Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η κοιλιά είναι ψηλά - τι κάνουν οι μαίες?


Recommended Posts

Λένε ότι λιγο καιρό πριν τον τοκετό η κοιλιά χαμηλώνει. Θυμαστε αν σας περίπου πόσο καιρό νωρίτερα χαμήλωσε η κοιλιά σας? Οι μέρες περνάνε και η δική μου είναι ακόμα πολύ ψηλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχεις ακόμη καιρό... μην αγχώνεσαι....

Αλλά ακόμη κι αν είναι ψηλά το μωρό... υπάρχουν τρόποι για να βγει!!!

 

Κορίτσια... (στις ήδη μαμάδες αναφέρομαι) έχετε φάει αγκωνιά από μαία;;

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... (στις ήδη μαμάδες αναφέρομαι) έχετε φάει αγκωνιά από μαία;;

 

ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΚΩΝΙΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΟΡΟΠΗΔΟΥΣΕ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΤΩΣ...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΚΩΝΙΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΟΡΟΠΗΔΟΥΣΕ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΤΩΣ...

 

:shock::shock::shock:

 

Και αυτό για να κατέβει το παιδί? Εμένα μόνο τεχνητούς πόνους δοκιμάσαν να μου κάνουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να λύσω όποιες απορίες.....

Όταν έχεις πλέον τέλεια διαστολή και το μωρό εξακολουθεί να είναι ψηλά... τότε την ώρα που σου λέει ο γιατρός "σμπρώξε" κι εσύ είσαι ανυποψίαστη (γιατί δεν στα λένε και όλα κατά τη διάρκεια της γέννας) σου ζουπάει μια μαία-νοσοκόμα με τον αγκώνα της την κοιλιά προς τα κάτω (βασικά σχεδόν σκαρφαλώνει πάνω σου για να το κάνει αυτό) για να κατέβει το παιδί και να βγει....

Συγκλονιστική εμπειρία!!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να πονάει λίγο αυτό ε? :D

 

Βασικά, δεν θυμάμαι να πόνεσα!!! Απλά μου ήρθε λίγο απότομα...

Της μαμάς μου όμως που της κάναν το ίδιο όταν γεννούσε εμένα, της κόπηκε η αναπνοή..

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που γέννησα με καισαρική καταλαβαινα οτι ασκούσαν φοβερές πιέσεις δύο άντρες για να βγάλουν τον μωρό!! Δεν ποναγα ούτε έβλεπα αλλά ενιωθα την πίεση!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ανεβαίνει πάνω σου η μαία ακόμα και σε περίπτωση καισαρικής. Τουλάχιστον έτσι μου περιέγραψε μια γειτόνισσα τον τοκετό της.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ :cry: ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΙΑ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΒΙΤΣΙΟ... ΑΠΛΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ) ΛΙΓΟ ΒΑΡΒΑΡΟ...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

και σε μένα το ίδιο.τέλεια διαστολή!και η μπέμπα ψηλά!έσπρωχνε ο μαιευτήρας με το χέρι του...έσπρωχνε και ο αναισθησιολόγος που μόλις πριν από μισή ώρα μου είχε χτυπήσει .......!!!!!.........την επισκληρίδιο!!!!ευτυχώς όλα πήγαν καλά!μην ανησυχείς καθόλου!:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...