Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες μετά από καισαρική


gigi

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας και την συμβουλή σας πάνω σε ορισμένα θέματα που αφορούν την μετα εγκυμοσύνη περιοδο.

Μετά από πόσο διάστημα επιτρέπεται η ερωτική επαφή και η γυμναστική μετά από καισαρική?

Επιτρέπεται και αν ναι σε τι ποσότητες το αλκοόλ και το κάπνισμα εφόσον θηλάζω?

Ποιο είναι ένα καλό διάστημα θηλασμού και πώς μπορώ να το σταματήσω σταδιακά?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν κ γεννησα φυσιολογικα επαφες μπορεις να εχεις μολις περασουν τα λοχεια το ιδιο κ για την γυμναστικη(τουλαχιστον ετσι μου ειχε πει η μαια μου) τοτε ερχεται η μητρα στα φυσιολογικα της επιπεδα

τσιγαρο δεν ξερω γιατι δεν καπνιζω(στην διαρκεια της εγκυμοσυνης καπνιζες?αν οχι γιατι να το ξαναρχησεις?)

αλκοολ ενα-δυο ποτηρακια δεν κανουν κακο

καλο διαστημα θηλασμου απο οτι εχω διαβασει,τουλαχιστον ενα χρονο αλλα οταν θα ξεκινησεις να θηλαζεις θα σου φανει τοσο λιγο....

σταδιακα κοβεται βαζοντας τις στερεες τροφες αλλα οταν ερθει η ωρα θα βρεις εδω πολλα θεματα που θα σε βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Επαφές μόλις σταματήσουν τα λόχεια αλλά μη νομίζεις ότι ειναι όπως πριν. Μόνο όταν κάνεις ωορηξία και επανέλθει περίοδος θα αρχίσεις να μην πονάς (γιατί τοτε θα παραχθουν οιστρογόνα όπως μου ειχε πει ο γιατρός μου) και ας έχεις γεννήσει με κτ. Γυμναστική μετά το 2 μηνο και προσεκτικά του κοιλιακους γιατί και εγώ στους 2,5-3 μηνες ειπα να ξεκινήσω και ποναγε η τομή μου. Οπότε για τη γυμναστική άσε το σώμα σου να σε καθοδηγήσει.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με καισαρική. Επαφές μου είχε πει ο γιατρός μετά από 40 ημέρες αφού πρώτα με εξέτασε και έδωσε το πράσινο φως. Το ίδιο και γυμναστική, την οποία βέβαια εγώ δεν έκανα ποτέ.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Με την μαία της γυναικολόγου μου που μίλησα τηλεφωνικά μου είπε αφού με δει η γιατρός μπορώ να έρθω σε επαφή, δηλ μετά τις 6 Απριλίου (γέννησα 14 /1) και όσο για γυμναστική μετά από 6 μήνες. Αυτό το τελευταίο με κούφανε λίγο. Για αυτό έκλεισα πιο μπροστά ραντεβού στο νοσοκομείο με τον γιατρό που με ξεγέννησε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου!! γέννησες τον Ιανουάριο και θα σε δει η γιατρός σου τον Απρίλιο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;όχι νομίζω οτι επιβάλλεται να σε δει ο γιατρός σου μετά το σαραντισμό να σε εξετάσει, να δει κυρίως πως είναι η μήτρα σου και τότε θα σου πει πότε μπορείς να ξαναρχίσεις τις επαφές σου..και εγώ με καισαρική γέννησα και μου έδωσε το ΟΚ ο γιατρός περίπου 50 μέρες μετά τη γέννα όταν είχαν επανέλθει όλα φυσιολογικά...οσο για τη γυμναστική εξαρτάται απο το πως θα είναι η τομή σου, συνήθως κανα 2 μήνες μετά μπορείς να κάνεις τα πάντα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορώ να ξεκινήσω γυμναστική 15 μέρες μετά την καισαρική. Βέβαια εγώ ξεκίνησα τώρα (6μήνες μετά) γιατί δεν είμαι της γυμναστικής και γιατί τώρα πλησιάζει η βάπτιση και εγώ έχω ακόμα τα κιλά όπως βγήκα από το μαιευτήριο. Για επαφές και μπάνιο στη θάλασσα μου έδωσε το οκ μετά τις 40 μέρες που με ξαναείδε.

Για το θηλασμό μπορείς να πάρεις καλές συμβουλές στο αντίστοιχο τόπικ του φόρουμ.

Μπορείς να θηλάζεις για όσο καιρό θέλεις εσύ και το μωρό: 1 μήνα, 3 μήνες, 6 μήνες, 8 μήνες, 1 χρόνο, 4 χρόνια....Αυτό θα σου πρότεινα να το πας "βλέποντας και κάνοντας" γιατί στην πορεία μπορεί να θέλεις να θηλάσεις παραπάνω απο αυτό που προγραμμάτιζες αρχικά. Συνήθως πάντως συστήνουν τουλάχιστον έξι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στο γυμναστήριο μόλις σαράντισα και το ίδιο μου είχε συστήσει η γιατρός μου και για τις επαφές. Αλκοόλ εγώ προτίμησα να μην πιω καθόλου όσο θήλαζα. Όσο για το τσιγάρο στο πρώτο μου που κάπνιζα και το ξανάρχισα με το που γέννησα μου είχαν πει να περνουν δυο ώρες και μετά να θηλάζω δηλ. να καπνίζω μόλις τελειώνω το θηλασμό. Τελικά κατέληξα να κάνω 1-2 μετά το βραδυνό θηλασμό και ποτε πότε ένα μεσα στη μέρα.

Εγώ θήλασα τρεις μήνες και τα δυό μου παιδιά. Συστήνεται πιο πολύ αλλά είναι και θέμα προσωπικών προτιμήσεων και επιλογών καθώς και κατά πόσο κυλάει το θέμα ομαλά.

Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...