Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειδα αιμα...


Recommended Posts

κοπελιες, την παρασκευη το απογευμα μ'επιασαν 2-3 πονοι κατω χαμηλα και μετα απο 2 ωρες περιπου ειδα λιγο αιμα... η γιατρος μου ειπε ξαπλα 10 μερες και να παιρνω utrogestan π-μ-β και κολπικα π-β. το σαββατο ειχα λιγο καφε στη σερβιετα και τωρα τιποτα... που και που -εχω τρομερη συχνοουρια!- χιλιοστα καφε βλενας. αυριο λεω να παω για υπερηχο αν και η γιατρος μου ειπε οτι την πεμπτη που ειχα κλεισει αρχικα το ραντεβου ειναι οκ, και οτι να κατσω ξαπλα αυτη τη βδομαδα... ομως φοβαμαι πολυ... λετε να το'χω χασει? δεν ξερω γιατι ειμαι τοσο απαισιοδοξη... στον γιο μου παλι ειχα αιμα κτλ αλλα ολα πηγαν μια χαρα δοξα τω Θεο. τωρα εχω παθει πανικο!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλη μου μην αγχωνεσαι. κι εγω ετσι επαθα στην πρωτη εγκυμοσυνη και ολα πηγαν καλα.οσο για το θεμα του υπερηχου εγω ειχα παει γιατι φοβηθηκα. μια επισκεψη παραπανω να σου φυγει το αγχος δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα επίσης αίμα την 6η και 8η εβδομάδα, έμεινα στο κρεβάτι αρκετό καιρό (ο γιατρός μου είναι λίγο φοβητσιάρης κι εγώ επίσης) και όλα πήγαν μια χαρά. Με το που έκλεισα την 12η εβδομάδα εξαφανίστηκαν όλα τα περίεργα υγρά πολλαπλού χρώματος, σηκώθηκα και μέχρι στιγμής (37η εβδομάδα) δεν εμφανίστηκε τίποτα περίεργο.

Κι εμένα με είχε πιάσει πανικός αλλά μάλλον δεν βοηθάει κανέναν αυτό.

Ψυχραιμία λοιπόν και όλα θα πάνε καλά.

241286.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς γλυκούλα είναι πολύ συνηθισμένο στο πρώτο τρίμηνο. Θα κάτσεις για λίγο στο σπίτι και θα περάσει. Και γω το ίδιο είχα... είχα πολύ αίμα, είχα πανικοβληθεί τρελά... τρεις μέρες έκλαιγα γιατί νόμιζα ότι είχα χάσει τον μικρούλη... Εντέλει, πηρά αυτά τα χάπια, έμεινα σπίτι 1,5 μήνα και μετά ήμουνα μια χαρά. Προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι, εντάξει; Ενα μεγάλο καθησυχητικό φιλί:P

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι γλυκιά μου. Όλα καλά θα πάνε. Εδώ πήγαν καλά με εμένα που μου παρουσιάστηκε αίμα 3 φορές. Και όταν λέω αίμα μιλάω για πολύ αίμα. Κάνε αυτό που σου λέει ο γιατρός σου και μην ανησυχείς :)

Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω αρκετο αιμα στην αρχη,8η εβδομαδα,περιπου.Μου παρουσιαστηκε σαββατο και πηγα στον γιατρο πεμπτη. Ευτυχως ολα ηταν καλα. Καθισα στο κρεβατι μεχρι την 13η εβδομαδα και μετα μου ειπε οτι μπορω να κανω οτι θελω αλλα ακομα και τωρα ειμαι πολυ επιφυλακτικη.

Utrogestan εννοειται πως επαιρνα π-μ-β!!

Ολα θα πανε καλα.Καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις αλλα προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο αιμα σχεδον ολες βλεπουμε. Ισως ο οργανισμος μας δηλωνει οτι θελει ξεκουραση το σωμα μας . Προσπαθησε να ξεκουραζεσαι οσο γινεται και ....ξαπλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ax, na'ste kala! kanonika me thn "proyphresia" ston gio mou kai ta idia symptwmata 8a eprepe na hmoun pio hremh... na deite klama thn paraskeyh.... molis eida to aima ston patw ths lekanhs na lew "oxi, twra 8a paei sto bo8ro..." kai alla tetoia koula pou frikaran ligo ton antra mou, alla twra pou den exw tipota exw arxisei kai hremw... thn pempth exw ton 1o yperhxo. na mas pane ola kala!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος σου δεν επεμεινε να πας αμεσα να σε δει γιατι ισως η μετακινηση να μην σε βοηθησει αλλα να χειροτερεψει τα πραγματα..εφοσον σου ειπε να παρεις utrogestan (προφανως εισαι στο α τριμηνο) για να ενισχυθει η προγεστερονη που αναπτυσσει τον πλακουντα και σου ειπε να μεινεις ξαπλα και δειχνει οτι το συστηματακι αυτο δουλευει τοτε μη φοβασαι τιποτε..περιμενε αν δεν εχει προκυψει κατι αλλο με χρι την Πεμπτη και ολα θα πανε καλα..αν τωρα εσυ εχεις ενστικτωδως αλλους φοβους ανησυχιας ενημερωσε τη γιατρο σου και θα σε καθοδηγησει..μαλλον παλι αγορακι περιμενεις..(ετσι λεγαν οι παλιες για το αν εβλεπες αιμα..ας πανε ολα καλα, γερο να ναι και οτι να ναι..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

shmera phga gia ton 1o yperhxo... eidame 2 sakoulakia! omws mono to ena htan mia xara! to deytero eixa stamathsei prin miamish ebdomada peripou thn anaptyksh tou kai o sakos edeixne emfanws pio mikroulis kai adynamos... eftyxws den htan kai ta dyo mazi... etsi to mwraki mou den 8a exei problhma kai o allos sakos einai se poly kalo shmeio kai den "enoxlei" ka8olou thn anaptyksh tou allou. ap'oti mou eipe h aktinologos, siga siga oso megalwnei to mwro, o allos sakos "aporofatai" kata kapoio tropo kai eksafanizetai. kalh egymosynh na'xw! doksa to 8eo ola kala! ok, stanaxwrh8hka gia to mikraki pou den ta katafere, alla prospa8w na to blepw apo thn plevra tou "ka8e empodio gia kalo", efoson den egine kati sto opoio 8a riskaran isws kai oi 2 zwoules...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Να πάρεις τηλέφωνο το γιατρό σου, θα σου πει να πάρεις κάτι χάπια (ορμόνες είναι) και να κάτσεις ήσυχη στο σπιτάκι σου (αν χρείάζεσαι άδεια πες το στο γιατρό σου). Εμένα που είδα λίγο καφέ χτες έτσι μου είπε. Και να μην ανησυχώ (αυτός μου το είπε, είναι πολύ συνηθισμένο λέει). Εγώ τώρα θα σου έλεγα να μην κάνεις δουλειές (εγώ έπλενα πολύ ώρα πιάτα, ήθελα να κάνω και τραπέζι στο σόι και δεν άφησα μαμά και πεθερά να βοηθήσουν τρομάρα μου), να μην σηκώνεις βάρος και όσο μπορείς να είσαι ξαπλωμένη. Μην νιώσεις και άρωστη όμως!!!

Και ξέρεις κάτι; Μάλλον μαζί είμαστε, μόλις έκλεισα την έκτη βδομάδα!! ΄

Άντε, μην ανησυχείς, ναι; Φιλάκια και ψυχραιμία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...