Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ


Recommended Posts

Θα μπορούσατε να μου πείτε γνώμες για τα παρακάτω σχολεία , απόψεις και τι γίνεται οικονομικά . Καθε συμβουλή πολύτιμη!!!!!

Αυγουλέας -Λιναρδάτος -Περιστέρι

Τσιαμουλης - Περιστέρι

Νέα Παιδεία -χαιδάρι

Καραχάλιου- Κερατσίνι

 

 

....δεκτή και όποια άλλη πρόταση . Μπορείτε να μου στείλετε και pm

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Είμαστε και εμείς στη ίδια αναζήτηση… μένουμε Αιγάλεω, εσείς? Για ποια τάξη κοιτάτε?

Εγώ αυτά που σκέφτομαι είναι ο Αυγουλέας που πήγαμε από εκεί και το είδαμε και η Λεόντειος Πατησίων.

Την Νέα Παιδεία την έχουμε αποκλείσει από την αρχή και δεν σκοπεύω να το επισκεφτώ καν γιατί από όλα όσα έχω μάθει και διαβάσει δεν συγκρίνεται με τον Αυγουλέα από εκπαιδευτικής μεριάς και οι εγκαταστάσεις ειδικά για το δημοτικό δεν είναι καλύτερες… Καραχαλιος έχω μια συνάδελφο που πάει το παιδάκι της και είναι ευχαριστημένη αλλά μένει Κερατσίνι, αν μένεις πολύ κοντά γιατί όχι … το Τσιαμούλη δεν το ξερω καθόλου.

Εμείς μάλλον θα καταλήξουμε Αυγουλέα γιατι εχω πολλούς γνωστούς που πάνε εκεί τα παιδιά τους και είναι πολύ ευχαριστημένοι, αυτά που ακούσαμε όταν πήγαμε εκεί και μιλήσαμε με τον διευθυντή μας κάλυψαν και επίσης από εγκαταστάσεις ήταν οκ, με τα γηπεδάκια του, την πολύ ωραία εσωτερική πισίνα του, δεν περίμενα κάτι περισσότερο στις περιοχές μας, τα σχολεία με τις τεράστιες εγκαταστάσεις που να συνδυάζουν και καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι σε μακρινές από μας περιοχές. Και επίσης είναι κοντά μας 10 λεπτά με το αυτοκίνητο και το σχολικό θα περνάει 20’ πριν ξεκινήσει το μάθημα και όχι ξημερώματα…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Εμείς θα παμε του χρονου Πρώτη Δημοτικού και μενουμε και εμείς Αιγάλεω. Και εγώ είχα μια στροφή προς τον Αυγουλέα αλλά το ψάχνω λίγο παραπάνω γιατί είναι λίγο ακριβος, θεωρώ, παρά τις μειώσεις που εκανε .

Θα κοιτάξω και τον Τσιαμούλη αν και λίγο με απομάκρυνε η συμπεριφορά τους.... τους εστειλα mail ρωτώντας καποιες βασικές πληροφορίες και μετα να πάω από εκει (μην πάω τσαμπα εάν δεν εχουν καποια δεδομένα ) και εκείνοι επέμειναν να τους δωσω τηλ να επικοινωνήσουμε. Λόγω χρόνου θα με διευκολυνε να μου έγραφαν καποια πράγματα και τους παρακάλεσα να μου τα αναφέρουν και μετά να επικοινωνήσουμε για περαιτερω......Δυστυχώς με αγνόησαν εντελώς !!!!

Αντιθέτως ο Αυγουλέας μου έγραψε ενα τεράστιο mail και προσθεσε και επιπλέον πληροφορίες . Αυτό εμένα με κέρδισε γιατί κατάλαβε την ανάγκη μου !!! Περίεργη είμαι να πείς ? οκ , αλλά εμένα μου αρέσει να με καταλαβαίνουν ....σου στέλνω και pm.

Link to comment
Share on other sites

Sta ditika einai kai to papaharalabeio ekpaideftirio me kales egatastaseis kai axiologo ekpaideftiko programma. To anafero giati kai ego psahno perisoteres plirofories gia to en logo sholeio kai eida oti eno anikei sti periohi den to anefere kaneis.

