δεν του το πα ,αλλα απο δω και μπρος θα τις κανω .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι είναι ψυχολογικό!! Μην αφήνεις καμια μέρα τον εαυτό σου απροστατευτο και το μωράκι σου!!! Για οτι δεν μπορείς να κανεις μονη σου ζητα βοήθεια ειτε απο τον άντρα σου ειτε απο την φαρμακοποιό σου και κυρίως απο τον γιατρό σου!!!! Μιλά μαζί του για οτι σε ανησυχεί ή σε στρεσαρει!! Μην νομίζεις οτι θα γίνεις κουραστική ή ενοχλητική. Τον εχεις για να νιώθεις σιγουριά και ασφάλεια!!! Οι ενέσεις είναι σημαντικές τόσο μάλιστα που θα πρεπει να γίνονται όχι μονο κάθε μέρα αλλά και την ίδια ωρα.. Εύχομαι να μας πεις καλυτερα νέα και προς θεού κανεις δεν λέει οτι είναι εύκολα!! Όλες τα ίδια περνάμε και σε καταλαβαινουμε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι είναι ψυχολογικό!! Μην αφήνεις καμια μέρα τον εαυτό σου απροστατευτο και το μωράκι σου!!! Για οτι δεν μπορείς να κανεις μονη σου ζητα βοήθεια ειτε απο τον άντρα σου ειτε απο την φαρμακοποιό σου και κυρίως απο τον γιατρό σου!!!! Μιλά μαζί του για οτι σε ανησυχεί ή σε στρεσαρει!! Μην νομίζεις οτι θα γίνεις κουραστική ή ενοχλητική. Τον εχεις για να νιώθεις σιγουριά και ασφάλεια!!! Οι ενέσεις είναι σημαντικές τόσο μάλιστα που θα πρεπει να γίνονται όχι μονο κάθε μέρα αλλά και την ίδια ωρα.. Εύχομαι να μας πεις καλυτερα νέα και προς θεού κανεις δεν λέει οτι είναι εύκολα!! Όλες τα ίδια περνάμε και σε καταλαβαινουμε

 

Ευχαριστω για την συμβουλή . Τωρα θα τις κανω κάθε μεσημέρι ίσως να ειναι και ψυχολογικό ίσως και τα όσα πέρασα εως τωρα με την εγκυμοσύνη ποιος ξέρει ;

Ελπίζω και προσεύχομαι να πανε όλα καλα ( η αλήθεια ειναι πως αυτο το διάστημα περνάω δύσκολα λόγω του ότι περισι έχασε το κοριτσάκι μου στις ίδιες εβδομάδες 23/24 ) .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα κ ελπίζω να εχω απάντηση...

Ξεκίνησα ενέσεις χτες. Την έκανα στο φαρμακείο χτες , σήμερα επειδή ειναι κλειστό την έκανα μόνη, αλλα γύρω στο σημείο που την έκανα έχει λίγο πρηστεί, σα να με τσίμπησε κουνούπι. Ειναι σύνηθες;

g2h4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα κ ελπίζω να εχω απάντηση...

Ξεκίνησα ενέσεις χτες. Την έκανα στο φαρμακείο χτες , σήμερα επειδή ειναι κλειστό την έκανα μόνη, αλλα γύρω στο σημείο που την έκανα έχει λίγο πρηστεί, σα να με τσίμπησε κουνούπι. Ειναι σύνηθες;

 

Μπορει να συμβεί.

Να θυμάσαι οτι πρεπει να τις κανεις με πλαγια κλίση 45 μοιρών και αφού βάλεις το υγρό μέτρα μεχρι το δέκα πριν βγάλεις την συριγγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα! Θα επαναφερω το θεμα των ενεσεων.

Οταν αρχιζει και μεγαλωνει η κοιλια, τσιτωνει το δερμα, που κανετε την ενεση;

Γιατι εγω πλεον εχω ξεκινησει να τρυπαω ολο και πιο πλαγια. Φοβαμαι να πιασω παχάκι στην κοιλια μου μπροστα και παω μια δεξια μια αριστερα αλλα αρκετα πλαγια στην κοιλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Θα επαναφερω το θεμα των ενεσεων.

Οταν αρχιζει και μεγαλωνει η κοιλια, τσιτωνει το δερμα, που κανετε την ενεση;

Γιατι εγω πλεον εχω ξεκινησει να τρυπαω ολο και πιο πλαγια. Φοβαμαι να πιασω παχάκι στην κοιλια μου μπροστα και παω μια δεξια μια αριστερα αλλα αρκετα πλαγια στην κοιλια.

 

Οι ενέσεις μπορούν να γίνουν οπουδήποτε: στην κοιλιά, στο μηρό (μπούτι), στο μπράτσο. Αρκεί να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες, ώστε η ένεση να πάει στο υποδόριο και όχι στο μυ. Άρα μην ανησυχείτε, έχετε πολλά σημεία να βρείτε, όσο και αν μεγαλώσει η κοιλιά, ειδικά στους 2 τελευταίους μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Οι ενέσεις μπορούν να γίνουν οπουδήποτε: στην κοιλιά, στο μηρό (μπούτι), στο μπράτσο. Αρκεί να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες, ώστε η ένεση να πάει στο υποδόριο και όχι στο μυ. Άρα μην ανησυχείτε, έχετε πολλά σημεία να βρείτε, όσο και αν μεγαλώσει η κοιλιά, ειδικά στους 2 τελευταίους μήνες!

 

Δηλαδη σωστά την κανω προς το παρόν;; Πιανω παχάκι στο πλαγιο μερος της κοιλιας, αρκετα μακρυα απ τον αφαλο πλεον.

Με εχει πιασει και ενα αγχος μην κανω κακο στο μωρο, αλλα η βελονα δεν ειναι και τοσο μεγαλη ωστε να φτασει στον πλακουντα, ε;;

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...