An gnorizei kapoia mama as mas dosei kai alles plirofories gia to dimotiko papaharalabous i kai gia tis epomenes vathmides,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα..θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες και προτάσεις από όσων τα παιδιά ήδη φοιτούν σε ιδιωτικό σχολείο. Με ενδιαφέρουν περισσότερο: Αυγουλέας-Λιναρδάτος, Λακωνική σχολή και Τσιαμούλης. Τα έχει επιλέξει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Λακωνική γνωρίζω και τον Λιναρδάτο από προσωπικό ψάξιμο μιας και εμείς θα πάμε δημοτικό και έχω ακούσει τα καλύτερα για τα συγκεκριμένα δυο σχολεία. Ο μόνος λόγος που δεν γραφτήκαμε είναι ότι δεν μας εξυπηρετούν τα σχολικά τους. Για τον Κύριο Μαγκλάρα έχω εξαιρετική γνώμη και ένιωσα πραγματικά ότι είναι εκπαιδευτικός επί της ουσίας.

Στον Λιναρδάτο το πρόγραμμα είναι πιο γεμάτο με δυνατότητα πολλών δραστηριοτήτων και μεγαλύτερο ωράριο με μελέτη μέσα. Για την Λακωνική του Μαγκλάρα ξέρω οτι έχουν ελάχιστο διάβασμα στο σπίτι μιας και κάνουν εξαιρετική δουλειά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια,

 

Ο Λιναρδάτος είναι σε απόσταση αναπνοής απο το σπίτι μου & το θεωρώ προσωπικά το καλύτερο ιδιωτικό σχολείο των δυτικών προαστείων...έχει πάρα πολλά παιδιά & είναι & πολιτιστικο κέντρο. Δυστηχώς επεδή έχω δυο παιδάκια είναι λίγο τσιμπημένο για εμάς...θα το επιλέγαμε αν η πολιτική του περιείχε μείωση λόγω μη χρήσης σχολικού...αλλά δεν...

 

Τα δικά μου πάνε στου Τσιαμούλη. Ο γιος μου τελειώνει το νηπιαγωγείο & η κόρη μου είναι στον παιδικό σταθμό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη & απο την φιλοσοφία του σχολείου & απο την συνεργασία που έχω με το προσωπικό του. Τα παιδιά μου δεν μου έχουν αναφέρει το παραμικρό & τα ρωτάω κάθε μέρα πως πέρασαν την μέρα τους εκεί & αν κάτι τα δυσαρέστησε. Μετά τον Αυγουλέα, θεωρώ τον Τσιαμούλη μια πρώτης τάξεως εναλλακτική. Όποιος ενδιαφέρεται καλό θα ήταν να περάσει μια βόλτα απο εκεί! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,ξέρετε αυτο που με απασχολεί με τον αυγουλέα είναι όπως προανέφερα το γεγονός ότι η φροντιστηριακή κάλυψη που προσφέρουν γίνεται εντός των σχολικών ωρών,αν γνωρίζει κανεις κάτι γι'αυτο ας μου απαντήσει το έχω ένα παραπάνω άγχος διότι ο γιός μου θα παει λυκειο και ενόψει πανελλαδικών η επιπλέον βοήθεια ειναι πολυ σημαντική

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα, μήπως γνωρίζεται για το δημοτικό σχολείο Παιδικό πολυτεχνείο στο Χαϊδάρι, Παπαχαραλάμπειο στο Περιστέρι, και Ταξιάρχησ στο Πέραμα??

Τιμές,και αν κάνουν καλή δουλειά??

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας! Ενδιαφέρομαι για αυτά τα σχολεία : Αυγουλεας, Νέα παιδεία , Τσιαμούλης, Παπαχαραλαμπειο. Η κόρη μου θα πάει Α γυμνασίου και ο γιος μου στ δημοτικου. Έχω με όλα τα σχολεία ραντεβού την επόμενη εβδομάδα .  Έχετε περισσότερες πληροφορίες; Πάει κάποιος τα παιδάκια του σε κάποιο από αυτά ; Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη . 

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2015 at 10:57 ΠΜ, anthi-maria είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

 

Ο Λιναρδάτος είναι σε απόσταση αναπνοής απο το σπίτι μου & το θεωρώ προσωπικά το καλύτερο ιδιωτικό σχολείο των δυτικών προαστείων...έχει πάρα πολλά παιδιά & είναι & πολιτιστικο κέντρο. Δυστηχώς επεδή έχω δυο παιδάκια είναι λίγο τσιμπημένο για εμάς...θα το επιλέγαμε αν η πολιτική του περιείχε μείωση λόγω μη χρήσης σχολικού...αλλά δεν...

 

Τα δικά μου πάνε στου Τσιαμούλη. Ο γιος μου τελειώνει το νηπιαγωγείο & η κόρη μου είναι στον παιδικό σταθμό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη & απο την φιλοσοφία του σχολείου & απο την συνεργασία που έχω με το προσωπικό του. Τα παιδιά μου δεν μου έχουν αναφέρει το παραμικρό & τα ρωτάω κάθε μέρα πως πέρασαν την μέρα τους εκεί & αν κάτι τα δυσαρέστησε. Μετά τον Αυγουλέα, θεωρώ τον Τσιαμούλη μια πρώτης τάξεως εναλλακτική. Όποιος ενδιαφέρεται καλό θα ήταν να περάσει μια βόλτα απο εκεί! :P

καλημέρα.

Είσαι ευχαριστημένη απο τον παιδικο του Τσιαμούλη? Ρωτάω γιατι ψάχνω να δω κι εγώ που να πάω τα δικά μου (2 κ 3 ετών) και είναι μεσα στα υποψήφια.... 

 

Είναι ακριβό ?

Μπόρεις να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κι εγώ είμαι στην αναζήτηση σχολείου για εγγραφή τον Σεπτέμβριο, οποιαδήποτε γνώμη για τα ιδιωτικά σχολεία που αναφέρω θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμη. Σας καταθέτω την άποψη μου και περιμένω γνώμες.

1.παπαχαραλαμπειο εκπαιδεύτηριο. Το μόνο θετικό που έχω ακούσει είναι τα χαμηλά δίδακτρα σε σχέση με οποιαδήποτε άλλο σχολείο της περιοχής, ακούγεται ωστόσο πως το επίπεδο μαθητών και εκπαίδευσης είναι εξαιρετικα χαμηλό.

2. Αυγούλέα λιναρδατου. Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις, χωρίς να είναι κάτι Ουαου ωστόσο θεωρούνται οι καλύτερες της περιοχής, υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης, χρήση νέων τεχνολογιών, πολλές δραστηριότητες, ικανοί καθηγητές. Αρνητικά για εμένα ο μεγάλος αριθμός μαθητών, τα υψηλά δίδακτρα του βασικού προγράμματος (5500), η υψηλή τιμή για μη υποχρεωτικές δραστηριότητες(550/ετος) και η ασφυκτικη πίεση καθώς θεωρείται εξαιρετικά απαιτητικό σχολείο. 

3.Τσιαμουλης Κτιριακά το δημοτικό που είδα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, τα δίδακτρα επίσης υψηλά (5050), πολύ λίγες έξτρα δραστηριότητες (πχ θα μπορούσε να εκμεταλλευεται το κολυμβητηριο πράγμα που ισχύει μόνο έως την γ δημοτικού). Μου έδωσε την εντύπωση ωστόσο ενός μαζεμένου οικογενειακου σχολείου, που προσπαθεί να δώσει σωστές βάσεις στα παιδιά, τόσο στο εκπαιδευτικό όσο και στο πολιτιστικό κομμάτι. Αυτά σε γενικές γραμμές από εμένα, θα ήθελα πολύ να ακούσω και γνώμες γονιών που ήδη στέλνουν τα παιδιά τους σε αυτό το σχολείο, εμένα προσωπικά με κέρδισε περισσότερο από την αυγούλέα. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή άποψη καλό δεχουμενη! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Για τα σχολεία Παπαχαραλάμπειο και Τσιαμούλης ενδιαφέρομαι κι εγώ για πληροφορίες.....   Βασικά για το βρεφονηπιακό τους τμήμα.  Γνωρίζετε κατί ??  Τιμές ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπέρα

θα ηθελα πληροφοριες για Α Δημοτικου για τα εκπαιδευτήρια Αυγουλεα στο Περιστερι

εντυπώσεις από γονεις που πηγαινουν τα παιδια τους

ευχαριστω

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 11/12/2017 at 11:45 ΜΜ, VKK είπε:

Καλησπέρα

θα ηθελα πληροφοριες για Α Δημοτικου για τα εκπαιδευτήρια Αυγουλεα στο Περιστερι

εντυπώσεις από γονεις που πηγαινουν τα παιδια τους

ευχαριστω

 

 

 

 

 

Πηγαίνει φέτος ο γιος μου στην Α'Δημοτικου στον Αυγουλέα.Τί θα ήθελες ακριβώς να μάθεις;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 χρόνια μετά...

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες κ γνώμες για τα ιδιωτικά σχολεία: Θεμιστοκλής, Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Ταξιάρχης και Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Παυλόπουλος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος που πηγαίνει το παιδι του δημοτικο στον Αυγουλέα να μου δώσει πληροφορίες? Είναι στα υποψήφια κ σκοπεύω να το δω σύντομα. Θέλω όμως να μάθω το κόστος του που περίπου κυμαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...